Σελίδα 12 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 180 από 452

Θέμα: Μέγγενες πάγκου & δραπάνου, σφιγκτήρες κ.τ.λ.

  1. #166
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Mάλλον την ανοιχτόχρωμη bulle, έχει χώρο στις μασχάλες και αφαιρούμενα μάγουλα σωλήνων που της δίνουν και άλλο, έχει και ρυθμίσεις για την κίνηση.
    Το λογότυπο της είναι photoshop μην το ψάχνεις.

    Η castillo φαίνεται προσεγμένη, σαν σχέδιο είναι λιγότερο γενικής χρήσης όπως και η irwin.

    Όλες δίνουν την εντύπωση πως είναι καλά εργαλεία, δεν πιστεύω ότι ρισκάρεις κάτι πέρα από τις δυνατότητες της κάθε μιας.
    Αν δεν σου αρέσει το χρώμα υπάρχουν σφυρήλατα να την κάνεις όπως θες.

    Συνημμένο 424951
    Μίλησα τηλεφωνικά πριν λίγο με τον αντιπρόσωπο της Kanca και μου πρότεινε την σφυρήλατη Kanca Fortissimo των 125mm, καθώς η 100άρα όπως μου είπε είναι αρκετά λιγότερο στιβαρή (δεν εννοούσε λιγότερο ανθεκτική, απλά στιβαρότερη καθότι πχ περί τα 4 κιλά βαρύτερη κλπ) και πιο περιορισμένης χρήσης σε σχέση με τη μεγαλύτερη. Οπότε με τα νέα δεδομένα, είμαι ανάμεσα στην 125άρα Kanca Fortissimo και στην Bulle 100 mm 64055: https://www.skroutz.gr/s/11821416/Bu...055-100mm.html
    Σε σχέση με την ανοιχτόχρωμη Bulle, πέραν του μεγαλύτερου ανοίγματος σιαγόνων, αξίζει η (σημαντική) χρηματική υπέρβαση; Σαφώς και μπορώ να εκτιμήσω την καλύτερη (ορατή τουλάχιστον) ποιότητα κατασκευής και λειτουργίας (όταν υφίσταται) αλλά απ' την άλλη αν οι απτές διαφορές μεταξύ των 2 μεγγενών είναι στα σημεία, αυτονόητα νομίζω, δεν θα ήθελα να δαπανήσω περί τα διπλά χρήματα για κάτι που πρακτικά ποτέ δεν θα φτάσω στα όριά του (που λέει ο λόγος).
    Βοηθήστε με παίδες.
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 22/01/2021 στις 11:52.

  2. #167
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Έχει να κάνει με την εμπειρία σου, τις δουλειές που κάνεις, το σημείο που θες να μπεί κ.λπ.
    Έτσι όπως περιγράφεις την χρήση, νομίζω ότι απλά θα έχεις ένα λίγο καλύτερο εργαλείο που θέλει δύο ζευγάρια μάγουλα για
    να συγκριθεί με το άλλο αλλα θεωρητικά θα αντέξει περισσότερο και θα είναι λίγο πιο δυνατό.

    Το χρειάζεσαι; πάνω απο τα μισά αν δεν το χρειάζεσαι είναι υπερβολή και δέσμευση. Αν το χρειάζεσαι είναι καλή τιμή που όμως απέχει λίγο
    από το πρωτότυπο των ισπανών

    Πρώτη σου μέγγενη είναι, θα την κτυπήσεις, θα πιάνεις στραβά και χαλαρά, θα την λούζεις με χημικά, θα την καις...

    Μη μου δίνεις πολύ σημασία, στο συγκεκριμένο δίλημμα επιτρέπω και άλλες σκέψεις όπως γιατί να δώσω οτιδήποτε στην χώρα της
    αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη κ.λπ.

    Μου κάνει εντύπωση όμως που δεν σε ρώτησε τι δουλειές κάνεις και απλα σου λέει η στιβαρότερη είναι καλύτερη...
    Εφόσον δεν έχεις υπόψιν έσοδα απο αυτή, η γνώμη μου είναι πως η οικονομικότερη σου δίνει την δυνατότητα να έχεις
    άλλο ένα εργαλείο με τα ρέστα της ακριβής.
    υγ: ένα τροχαδάκι πάγκου φερ ειπείν, να μη βασανίζεσαι με τα χειρός, ωραίο πράμα

    Και γιατί όχι, να την δουλέψεις και να την αλλάξεις ευκολότερα σε λίγα χρόνια, να φτιάξει και η διάθεσή σου.

    Αν είδες την δική μου, έχει ένα κόψιμο στο μάγουλο από τροχό. Το έκανα την πρώτη μέρα που την εγκατέστησα
    ενώ είχα εμπειρία πολλών χρόνων και.. "ήξερα"..
    Διορθώνεται πανεύκολα αλλά δεν το κάνω για να θυμάμαι πόσο λίγος είμαι μπροστά σε κάθε μανέλα που πιάνω
    πόσες χιλιάδες γνώσεις μου λείπουν και πόσο εύκολα μπορώ να κτυπήσω επειδή είμαι ζώο.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 22/01/2021 στις 12:43.

  3. #168
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Καταρχάς σε υπερευχαριστώ για τα χρήσιμα σχόλια και την εμπειρία σου που μοιράζεσαι μαζί μας .
    Ο αντιπρόσωπος με ρώτησε για τι χρήση προορίζεται η μέγγενη, και φυσικά του απάντησα για ερασιτεχνική, πλην όμως με κάποιες λογικές απαιτήσεις ποιότητας από το εργαλείο. Να σκεφτείς ότι δεν μου ανέφερε καθόλου τη σειρά με τις φθηνότερες μαντεμένιες Castillo της Kanca που ο ίδιος φέρνει, όταν πάντως του τις ανέφερα εγώ, ήταν πρόθυμος να μου εξηγήσει τις διαφορές τους με τις ατσάλινες σφυρήλατες. Επίσης όταν του ανέφερα για τα σταθερά μάγουλα των kanca μου αντέτεινε ότι συνήθως οι μέγγενες που έχουν πρόσθετα βιδωτά μάγουλα, αυτό γίνεται γιατί η κατασκευή τους δεν έχει την απαιτούμενη σκληρότητα, οπότε βάζουν τα επιπλέον μάγουλα που έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα από το υπόλοιπο σώμα για να προστατεύουν την μέγγενη από καταπονήσεις. Σε κάθε περίπτωση μου είπε κι ο ίδιος ότι καλό είναι να δω από κοντά ότι με ενδιαφέρει σε μέγγενη για να έχω μια δια ζώσης εικόνα κάθε εργαλείου, καθώς οι φωτό από το διαδίκτυο δεν είναι πάνα ενδεικτικές της πραγματικής εικόνας.
    Αν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, πιστεύω κι εγώ ότι η φθηνότερη 100άρα Bulle είναι πιο ισορροπημένη επιλογή για κάποιον σαν εμένα, έλα όμως που μου μπήκαν ιδέες ότι άπαξ και δίνω κάποια χρήματα τώρα, κι επειδή έτσι κι αλλιώς δεν έχω τον άπειρο χώρο στον πάγκο για περισσότερες της μιας μέγγενες, μήπως αξίζει να κάνω την υπέρβαση (είναι και κάπως μεγαλύτερη σε μέγεθος και δυνατότητες συγκράτησης η 125άρα Kanca).
    Ξέρω ότι το ψάχνω πολύ και κουράζω και το φόρουμ, αλλά επειδή μπήκα στο χορό, πρέπει και να χορέψω...
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 22/01/2021 στις 13:24.

  4. #169
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    ναι καλά με αυτες τις ιδεες που μπαίνουν, πήρα πλάγια φρέζα γιαπωνέζικη για να κόβω υπο γωνία σωλήνες.. με ακρίβεια
    Έκανα 2 χρόνια να ψωνίσω δικούς μου σωλήνες.

  5. #170
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες αγαπητέ. Αν εδώ μέσα ο καθένας μας αρχίσει να παραθέτει πόσα εργαλεία (μικρά, μεγάλα, φθηνά, ακριβά, δεν έχει σημασία) αγοράστηκαν για τη στιγμή που θααα χρειαστούν, και τη στιγμή αυτή ακόμα την περιμένουμε, θα γεμίσουμε το φόρουμ νομίζω.
    Σε ότι με αφορά, με βλέπω να κάνω την καρδιά μου πέτρα, και να το αφήσω στην άκρη λίγες μέρες ακόμα το θέμα της αγοράς, μπας και με φωτίσει η Παναγία τι να κάνω με τη μέγγενη.

  6. #171
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pew Προβολή μηνύματος
    Ας υπαρχει για τα πρακτικα ....!!
    Είναι δυνατόν να κατέστρεψε μια reed χωρίς λόγο?
    Sent from me using a computer.

  7. #172
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Δεν είναι φοβερό που του γύρισε πίσω την βολίδα μόνο απο το scar? αμα είναι καλό το εργαλείο...

  8. #173
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    https://youtu.be/b9Gpz2iptTc
    Βελτίωση σε μια κούκλα wilton.

  9. #174
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Είναι δυνατόν να κατέστρεψε μια reed χωρίς λόγο?
    Θυσιάζουν τα πάντα εκεί, στο λόμπι των όπλων
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #175
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Επίσης όταν του ανέφερα για τα σταθερά μάγουλα των kanca μου αντέτεινε ότι συνήθως οι μέγγενες που έχουν πρόσθετα βιδωτά μάγουλα, αυτό γίνεται γιατί η κατασκευή τους δεν έχει την απαιτούμενη σκληρότητα, οπότε βάζουν τα επιπλέον μάγουλα που έχουν μεγαλύτερη σκληρότητα από το υπόλοιπο σώμα για να προστατεύουν την μέγγενη από καταπονήσεις.
    Δε θα κρίνω τι σου είπε, γιατί δε μπορεί ο καθένας να εξηγεί με τις ώρες διάφορες τέτοιες λεπτομέρειες, αλλά ο κύριος λόγος που μπαίνουν μη σταθερές σιαγώνες, είναι για να υπάρχει εύκολος τρόπος να αντικατασταθούν όταν χρειαστεί. Διαφορετικά δε θα υπήρχαν ανταλλακτικά ή θα τα κόλλαγαν μόνιμα επάνω όπως κάνουν με τις χυτές. Οι χυτές έχουν σφυρίλατες σιαγώνες είτε αυτές είναι μόνιμες επάνω, είτε βιδωτές. Οι ακριβές ατσάλινες σφυρήλατες μπορούν να έχουν ανταλλακτικές σιαγώνες για εύκολη αντικατάσταση ή να έχουν σταθερές, μέ έξτρα επιφανιακή σκλήρυνση.

    Βασικά εξαρτάται απ' τη χρήση της μέγγενης. Κάποιοι δεν έχουν ανάγκη να συγκρατούν μικρά αντικείμενα στην άκρη της σιαγώνας ή έχουν μια δευτερη μέγγενη γι' αυτή τη δουλειά. Οπότε προτιμούν σταθερές σιαγώνες ώστε να είναι πιο στιβαρή στο χτύπημα. Άλλοι, που θέλουν μια σχετική ακρίβεια, όταν φαγωθούν οι γωνίες και οι άκρες απ' τις σιαγώνες, θέλουν να μπορούν να τις αντικαταστήσουν με καινούριες.

    Υπάρχουν πολλοί τρόποι να προσαρμοστεί μια ανταλλακτική σιαγώνα. Κανένας δε θα δώσει τη στιβαρότητα που δίνει μια μια σταθερή.

    Η κάθε επιλογή έχει πάντα θετικά και αρνητικά. Είναι θέμα χρήσης.
    Sent from me using a computer.

  11. #176
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    https://youtu.be/b9Gpz2iptTc
    Βελτίωση σε μια κούκλα wilton.
    Το ότι έκοψε τη μανέλα με ξεπερνάει!

    Εντάξει δε το λες και βελτίωση. Εγώ πχ προτιμώ τη μανέλα "ελεύθερη". Ασε που το πρόβλημα το οποίο έλυσε, δεν αποτελούσε καν πρόβλημα.

    Όσο για τη συγκεκριμένη wilton, ο μόνος τρόπος να τη βελτιώσεις, είναι να την αντικαταστήσεις με άλλη.
    Sent from me using a computer.

  12. #177
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Το χτύπημα που έχει φάει δε το χωράει ανθρώπου νους. Σταθερές σιαγώνες, που δεν έχουν χάσει την παραλληλότητά τους αλλά οι ακμές, είναι σε πολύ χειροτερη κατάσταση απ' ότι φαίνονται στη φωτό. Αν θέλεις να πιάσεις κάτι που είναι μικρό πρέπει να το βάλεις αρκετά βαθιά για να το πιάσει σταθερά. Για ρίκνωση δε το συζητάμε καν..
    Όλη η μέγγενη είναι σε πολύ χειροτερη κατάσταση απ' ότι δείχνει, αλλά άψογα λειτουργική. Δεν έχει συνταξιοδοτηθεί ακόμα. Εξακολουθεί να τρώει ανελέητο σφυροκόπημα σε καθημερινή βάση.
    Μέγεθος 115μμ. Μέγιστο άνοιγμα δε θυμάμαι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μεγγενη.jpg 
Προβολές:	85 
Μέγεθος:	56,6 KB 
ID:	424955
    Sent from me using a computer.

  13. #178
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Τώρα να αγοράσει ερασιτέχνης αυτό το εργαλείο και να το βιδώσει στον "ερασιτεχνικό" πάγκο του είναι
    για μένα υπερβολή.

  14. #179
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τώρα να αγοράσει ερασιτέχνης αυτό το εργαλείο και να το βιδώσει στον "ερασιτεχνικό" πάγκο του είναι
    για μένα υπερβολή.
    Πιο πολύ το έβαλα για τις σιαγώνες που δεν είναι αντικαταστάσιμες αλλά σούπερ ανθεκτικές, αλλά για χάρη τη συζήτησης θα απαντήσω και σε αυτό που είπες.

    Βασικά δε διαφωνώ κάπου αλλά δε ξέρω πως αντιλαμβάνεται κάποιος το φθηνό εργαλείο. Απ' τη μεριά μου ο μόνος τρόπος να το ερμηνεύσω είναι με βάση τη δουλειά που θα κληθεί να κάνει. Πχ ένα εργαλείο με 30 ευρώ είναι πανάκριβο για να ακουμπάς τον καφέ σου ή να κρεμάς το μπουφάν σου.

    Για τον ίδιο λόγο, ένα εργαλείο σαν αυτό που έβαλα, μπορεί να μην είναι καθόλου ακριβό για κάποιον ερασιτέχνη.

    Ενα εργαλείο σαν αυτό σήμερα το αγοράζεις με 110 έως 120 ευρώ. (το λιγότερο)

    Το πιο κατάλληλο για τον ερασιτέχνη (όπως το αντιλαμβανόμαστε οι περισσότεροι) κυμαίνεται σε τιμές κοντά στα 90 ευρώ.

    Από κει και κάτω αρχίζουν οι συμβιβασμοί και στην λειτουργικότητα, πέρα απ' την αντοχή και την ανθεκτικότητα.

    Μιλάω για το συγκεκριμένο μέγεθος, 115-125μμ και για περιστασιακή χρήση. Η περιστασιακή χρήση πάντως, μπορεί να είναι και απαιτητική.

    Τώρα, όταν δεν υπάρχουν απαιτήσεις, είναι προτιμότερο να συμβιβαστείς με τα όποια θεματάκια, παρά να πληρώσεις γι' αυτά.

    Γιατί όπως είπα και κανα δυο σελίδες πριν, μια οποιαδήποτε μέγγενη είναι προτιμότερη από το να μην έχεις καθόλου μέγγενη, οπότε όλες οι επιλογές είναι δικαιολογημένες. Ο καθένας ξέρει καλύτερα τις ανάγκες του.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/01/2021 στις 18:48.
    Sent from me using a computer.

  15. #180
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παρεμπιπτόντως, το σωστό εργαλείο για έναν ερασιτέχνη με τιμή κοντά στα 90 ευρώ, δεν είναι αυτό..

    https://www.skroutz.gr/s/11824236/Ka...210020100.html

    αλλά αυτό.

    https://www.skroutz.gr/s/23238074/Ka...210150125.html



    Edit.. Δε γμται! Ας γίνω λίγο πιο αναλυτικός..

    Το πρώτο είναι ένα επαγγελματικό εργαλείο μικρού μεγέθους για λιγότερο απαιτητικές δουλειές. Δεν έχει την κατασκευή των μεγαλύτερων (πχ μπορεί να μην έχει σφυρηλατημένη γλίστρα) αλλά για το μέγεθός του η ποιότητα φτάνει για επαγγελματική χρήση. Η δουλειά του είναι να κάνει όσα δε μπορεί να κάνει μια κακοποιημένη 120αρα σαν την απο πάνω. Όταν με τα χρόνια και την καθημερινή χρήση αποκτήσει ανοχές, αυτές μπορούν να ρυθμιστούν ώστε να δουλεύει και πάλι κανονικά.

    Το δευτερο είναι ερασιτεχνικό, κανονικού μεγέθους που δε θα πάθει τίποτα σε ερασιτεχνική χρήση. Επειδή η ερασιτεχνική χρήση είναι και περιστασιακή, πιθανότατα δε θα χρειαστεί ποτέ τη ρύθμιση που δε διαθέτει. Παράλληλα θα μπορεί να δεχθεί όλη την κακοποίηση του ερασιτέχνη, λόγο μεγέθους.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/01/2021 στις 17:12.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 12 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112131415161722 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μέγγενη Πάγκου
    από stam2 στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2018, 11:34
  2. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2016, 12:19
  3. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Μέγγενη HEUER 100mm
    από S16 στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 19:45
  4. ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΑΓΚΟΥ...!!!
    από csofos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2008, 21:54
  5. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF