Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: Τροχαίο Παιανία.....

  1. #31
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Συλλυπητήρια στους συγγενείς του θύματος και καλή ανάρρωση στους τραυματίες.

    Ένα οδυνηρό μάθημα για τους υπόλοιπους, ώστε να οδηγούμε αμυντικά και με πλήρη προστατευτικό εξοπλισμό, πάντοτε.

    Βάζοντας ένα ακόμα θέμα στο τραπέζι, το συγκεκριμένο περιστατικό είναι ακόμη μία απόδειξη ότι η η ιδιωτική μετακίνηση με Ι.Χ. έχει αποτύχει και η αυτόνομη οδήγηση οχημάτων έχει εύκολο αντίπαλο να ανταγωνιστεί, παρόλα τα προβλήματά της. Ακόμα και καλοί οδηγοί έχουν στιγμές κακής οδήγησης, με νεύρα, κούραση, στρες, έπαρση, οι οποίες, υπό συνθήκες, οδηγούν σε ατυχήματα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #32
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    φονος εξ αμελειας λεγεται και οι ποινες ειναι γνωστες και με αναστολη.
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  3. #33
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    2005-2017 κάθε μέρα ,πρωί απόγευμα από αυτό το δρομολόγιο Περισσό κορωπι..

    Ξεκίνησα άπειρος,χαζός και κ@υλομενος να κατεβαίνω με τέρμα γκάζι (παπί και μετα tt250) ή 120-180 (όταν έβγαζα το στρώμα) ήμουν παρα πολυ τυχερός και επιβιωσα.
    Και κατέληξα μετά από μερικά χρόνια ,αφού αγόρασα 2 μικρά οικοπεδακια και την πορτα του tigra της Σισσις, να τον περνάω 40-100 ή μόνο Αττική οδό.

    Και τι δεν έχω δει σε αυτό το δρόμο,απο καιρικά φαινόμενα ή στουκες όλων των ειδών, το περιστατικό με τους γαβροβαζελους ευτυχώς μου ξεφύγε, αλλά κατά τα άλλα φρίκη και μόνο φρίκη!

    Συλλυπητήρια στην οικογένεια του παιδιού, για την κ@λογρια δεν θέλω να πω κάτι.

    Προσοχή παίδες, πρέπει να το πάρουμε απόφαση.. Αφού δεν μας προσέχει κάνεις, να προσέχουμε εμείς τον εαυτό μας!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  4. #34
    Αδιαμφισβήτητα η οδηγός του αυτοκινήτου προκάλεσε το ατύχημα και φταίει 100%.

    Αν ο οδηγός της μοτοσυκλέτας ήταν πιο υποψιασμένος και φορούσε κράνος ίσως να γλίτωνε. Δε φταίει. Δεν το προκάλεσε. Ίσως όμως να γλίτωνε.
    Think faster than you ride

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Ότι θα διάβαζα σχόλια τύπου Απογευματινής ακόμα και στο moto.gr, είναι κάτι που δεν το περίμενα ειλικρινά.

    Ας πάμε λίγο(?) πίσω.

    "Να καταργηθούν τα μηχανάκια", κραύγαζαν τα πρωτοσέλιδα του κίτρινου τύπου, εκεί στα 70s αναρτημένα φάτσα - κάρτα στα περίπτερα σε όλη την Ελλάδα, ύστερα από κάθε ατύχημα που εμπλεκόταν μηχανή.
    Έμπαινε ο άσχετος οδηγός αυτοκινήτου στο αντίθετο ρεύμα, σκότωνε το νομιμότατο ζευγάρι μοτοτουριστών, και στο κύριο θέμα(!) της εφημερίδας διάβαζες με πηχυαίους τίτλους, για τους δολοφόνους καμικάζι! Προκαλώντας και δημιουργώντας ανάλογες συζητήσεις στο συντηρητικό κόσμο της εποχής. Έπρεπε εμείς οι μοτοσυκλετιστές να απολογούμαστε συνέχεια και να αποδεικνύουμε την ...ψυχική μας ισορροπία σχετικά με την επιλογή μας να οδηγούμε μηχανή.
    Ακόμα παλαιότερα, όπως μου έλεγε ο πατέρας μου, στο στόχαστρο ήταν οι γυναίκες οδηγοί. Πέρα από τα σχόλια για το ήθος τους(!), εάν μία προκαλούσε και κάποιο τροχαίο, δέχονταν και τις επικρίσεις (κατάρες) των πάντων. Μαζί με ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες οδηγούς.

    Τώρα στις μέρες μας, στα διαδικτυακά ταμπλόιντ, "πιασάρικο" στοιχείο στα τροχαία είναι η ηλικία του δράστη, εφόσον όμως είναι είτε νέος, είτε ηλικιωμένος. Θα έλεγα και αλλοδαπός.
    "18χρονος ξεκλήρισε οικογένεια", "65χρονος σκότωσε ζευγάρι", "Αλβανός σκόρπισε τον χάρο" και άλλα εντυπωσιακά (για ελαφρόμυαλους). Θα πρέπει να είναι κάπου στην μέση ηλικία και ημεδαπός προκειμένου να εστιάσουν στα πραγματικά αίτια του ατυχήματος, χωρίς κίτρινους εντυπωσιασμούς και γενικεύσεις.

    Οπότε για να έρθω στο συγκεκριμένο τροχαίο, η δολοφόνος σύμφωνα με τις απόψεις ορισμένων, δεν συνήθιζε να παραβιάζει τα STOP και τον ΚΟΚ πριν μερικά χρόνια.. Δεν απαιτούσε, έχοντας την προστασία της λαμαρίνας, να σταματήσεις εσύ ο μοτοσικλετιστής, έχεις δεν έχεις προτεραιότητα. Περίμενε να φθάσει στην τρίτη ηλικία για να αρχίσει τις θανατηφόρες παραβάσεις. Και αυτή και οι στρατιές των υποψήφιων δολοφόνων που αντιμετωπίζουμε όλοι καθημερινά. Μέχρι τότε, είναι "σίγουρο", τηρούσε με ευλαβική προσοχή τον ΚΟΚ, οδηγούσε ένα καλοσυντηρημένο όχημα, είχε τέλεια υγεία, άψογη φυσική και νοητική κατάσταση και αντανακλαστικά πιλότου της ΠΑ.

    Αν όμως έβγαζα και εγώ συμπεράσματα με βάση τις δικές μου εμπειρίες (και τα κιλά τιτάνιου που έχω διάσπαρτα επάνω μου), γενικεύοντας επιπόλαια, τότε μάλλον δεν θα έπρεπε να επιτρεπόταν η οδήγηση σε κανέναν! Ευτυχώς, υπάρχουν οι πραγματικού ειδικοί επιστήμονες που παίρνουν τις αποφάσεις. Οι μελέτες, τα συμπεράσματα και οι προβληματισμοί των οποίων υπάρχουν διαθέσιμα σε όλους στο διαδίκτυο.

    Ας είναι. Αφού το λέει οθεός, κάτι θα ξέρει παραπάνω. Σπεύδω λοιπόν από Δευτέρα να καταθέσω αναδρομικά την άδεια οδήγησης μου, σε ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ πρωτοτυπία. Να θυμηθώ να ακυρώσω και την παραγγελία του καινούργιου μου αυτοκινήτου. Να ειδοποιήσω και τα φιλαράκια μου (ισόβιοι μηχανόβιοι και αυτοί) να κάνουν το ίδιο.

    Και μετά να πάω στην δουλειά μου, ένας θεός ξέρει πως, αφού δεν υπάρχει συγκοινωνία εκεί, σκοτώνοντας πολλούς (μα πολλούς) περισσότερους ανθρώπους λόγω της φύσης της εργασίας μου!




    Ελπίζω το χιούμορ μου, εκεί που το χρησιμοποίησα, να μην είναι παρεξηγήσιμο.

  6. #36
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Ο δρομος εκει εξω ειναι ζουγκλα.Και στην ζουγκλα πας εξοπλισμενος.Δεν πας για μαθηματα SAVOIR VIVRE,στα αγρια ζωα της,ουτε για μαθηματα ανθρωπινων δικαιωματων και διεθνους δικαιου στα λιονταρια και στους κροκοδειλους.
    Η οδηγος εσφαλλε και θα πληρωσει συμφωνα με τους ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΝΟΜΟΥΣ.Το θυμα θα το παραλαβει ο ΚΥΡΙΟΣ δια τα περαιτερω.ΑΝ ηταν πιο ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ και ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ εξοπλισμενος ΠΙΘΑΝΩΣ να ζουσε τωρα.Ολα τα αλλα ειναι για μουχαμπετι που λεει και ο ΓΕΡΩΝ.
    Τελευταία τροποποίηση από extisatokat; 07/12/2019 στις 15:03.
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Τι να πω ? Ολα λάθος τα βλέπω εκτός απ΄το smart που ήταν προσεκτικός . Μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ επειδή έπεσε το παιδί επάνω ,αλλά ήταν ο μόνος που πρόσεχε και είδε και την τυφλή θεία και τα διπλά μηχανάκια.

    Καλό κουράγιο στην οικογένεια

    https://www.google.com/maps/place/%C...1!4d23.8630828

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Οι μηχανοβιοι καθημερινα είμαστε παραβατες. Διηθηση... Προσπεραση σε μονοδρομο... Γενικα επικίνδυνη οδηγηση... Μην ειμαστε αμοιροι ευθυνων. Το θεμα ειναι οταν θα γινει η στραβη επειδη φταιμε η οχι τι εχουμε κανει για την προστασια μας.
    Αυτη τη στιγμη γραφω απο αεροδρομιο Εδιμβουργου οπου πηγα για μια βδομαδα. Εδω να δειτε σεβασμο οι οδηγοι προς πεζους και γενικα σεβασμος αμφιδρομος.
    Η παιδεια μας φταιει και εμεις ειμαστε υπευθυνοι δυστυχως.
    Το παλικαρι που εφυγε ΘΑ ΓΛΥΤΩΝΕ ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΡΑΝΟΣ.
    Δεν χρειαζεται να πουμε κατι αλλο

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    να δώσει στις οικογένειες των θυμάτων μία παχιά αποζημίωση.
    Μια που θα το διαβάσει ο Τρομάρας (ο γέρος), μια που θα σε κυνηγάει, έτσι και δει αυτό που έγραψες...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    αν οδηγούσε κανονικα και με το κρανάκι του δεν θα είχε καν σπασει δακτυλα. το ποιος χρεώνεται την παρανομία/παράβαση/whatever δεν εχει καμια σημασια οταν εισαι νεκρος. οταν πηρες διπλωμα, αντε 1-2 μήνες μετα, εμαθες/είδες/ακουσες οτι σε καθε δρομο, σε καθε γωνια, σε καθε φαναρι μπορει καποιος να σε χτυπησει. Θα μπορούσε αντι για τη γιαγια να ειναι ενας πολύ νεος οδηγος, ενας απροσεκτος οδηγος, δεν ειναι δολοφονια, ειναι απλα λαθος ακομη και αν ειναι στα ορια του εγκληματικου λαθους. Για την παραβαση φταιει μονο εκεινος που βγηκε χυμα, για τον θανατο σου φταις και εσυ. Πριν μερικα λεπτα στον κηφισο στο υψος του περιστεριου ενα παλικαρι με gs έπαιζε με το κινητο του (50-60χλμ ειχε). Λίγο μετα, στη renault με περασε με 120-130 για να μπει σφηνα στα αυτοκίνητα, χωρις κρανος, χυμα αναμεσα τους. Ναι αν καποιος αλλαξει λωριδα θα φταιει, αν σκοτωθει ομως θα φταίει και εκεινος. Η αποδέχεσαι οτι ετσι ειναι οι δρόμοι, ή αποδεχεσαι το ρίσκο να αφηνεις τη ζωη σου πανω μου.

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Το ότι το όχημα παραβίασε στοπ ερυθρό σηματοδότη αντικανονική προσπέραση you turn οδηγηση υπο την επήρεια αλκοόλ κλπ θα συμβαίνει πάντα. Ανεξαρτήτως φίλου ηλικίας αντανακλαστικών.
    Η μοτοσυκλέτα διαθέτει τρομερή ενεργητική ασφάλεια ενώ παθητική καμμία. Η μόνη παθητική ασφάλεια που υπάρχει διαθέσιμη είναι ο εξοπλισμός μας . Όσο λιγότερος είναι τόσο περισσότερο εκτεθειμένοι είμαστε στο λάθος όχι μόνο του άλλου αλλά και στο δικό μας .
    Μην γινόμαστε δικαστήριο λοιπόν. Το ανθρώπινο λάθος είναι δεδομένο πως θα γίνει. Το θέμα είναι πως μπορεί ο καθένας από εμάς, οδηγός αυτοκινήτου και μοτοσυκλέτας, να βάλει πρόσθετα μέτρα ασφαλείας στις επιλογές τρόπου οδήγησης, συμπεριφοράς και αυτοελέγχου
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Άλλο ένα ατύχημα σήμερα στην Πάτρα, ευτυχώς αυτός τη γλίτωσε. Πέρασε αέρα από παλλόμενο κίτρινο και χτύπησε ξεκράνωτος στο πίσω μέρος μιας νταλίκας.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Τι να το κάνει ο πληγωμένος ή ο σκοτωμένος αν έφταιγε ή όχι, τι σημασία έχει?

    Όσο το δυνατόν μεγαλύτερη προσοχή από όλους μας παιδιά όταν καβαλάμε, να προβλέπουμε, να σκεφτόμαστε με λογική και να αξιολογούμε τις καταστάσεις. Όσο το δυνατόν πιο πλήρης εξοπλισμός, όσο το δυνατόν συχνότερα φορεμένος.

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Αλλο ένα ατύχημα πριν απο λίγο Θεσσαλονίκη,Αγιου Δημητρίου με Κατσιμίδη.
    Γυρνώντας απο προπόνηση με το ντουκ ειδα στο άλλο ρευμα ασθενοφόρο και κράνος
    αφημένο στο δρόμο.Μακάρι όλοι να είναι καλά.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μια που θα το διαβάσει ο Τρομάρας (ο γέρος), μια που θα σε κυνηγάει, έτσι και δει αυτό που έγραψες...
    1ον δε με νοιάζει για το γερό και 2ον γιατι?
    καθε μερα ...νεα μερα.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Θανατηφόρο Τροχαίο
    από Gema22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 146
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2021, 13:51
  2. Τροχαίο και εγκατάλειψη
    από jarv στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 11:22
  3. Κι άλλο τροχαίο...
    από jtoros στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2004, 03:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF