Σελίδα 11 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 452

Θέμα: Μέγγενες πάγκου & δραπάνου, σφιγκτήρες κ.τ.λ.

  1. #151
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ψιθυρίζεται οτι αυτή είναι καλούλα.

    Συνημμένο 424933
    Στα +/- 150 ευρώ που ζητά, το αναμενόμενο είναι να είναι (έστω) καλούλα... Βασικό συν της από όσο βλέπω η δυνατότητα διπλής περιστροφής (μεγάλη αβάντα αλλά κοστίζει...).

  2. #152
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Aλλού θα πρέπει να ψάξεις την κατάντια.
    9 άτομα προσωπικό και εγκαταστάσεις στην US κοστίζουν χονδρικά 220000$ το χρόνο συν υλικά και ενέργεια.
    Αν πούμε ότι σκίζονται και βγάζουν 5000τεμ /χρόνο, βγαίνουν χονδρικά 120$ το κομμάτι και πρέπει να πωληθούν ανταγωνιστικά
    με τις άλλες σύν 1/3 που θα άντεχαν λόγο made in USA.


    Asία κοστίζουν 50$ με συσκευασία, μεταφορικά και φόρους... χωρίς να παρακαλάς για χαμηλά τιμολόγια ενέργειας, χωρίς να σε υποχρεώνουν
    σε φυλετικές προσλήψεις, χωρίς να ασχολείσαι πέρα απο το ωράριο..

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Δεν αντιλέγω ότι οι περισσότερες Yost που πωλούνται σήμερα εξακολουθούν να είναι καλής ή ως και εξαιρετικής ποιότητας με απόλυτα κριτήρια (άλλωστε από όσο είδα λίγο, κατά κανόνα έχουν πολύ καλές κριτικές στο αμερικάνικο άμαζον). Ωστόσο το θεωρώ κατάντια για μια ιστορική αμερικάνικη εταιρεία όπως αυτή να έχει σήμερα πρακτικά μεταβληθεί σε γραφείο design/marketing/logistics/sales χωρίς παραγωγική βάση εντός ΗΠΑ.
    Δεν αμφισβητώ σε καμία περίπτωση ότι Κίνα, Ταιβάν κλπ μπορούν άνετα να φτιάξουν εξαιρετικά προϊόντα αν το κόστος που καλείται να πληρώσει ο αγοραστής είναι αντίστοιχο της ποιότητας, αλλά και πάλι, όλο αυτό στο βαθμό που φαίνεται να συμβαίνει με τη Yost (κι όχι μόνο) δεν μου πολυπάει.
    Δεν έχεις άδικο αλλά όπως και στην Ευρώπη έτσι και στην Αμερική ειδικά οι χαλυβουργίες χυτήρια κλπ έχουν εξαφανιστεί λόγω ακριβού καυσίμου περιβαλλοντικών επιπτώσεων κλπ. Το εργατικό κόστος νομίζω είναι το λιγότερο. Το χειρότερο από όλη αυτή την κατάσταση νομίζω είναι η πολιτική εξάρτηση και η απώλεια της τεχνολογίας.

  4. #154
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ψιθυρίζεται οτι αυτή είναι καλούλα.

    Συνημμένο 424933
    Τα σαγόνια της Αποστόλη γυρίζουν τα πάνω κάτω; ή μου φαίνεται;

  5. #155
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Τα σαγόνια της Αποστόλη γυρίζουν τα πάνω κάτω; ή μου φαίνεται;
    Ναι αντιγραφή ή σχεδον ίδια με την Multi της Wilton. υπάρχει σε Yato και σε Toptul (αν και δεν ειμαι ο κ. Σουπιάς απαντάω).

  6. #156
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Τελικά με τα πολλά προσωπικά φαίνεται να καταλήγω στην 100άρα Professional Bulle με περιστρεφόμενη βάση.
    https://www.skroutz.gr/s/11821385/Bu...061-100mm.html
    Βρήκα κατάστημα που την έχει σε στοκ και το μεσημέρι θα περάσω από εκεί.
    Νομίζω ότι σαν σχέση κόστους/ποιότητας/μεγέθους θα με καλύψει. Δεν ήθελα να ανεβώ παραπάνω σε χρήματα. Προτιμώ να τα δώσω σε άλλα εργαλεία που μου λείπουν.
    Ελπίζω να μην το μετανιώσω.
    Πισωγυρισμάτων (προσωπικών) συνέχεια...Επίσκεψη το μεσημέρι στα εργαλειομάγαζα της Σπύρου Πάτση για έρευνα αγοράς μέγγενης χαμηλομεσαίας κατηγορίας τιμής. Κι ενώ (θεωρητικά) ήμουν έτοιμος για αγορά της 100άρας "επαγγελματικής" (έτσι τη δίνει στα χαρτιά η Unimac) Bulle των 62 ευρώ, μόλις την βλέπω μπροστά μου σε λειτουργία διακρίνω έναν μικρό, πλην υπαρκτό, τζόγο κατά την κίνηση, και ξενερώνω συγκρίνοντας με την κίνηση του στελέχους σε Kanca & Matador που επίσης βλέπω στο κατάστημα...(δεν είμαι όμως ακόμα στη διάθεση να βάλω τόσο βαθιά το χέρι στην τσέπη, όπως κάποιοι άλλοι -ονόματα δε λέμε-). Από την άλλη βλέπω και την ελάχιστα φθηνότερη μπλε "βιομηχανική" (Industrial) της Bulle (σε μεγαλύτερο μέγεθος, 150 χιλ. αν θυμάμαι σωστά) και αντιλαμβάνομαι ότι αυτή έχει σαφώς πιο ακριβή κίνηση (μηδαμινοί τζόγοι) από την αντίστοιχη Professional της ίδιας εταιρείας (κι ας μην έχει την περιστροφή βάσης, που προσωπικά δε με πολυενδιαφέρει, όχι ότι θα με χάλαγε βέβαια). Έλα μου όμως που δεν την βρίσκω σε στοκ σε 3-4 καταστήματα της περιοχής που ρώτησα...
    Και η αναζήτηση της μέγγενης συνεχίζεται...

  7. #157
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2017
    Μηνύματα
    71
    Το κομμάτι από σιδεροτροχιά που έχω είναι 80cm (αρκετά βαρύ) και το είχα πάρει πριν από χρόνια από πλανόδιο παλιατζή.
    Αν ρωτήσει κάποιος σε αυτούς που μαζεύουν παλιοσίδερα, ίσως σταθεί τυχερός και βρεί κάτι.

  8. #158
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    735
    Σπαμαρω με το αμονι....Και χαλάει το ποστ
    Εμένα είναι 50cm
    Βάση από κόντρα πλακέ
    Την πήρα ρετάλι από το αμαξοστάσιο του οσε (ρώτησα πρώτα)

    Με έχει βολέψει πολύ αλλά δεν είχα και τίποτα πρίν
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20210121_152521_resized.jpg‎   20210121_152551_resized.jpg‎  

  9. #159
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Σπαμαρω με το αμονι....Και χαλάει το ποστ
    Εμένα είναι 50cm
    Βάση από κόντρα πλακέ
    Την πήρα ρετάλι από το αμαξοστάσιο του οσε (ρώτησα πρώτα)

    Με έχει βολέψει πολύ αλλά δεν είχα και τίποτα πρίν
    ΣΠΑΠ ? Ιστορικό κομμάτι...

  10. #160
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Πισωγυρισμάτων (προσωπικών) συνέχεια...Επίσκεψη το μεσημέρι στα εργαλειομάγαζα της Σπύρου Πάτση για
    έρευνα αγοράς μέγγενης χαμηλομεσαίας κατηγορίας τιμής.

    Κι ενώ (θεωρητικά) ήμουν έτοιμος για αγορά της 100άρας "επαγγελματικής" (έτσι τη δίνει στα χαρτιά η Unimac) Bulle των 62 ευρώ, μόλις
    την βλέπω μπροστά μου σε λειτουργία διακρίνω έναν μικρό, πλην υπαρκτό, τζόγο κατά την κίνηση, και ξενερώνω συγκρίνοντας με την κίνηση του στελέχους σε Kanca & Matador που επίσης βλέπω στο κατάστημα...(δεν είμαι όμως ακόμα στη διάθεση να βάλω τόσο βαθιά το χέρι στην τσέπη, όπως κάποιοι άλλοι -ονόματα δε λέμε-). Από την άλλη βλέπω και την ελάχιστα φθηνότερη μπλε "βιομηχανική" (Industrial) της Bulle (σε μεγαλύτερο μέγεθος, 150 χιλ. αν θυμάμαι σωστά) και αντιλαμβάνομαι ότι αυτή έχει σαφώς πιο ακριβή κίνηση (μηδαμινοί τζόγοι) από την αντίστοιχη Professional της ίδιας εταιρείας (κι ας μην έχει την περιστροφή βάσης, που προσωπικά δε με πολυενδιαφέρει, όχι ότι θα με χάλαγε βέβαια). Έλα μου όμως που δεν την βρίσκω σε στοκ σε 3-4 καταστήματα της περιοχής που ρώτησα...
    Και η αναζήτηση της μέγγενης συνεχίζεται...
    Όταν έδειξες τις stanley και τις force, πήγα να σου πω ότι η διαφορά που έχουν στο μέγεθος του ράδιου του άξονά τους,
    δείχνει ότι θα έχει ή θα αναπτύξει τζόγους στην κίνηση της πριν να σφίγγει.
    Δεν το θεωρώ όμως σημαντικό γιατί έχω δουλέψει αρκετές με τζόγο που δεν με προβλημάτισαν και έχω δει πως μόνο πολύ μικρές βαριάς κατασκευής
    και μεγάλες δεν έχουν τζόγους στην κίνηση.

    Ο μικρός τζόγος που περιγράφεις, θα σου δώσει την δυνατότητα να σφίξεις κάτι μικρό στην μία άκρη χωρίς να πρέπει απαραίτητα να πιάσεις κάτι άλλο με το ίδιο μέγεθος
    στην άλλη άκρη και την μέση.
    Αν στο κλείσιμο της δένει σωστά τα μάγουλα και δεν χαλαρώνει με κτυπήματα είναι οκ.
    Ο τζόγος δεν θα αυξηθεί αν οι πιέσεις και τα κτυπήματα γίνονται ενώ είναι σφιγμένη.
    Αν δεν έχει τζόγο και δεν είναι τόσο προσεγμένη ώστε ο άξονας και ο φορέας να έχουν κοντινή σκληρότητα, θα αποκτήσει σύντομα λειτουργόντας την σαν γενικής χρήσης
    και τότε θα χάσουμε απο την παραλληλία και την σωστή ασφάλιση που είναι τα ουσιαστικά ζητούμενα.

    Ακόμα και αν υπήρχε λόγος να μας απασχολεί ο τζόγος στην κίνηση (αυτό θα σήμαινε πως έχουμε λάθος είδος μέγγενης για την εργασία που το απαιτεί)
    θα μπορούσαμε να το διορθώσουμε με την προσθήκη ενός απλού ρυθμιστικού με έλασμα που έχουν άλλα μοντέλα.

    Γενικά πάντως για μέγγενες με αυτό το σχήμα που προορίζονται για γενικής χρήσης, μικρός τζόγος στην κίνηση δεν μας επηρεάζει.
    Αν κλείνουν στραβά ή χαλαρώνουν με κτυπήματα, ναι δεν είναι καλοφτιαγμένες.

    Για εμένα, μην πας σε 150 για γενική χρήση ή για να μην μιλάω αρνητικά, αγόρασε μια 150 για γενική χρήση όταν θα έχεις και μία 70-100 στην άλλη μεριά του πάγκου.

    Το ύψος τους, ο χώρος κάτω απο τα μάγουλα που λέω μασχάλες, ο άξονας και η μανέλα τους έχουν φτιαχτεί για να αντέχουν πολλαπλάσια φορτία
    και θα σε δυσκολέψει σε καθημερινές δουλειές.
    Έτυχε να έχω για γενική χρήση μικρή και μεγάλη εγκατεστημένες στους ίδιους χώρους.
    Είναι ελάχιστες οι φορές που θα οδηγηθείς στην μεγάλη απο ανάγκη της εργασίας.

    Βλέπω φίλους μηχανικούς δεκαετιών να έχουν επιλέξει από δύο μεγάλες που βρήκαν σε καλή τιμή, ωραία κομμάτια κ.λπ.
    Πιάνουν μοτέρ, ξεπρεσάρουν - πρεσάρουν, έχουν συμβιβαστεί με τον όγκο τους κ.λπ.

    Στο τέλος όμως αναγκάζονται να χρησιμοποιήσουν vise grip ή να βγάλουν απο το συρτάρι κάποια μικρή, να την πιάσουν στη μεγάλη
    για να διαχειριστούν κομμάτια που χάνονται στις μεγάλες ή δεν χωρά το σωληνάκι απο κάτω κ.λπ.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 22/01/2021 στις 00:02.

  11. #161
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    doctor_john σε ευχαριστώ για την ανάλυση παραπάνω. Εσύ αν ήταν να διαλέξεις κάποια από τις παρακάτω (πάντα για τη χρήση που ανέφερα, ερασιτεχνική/γενική, χωρίς να προβλέπεται "ξύλο" στη μέγγενη), ποια θα προτιμούσες και γιατί; (η περιστροφή της βάσης δεν είναι βασικό ζητούμενο για μένα)
    https://www.skroutz.gr/s/11821416/Bu...055-100mm.html

    https://www.skroutz.gr/s/11821385/Bu...061-100mm.html
    https://www.skroutz.gr/s/23237935/Ka...100300100.html
    https://www.skroutz.gr/s/26579640/Ir...T41211000.html
    Θα έβαζα και την παρακάτω, αλλά δεν θέλω να ξεφύγω πέρα από τα 70 ευρώ:
    https://www.skroutz.gr/s/11824236/Ka...210020100.html
    Τελευταία τροποποίηση από lazarefa; 22/01/2021 στις 07:47.

  12. #162
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Προσωπικά θα πήγαινα στην τελευταία και απαγορευμένη των 90 ευρώ γιατί έχει το σχήμα που έχουν οι δικές μου και με έχουν βολέψει πολύ. Μου αρέσει ιδιαίτερα το ύψος των σιαγονων σε αυτή γιατί πιάνεις αντικείμενα πιο ογκώδη.
    Οι άλλες με τα χαμηλά σαγόνια βολεύουν για να πιάνεις στραντζαριστα κλπ μακρόστενα σιδερικα.

  13. #163
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Mάλλον την ανοιχτόχρωμη bulle, έχει χώρο στις μασχάλες και αφαιρούμενα μάγουλα σωλήνων που της δίνουν και άλλο, έχει και ρυθμίσεις για την κίνηση.
    Το λογότυπο της είναι photoshop μην το ψάχνεις.

    Η castillo φαίνεται προσεγμένη, σαν σχέδιο είναι λιγότερο γενικής χρήσης όπως και η irwin.

    Όλες δίνουν την εντύπωση πως είναι καλά εργαλεία, δεν πιστεύω ότι ρισκάρεις κάτι πέρα από τις δυνατότητες της κάθε μιας.
    Αν δεν σου αρέσει το χρώμα υπάρχουν σφυρήλατα να την κάνεις όπως θες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	606.jpg 
Προβολές:	80 
Μέγεθος:	36,5 KB 
ID:	424951

  14. #164
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά κάποιες έχουν δυνατότητα ρύθμισης του τζόγου.
    Σίγουρα ξέρω τις matador που έχουν βίδα στην κάτω μεριά της σιαγόνας.

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Ας υπαρχει για τα πρακτικα ....!!

    pew pew pew pew pew pew !!!

Σελίδα 11 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 67891011121314151621 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μέγγενη Πάγκου
    από stam2 στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2018, 11:34
  2. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2016, 12:19
  3. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Μέγγενη HEUER 100mm
    από S16 στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 19:45
  4. ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΑΓΚΟΥ...!!!
    από csofos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2008, 21:54
  5. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF