Σελίδα 1 από 31 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 452

Θέμα: Μέγγενες πάγκου & δραπάνου, σφιγκτήρες κ.τ.λ.

  1. #1
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703

    Μέγγενες πάγκου & δραπάνου, σφιγκτήρες κ.τ.λ.

    Ανοίγω το παρόν θέμα μιας που δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο...

    Βρίσκομαι στη διαδικασία επιλογής μιας καλής μέγγενης πάγκου και σε τιμή μέχρι 150 ευρώ (ταβάνι).

    Οι προδιαγραφές που με ενδιαφέρουν είναι:

    • να είναι ατσάλινη
    • σιαγόνες μήκους τουλάχιστον 120 - 140 χιλιοστά
    • μάγουλά για σωλήνες (προαιρετικό)
    • άνοιγμα τουλάχιστον 150 χιλιοστά
    • να έχει αμόνι
    • να δέχεται περιστρεφόμενη βάση


    Δυο μέγγενες έχουν περάσει από τα χέρια μου, μια μεγάλη του πατέρα μου (την οποία πούλησε όταν συνταξιοδοτήθηκε) και μια μικρούλα που έχω ακόμη. Καμία δεν ήταν εξ΄αρχής δική μου και έτσι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν με αγορά μέγγενης, άρα δηλώνω άγνοια... (daz, σόρρυ για το θράσος μου).

    Μέχρι στιγμής μου έχει γυαλίσει μια συγκεκριμένη (την οποία γλυκοκοιτάω αρκετούς μήνες). Επειδή φαίνεται πως έχει έρθει η στιγμή να κάνω το βήμα, θέλω να διαβάσω και τη γνώμη σας με δικές σας ιδέες και προτάσεις!

    Εργασίες πάσης φύσεως.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έχεις επιλογές σε αυτά τα χρήμματα. Προσωπικά για γενικής χρήσης θα προτιμούσα stanley με αφαιρούμενα μάγουλα.
    Στα 15 cm θα το σκεφτόμουν αν θα την έπερνα με πιάσιμο σωλήνα κάτω από τα μάγουλα.
    Είναι μεγάλος ο χώρος για να τον δεσμεύσω στο κέντρο του. Μάλλον θα έπερνα και δυο μαγνητικά μάγουλα για σωλήνες.

    Αν πεις ότι θες να ασχοληθείς και εσύ, μπορείς να βρείς κοσμήματα σε σκραπ. Οχι πως θα γλιτώσεις χρήματα, μάλλον το αντίθετο

  3. #3
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Συνήθως αφαιρούμενα μάγουλα έχουν μέγγενες που είτε δεν είναι ατσάλινες είτε δεν έχουν ποιοτικές σιαγόνες. Αν είναι ατσάλινη δε νομίζω να χρειάζομαι τα αφαιρούμενα μάγουλα.
    Εκτός αν κάνω λάθος οπότε με διορθώνεται.
    Αυτό με το δεσμευμένο χώρο κάτω από τα μάγουλα, δεν το είχα σκεφτεί. Θα το ψάξω.

  4. #4
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Θα κοιτούσα για heuer
    Sent from me using a computer.

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Ρίξε και μια ματιά εδώ..

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148374
    Sent from me using a computer.

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Μερικές ακόμα μάρκες από Ευρώπη για να έχεις υπόψη σου στο ψαχτήρι που κάνεις.

    Γερμανία..
    heuer
    ridgid
    Είναι άλλη μία που δε τη θυμάμαι αλλά δε θα τη βρεις κιόλας. Επίσης νομίζω ήταν μόνο χυτές. Edit.. Schlegel (δε το θυμήθηκα αλλά το βρήκα στο θρεντ που σου εβαλα παραπάνω)

    Και οι δύο καλές, προτιμώ την heuer για την πιο ομαλή λειτουργία καθώς και τη βίδα ρύθμισης του τζόγου.

    kanca Τουρκία.. Καλές λένε οτι είναι αλλά δε νομιζω να συγκρίνονται με τις υπόλοιπες. Νομίζω η kanca φτιάχνει για την hazet αλλά εξακολουθώ να μην την βάζω με τις υπόλοιπες που αναφέρω. Ενα μοντέλο της είναι αντιγραφή της heuer.
    Πιθανότατα θα είναι φθηνότερη απ' τις υπόλοιπες οπότε ίσως είναι καλή επιλογή αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

    Ελβατία..
    Gressel Δεν έχω και πολλές λεπτομέρειες αλλά δε θα σου χρειαστούν. Αν και στην Ελληνική αγορά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορείς να πετύχεις.

    Γαλλία..
    Dolex

    Ιταλία
    FZA/leinen. Κατασκευάζει και για την gedore κ.α. Νομίζω το πρώτο και το τελευταίο μοντέλο θα τα βρεις και σαν gedore. Οι leinen είναι οι χυτές.

    H Αγγλία έχει τις record αλλά δε ξέρω αν κατασκευάζονται ακόμα εκεί. Ετσι κι αλλιώς δεν είναι σφυρήλατες αλλά χυτές.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 20/01/2021 στις 00:51.
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Επειδή ειπα οτι οι hazet είναι kanca.

    Παλιότερα οι hazet ήταν heuer. Σήμερα οι hazet είναι το μοντέλο της canca που μοιάζει στις heuer.
    Sent from me using a computer.

  8. #8
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Πόσο χώρο-χρόνο έχεις και πόσο μαζοχιστής είσαι;


  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	F_Series_Vises_72dpi.jpg 
Προβολές:	558 
Μέγεθος:	21,6 KB 
ID:	413434
    Αυτή η RIDGID F-Series έχει όλα όσα θέλεις.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Πόσο χώρο-χρόνο έχεις και πόσο μαζοχιστής είσαι;

    Δουλειά είναι μην μασάς
    Με 157.000 συνδρομητές και κοντά 700.000 views

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/02/2018
    Μηνύματα
    30
    Eχω κανα 2 χρονια αυτη https://eshop.pikounistools.gr/index...id=23&Itemid=0 .
    Σαν ερασιτεχνης που ειμαι δεν ηθελα να ξεφυγω πολυ σε τιμη αλλα παραλληλα ηθελα και κατι ποιοτικο. Μπορεις να τη κοιταξεις αφοβα, επισης το παιδι που τις εμπορευεται ειναι εξαιρετικο.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Συνήθως αφαιρούμενα μάγουλα έχουν μέγγενες που είτε δεν είναι ατσάλινες είτε δεν έχουν ποιοτικές σιαγόνες.
    Δεν αποκλείεται, αλλά είναι πλεονέκτημα, ειδικά αν την χρησιμοποιείς σε συνδυασμό με τροχό δράπανα κλπ που κατά λάθος μπορεί να κάνεις ζημιά...

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Συνήθως αφαιρούμενα μάγουλα έχουν μέγγενες που είτε δεν είναι ατσάλινες είτε δεν έχουν ποιοτικές σιαγόνες. Αν είναι ατσάλινη δε νομίζω να χρειάζομαι τα αφαιρούμενα μάγουλα.
    Εκτός αν κάνω λάθος οπότε με διορθώνεται.
    Αυτό με το δεσμευμένο χώρο κάτω από τα μάγουλα, δεν το είχα σκεφτεί. Θα το ψάξω.
    Για ατσάλινες συζητώ αλλά τα μάγουλα είναι βολικό να αλλάζουν.
    Μια μέγγενη γενικής χρήσης χρειάζεται να είναι ευέλικτη. Ένα σωρό δουλειές θα κάνεις πάνω, γιατί να εξαρτάται η υγεία
    της απο τα μάγουλα;
    Θα τα σημαδεύψεις, θα τα διαβρώσεις, θα χρειαστείς κυρτά, ακριβείας, εταλον, αλουμινίου κ.λπ.

    Κάνω και πολύ βαριές δουλειές στην μέγγενη. Η μόνη φορά που κατάφερα να σπάσω τις βίδες που κρατάνε τα μάγουλα
    ήταν όταν για πολλοστή φορά έδεσα ένα τεράστιο κομμάτι στην 4 1/2" και τότε δεν με διέκοψε, τελείωσα την δουλειά
    και την επισκεύασα εύκολα.

    Σε μεγάλη (8") πιάνω συχνά ραγα - αμονι χωρίς να εχει προβληματιστει ποτε.
    Είναι πολύ σημαντικό εργαλείο και θεωρώ πως πρέπει να είναι ευέλικτο και να "σώζεται" σε περίπτωση που χρειάζεται
    να θυσιάσεις τα μάγουλα.


    υγ: για βάση προτιμώ να φτιάξω σε μηχανουργείο. Οι χυτες έχουν περιορισμούς.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 16/12/2019 στις 11:50.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    04/09/2009
    Μηνύματα
    130
    Wilton & Yost , μετά το χάος αλλά δυστυχώς σε αυτά τα χρήματα δεν τις αγοράζεις...
    Φίλος με σκράπ στον Ασπρόπυργο είχε το καλοκαίρι ένα σωρό (πάνω από 50) για λιώσιμο , δεν ξέρω αν τις έχει ακόμα...

  15. #15
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Για ατσάλινες συζητώ αλλά τα μάγουλα είναι βολικό να αλλάζουν.
    Μια μέγγενη γενικής χρήσης χρειάζεται να είναι ευέλικτη. Ένα σωρό δουλειές θα κάνεις πάνω, γιατί να εξαρτάται η υγεία
    της απο τα μάγουλα;
    Θα τα σημαδεύψεις, θα τα διαβρώσεις, θα χρειαστείς κυρτά, ακριβείας, εταλον, αλουμινίου κ.λπ.

    Κάνω και πολύ βαριές δουλειές στην μέγγενη. Η μόνη φορά που κατάφερα να σπάσω τις βίδες που κρατάνε τα μάγουλα
    ήταν όταν για πολλοστή φορά έδεσα ένα τεράστιο κομμάτι στην 4 1/2" και τότε δεν με διέκοψε, τελείωσα την δουλειά
    και την επισκεύασα εύκολα.

    Σε μεγάλη (8") πιάνω συχνά ραγα - αμονι χωρίς να εχει προβληματιστει ποτε.
    Είναι πολύ σημαντικό εργαλείο και θεωρώ πως πρέπει να είναι ευέλικτο και να "σώζεται" σε περίπτωση που χρειάζεται
    να θυσιάσεις τα μάγουλα.


    υγ: για βάση προτιμώ να φτιάξω σε μηχανουργείο. Οι χυτες έχουν περιορισμούς.
    Ναι, ψάχνοντας τελικά είδα πως δεν έχεις άδικα, ειδικά όταν θα είναι γενικής χρήσης. Ερώτηση, τα μαγνητικά μάγουλα δε με καλύπτουν;

Σελίδα 1 από 31 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μέγγενη Πάγκου
    από stam2 στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2018, 12:34
  2. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2016, 13:19
  3. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Μέγγενη HEUER 100mm
    από S16 στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 20:45
  4. ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΑΓΚΟΥ...!!!
    από csofos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2008, 22:54
  5. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 01:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF