Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: Honda Astrea Supra 200.000 klm 20 χρόνια μαζί.

  1. #1

    Honda Astrea Supra 200.000 klm 20 χρόνια μαζί.

    Καλησπέρα σε όλους.
    Με την συμπλήρωση 20 ετών και κάτι ψιλά συμβίωσης με το Honda Astrea Supra μου και με την συμπλήρωση των 200.020,8 κλμ αποφάσισα να γράψω στο φόρουμ για το πιό αξιόπιστο δίτροχο της κατοχής μου.
    Μόλις χτές το κοντέρ μηδένισε για δεύτερη φορά συμπληρώνοντας τα 200.000 κλμ.
    Προηγούμενο χαρτί κτέο στα 195.200 κλμ
    Δεν έχει γίνει ΠΟΤΕ επισκευή μοτέρ, και δεν έχει ανοιχτεί ο κινητήρας, καίει περίπου 200 γρμ λάδια στα 1500 κλμ και η τελική του ταχύτητα φτάνει τώρα κοντά στα 85-90 κλμ σε ευθεία με εμένα επάνω(125 κιλά)
    Επίσης θα αναφερθώ στο κόστος συντήρησης και λειτουργείας του, σε τιμές ευρώ φυσικά όσο μπορώ να τις προσαρμόσω.
    1. αγορά 1900 ευρώ περίπου συμπεριλαμβάνεται η αδεια και η πινακίδα
    Αναλώσιμα
    2. Λάδια 135 λιτρα γνωστής Αμερικάνικης εταιρίας περίπου σημερινη τιμή 1215 ευρώ
    3. μπουζί 32 τεμάχια σημερινή τιμή 90 ευρώ
    4. σετ αλυσιδογράναζα 6 τεμάχια σημερινή τιμή 110 ευρώ
    5. σετ ελαστικά και σαμπρέλες 6 τεμάχια σημερινή τιμή 360 ευρώ
    6. λάμπα εμπρός φανού 8 τεμάχια σημερινή τιμή 24 ευρώ
    7. λάμπα πίσω φανού 3 τεμάχια σημερινή τιμή 4 ευρώ
    8. τακάκια εμπρός 8 τεμάχια σημερινή τιμή 56 ευρώ
    9. φερμουίτ πίσω 10 τεμάχια σημερινή τιμή 84 ευρώ
    10 δισκος εμπρός 1 τεμ 24 ευρώ
    11. βενζίνη σε λίτρα 5,400 με σημερινή τιμή 1,50 ενδεικτικά περίπου 8.100 ευρώ( ξεκίνησα με 86 δρχ τι λίτρο)

    Ζημιές - φθορές - πεσίματα κτλ όλα original ανταλλακτικά
    1. μία εμπρός ζάντες σημερινή τιμή 90 ευρώ
    2. μία πίσω ζάντα σημερινή τιμή 76 ευρώ
    3 εμπρός φανός σημερινή τιμή 36 ευρώ
    4. αριστερός καθρέπτης σημερινή τιμή 19 ευρώ
    5 ηλεκτρονική σημερινή τιμή 55 ευρώ
    6 φλάτζα κυλινδρου - σώματος φλάτζα κεφαλής, και τσιμουχάκια λεβιέδων και βαλβίδων σημερινή τιμή 20 ευρώ
    7. 2 φορές αλλαγή στο κάλυμα σέλλας από γνωστό συμφουρίτη τέλειο στην δουλειά του 50 ευρώ
    παραθέτω και φωτό χτεσινή από το κοντέρΚάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	img_20191209_115442.jpg 
Προβολές:	430 
Μέγεθος:	88,7 KB 
ID:	413296
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της slzr
    Εγγραφή
    10/03/2012
    Μηνύματα
    1.056
    Δύναμη το Supra! Με το καλό να τριακοσαρίσεις

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Ποπό τι λες τώρα; Μπράβο το σκυλί. Μακάρι το δικό μου Χόντα να βγάλει για αρχή τα 100χιλ χωρίς άνοιγμα μοτέρ!

    Όπως λέει και ο φίλος από πάνω με το καλό περισσότερα!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Αυτά είναι πάπια ρε φίλος. Με πόνο ψυχής είχα δώσει το δικό μου το παλαι ποτέ..
    Να το χαίρεσαι.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Αυτά είναι πάπια ρε φίλος. Με πόνο ψυχής είχα δώσει το δικό μου το παλαι ποτέ..
    Να το χαίρεσαι.
    Το ίδιο και εγώ. Ακόμα το μετανιώνω.

    Μπράβο ρε φίλε. 200.000 Χωρίς ένα μπιστονακι.Αυτα είναι. Με το καλό στα 1000.000...

    Πρέπει να είσαι και μερακλής. Αναλυτικά όλα 20 χρόνια
    καθε μερα ...νεα μερα.

  6. #6
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Mπορεις αν θελεις να μας πεις ποιο ειναι το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ λαδι που εβαζες καθε 1500 χιλιομετρα και εκανε κατα μεσον ορο 9 ευρω το λιτρο?ΤΙ ΙΞΩΔΕΣ και ΑΠΛΟ ή ημι ή συνθετικο?
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    200,000χλμ χωρις ΠΟΤΕ να εχει ανοιχτει μοτερ??
    Φοβερος!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Να το χαίρεσαι το εργαλείο!!!Την σιτά λαδιού της έχεις καθαρίσει ποτέ, κι αν ναι, στα πόσα χιλιόμετρα?Αντλία λαδιού έχεις αλλάξει ποτέ?
    Τελευταία τροποποίηση από GRR; 14/12/2019 στις 09:46.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/10/2021
    Μηνύματα
    5
    Θερίο το Σούπρα σου, εγώ στα 20 πλέον χρόνια, έχω 82 χιλιάδες χιλιόμετρα και ξεκινάω την πρώτη, πραγματική, ανακατασκευή, οπότε ανοίγει το μοτέρ.

    Δεν έχει βλάβη, απλώς θέλω να είμαι ήσυχος και για τα προσεχή 20 χρόνια.

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Που ειναι αυτοι που διαφωνούσαν οτι το cb500x μπορει να κανει 500k χωρις επισκευή μοτερ σε αλλο νημα..?

    Ειναι πολλα τα παραδείγματα παιδια αν συντήρειται τυπικα το μηχάνημα και νιωθεις αν ακούσεις τίποτα περίεργο ηχο προλαμβάνεις τα παντα και το μηχανακι κραταει για μια ζωή.
    Και αναλογιστείτε την εμπειρία του φιλου πιστονακι για κυλινδρο 110cc με 125kg φορτιο μεταφορας

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Crazy_Horse Προβολή μηνύματος
    Θερίο το Σούπρα σου, εγώ στα 20 πλέον χρόνια, έχω 82 χιλιάδες χιλιόμετρα και ξεκινάω την πρώτη, πραγματική, ανακατασκευή, οπότε ανοίγει το μοτέρ.

    Δεν έχει βλάβη, απλώς θέλω να είμαι ήσυχος και για τα προσεχή 20 χρόνια.


    Όταν ένα HONDA λειτουργεί..............δεν το πειράζουμε ΠΟΤΕ !!!!!! το δικό μου αισίως μετρά 22 χρόνια και 218,000 κλμ, έχει πέσει η απόδοσή του και τσιμπάει λίγο λάδι(στα 2000 κλμ τρώει 250 - 300cc) αλλά γουργουρίζει σαν ψιψίνα,,,,,,,μέχρι να βγάλει βλάβη μόνο λάδια (Bel-ray), μπουζί και φρένα, ελαστικά και σαμπρέλες, και αλυσιδογράναζα,,,,,,άντε και καμιά λάμπα........ως εκεί Κάθε μέρα κάνω 104 κλμ (πήγαινε - έλα στη δουλειά) και ίσως και εξτρα κλμ για βόλτα ή καφέ ΄κτλ.....
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο και εγώ. Ακόμα το μετανιώνω.

    Μπράβο ρε φίλε. 200.000 Χωρίς ένα μπιστονακι.Αυτα είναι. Με το καλό στα 1000.000...

    Πρέπει να είσαι και μερακλής. Αναλυτικά όλα 20 χρόνια
    σε όλες μου τις μοτό από τη πρώτη μέρα κρατάω αναλυτικά τι μου έχουν στοιχίσει.............
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από extisatokat Προβολή μηνύματος
    Mπορεις αν θελεις να μας πεις ποιο ειναι το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ λαδι που εβαζες καθε 1500 χιλιομετρα και εκανε κατα μεσον ορο 9 ευρω το λιτρο?ΤΙ ΙΞΩΔΕΣ και ΑΠΛΟ ή ημι ή συνθετικο?
    δεν είναι κρυφό, όλες μου τις αγάπες τις ποτίζω bel-Ray, 20/50exl στα , Honda supra, bobos, cb750k rc01, xr 200, στο goldwing gl 1500, kawasaki gpz400, gpz 600, zzr 600, Yamaha xt 600 10/40exp , cbr1100xx 10/40 exs,στο modenas criss 115 15/50 exp, στο suzuki ts 50 2T Mineral Engine Oil.............επίσης όλα τα υπόλοιπα λάδια για καλάμια, σασμάν κτλ καθώς και καθαριστικά είναι όλα προϊόντα της ίδιας εταιρίας, δεν κάνω διαφήμιση, απλά είμαι αρκετά ικανοποιημένος ...............πρίνα από αυτά στη δεκαετία του 80 και μη ξέροντας πολλά( όσο μεγαλώνεις μαθαίνεις) χρησιμοποιούσα προϊόντα της μπενζοιλ
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Που ειναι αυτοι που διαφωνούσαν οτι το cb500x μπορει να κανει 500k χωρις επισκευή μοτερ σε αλλο νημα..?

    Ειναι πολλα τα παραδείγματα παιδια αν συντήρειται τυπικα το μηχάνημα και νιωθεις αν ακούσεις τίποτα περίεργο ηχο προλαμβάνεις τα παντα και το μηχανακι κραταει για μια ζωή.
    Και αναλογιστείτε την εμπειρία του φιλου πιστονακι για κυλινδρο 110cc με 125kg φορτιο μεταφορας
    99 cc παρακαλώ, ούτε καν 100, και τα κιλά μου τώρα(γεροντόπαχα)ειναι 150.....λολολολ και εκτός από μένα κουβαλάει και τα εργαλεία της δουλειάς μου, καμιά φορά τη σύζυγο για να πάμε για καφεδάκι, το γιό με την τσάντα του καθημερινά στο σχολείο...........και τον Αύγουστο μαζί με τον γιό μου πήγαμε 3-4 φορές από Κερατσίνι στους Αγ. Θεοδώρους για μπάνιο φορτωμένοι με προικιά παραλίας από παλιά εθνική 63 κλμ απόσταση ,1 ωρα και 40 λεπτά επάνω στο surpa με ταχύτητες 50 εως 70 ,μονοκοπανιά με θερμοκρασίες κοντά στους 38...........(για να μάθει από μικρός τι σημαίνει να ψήνεσαι επάνω στη μηχανή)...........
    ride hard.....die free, κι αν είμαι Rock μη με φοβάσαι , έγινα κιόλας 57 ετων

  15. #15
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Που ειναι αυτοι που διαφωνούσαν οτι το cb500x μπορει να κανει 500k χωρις επισκευή μοτερ σε αλλο νημα..?

    Ειναι πολλα τα παραδείγματα παιδια αν συντήρειται τυπικα το μηχάνημα και νιωθεις αν ακούσεις τίποτα περίεργο ηχο προλαμβάνεις τα παντα και το μηχανακι κραταει για μια ζωή.
    Και αναλογιστείτε την εμπειρία του φιλου πιστονακι για κυλινδρο 110cc με 125kg φορτιο μεταφορας
    Παρων.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Astrea SUPRA tuning HELP
    από AngelHondaSupra στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2008, 23:59
  2. ΚΛΟΠΗ Honda Astrea Supra
    από zzr2005 στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 15:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF