Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: GPR Nude 50

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2019
    Μηνύματα
    52

    GPR Nude 50

    Γεια σας παιδιά! Σε λίγους μήνες θα δώσω για δίπλωμα AM και σκέφτομαι από τώρα τι μηχανάκι να πάρω όταν με το κάλο πάρω και το δίπλωμα ! Έκατσα κ έψαξα και αυτό που με άρεσε περισσότερο είναι τα Derbi Gpr Nude 50! Έχει ωραίο design, κάλα γκαζιά και φρένα Όταν ήμουν με τους φίλους μου και ανέφερα τo μηχανάκι όλοι με είπαν ότι σε αυτά τα κυβικά δεν αξίζει και ότι καλύτερα θα ήταν να έπαιρνα ένα παπί Και είπαν ότι καλύτερα να πάρω ένα mate και να το φτιάξω άμα θέλω περισσότερα γκάζια. Εσείς θα το περνάτε? Και γιατι? ! Θα άξιζε ως πρώτο μηχανάκι ένα pr Nude 50ρι?

    ( εννοείτε θα πάρω κράνος , jacket , γάντια πρώτα )

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Το Derbi είναι μια μικρή μοτοσυκλέτα, το (υποθέτω, Town) Mate είναι ένα αθάνατο παπί με άξονα, από την πλειστόκαινο. Εξαρτάται από το τι θέλεις και πόσα λεφτά έχεις για ξόδεμα/πέταμα - αν και το μοναδικό Nude 50 που βλέπω στο car.gr δεν είναι εξωφρενικά ακριβότερο από Town Mate σε φαινομενικά καλή κατάσταση.

  3. #3
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Αν οικονομικά το αντέχεις και φυσικά το γουστάρεις όπως λες go 4 the derbi.Απίθανο μηχανάκι (σα baby street triple είναι το παλιό και το καινούργιο σα baby 1290) το οποίο από πλευράς οδηγικής συμπεριφοράς είναι σίγουρα ανώτερο από οποιοδήποτε παπί.Αυτό ίσως είναι πιο βασικό από τα γκάζια τελικά...Το μόνο πρόβλημα που πιθανότατα θα αντιμετωπίσεις είναι η μεταπώληση,αν σκεφτείς κάποια στιγμή να το πουλήσεις ..
    "To do is to be" - Nietzsche
    "To be is to do" - Kant
    "Do be do be do " - Scooby Doo

  4. #4
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    2t for ever GO ON
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2019
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Jimmu Προβολή μηνύματος
    Αν οικονομικά το αντέχεις και φυσικά το γουστάρεις όπως λες go 4 the derbi.Απίθανο μηχανάκι (σα baby street triple είναι το παλιό και το καινούργιο σα baby 1290) το οποίο από πλευράς οδηγικής συμπεριφοράς είναι σίγουρα ανώτερο από οποιοδήποτε παπί.Αυτό ίσως είναι πιο βασικό από τα γκάζια τελικά...Το μόνο πρόβλημα που πιθανότατα θα αντιμετωπίσεις είναι η μεταπώληση,αν σκεφτείς κάποια στιγμή να το πουλήσεις ..
    Αν με το κάλο μαζέψω λεφτά θα πάρω αυτό https://www.car.gr/24562612-derbi-nude-gpr-50-nude επειδη είναι 5 λεπτά δρόμος με το αστικό κιόλας . Ελπίζω τα προβλήματα που θα μου βγάλει να μην είναι τέλειος καταστροφικά ( επειδή Moped με 37κ χιλιομετρά θα έχει προβλήματα 99% και ναι θα το πάω πρώτα σε συνεργείο πριν το αγοράσω.)
    Επίσης Είμαι πολύ μικρός και χαζός για να σκέφτομαι το πως θα το πουλήσω σε 2 με 3 χρόνια :P

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2019
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Το Derbi είναι μια μικρή μοτοσυκλέτα, το (υποθέτω, Town) Mate είναι ένα αθάνατο παπί με άξονα, από την πλειστόκαινο. Εξαρτάται από το τι θέλεις και πόσα λεφτά έχεις για ξόδεμα/πέταμα - αν και το μοναδικό Nude 50 που βλέπω στο car.gr δεν είναι εξωφρενικά ακριβότερο από Town Mate σε φαινομενικά καλή κατάσταση.
    https://www.car.gr/24562612-derbi-nude-gpr-50-nude Για την συγκεκριμένη μιλάω, στα 900 εύρω -100 η 200 ευρωπουλα με κάλα παζάρια . Το θέμα είναι με 37k χιλιομετρά σίγουρα θα έχει κάποια θεματάκια . Θα το πάω από συνεργείο πριν το αγοράσω και ας ελπίσουμε οτι δεν θα έχει κάτι καταστροφικό! αν τελικά όμως θα πρέπει να δώσω πολλά σε επισκευές τότε φεύγω σε παπί όπως glx , town mate η

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2019
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από extisatokat Προβολή μηνύματος
    2t for ever GO ON
    EΤΣΙΙ! Επειδή οι γκόμενες γουστάρουν άρωμα λαδιού

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της johnnybond
    Εγγραφή
    22/05/2019
    Μηνύματα
    120
    Αν βγαίνεις οικονομικά γιατί όχι θα σε μυήσει σωστά στον κόσμο των δύο τροχών. Υπολογίσιμες επιλογές επίσης είναι και το gpr από derbi ( με Φέρινγκ) αλλά και το rs από aprillia. Όσο αναφορά και τα: πλαίσιο/φρένα/στήσιμο κλπ είναι ανώτερα από τα δύο cbr 125 ( καρμπυρατέρ/injection) που είχαν περάσει από τα χέρια μου όταν ήμουν πιτσιρικάς.

    Το γκάζι όμως λογικά θα σε απογοητεύσει σύντομα, εκτός και αν βάλεις κανένα επώνυμο κιτάκι να το ανεβάσεις 72 πχ να παίρνεις και κνν δικαβαλο, εκεί μπορεί να μην ξενερώσεις γρήγορα.

    Σκέψου το καλά πάντως για να μην απογοητευτείς αν σε περάσει κανένας φίλος/γνωστός με καμία πάπια. Σε τέτοιο ενδεχόμενο μπορείς να πάρεις και κνν 50αρι παπί που θα σου βγει και πολύ φθηνότερα και να κάνεις υπομονή μέχρι να κάνεις επέκταση. Αν πάλι είσαι συνειδητοποιημένος τότε καλή αγορά!

    Υ.Γ. Έβγαινε και το aprillia tuono 50αρι αν θυμάμαι καλά, σε περίπτωση που σου αρέσει να το έχεις στο νου σου και αυτό..

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Swoozm8 Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/24562612-derbi-nude-gpr-50-nude Για την συγκεκριμένη μιλάω, στα 900 εύρω -100 η 200 ευρωπουλα με κάλα παζάρια . Το θέμα είναι με 37k χιλιομετρά σίγουρα θα έχει κάποια θεματάκια . Θα το πάω από συνεργείο πριν το αγοράσω και ας ελπίσουμε οτι δεν θα έχει κάτι καταστροφικό! αν τελικά όμως θα πρέπει να δώσω πολλά σε επισκευές τότε φεύγω σε παπί όπως glx , town mate η


    Αυτό είδα κι εγώ στο car. Το καλό με τα δίχρονα είναι ότι πολλά από τα "θεματάκια" του κινητήρα που αναφέρεις διορθώνονται σχετικά εύκολα, αλλά στο γενικότερο θέμα των ανταλλακτικών τα παπιά δεν έχουν αντίπαλο. Δεν είναι κακή ιδέα να ελέγξεις και πόσο κοστίζουν ανταλλακτικά πέραν του κινητήρα, σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι αν σου πέσει.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2019
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnnybond Προβολή μηνύματος
    Αν βγαίνεις οικονομικά γιατί όχι θα σε μυήσει σωστά στον κόσμο των δύο τροχών. Υπολογίσιμες επιλογές επίσης είναι και το gpr από derbi ( με Φέρινγκ) αλλά και το rs από aprillia. Όσο αναφορά και τα: πλαίσιο/φρένα/στήσιμο κλπ είναι ανώτερα από τα δύο cbr 125 ( καρμπυρατέρ/injection) που είχαν περάσει από τα χέρια μου όταν ήμουν πιτσιρικάς.

    Το γκάζι όμως λογικά θα σε απογοητεύσει σύντομα, εκτός και αν βάλεις κανένα επώνυμο κιτάκι να το ανεβάσεις 72 πχ να παίρνεις και κνν δικαβαλο, εκεί μπορεί να μην ξενερώσεις γρήγορα.

    Σκέψου το καλά πάντως για να μην απογοητευτείς αν σε περάσει κανένας φίλος/γνωστός με καμία πάπια. Σε τέτοιο ενδεχόμενο μπορείς να πάρεις και κνν 50αρι παπί που θα σου βγει και πολύ φθηνότερα και να κάνεις υπομονή μέχρι να κάνεις επέκταση. Αν πάλι είσαι συνειδητοποιημένος τότε καλή αγορά!

    Υ.Γ. Έβγαινε και το aprillia tuono 50αρι αν θυμάμαι καλά, σε περίπτωση που σου αρέσει να το έχεις στο νου σου και αυτό..

    Τσέκαρα και το gpr και το rs άλλα το gpr nude εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο! Δεν πιστεύω να βαρεθώ το γκάζι εύκολα επειδή θα είναι η πρώτη επαφή με μηχανή ( δεν έχω ξανά ανέβει ποτέ ) και σπάνια μπαίνω σε αυτοκίνητο και ενθουσιάζομαι και με το ποδήλατο στην κατηφόρα :P Κάποια στιγμή θα βάλω kit , εξάτμιση και carb άλλα όχι τίποτα τρελό, κάτω από 100cc θα μείνει...Λογικά

    Δεν θα με πειράξει πολύ το να με περάσει ένα φτιαγμένο παπί, θα πονέσει λίγο το ego μου ειδικά άμα αρχίσουν roasting session οι φίλοι μου άλλα τίποτα παραπάνω! Έξαλλου το μηχανάκι το Θέλω κυρίως ως μεταφορικό μέσο ( όχι ότι δεν θα το δίνω πού και πού :P ) Ξέρω το ότι κράξιμο θα πέσει έπηζε " το παίζω Valentino Rossi " και "είμαι μλκς που δεν πήρα ένα crypton η ένα inova να το φτιάξω " Αλλά πάνω από όλα το μηχανάκι θα το έχω για να γουστάρω ΕΓΩ οπότε ψηλό στα 00 μου .

    ΒTW και να το ήθελα το tuono δεν υπάρχει καμία αγγελία για Αυτό στην Ελλάδα.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2019
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αυτό είδα κι εγώ στο car. Το καλό με τα δίχρονα είναι ότι πολλά από τα "θεματάκια" του κινητήρα που αναφέρεις διορθώνονται σχετικά εύκολα, αλλά στο γενικότερο θέμα των ανταλλακτικών τα παπιά δεν έχουν αντίπαλο. Δεν είναι κακή ιδέα να ελέγξεις και πόσο κοστίζουν ανταλλακτικά πέραν του κινητήρα, σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι αν σου πέσει.
    Oouch τα γαμηδια είναι ακριβούτσικα. Ελπίζω να μην μου πέσει άλλα κυρίως να μην πέσω! Αν ομως μου βγάλει προβλήματα είναι αρκετά απλό μοτέρ οπότε με λίγα εργαλεία, βιντεάκια στο youtube και ένα manual θα το καταφέρω πιστεύω! Η άπλα θα καταλήξω να πληρώνω τα διπλά από ότι αν το είχα πάει από την αρχή σε συνεργείο :P

  12. #12
    once 2T,for ever 2T Το avatar του/της extisatokat
    Εγγραφή
    18/10/2019
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Swoozm8 Προβολή μηνύματος
    Oouch τα γαμηδια είναι ακριβούτσικα. Ελπίζω να μην μου πέσει άλλα κυρίως να μην πέσω! Αν ομως μου βγάλει προβλήματα είναι αρκετά απλό μοτέρ οπότε με λίγα εργαλεία, βιντεάκια στο youtube και ένα manual θα το καταφέρω πιστεύω! Η άπλα θα καταλήξω να πληρώνω τα διπλά από ότι αν το είχα πάει από την αρχή σε συνεργείο :P
    100% θα συμβει αυτο στο λεω εκ πειρας.
    μπαινω φετα,βγαινω τριμμα.

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.122
    Βλέπω πως υπάρχει υποστήριξη ανταλακτικων, κιτ αλλαγής κυβισμού κ.λπ.
    Με λίγα εργαλεία, manual και βιντεάκια, αν είσαι πολύ προσεκτικός και το αγαπάς, μπορείς να συντηρίσεις την μοτό σου.

    Όλα τα άλλα στον μηχανικό αν θες να κερδίζεις πραγματικά με αποτελέσματα στην τσέπη σου.

    Είναι εύκολο, είναι οικονομικό, αν δεν κάνω λάθος το συμπαθούν οι μηχανικοί...
    Διάβασε την ιστορία της Derbi, γίνε φίλος της, απόλαυσε το.
    Δεν είσαι αλλος ένας που θέλει να "κάνει την δουλειά του", επιλέγει μια μικρή μοτό και ονειρεύεται να είχε αυτοκίνητο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    722
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Swoozm8 Προβολή μηνύματος

    ΒTW και να το ήθελα το tuono δεν υπάρχει καμία αγγελία για Αυτό στην Ελλάδα.
    Μέχρι πριν κανά μήνα τουλάχιστον που πήγα τελευταία φορά υπήρχε ένα σε μαγαζί στην Κοζάνη αλλά δεν θυμάμαι όνομα για να σε βοηθήσω.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2019
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Βλέπω πως υπάρχει υποστήριξη ανταλακτικων, κιτ αλλαγής κυβισμού κ.λπ.
    Με λίγα εργαλεία, manual και βιντεάκια, αν είσαι πολύ προσεκτικός και το αγαπάς, μπορείς να συντηρίσεις την μοτό σου.

    Όλα τα άλλα στον μηχανικό αν θες να κερδίζεις πραγματικά με αποτελέσματα στην τσέπη σου.

    Είναι εύκολο, είναι οικονομικό, αν δεν κάνω λάθος το συμπαθούν οι μηχανικοί...
    Διάβασε την ιστορία της Derbi, γίνε φίλος της, απόλαυσε το.
    Δεν είσαι αλλος ένας που θέλει να "κάνει την δουλειά του", επιλέγει μια μικρή μοτό και ονειρεύεται να είχε αυτοκίνητο.
    50cc 2T είναι, λογικό να το αγαπάν! Είναι απλό και εύκολο να κάνεις επισκευές είτε μηχανικός είσαι είτε πιτσιρικάς με έναν φίλο του στην άυλη Ωραία η ιστορία της Derbi, από ένα απλό κατάστημα για επισκευές ποδήλατων πλέον είναι μάρκα που προσφέρει μοτοσυκλέτες για νεαρούς οδηγούς και άτομα που θέλουν να μπουν στον κόσμο των 2 τροχών χωρίς να "σπας την τράπεζα" . Δεν είμαι άλλος εναας!!! Γενικά απολυμάνω ότι έχει μοτέρ και ρόδες, άγκουρας και σε αυτοκίνητα και σε μηχανές, δεν πιστεύω πως στο μέλλον θα αφήσω το ένα για το άλλο. Πιστεύω πως θα αγαπήσω ότι μηχανάκι και να πάρω στο τέλος και το μικρόβιο θα μπει και δεν παίζει να βγει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Derbi GPR racing 50 upgrade
    από makos22 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2011, 09:49
  2. Aprilia rs 50 vs Derbi gpr 50
    από MvP στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2006, 14:01
  3. Metatropes se gpr 50
    από mj2005 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2006, 23:03
  4. Derbi GPR 50 Κόπηκε στα 2
    από DUKEMNUKEMgr στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2005, 22:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF