Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Ψάξιμο ελαστικού Κ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129

    Ψάξιμο ελαστικού Κ

    Χαιρετώ το αγαπητό φόρουμ.

    Έρχεται η ώρα για αλλαγή παπουτσιών στο Κ και τα S22 που σκέφτομαι να ξαναβάλω υπάρχει έλλειψη προς ώρας...
    Επειδή σε κανά 2μηνο έχω ταξίδι όξω, τι εναλλακτική να σκεφτόμουν;

    - Ιδανικά να μπορεί να βγάλει αξιοπρεπώς 7κ (θα φάω 3.5-4κ μόνο στο ταξίδι, να μη θέλει σχεδόν αμέσως αλλαγή μόλις γυρίσω ...)
    - Να έχει δυνατότητες εφάμιλλες του bridgestone και να είναι κατάλληλο για βαριές μαούνες σαν τη δικιά μου.
    - Πάντα βάζω σπορ ελαστικό (mk3, s22 κλπ), αν κοιτούσα σε πιο touring κατηγορία θα έχανα πολύ στο σπορ κομμάτι; Έχει δοκιμάσει κανείς αντίστοιχο;

    120/70-190/55 (17)

    Γύρω στα 360 παίζουν +-10 από ότι είδα τώρα


  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Βάλε Pirelli Diablo Rosso III, πολύ καλό λάστιχο, γρήγορο στις αλλαγές κατεύθυνσης και θα σου βγάλει τα χιλιόμετρα που θέλεις άνετα.

    Για διαστάσεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

  3. #3
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    MK3
    POWER GP(Ιδιο στυλ με το s22)
    ROAD 6 νομιζω εδω εισαι
    Rosso corsa 4(ακριβο αλλα καλυτερο και απ το s22 και ας ειναι το ιδιο στυλ)
    Throttle that mysterious friend of ours

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Αν βάλεις σπορ λάστιχο θα το ξεφτιλίσει η Ευρωπαϊκή άσφαλτος και είναι πολύ πιθανό το σενάριο που είπες, μόλις επιστρέψεις να θες αλλαγή. Η Bridgestone βγάζει το Τ32 σαν κάτι ανάμεσα σε τουριστικό και σπορ. Ρίξε μια ματιά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Pirelli rosso iii (καλό αλλά θα βγάλει αξιόλογα χλμ, εντύπωση μου κάνει) (2)
    Τεο τα road 6 (σε GT) τα σκέφτομαι αρκετά για δοκιμή (1)

    Τα Τ32 Βασίλη έχουν ενδιαφέρον. φοβάμαι μήπως παραείναι τούρινγκ όμως

    Τα s22 μάλλον άκυρο τελικά, να δοκιμαστεί και κάτι άλλο.
    ΜΚ3 έχουν μπει παλαιότερα και υστερούν σε αίσθηση των s22, στο δικό μου μηχανάκι τουλάχιστον.

    *Κοίτα να δεις μπελάς τα ελαστικά κάθε φορά

  6. #6
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Οποτε κοιτας hypersport ελαστικα.
    Βαλε κ ενα 40αρι πισω για το ταξιδι κ δεν θα εχεις μεγαλη απωλεια.
    Εχεις κ τα κιλα βεβαια εσυ...
    Εγω ειμαι ντανλοπακιας αλλα μπορει να εβαζα rosso corsa 4...(στη θεση σου παντα )
    Ride(s) the wind of change...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Ταξίδι έξω άρα όρια ταχύτητας , καιρικές συνθήκες που αλλάζουν , να βγάλει και κάποια χλμ παραπάνω = μάλλον Road 6.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Τα bridgestone bt 023 βγαίνουν ακόμα; Σκληρό τουριστικό λάστιχο, αργεί να ζεσταθεί αλλά βγάζει πολλά χλμ.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Ταξίδι έξω άρα όρια ταχύτητας , καιρικές συνθήκες που αλλάζουν , να βγάλει και κάποια χλμ παραπάνω = μάλλον Road 6.
    Δε θα ακουμπήσω εθνική πουθενά εκτός από ένα μικρό κομμάτι στην επιστροφή Ιταλία. Θα παίξει φουλ επαρχιακό στροφιλίκι, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι θα παω εκει με στόχο να κάνω laptime record στα πάσα,
    αλλά σκέφτεσαι και ότι θα είναι μλκια να πας και να έχεις πρόβλημα με την αίσθηση στο ελαστικό σου (πρώτη φορά έξω).

    Πάντως σε φόρα εξωτερικό η πλειοψηφία παίζει όντως σε road 5/6 στο Κ1300

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Είχα τα road 5 στο S1000XR και τώρα στο Super Adventure. Εκπληκτικό λάστιχο, δεν μου φάνηκε πουθενά λίγο στον δρόμο ενώ δεν είχα ποτέ χαζογλυστρίματα αν ήταν λίγο κρύο. Δεν βλέπω τον λόγο δηλαδή να πας σε κάτι πιο σπορ για οδήγηση στον δρόμο, εκτός και αν είσαι πολύ γρήγορος και πιέζεις στον δρόμο όπως σε πίστα. Από διάρκεια το πίσω μου έβγαλε άνετα 8000χλμ (μπροστα είχε παραπάνω) με αρκετό πέλμα για ασφάλεια αλλά δεν μπατιλικώνω και δεν πάω με πολύ υψηλές ταχύτητες (180+) συνεχόμενα. Επίσης δεν παρατήρησα καμία πτώση απόδοσης ή κούνημα όσο φθειρόταν το ελαστικό.
    Αντίστοιχα καλό μου φαίνεται και το Roadtec 01 SE που έχω στο GT αλλά νομίζω ότι το michelin είναι καλύτερο, μου φαίνεται ότι ζεσταίνεται πολύ γρήγορα.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimisK Προβολή μηνύματος
    Δε θα ακουμπήσω εθνική πουθενά εκτός από ένα μικρό κομμάτι στην επιστροφή Ιταλία. Θα παίξει φουλ επαρχιακό στροφιλίκι, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι θα παω εκει με στόχο να κάνω laptime record στα πάσα,
    αλλά σκέφτεσαι και ότι θα είναι μλκια να πας και να έχεις πρόβλημα με την αίσθηση στο ελαστικό σου (πρώτη φορά έξω).

    Πάντως σε φόρα εξωτερικό η πλειοψηφία παίζει όντως σε road 5/6 στο Κ1300


    Στις χώρες αυτές που θα πας απλά δε σε νοιάζει ότι λάστιχο και να φοράς. Δε σε νοιάζει καν αν είναι βρεγμένα. Οπότε βάλε ότι βρεις άφοβα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    road ή τ32 από μένα
    μην σου πω και τα Τ31 αν τα βρεις φτηνά !!
    porca miseria.

  13. #13
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Στις χώρες αυτές που θα πας απλά δε σε νοιάζει ότι λάστιχο και να φοράς. Δε σε νοιάζει καν αν είναι βρεγμένα. Οπότε βάλε ότι βρεις άφοβα.
    Αυτο ακριβως.
    Το 09 ειχα ανεβει με κατι supercorsa βορεια Ιταλια/Αυστρια κ προφανως παντου ηταν υπεροχα.
    Το 11 που ανεβηκα με πιο πολιτικο ελαστικο (sportsmart ii αν θυμαμαι καλα) παλι δεν ειχα θεμα πουθενα κ για κανενα λογο.
    Εντο με ταξι σε ενα πασο στην Ιταλια (εκει που δοκιμαζουν τα πιρελι) ανεβαινουμε με σχετικα γοργους ρυθμους κ μετα απο λιγο διαπιστωνω οτι ψιχαλιζε/εβρεχε ελαφρως αλλα σε σημειο που το οδοστρωμα οταν εβαλα πανω το ποδι ηταν νωπο.
    Ε μετα εκοψα γιατι δεν πιστευα οτι τοση ωρα ανεβαιναμε τοσο γρηγορα ενω κατω ειχε υγρασιες παντου!!! Μαθημενος απο Ελλαδα...
    Τι οδοστρωμα θεε μου...

    Αφου δεν θα παιξει πολυ εθνικη...βαλε ενα ελαστικο που θα ειναι οκ για οταν ερθεις εδω ξανα πισω...
    Εξω στριβεις κ με το μετζελερ που φορουσανε ολα τα tdm παλια.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimisK Προβολή μηνύματος
    Δε θα ακουμπήσω εθνική πουθενά εκτός από ένα μικρό κομμάτι στην επιστροφή Ιταλία. Θα παίξει φουλ επαρχιακό στροφιλίκι, χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι θα παω εκει με στόχο να κάνω laptime record στα πάσα,
    αλλά σκέφτεσαι και ότι θα είναι μλκια να πας και να έχεις πρόβλημα με την αίσθηση στο ελαστικό σου (πρώτη φορά έξω).

    Πάντως σε φόρα εξωτερικό η πλειοψηφία παίζει όντως σε road 5/6 στο Κ1300
    πιστεύω οτι όντως θα επιβεβαιωθούν οι καλές φήμες του ελαστικού και για το Κ.

    Τον άλλο μήνα βάζω και εγώ στη δικιά μου νέο σετάκι αλλά με διαφορετικό προφίλ και λίγο πιο κάτω σε τιμή.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    πιστεύω οτι όντως θα επιβεβαιωθούν οι καλές φήμες του ελαστικού και για το Κ.

    Τον άλλο μήνα βάζω και εγώ στη δικιά μου νέο σετάκι αλλά με διαφορετικό προφίλ και λίγο πιο κάτω σε τιμή.
    Ποιό λες να τσιμπήσεις;

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διατήρηση/αποθήκευση ελαστικού
    από stako στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2006, 21:24
  2. Διαστασεις ελαστικου !
    από Zzz750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/05/2006, 15:31
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 12:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF