Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Περιορισμός δονησεων

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131

    Περιορισμός δονησεων

    Καλημέρα σε όλους. Κάτοχος ενός Bajaj Dominar 400 εδώ και 11 μήνες, με 3.200km. Πολυ ικανοποιημένος μέχρι στιγμής από τη μηχανή με μοναδική εξαίρεση τις δονήσεις που μουδιάζουν τα χέρια μετά από μια ώρα οδήγησης. Έχω πετύχει διάφορα βιντεάκια από Ινδία που περιορίζουν τις δονήσεις με διάφορα σφουγγαράκια σε συγκεκριμένα σημεία όπως κάτω από το κάλυμμα του ντεπόζιτου, στο μασκάκι κλπ και με λαστιχενια καλύμματα σε ορισμένες βίδες. Επειδή δεν ψήνομαι να βάλω χέρι μόνος μου, ξέρει κανείς κάποιο έμπιστο συνεργείο στην Αθήνα που θα ασχοληθεί σοβαρά με αυτό;

  2. #2
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Δυστυχώς δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανένα συνεργείο σε αυτό το θέμα.
    Εγώ κάποτε σε ένα μηχανάκι με παρόμοιο θέμα είχα γεμίσει τον σωλήνα του τιμονιού με σκάγια...το φαινόμενο δεν εξαφανίστηκε αλλά αρχίζαν να μουδιάζουν μετά τις 2-2,5 ώρες και λιγότερο.

  3. #3
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Το τιμόνι είναι άφτερ μάρκετ ή το δικό του; Τα αντίβαρα είναι τα δικά του; (τα αντίβαρα διορθώνουν αυτό το φαινόμενο, για αυτό τα έχουν)

  4. #4
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Γάντια μηχανής φοράς ; Ρωτάω γιατί την τελευταία φορά που πήρα βόλτα την δικιά μου χωρίς γάντια τα χέρια μου μυρμήγκιασαν μετά από καμιά ώρα.
    Μονοκ. είναι αυτό; Αν ναι δεν γλιτώνεις εντελώς ποτέ νομίζω ,δες τα αντίβαρα και ένα άλλο κόλπο που κάναν οι παλιοί ήταν μπαράκι στο τιμόνι .
    Μήπως κρατάς και σφίγγεις πολύ το τιμόνι με τα χέρια;
    when life gets complicated... i ride.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Το μηχανάκι είναι απείραχτο σε όλα του. Φοράω πάντα γάντια αλλά ακόμα κι έτσι έχω μουδιάσματα μετά από καμιά ώρα. Ξέρω ότι ως μονοκιλυνδρο είναι φυσικό να έχει δονήσεις. Επίσης υπολογίζω ότι θέλει ακόμα χρόνο για να ανοίξει το μοτέρ του και να αποδίδει όπως πρέπει αλλά ελπίζω κάπως να περιορίσω τις δονήσεις αυτές. Γενικά τα Dominar έχουν αυξημένες δονήσεις οπότε φαντάζομαι θα έχουν χαλαρώσει και κάποιες βίδες από το πρώτο σερβίς που του είχα κάνει. Λέω να ξεκινήσω από εκεί πρώτα.

  6. #6
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Με τα σφουγγαράκια δεν θα κάνεις τίποτα απολύτως, μην το προσπαθήσεις καν. Βάλε ένα μπαράκι για αρχή όπως σου είπε ο kastar και βλέπεις... αν δεν μείνεις ικανοποιημένος μετά θα πρέπει να παίξεις με το βάρος των αντιβάρων.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Προς το παρόν έσφιξα κάποιες βίδες στο μασκάκι, στη ζελατίνα και στο πλάι του ντεπόζιτου. Δεν νομίζω ότι είχα την παραμικρή διαφορα στις δονήσεις αλλά σταμάτησαν κάποιοι συντονισμοί που είχα μπροστά. Αν εξαιρέσεις κάποιες κεφαλές που έφαγα σε κάποιες βίδες κάτι ήταν κι αυτό. Θα ψάξω για μπαράκι. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Πρέπει να γίνει σύσφιξη στις βάσεις του μοτέρ στις ροπές που δίνει το manual

  9. #9
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Όποτε έχεις χρόνο, να σε δεί ένας ορθοπαιδικός για το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα, δεν χάνεις τίποτα.
    Εγώ είχα τέτοια μουδιασματα και τελικά έκανα εγχείρηση και ηρέμισα.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Λέω να κάνω μια αλλαγή λαδιών ανάμεσα στα προβλεπόμενα σέρβις, έτσι για το καλό, οπότε θα ζητήσω να γίνουν και οι συσφίξεις. Για τον καρπό θα πρέπει να το δω έτσι κι αλλιώς, είχα πριν 2-3 χρόνια ένα κάταγμα κερκίδας λίγα χιλιοστά κάτω από την κλείδωση και ζω με μια λάμα από τότε. Οπότε θα χρειαστώ πιθανότατα κι εγώ ενα σέρβις.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Υπάρχουν αντικραδασμικά riser που μπορείς να χρησιμοποιείς και μακριά αντίβαρα που μπαίνουν μέσα στο τιμόνι.
    Το τιμόνι σου δείχνει αρκετά ψηλό που λειτουργεί οκ για τους κραδασμούς, αν είναι αλουμίνιο μεταφέρει πολύ περισσότερους κραδασμούς από ένα ατσάλινο.

    Θα πρέπει να δεις και την στάση σου πάνω της. Αν χρειάζεται να σφίγγεις το τιμόνι και δεν αρκεί να "σπρώχνεις" απλά έχοντας τα δάκτυλα
    χαλαρά, έχεις στάση που σε επιβαρύνει.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Κι εγώ θα έκανα μια προσπάθεια για πιο βαριά αντίβαρα, είναι συνήθης πρακτική σε μοτό με κραδασμούς.
    Υπάρχει επίσης ένα υλικό που ρίχνουν στο εσωτερικό του τιμονιού, σαν υγρό που σκληραίνει νομίζω. Το είχα διαβάσει σε φόρουμ του εξωτερικού, δυστυχώς ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω να το ποστάρω εδώ.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Καλησπέρα, μαζί με τα παραπάνω μπορείς να δοκιμάσεις και γάντια με ένθετα gel στην παλάμη αλλά πρόσεξε να έχει παχύ στρώμα και να καλύπτει αρκετά την επιφάνεια της παλάμης. Ένα καλό και φτηνό τέτοιο ενδιάμεσο γάντι είναι αυτό:

    https://www.motomarket-shop.gr/eksop...glenn-ii-mayra

    Αν θέλεις να το ψάξεις υπάρχουν και άλλες μάρκες φυσικά

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Ωραία και οικονομικά τα γάντια, αξίζει μια προσπάθεια. Handlebar raisers για το Dominar βγάζει η Lluvia αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να τα βρω για Ελλάδα. Θα δοκιμάσω ότι μπορώ και κάτι θα δουλέψει, τι στο καλό.

  15. #15
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Όποτε έχεις χρόνο, να σε δεί ένας ορθοπαιδικός για το σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα, δεν χάνεις τίποτα.
    Εγώ είχα τέτοια μουδιασματα και τελικά έκανα εγχείρηση και ηρέμισα.

    Για να κάνουμε σωστή διερεύνηση της βλάβης να πούμε ότι όταν έχεις πρόβλημα με καρπιαίο σωλήνα το χέρι μουδιάζει και χωρίς να καβαλήσεις μηχανάκι.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα νεας μηχανης και περιορισμος ιπποδυναμης σε α2
    από elohimaros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2019, 08:22
  2. Περιορισμος ιπποδυναμης για να ταιριαζει στο διπλωμα Α2
    από nikoskokos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2017, 10:50
  3. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 13:44
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2009, 04:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF