Σελίδα 9 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 452

Θέμα: Μέγγενες πάγκου & δραπάνου, σφιγκτήρες κ.τ.λ.

  1. #121
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Για τον doc.

    https://www.car.gr/xyma/view/34845160-meggeni-pagkoy

    και αν δε θες να ξοδευτείς.

    https://www.car.gr/xyma/view/2881024...s-xrisis-no-20


    πς.. καλά τις parkinsons στην αγγλία τις βρίσκεις από 40 μέχρι 90 λίρες.
    Sent from me using a computer.

  2. #122
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Καλά η μικρή είναι μούρλια! Μην κάνεις τέτοια όμως έχω δικύλινδρο στην εφηβεία...

    τώρα που είπα εφηβεία..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	screen-10.40.15[20.01.2021].jpg 
Προβολές:	151 
Μέγεθος:	79,9 KB 
ID:	424887

    stanley 4 1/2 του '90, η βάση έσπασε κρατώντας μοτερ σκαραβαίου και την χρησιμοποιώ χωρίς.
    λέω να την κάνω ιβουάρ τώρα στα 25 της.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 20/01/2021 στις 10:02.

  3. #123
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    τι γνώμη έχετε για αυτήν;

    https://www.rcm-machines.com/en/mach...0-mm/rc100-100


    (δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο συμφέρει σαν τιμή για αποστολή Ελλάδα)

  4. #124
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    τι γνώμη έχετε για αυτήν;

    https://www.rcm-machines.com/en/mach...0-mm/rc100-100


    (δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο συμφέρει σαν τιμή για αποστολή Ελλάδα)
    Εχουμε γράψει πολλά γι' αυτήν. Απ' την πρώτη σελίδα μέχρι κανα 2 σελιδες πριν.

    Αυτή και η ridgid είναι απ' τα πιο αξιόλογα ατσαλάκια που μπορείς να βρεις.

    Την ίδια τιμή έχει και στην Ελλάδα.

    Από 165 για το μοντέλο 100μμ με σταθερές σιαγώνες.

    https://www.toolnet.gr/proionta/erga...kou172628.html

    Το μοντέλο με ανταλλάξιμες σιαγόνες που έβαλα στον ποπάυ δυο σελίδες πριν είναι δυσανάλογα πιο ακριβό.

    Από 280 για το μοντέλο 120μμ με ανταλλάξιμες σιαγώνες.

    https://www.toolnet.gr/proionta/erga...nes172629.html

    Δεν έκανα έρευνα αγοράς. Έβαλα το πρώτο που βρήκα μπροστά μου.



    Edit..Διάβασε από σελίδα 7 ..
    Sent from me using a computer.

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Ρε σατανάδες, κλείνω να μην βλέπω άλλο.

  6. #126
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Επειδή είδα οτι με αυτά που έγραψα εδώ έχω κατευθύνει αρκετούς στις ατσάλινες μέγγενες και γενικά έχω μια τάση να ξεφραγκιάζω κόσμο, θα ξεμπερδέψω λίγο την κατάσταση και θα κανω τον διαχωρισμό που πρέπει μήπως σώσουμε την κατάσταση. .

    Εχουμε διάφορους τύπους. Ή μάλλον, κάθε μέγγενη φτιάχτηκε για να εξυπηρετεί ένα σκοπό. Οπότε φτιάχτηκε με γνώμονα τη συγκεκριμένη χρήση και αποδίδει σωστά και δίχως δράματα, κυρίως σε αυτή.
    Εχουμε λοιπόν.

    Μέγγενη συνεργείου. Καλείται να διεκπεραιώσει τα πάντα και καλό είναι να είναι ατσάλινη σφυρήλατη. Θα συγκρατήσει βαριά αντικείμενα, και θα σφυροκοπηθεί ανελέητα. Μόνο ο σφυρηλατημένος χάλυβας αντέχει τέτοια χρήση. Ένας μικρός τζόγος είναι επιτρεπτός στις σιαγώνες και η ακρίβεια δε χρειάζεται να είναι στο ανώτερο επίπεδο. Όλες οι καλές σφυρίλατες φαίνονται πολύ λεπτεπίλεπτες σε σχέση με τις χυτές, αλλά στην ουσία είναι άθραυστα τέρατα.

    Μεγγενη μηχανουργείου. Είναι συνήθως χυτές με τις ακριβότερες να είναι κατασκευασμένες από ολκιμο ή ελατό χυτοσίδηρο για αυξημένη αντοχή. Ακόμα και σε μικρά μεγέθη είναι θεόβαρα τέρατα με τεράστια ακρίβεια και τρομερή δύναμη σύσφιξης με τους ελάχιστους δυνατούς τζόγους και στρεβλώσεις. Δεν είναι φτιαγμένες για να απορροφούν κραδασμούς σφυροκοπήματος. Μπορούν να το κάνουν και θα το κάνουν όταν χρειαστεί, αλλά πάντα σε λογικά πλαίσια για το μέγεθός τους. Το μέγεθός τους μπορεί να είναι από μερικά γραμμάρια και να συγκρατούν δαχτυλίδια και ηλεκτρονικά, μέχρι πάνω από 100κιλά. Αυτά που υπάρχουν στο car και έβαλα παραπάνω και οι πωλητές τα περιγράφουν σαν άφθαρτα τέρατα, δεν είναι. Δε φτιάχτηκαν για να είναι τέτοια. Άλλο αν μπορούν να το κάνουν λόγο μεγέθους.

    Μέγγενη σιδηρουργείου (post vice). Αποκλειστικά ατσάλινες σφυρήλατες, με ποδάρι που ακουμπάει στο έδαφος και κάθετα σαγώνια. Αυτές είναι αποκλειστικά για ανελέητο σφυροκόπημα. Ένας ηλίθιος με μια πεντόκιλη βαριοπούλα μπορεί να καταστρέψει οτιδήποτε, αλλά με αυτές θα τα βρει σκούρα γιατί φτιάχτηκαν για σφυρηλάτηση. Εχουν πολύ γρήγορη ρύθμιση σιαγώνας γιατί όταν με το ένα χέρι κρατάς κιτρινόλευκο ατσάλι, δε μπορείς να κάθεσαι να παίζεις με τη μανέλα της μόρσας. Δε χρειάζονται πάγκο εργασίας αν και μπορούν να προσαρμοστούν και σε αυτόν. Δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα να χρησιμοποιοηθούν οπουδήποτε χρειάζονται εργασίες αποσυναρμολόγησης με κρούση.. Το πιάσατε ε?

    Μέγγενη ξυλουργείου. Δε θα επεκταθώ γιατί δεν έχει καμία σχέση με αυτά που συζητάμε εδώ και πρόκειται για εντελώς διαφορετικά εργαλεία.

    Και μετά έχουμε αυτές που είναι για εξειδικευμένη χρήση στις οποίες επίσης δε θα αναφερθώ, γιατί είναι πολλές και δε μας ενδιαφέρουν.

    Συνεπώς.. Κάποιος που έχει ένα μικρό εργαστήριο στο γκαράζ του και θέλει ένα τρίτο χέρι για συναρμολόγιση, κόψιμο, τρίψιμο και γενικά συγκράτηση, μπορεί να πάρει μια μικρή χυτή μεγγενούλα που θα του βγει και σχετικά φθηνά και θα έχει την πιο κατάλληλη κατασκευή γι' αυτό το σκοπό.
    Αν ασχολείται κυρίως με ξυλουργικές εργασίες ας ρίξει μια ματιά σε αυτές που προορίζονται γι' αυτή τη δουλειά.
    Αν ξέρει οτι θα χρειαστεί να τοποθετήσει επάνω κάτι που θα φάει χτύπημα, καλύτερα να πάρει μια σφυρίλατη. Μετά από μερικά χρόνια η ακρίβεια συγκράτησης, μπορεί να είναι αντιστρόφως ανάλογη απ' το βάρος του σφυριού που διαθέτει, αλλά η μέγγενη θα είναι απόλυτα λειτουργική.
    Φυσικά όλα αυτά είναι και ανάλογα της τιμής τους. Αν ξέρουμε τι θέλουμε, δε χρειαζόμαστε πάντα το κορυφαίο ή το ακριβότερο. Φυσικά, μερικές φορές δε μπορούμε να το αποφύγουμε.

    Edit.. Και να φανταστείτε, δε το προόριζα για σεντόνι.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 20/01/2021 στις 13:13.
    Sent from me using a computer.

  7. #127
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καλά η μικρή είναι μούρλια! Μην κάνεις τέτοια όμως έχω δικύλινδρο στην εφηβεία...
    Δώσε βάση στη σχεδίαση. Είναι κλασική σχεδίαση των παλιών γερμανικών χυτών, να κινείται η πίσω σιαγώνα όταν γυρίζεις τη μανέλα.
    Η heuer όταν πρωτοκατασκευάστικε λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο. Μετά την έκαναν να ανοίγει η εμπρός σιαγώνα ώστε να βγαίνει έξω απ' τον πάγκο εργασίας και την ονόμασαν heuer front. Γι' αυτό, ακόμα και σήμερα, το μοντέλο, λέγεται heuer front.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	28810245_1_b.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	94,5 KB 
ID:	424888

    τώρα που είπα εφηβεία..
    ωραίο βάψιμο!
    Sent from me using a computer.

  8. #128
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Επειδή είδα οτι με αυτά που έγραψα εδώ έχω κατευθύνει αρκετούς στις ατσάλινες μέγγενες και γενικά έχω μια τάση να ξεφραγκιάζω κόσμο, θα ξεμπερδέψω λίγο την κατάσταση και θα κανω τον διαχωρισμό που πρέπει μήπως σώσουμε την κατάσταση. .

    Εχουμε διάφορους τύπους. Ή μάλλον, κάθε μέγγενη φτιάχτηκε για να εξυπηρετεί ένα σκοπό. Οπότε φτιάχτηκε με γνώμονα τη συγκεκριμένη χρήση και αποδίδει σωστά και δίχως δράματα, κυρίως σε αυτή.
    Εχουμε λοιπόν.

    Μέγγενη συνεργείου. Καλείται να διεκπεραιώσει τα πάντα και καλό είναι να είναι ατσάλινη σφυρήλατη. Θα συγκρατήσει βαριά αντικείμενα, και θα σφυροκοπηθεί ανελέητα. Μόνο ο σφυρηλατημένος χάλυβας αντέχει τέτοια χρήση. Ένας μικρός τζόγος είναι επιτρεπτός στις σιαγώνες και η ακρίβεια δε χρειάζεται να είναι στο ανώτερο επίπεδο. Όλες οι καλές σφυρίλατες φαίνονται πολύ λεπτεπίλεπτες σε σχέση με τις χυτές, αλλά στην ουσία είναι άθραυστα τέρατα.

    Μεγγενη μηχανουργείου. Είναι συνήθως χυτές με τις ακριβότερες να είναι κατασκευασμένες από ολκιμο ή ελατό χυτοσίδηρο για αυξημένη αντοχή. Ακόμα και σε μικρά μεγέθη είναι θεόβαρα τέρατα με τεράστια ακρίβεια και τρομερή δύναμη σύσφιξης με τους ελάχιστους δυνατούς τζόγους και στρεβλώσεις. Δεν είναι φτιαγμένες για να απορροφούν κραδασμούς σφυροκοπήματος. Μπορούν να το κάνουν και θα το κάνουν όταν χρειαστεί, αλλά πάντα σε λογικά πλαίσια για το μέγεθός τους. Το μέγεθός τους μπορεί να είναι από μερικά γραμμάρια και να συγκρατούν δαχτυλίδια και ηλεκτρονικά, μέχρι πάνω από 100κιλά. Αυτά που υπάρχουν στο car και έβαλα παραπάνω και οι πωλητές τα περιγράφουν σαν άφθαρτα τέρατα, δεν είναι. Δε φτιάχτηκαν για να είναι τέτοια. Άλλο αν μπορούν να το κάνουν λόγο μεγέθους.

    Μέγγενη σιδηρουργείου (post vice). Αποκλειστικά ατσάλινες σφυρήλατες, με ποδάρι που ακουμπάει στο έδαφος και κάθετα σαγώνια. Αυτές είναι αποκλειστικά για ανελέητο σφυροκόπημα. Ένας ηλίθιος με μια πεντόκιλη βαριοπούλα μπορεί να καταστρέψει οτιδήποτε, αλλά με αυτές θα τα βρει σκούρα γιατί φτιάχτηκαν για σφυρηλάτηση. Εχουν πολύ γρήγορη ρύθμιση σιαγώνας γιατί όταν με το ένα χέρι κρατάς κιτρινόλευκο ατσάλι, δε μπορείς να κάθεσαι να παίζεις με τη μανέλα της μόρσας. Δε χρειάζονται πάγκο εργασίας αν και μπορούν να προσαρμοστούν και σε αυτόν. Δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα να χρησιμοποιοηθούν οπουδήποτε χρειάζονται εργασίες αποσυναρμολόγησης με κρούση.. Το πιάσατε ε?

    Μέγγενη ξυλουργείου. Δε θα επεκταθώ γιατί δεν έχει καμία σχέση με αυτά που συζητάμε εδώ και πρόκειται για εντελώς διαφορετικά εργαλεία.

    Και μετά έχουμε αυτές που είναι για εξειδικευμένη χρήση στις οποίες επίσης δε θα αναφερθώ, γιατί είναι πολλές και δε μας ενδιαφέρουν.

    Συνεπώς.. Κάποιος που έχει ένα μικρό εργαστήριο στο γκαράζ του και θέλει ένα τρίτο χέρι για συναρμολόγιση, κόψιμο, τρίψιμο και γενικά συγκράτηση, μπορεί να πάρει μια μικρή χυτή μεγγενούλα που θα του βγει και σχετικά φθηνά και θα έχει την πιο κατάλληλη κατασκευή γι' αυτό το σκοπό.
    Αν ασχολείται κυρίως με ξυλουργικές εργασίες ας ρίξει μια ματιά σε αυτές που προορίζονται γι' αυτή τη δουλειά.
    Αν ξέρει οτι θα χρειαστεί να τοποθετήσει επάνω κάτι που θα φάει χτύπημα, καλύτερα να πάρει μια σφυρίλατη. Μετά από μερικά χρόνια η ακρίβεια συγκράτησης, μπορεί να είναι αντιστρόφως ανάλογη απ' το βάρος του σφυριού που διαθέτει, αλλά η μέγγενη θα είναι απόλυτα λειτουργική.
    Φυσικά όλα αυτά είναι και ανάλογα της τιμής τους. Αν ξέρουμε τι θέλουμε, δε χρειαζόμαστε πάντα το κορυφαίο ή το ακριβότερο. Φυσικά, μερικές φορές δε μπορούμε να το αποφύγουμε.

    Edit.. Και να φανταστείτε, δε το προόριζα για σεντόνι.
    Εσύ αγόρι μου δεν ξεφραφκιάζεις τον κόσμο, ντροπή να το λες. Ίσα ένα νεφρουδάκι, κανένα συκώτι ...

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #129
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Είναι σαν σύνθεσης λίγο πιο ελαφριά.. για γενική χρήση δεν θα με βόλευε.
    Πιάνω σωλήνες κ.λπ. που εκμεταλλεύονται την απομάκρυνση απο τον πάγκο.

    Αυτή μπορεί να κινηθεί χωρίς να αλλάζει κάτι στην επιφάνεια που εδράζεται, σε τραπέζι εργασίας δράπανου - φρέζας, έχεις σταθερή στην άκρη
    την μανέλα και ότι πιάνεις είναι στο τραπέζι. Και σε πάγκο ηλεκτρονικού, επισκευαστή κ.λπ. θα λάμψει.

    θέλω να τελειώσω μια κεντραριστική που έχω, ξέρει κάποιος αν βρισκω τραπεζοειδή ντίζα με αντίθετα σπειρώματα online ?

  10. #130
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εσύ αγόρι μου δεν ξεφραφκιάζεις τον κόσμο, ντροπή να το λες. Ίσα ένα νεφρουδάκι, κανένα συκώτι ...

    Ρε συ, αν έχεις ένα καλό φιλαράκι να σε βοηθάει, δε χρειάζεσαι μέγγενη.
    Δες ο μαστρομπάμπης!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	0-02-0a-cd6bebb45f05cf3640ab3f9b322866c6cdac9b738f1c9b6eb918c6949e4067ae_1f91cc01855af7.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	424889
    Sent from me using a computer.

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.838
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ρε συ, αν έχεις ένα καλό φιλαράκι να σε βοηθάει, δε χρειάζεσαι μέγγενη.
    Δες ο μαστρομπάμπης!
    ......Προκειμένου να λερώσει τη WILTON

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Daz ενα μεγαλο ευχαριστω για το σεντονι που εν τελει κατεληξες να γράψεις καθως ειμαι σε αναζήτηση μεγγενης.
    Παλι καλα που κατεληξε ετσι, αλλιως θα διαβαζα ξανα και ξανα τις προηγουμενες στιχομυθιες ή θα εσπαγα μπαλες με ερωτησεις.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  13. #133
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Νταζ είσαι άρρωστος ρε!
    Ζήτα βοήθεια ναπουμε
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #134
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Νταζ είσαι άρρωστος ρε!
    Ζήτα βοήθεια ναπουμε
    Μίλα όμορφα γιατί είμαι στο ζέσταμα ακόμα.
    Sent from me using a computer.

  15. #135
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630

Σελίδα 9 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μέγγενη Πάγκου
    από stam2 στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2018, 11:34
  2. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2016, 12:19
  3. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Μέγγενη HEUER 100mm
    από S16 στο forum Αγγελίες ποικίλης ύλης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2015, 19:45
  4. ΠΙΕΣΕΙΣ ΠΑΓΚΟΥ...!!!
    από csofos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2008, 21:54
  5. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2007, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF