Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Αγορά μηχανής sm

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Firfirikos
    Εγγραφή
    12/12/2019
    Μηνύματα
    5

    Αγορά μηχανής sm (ΧΤΧ ή Duke)?

    Χαιρετώ το φόρουμ και καλώς σας βρήκα. Έχω βάλει μπρος την απόκτηση διπλώματος απεριορίστων κυβικών, ώστε στο έμμεσο μέλλον να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή. Είμαι μεταξύ των yamaha xtx και KTM duke. Το μπάντζετ θα είναι αυστηρά στα 2.500.
    Λίγα πράγματα για μένα: από τα 16 έως τα 20 οδηγούσα 50ρακι και απ' τα 20 έως τα 30(που είμαι τώρα) αμάξι. Πλέον δεν έχω όχημα και όσοι γνωρίζετε, η κατάσταση στη Θεσσαλονίκη με τον ΟΑΣΘ έχει φτάσει στο απροχώρητο. Όσο να ναι, ένα όχημα χρειάζεται και θέλω να πραγματοποιήσω ένα εφηβικό μου απωθημένο!

    Λαμβάνοντας υπόψη ότι θα είναι η 1η μου μηχανή και είμαι εντελώς αδαής θα ήθελα κάποιες συμβουλές. Η χρήση για την οποία την θέλω είναι κυρίως για 15 χιλιόμετρα σύνολο καθημερινά πάνε έλα στην πόλη. Σπίτι-πανεπιστήμιο-δουλειά-(ίσως ξανά σχολή)-σπίτι. Επίσης, θα ήθελα να κάνω με την άνεσή μου καμιά εκδρομή τύπου Θεσσαλονικη-2ο πόδι,Κάβαλα,Κοζάνη, Σέρρες. To κόστος και η συχνότητα συντήρησης θα είναι σημαντικά για την όποια επιλογή μου.

    Τη μηχανή έχω σκοπό να τη προσέχω, να κάνω τα σέρβις στην ώρα τους και εννοείται ότι πριν την πάρω, θα πάρω τη γνώμη κάποιου μηχανικού. Από την ιντερνετική μου αναζήτηση, ξέρω πως σύμφωνα με τα παραπάνω θα πρεπε να μην το σκέφτομαι και να πάω σε XTX. Παρ' όλα αυτά, αν ερχόταν κάποιος και μου λεγε "σου κάνω δώρο αυτή τη στιγμή όποια μηχανή θες" θα επέλεγα κατευθείαν το Δούκα! Είναι το δίλημμα μεταξύ καρδιάς και λογικής. Σαν χαρακτήρας είμαι του πρώτου, αλλά όταν πρέπει να σκεφτείς και τα οικονομικά πρέπει να σκεφτώ σοβαρά και το 2ο και ξέρω ότι προς τα κει μάλλον θα κλείσει η ψαλίδα. Ο Δούκας δεν είναι απ' ότι έχω καταλάβει για εκδρομές και μικρά ταξιδάκια. Επίσης, είναι πιο πιθανό να βγάλει πρόβλημα σε σχέση με ένα XTX και με ακριβότερα ανταλλακτικά, σωστα?
    Κάτι ακόμη όταν βλέπω σε αγγελία για Δούκα ότι είναι από ανακατασκευή τι ακριβώς σημαίνει? Μη βαράτε, σας είπα, είμαι noobas

    Αυτά! Έχοντας πει όλο αυτό το μπλα μπλα οποιεσδήποτε γνώμες και απόψεις είναι θεμιτές.
    Τελευταία τροποποίηση από Firfirikos; 14/12/2019 στις 23:34.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Firfirikos Προβολή μηνύματος
    To κόστος και η συχνότητα συντήρησης θα είναι σημαντικά για την όποια επιλογή μου.

    xtx

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Στη θέση σου θα έβαζα στην εξίσωση και το Aprilia Pegaso Strada που είναι πολύ καλύτερα στημένο από το ΧΤΧ
    Ἀπὸ τὸ πάρκο στὴ Μυροβόλο τὸ μηχανάκι ἀστράφτει στὸν ἥλιο,
    ἀντανακλᾶ τὸ χαμόγελό σου καὶ μὲ διαλύει στὸ φῶς.

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    ΧΤΧ,θα σου κάτσει μια χαρά σαν νέος που είσαι,στην πόλη παπί και στα ταξίδια αξιοπρεπέστατο.Το duke θα σε έχει συνεχώς στην πρίζα να το πηγαίνεις τσίτα και δεν αρμόζει με αυτά που ζητάς.
    Κοίτα και aprilia που είπε ο φίλος από πάνω.

  5. #5
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Διαβάζεις, ρωτάς, συμπεραίνεις... για εμένα καρπώνεσαι ήδη ένα καλό ποσοστό της ενασχόλησης μας με την μοτό.
    Οι μοτοσυκλέτες που κοιτάς είναι πολύ λογικές και μετρημένες επιλογές.
    Στην ουσία σκέφτεσαι αν μπορείς να διορθώσεις - συντηρήσεις το duke έτσι ώστε να μην έχεις προβληματα, ή να
    εξελίξεις το xtx με τις ποιότητες που σου αρέσουν στο duke..

    Nομίζω πως τώρα θα πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς για να διαλέξεις τον μηχανικό σου.
    Είναι σαν να διαλέγεις την ομάδα που έχεις στα pit σου. Αν είναι καλός στην δουλειά του και εσύ ακούς τι λέει
    μπορείς να έχεις και πιο ευαισθητη μοτό απο το duke.


    ******
    Έχω γνωστό που ζει καθημερινά με sxv 450, ο μηχανικός του οταν του απέδωσα τιμές και τον ρώτησα
    τι κάνεις και είναι απροβλημάτιστο; μου είπε: τίποτα ιδιαίτερο, φεύγει 4 το πρωϊ και γυρνά 4 το απόγευμα.. το πιάνει στον ύπνο!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Επισκευή σημαίνει φίλε ότι έχουν ανοίξει μοτέρ και έχουν κάνει σέρβις (πιστόνι, ελατήρια, τσιμούχες φλατζες κτλ)

    Πάρε xt, είναι απροβληματιστο και σίγουρα παίρνεις μικρότερο ρίσκο από την επιλογή ενός ευρωπαϊκού (στην κατηγορία που ψάχνεις πάντα)
    Τώρα αν έχεις φάει καψούρα με το ktm σε καταλαβαίνω... Υπάρχει θέμα..

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Τον δούκα. Θα το κατευχαριστηθείς. Οι εκδρομές που περιγράφεις δεν είναι πρόβλημα γι αυτό το μηχανακι· ούτε για σένα. Κανε καλό έλεγχο πριν πάρεις οτιδήποτε και μην πάρεις ανακατασκευασμένο.

  8. #8
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tycho Moon Προβολή μηνύματος
    Στη θέση σου θα έβαζα στην εξίσωση και το Aprilia Pegaso Strada που είναι πολύ καλύτερα στημένο από το ΧΤΧ
    Πολύ σωστή συμβουλή, ποιο καλοστημένο και μακράν πιο ποιοτική κατασκευή. Άσε που το βρίσκεις και σε ποιό νορμάλ τιμές.

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.102
    Εύκολη επιλογή. Αποφάσισε αν θες SM ή XT. Δεν έχουν καμία σχέση τα 2.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Μην τον απογοητεύεις, το xt μια χαρά στήνεται και ως μοταρντ

    Πχ
    https://www.car.gr/24813354-yamaha-xt-660x

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Κάτι κάνει μωρέ και το xtx

    https://www.instagram.com/p/BwrE2nUD...d=oq5cd5ff5uhy

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Όπως αναφέρθηκε αποφάσισε τι θες,το ένα είναι μηχανή και το άλλο μηχανάκι..

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.102
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Μην τον απογοητεύεις, το xt μια χαρά στήνεται και ως μοταρντ

    Πχ
    https://www.car.gr/24813354-yamaha-xt-660x
    Αν καταφέρεις να ξεφορτωθείς 60 κιλά, ίσως.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Μην τον απογοητεύεις, το xt μια χαρά στήνεται και ως μοταρντ

    Πχ
    https://www.car.gr/24813354-yamaha-xt-660x
    Το χτΧ είναι μοτάρντ από τη μάνα του.
    Το κτμ είναι μοτάρντ από τη μάνα του.
    Το κτμ έχει και γαμω τα στησίματα. Τα σημαντικότερα, άκαμπτο πλαίσιο, wp αναρτήσεις, άλογα, και άλλα που κάνουν την διαφορά και δεν τα έχει το χτχ).
    Ποιο το στήσιμο του χτΧ της αγγελίας που παρέθεσες; Φατ μπαρ τιμόνι και αγωνιστικό κουστούμι

  15. #15
    Νέο μέλος Το avatar του/της Firfirikos
    Εγγραφή
    12/12/2019
    Μηνύματα
    5
    Οι απαντήσεις ήταν αρκετά χρήσιμες και κατατοπιστικές. Καλώς ή κακώς δεν έχω και στη παρέα μου άτομα που να χουν μηχανές, παρά 2-3 γνωστούς-φιλους(με fmx, χτχ και versys) τους οποίους βλέπω σπάνια και πραγματικά, ό,τι είπατε ήταν πράγματα-συμβουλές που χρειαζόμουν. Πλέον θα έχω στο νου μου και 2-3 πραγματάκια που δεν τα είχα σκεφτεί προηγουμένως.
    Σαν ομορφιά για το γούστο μου θα έβαζα στo duke 12/10 και στο χτχ 8/10, δλδ το 2ο θα το παιρνα χωρίς να με χαλάσει, μ' αρέσει. Το Aprilia Pegaso Strada δεν το είχα κατά νου και σίγουρα θα παίζει πλέον σοβαρά στο πίσω μέρος του μυαλού μου.
    Αν τα είχα τα λεφτά και δεν με ένοιαζε, θα πήγαινα εύκολα για duke, αλλά ξέρω ότι το όχημα που θα πάρω, θα είναι το μοναδικό μου όχημα για μια 4ετια σίγουρα. Επίσης, όταν δουλεύω ημιαπασχόληση και βγάζω 450-500 κατοστάρικα(δεν έχω παράπονο, τέλεια δουλειά, τέλεια λεφτά για ιδιωτικό τομέα) και αποταμιεύω για το σκοπό αυτό τσίμα τσίμα 300 το μήνα, θέλω η επιλογή που θα κάνω να είναι value for money. Τώρα αν γίνεται να με κάνει να βγάλω και γούστα, ακόμη καλύτερα. Απλά αυτά που έχω ακούσει-διαβάσει για τα duke, με κάνουν να τα φοβάμαι όσον αφορά το κόστος συντήρησης και πιθανά προβλήματα + ότι δεν νιώθω μία από μηχανές, δεν έχω κάποιον γνωστό μηχανικό-συνεργείο να με κατατόπιζε κλπ. Ξέρω με σιγουριά πως ότι και να πάρω, θα το προσέχω για να με προσέχει. Είναι όμως αρκετό για τις συγκεκριμένες μηχανές? Θα μπορεί να κάνει μια στις τόσες 150-200 χιλιόμετρα για κοντινές εκδρομές ή θα παίρνει φωτιά? Αν το μέσο ετήσιο κόστος συντήρησης για ένα xtx είναι 150-200 ευρώ (δεν γνωρίζω, αυθαίρετα και τυχαίους αριθμούς βάζω), αντίστοιχα για το duke παίζει να είναι το διπλάσιο?
    Όπως και να χει παιδιά, αλήθεια ευχαριστώ για τις συμβουλές για ακόμη μια φορά.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μηχανής SM (motard) - τη γνώμη σας
    από darknezz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2014, 10:22
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF