Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Μεταχειρισμένο και μετά από λίγο καιρό αγορά νέου ή καινούριο?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    3

    Μεταχειρισμένο και μετά από λίγο καιρό αγορά νέου ή καινούριο?

    Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα.

    Έρχομαι αρκετά συχνά στο forum αλλά δεν είχε τύχει να μπω σε διαδικασία να φτιάξω account μέχρι τώρα.

    Θα ήθελα τις απόψεις σας, είμαι 32 χρονών, οδηγούσα από τα 16 ένα suzuki katana που το είχα κανει 80ράκι. Μετά στο φοιτητής έκατσε και πήρα ένα SH300i από ένα φίλο φτηνά γιατί είχε ανάγκη τα λεφτά και το χάρηκα για 3-4 χρόνια μέχρι τα 25-26 που το έδωσα γιατί δεν μπορούσα να έχω και αμάξι και μηχανάκι. Με την δουλειά μετά μπορούσα να είμαι με το αμάξι οπότε "ξεχάστηκε" η αγάπη για το δίτροχο, μέχρι που είμαι στην δουλειά πλέον πάνω στο λιμάνι οπότε το αμάξι το ξεχνάμε. Γι'αυτό και πήρα τον Απρίλη το Symphony ST 200i μιας και δεν ήμουν σε φάση να σκεφτώ να δώσω πολλά λεφτά και είναι ένα καλό ποδήλατο χωρίς πετάλια και για την δουλειά του κομπλέ.

    Είπα λοιπόν να κάνω και upgrade στο δίπλωμα σε απεριορίστου και εδώ ήταν που ήρθε ξανά η αρρώστια, σε υπερθετικό βαθμό σε σχέση με παλιά. Σημείωση, τόσα χρόνια ήμουν με σκουτεράκια οπότε αν εξαιρέσουμε καμια βόλτα με κανά φιλου μηχανή δεν είχα πολύ επαφή. Πλέον όμως δεν αντέχω, θέλω σαν τρελός να κάνω το upgrade.

    Έρωτα έχω φάει με το MT-07 αλλά παραείναι πολλά για την τσέπη οπότε σκεφτόμουν για το MT-03 που παραμένει να έχει το γκαζάκι του, είναι κούκλα αλλά και πιο κοντά στην τσέπη (ένα 5χίλιαρο το προηγούμενο μοντέλο τώρα που βγαίνει το νέο το βρίσκεις πλέον καινούριο). Έλεγα για το KTM 390 Duke αλλά το είδα από κοντά και παραείναι μικρό για τα γούστα μου, δεν θέλω τπτ τέρας αλλά όχι τοσο μικρούλι.

    Η απορία όμως είναι η εξής, να πάω σε MT-03 καινούριο και μετά βλέπουμε αν θελήσω να ανέβω; Να πω θα δώσω το κάτι έξτρα να πάω στο MT07 που μπορείς να το βρεις στα 6200 περίπου ή να πω θα δώσω κανα 2χίλιαρο και θα πάω για αρχή σε κάποιο πιο παλιό μεταχείρα και μετά απλά το ξαναπουλάω και ανάλογα τι θέλω;

    Δεν σκοπεύω να δώσω πάνω απο 2500-3000 ΜΑΞ για μεταχειρισμένο, άμα είναι για περισσότερα προτιμώ να είναι καινούριο.
    Για μεταχειρισμένο σε τέτοιο price range τι θα προτείνατε;
    Υψος 1,73
    Βάρος 82
    Μου αρέσουν αρκετά τα naked (ανοιχτός όμως σε προτάσεις), δεν θα ήθελα κάτι σε street γιατί δεν μου αρέσει η θέση οδήγησης.

    Ελπίζω να μη σας ζάλισα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλησπέρα φίλε μου, καλώς μας βρίσκεις!
    Είσαι 32, έχεις εμπειρία από δίτροχα, ακούγεσαι normal και συνετός...επομένως θα πρότεινα να μη φοβηθείς τα 600cc. Αυτό δε σημαίνει ότι ένα 390 Duke ή ένα ΜΤ-03 δε θα σε καλύψει αλλά σίγουρα θα το βαρεθείς συντομότερα συγκριτικά με ένα ΜΤ-07 ή ένα SV 650.
    Χωρίς να αγνοώ το Δεν σκοπεύω να δώσω πάνω απο 2500-3000 ΜΑΞ για μεταχειρισμένο, άμα είναι για περισσότερα προτιμώ να είναι καινούριο.
    , και αφού λες πως είσαι ερωτευμένος με το ΜΤ-07, προτείνω μεταχειρισμένο MT-07 και καλά ελεγμένο από μηχανικό σε μια τιμή κοντά στα 4 χιλιάρικα

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    3
    Φίλε Λεωνίδα σε ευχαριστώ για το μήνυμα σου, ο λόγος που λέω για μεταχείρες όχι παραπάνω είναι ότι δεν υπάρχει το κασέρι για ντούκου. Ένα MT07 από μαγαζί που θα μπορώ πες να δώσω τα μισά μπροστά και τα αλλα μισά με δόσεις εννοείται πως θα ήταν κάτι που θα το σκεφτόμουν, λέω για το MT07 γιατί το γούσταρα από πριν αλλά πάω να ξεκινήσω πρώτο μάθημα και βγάζει ο δασκαλος το μωρό και μου λέει "άντε πάρτο" και από τότε που το καβαλάω κιόλας ο έρωτας έγινε αρρώστια. Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο διστακτικός μήπως "παραείναι μεγάλο" και το ψιλοφοβάμαι αλλά όσο το καβαλάω τόσο μου φεύγει είναι η αλήθεια αυτή η αίσθηση.

    Το εχω δει το SV 650 αλλά σαν ομορφιά (στα μάτια μου πάντα) το MT 07 είναι μιλια μπροστά. Το μονο που με κρατάει ειναι λίγο οτι ψιλοκοτεύω επειδή δεν έχω συνηθίσει σε μηχανή τόσο δύναμη.

    Πάντως οι σκέψεις που είχα για σκουτερ μεγαλύτερο έχουν εξαφανιστεί και δεν ξαναγυρνάνε μου φαίνεται.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Να είσαι καλά!
    Ε όταν γράφεις για έρωτα και αρρώστια, δεν μπορώ παρά να εξακολουθήσω να προτείνω ΜΤ-07! Είτε ως καινούριο είτε ως μεταχειρισμένο από κάποια Yamaha η οποία θα μπορεί να σου προσφέρει διακανονισμό με δόσεις
    Ειδάλλως κινείσαι για τα μικρότερα που γράφεις στο αρχικό post ή εναλλακτικά για κάποιο μεταχειρισμένο ER6, Hornet, FZ6.

  5. #5
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.435
    Εμπειρία έχεις.Να το πάρεις το κορίτσι.
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. Help! Έσβησε και μετα απο αρκετη ώρα ξαναπήρε....
    από froulis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2007, 20:36
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2006, 18:39
  3. Καλησπέρα σας μετά απο πολύ καιρό..
    από ΦαΡαω στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2005, 23:36
  4. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:21
  5. Καλιμερα μετα απο πολυ καιρο!!!
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 12:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF