Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 41 από 41

Θέμα: Αγορά μηχανής sm

  1. #31
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Για πες μας εκεί στο μέλλον πως είναι οι μοτοσυκλέτες;;;Και πως γύρισες πίσω;; (λάθος πλήκτρο προφανώς, πλάκα κάνω )
    porca miseria.

  2. #32
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    αν κοιταξεις strada κοιτα και το φακτορυ....πολυ ωραιο μηχανακι
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Είμαι ας πούμε σε παρόμοια φάση με τα ίδιο πάνω κάτω μπάτζετ (μου λείπει κανα χιλιάρικο ακόμα ) Εγώ εκτός από τα δύο του διλήμματος είχα βάλει στην εξίσωση και το cb 400 sf αλλά το απέρριψα μαζί με το ktm και αποφάσισα να κοιτάω μόνο για xt για όλους τους λόγους που σου ανέφεραν τα παιδιά παραπάνω. Επειδή είδα είσαι από Θεσσαλονίκη θα κάνω λίγο hijack το θέμα για να σε ρωτήσω ή και όποιον άλλον ξέρει τα εξής: Επειδή μιλάμε για μπάτζετ κοντά στα 2500 € ξεκίνησα να κοιτάω (αν και αρχές άνοιξης λογικά θα έχω τα λεφτά)κυρίως μηχανάκια από Θεσσαλονίκη, άντε και καμιά Κατερίνη, Κιλκίς κτλ. Στη Θεσσαλονίκη αν παρατήρησες τα μισά σχεδόν μηχανάκια τα έχει ένα μαγαζί στους Αμπελόκηπους MotoBilly. Ξέρουμε κάτι γι' αυτόν αρνητικό ή θετικό;;

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Δεν υπάρχει διλλημα σύμφωνα με αυτά που γράφεις.. Η απάντηση είναι xtx.. Τα ktm είναι μηχανάκια για αλλά γούστα.. Δεν είναι για οικονομία..

  5. #35
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από contes di Zante Προβολή μηνύματος
    Να σου πω και εγώ την άποψή μου για το strada μια και είχα ένα από τα πρώτα που μπήκαν στην Ελλάδα, μοντέλο του 2005
    Το είχα για 12 χρόνια και έκανα 40000χλμ σε όλες τις χρήσεις. Λίγο καθημερινό για δουλειά, περισσότερο για βόλτες το ΣΚ αλλά μαζί του γύρισα σχεδόν όλη την Ηπειρωτική Ελλάδα και την Κρήτη δικάβαλος.
    Σε σχέση με το XTX είναι πιο 'μηχανη'. Η θέση οδήγησής του είναι αυτό που λέμε πιο 'μέσα' και όχι 'πάνω' στη μηχανή. Όσον αφορά την οδήγηση δεν ξέρω άν το XTX είναι πιο παιχνιδιάρικο αλλά σίγουρα σε κράτημα και φρένα δε φτάνει το strada. To strada είναι και πιο άνετο και σίγουρο για ταξίδια, το πόσο μεγάλα είναι ανάλογο με τις αντοχές σου. Επίσης έχει πληρέστατα όργανα και αποθηκευτικό χώρο κάτω από τη σέλα για κλειδαριά, αδιάβροχο κλπ αλλά και για ψιλά, πορτοφόλι, κινητό μπροστά στο ρεζερβουάρ.
    Τα μοντέλα του 2005, νομίζω και του 2006 έπασχαν από τρόμπα βενζίνης (όπως και τα XT) που την άλλαζαν μέσα στην εγγύηση και είχε γίνει ανάκληση για την βαλβίδα γκαζιού (TPS sensor). Εκτός από αυτά το μόνο πρόβλημα ήταν τα όργανα που έμπαζαν υγρασία, το δικό μου δεν είχε μπάσει και λύνονταν με μια στεγανοποίηση και ένα καλωδιάκι στον κεντρικό διακόπτη που ήταν πολύ εύκολο να αλλαχτεί.
    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να οδηγήσεις και τα δύο και να πάρεις όποιο κουμπώσεις καλύτερα και σε φτιάξει...η μηχανή δε θέλει και πολύ λογική αλλά συναίσθημα
    Ότι είπε ο Ζακυνθινός....κόμης
    Το έχω από αρχές 2010 αγορασμένο κούτα και τώρα έχει 80k και κάτι.(ήταν από τα τελευταία στην παραγωγή.....) με λυμένο από το εργοστάσιο το θέμα της τρόμπας και δεν με απασχόλησε ποτέ.
    Το θέμα με την υγρασία το αντιμετώπισα με μια απλή στεγανοποίηση κι εγώ, όντως πλήρες όργανο με όλα όσα χρειάζονται.
    Επίσης αυτά έπασχαν και στον διακόπτη όπου εντελώς αναίτια η Απρίλια έβαζε τσίμα τσίμα καλώδια, λεπτά κιόλας που καίγονταν και κοβόντουσαν αντιμετωπίστηκε επίσης με 20 ευρώ....
    Μοτέρ φοράει το ίδιο με το ΧΤΧ με καλύτερη χαρτογράφηση και 2 παραπάνω ίππους.
    Ταξιδεύει ΑΝΕΤΑ με 140-150 χωρίς κουνήματα και άλλα δράματα, ταχύτητες στις οποίες το ΧΤΧ χορεύει καρσιλαμά.... παπί μέσα στην πόλη,
    Πριν το πάρω όλοι στην δουλειά (μαζί και ένα επιφανές μέλος του φόρουμ, Χάρη, δεν λέμε ονόματα, έτσι; ) το οικτηραν για τα ηλεκτρικά του....
    Ε, 10 χρόνια μετά, δεν έχω μετανοιώσει στο ελάχιστο, δεν με έχει αφήσει ποτέ που-θε-να εκτός από μια φορά από δική μου και μόνο αβλεψία δεν είχα αλλάξει την μπαταρία ενώ την είχα 5(!) και κάτι χρόνια....και όχι ΔΕΝ το δίνω, θα το κρατήσω ΠΟΛΥ ακόμα ειδικά τώρα που έχω βάλει μπρος κάποια συμμαζέματα (10 χρόνια είναι αυτά) ελαστικά, φλασάκια, ρουλεμάν λαιμού και κάτι άλλα κοκοψίνια, πάμε για μια ακόμα 10ετία εύκολα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #36
    Νέο μέλος Το avatar του/της Firfirikos
    Εγγραφή
    12/12/2019
    Μηνύματα
    5
    @ Nitse3 δυστυχώς δεν γνωρίζω τιποτα για τα μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη.

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Το Δουκα μ΄αυτά και μ' αυτά τον βγάζω εκτός. Με ψήσατε για το strada. Σε φάση 70% για strada και 30% για xt. Στο μέλλον όταν μαζέψω το ρευστό, θα ξαναεπανέλθω στο θέμα.

  7. #37
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Μπήκα σε θέμα για SM, διαβάζω για ταξίδια και ανέσεις.

    Life begins at 45°.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Φρούδες ελπίδες!

    Πάντως κατά τη γνώμη μου δεν αναφέρθηκε, με εξαίρεση το DRZ, κανένα SM μηχανάκι με την "παραδοσιακή" τουλάχιστον έννοια του όρου.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μπήκα σε θέμα για SM, διαβάζω για ταξίδια και ανέσεις.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Πάντως κατά τη γνώμη μου δεν αναφέρθηκε, με εξαίρεση το DRZ, κανένα SM μηχανάκι με την "παραδοσιακή" τουλάχιστον έννοια του όρου.
    Μη μενετε στον τιτλο. Πατε και λιγο πιο κατω...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Firfirikos Προβολή μηνύματος
    Λαμβάνοντας υπόψη ότι θα είναι η 1η μου μηχανή και είμαι εντελώς αδαής θα ήθελα κάποιες συμβουλές. Η χρήση για την οποία την θέλω είναι κυρίως για 15 χιλιόμετρα σύνολο καθημερινά πάνε έλα στην πόλη. Σπίτι-πανεπιστήμιο-δουλειά-(ίσως ξανά σχολή)-σπίτι. Επίσης, θα ήθελα να κάνω με την άνεσή μου καμιά εκδρομή τύπου Θεσσαλονικη-2ο πόδι,Κάβαλα,Κοζάνη, Σέρρες. To κόστος και η συχνότητα συντήρησης θα είναι σημαντικά για την όποια επιλογή μου.
    .
    Και πολυ του ειναι τα "ψευδομοταρντ". Αν θελει να φορτωσει κανα γκομενακι προς Χαλκιδικη το καλοκαιρι μπορει κι αυτα ακομα να του φανουν ζορικα. Και να βριζει που δεν πηρε κατι με παραπανω απο εναν κυλινδρους.

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/12/2019
    Μηνύματα
    3
    Κανε λιγο υπομονη ψαξε μάζεψε μερικα χρηματα σε ενα κουμπαρα και βρες μια ευκαιρια.να ξερεις οτι υπαρχουν πολλα μηχανακια παρατημενα σε γκαραζ που περιμενουν το νεο τους ιδιοκτητη.επισης ξεκόλλα με τα duke,δες και κανενα 690sm,αυστηρα μετα το 2007 μοντελο αδερφε να φοράει το νεο μοτερ.

  11. #41
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Takis007 Προβολή μηνύματος
    Κανε λιγο υπομονη ψαξε μάζεψε μερικα χρηματα σε ενα κουμπαρα και βρες μια ευκαιρια.να ξερεις οτι υπαρχουν πολλα μηχανακια παρατημενα σε γκαραζ που περιμενουν το νεο τους ιδιοκτητη.επισης ξεκόλλα με τα duke,δες και κανενα 690sm,αυστηρα μετα το 2007 μοντελο αδερφε να φοράει το νεο μοτερ.
    Ο άνθρωπος λέει ότι είναι εντελώς αδαής, ότι είναι η πρώτη του μηχανή, ότι θέλει να πηγαίνει και εκδρομές και του λες για 690sm;
    Οκ, είναι άσχετος και έβαλε τίτλο με τον όρο sm αλλά διαβάζουμε και το πλήρες ποστ όπως είπε πιο πάνω ο ptc...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής SM (motard) - τη γνώμη σας
    από darknezz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2014, 11:22
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 20:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 09:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 18:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF