Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 52

Θέμα: Κομπρεσερ / Μικρός αεροσυμπιεστής

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της savvas
    Εγγραφή
    15/05/2004
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Τα 24λιτρα που ειναι τα μικρά ειναι μόνο για φύσημα και φούσκωμα, τετοιο εχω κι εγω.
    Μην πάρεις κάποιο απο τα φτηνότερα όπως έκανα εγώ, γιατί την διαφορά την πληρωσα αναγκαστικά για αναβαθμιση σε διακόπτες, βανες κλπ που ηταν της πλάκας.
    Μια απο τα ιδια!...
    Εχω αλλαξει 3 ρυθμιστες, αλλα ολοι χανουν...
    Ο τελευταιος που του εβαλα ειναι Ιταλιας, αλλα και αυτος χανει, απο καινουριος.
    Συντομα θα καταργησω τον ρυθμιστη, και θα αφησω μονο το βανακι!
    Εσυ ποιον ρυθμιστη εβαλες?

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Έχω χρόνια να ασχοληθώ με το άθλημα αλλά για αερογράφο είχα φτιαξει κομπρεσέρ με μοτέρ ψυγείου και φιάλη από φρέον είναι απλή κατασκευή και ανάλογα με τις γνώσεις και τις γνωριμίες σου μπορεί να σου βγεί πάρα πολύ φθηνά ενώ είναι και σχετικά αθόρυβο. Για δεξαμενή κάνει και παλιός πυροσβεστήρας, ενώ κάποιοι με πολλές απαιτήσεις ειχαν φτιάξει κομπρεσέρ με 2 μοτερ πάνω να δουλεύουν ταυτόχρονα. Όλα εξαρτώνται από το κέφι και το μπατζετ σου.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Είναι μια λύση αν σου βρίσκεται γιατί είναι ακριβούτσικο.
    Έχω ένα για φούσκωμα ελαστικών, αθάνατο.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    ειδα απο κοντά μερικα 24άρια. ειναι πολύ μεγάλα οπότε θα δοκιμάσω τα μικρά και οτι γίνει. 75 ευρω ειναι, τουλάχιστον θα κάνω την δουλεια που με επείγει τωρα να καθαρίσω κάποια πράγματα που δεν γινετε να κουβαληθουν σε μεγαλύτερο κομπρεσερ.

  5. #20
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Πάρε το toros το 6λιτρο. Είναι λίγο ακριβότερο αλλά όπως είπε ο sapilas, τα ίδια θα σου κοστίσει και το φθηνότερο.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 19/12/2019 στις 11:14.
    Sent from me using a computer.

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από savvas Προβολή μηνύματος
    Μια απο τα ιδια!...
    Εχω αλλαξει 3 ρυθμιστες, αλλα ολοι χανουν...
    Ο τελευταιος που του εβαλα ειναι Ιταλιας, αλλα και αυτος χανει, απο καινουριος.
    Συντομα θα καταργησω τον ρυθμιστη, και θα αφησω μονο το βανακι!
    Εσυ ποιον ρυθμιστη εβαλες?
    Τωρα πια δεν θυμάμαι, έχουν περάσει πάνω απο 10 χρόνια!
    Τον είχα αγοράσει απο Σπύρου Πάτση αλλά ούτε το μαγαζι δεν θυμάμαι πια. Δεν χάνει πάντως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    πηρα το bormann τελικα https://www.kentrovidas.gr/m/showpro...RhZ3MiOiIifV0#
    μαζι με το πιστολι και τα παρελκομενα πηγε 100 ακριβως. γυρω στα 5-6sec κραταει η μπουκάλα, τιποτα δλδ. Πάντως η πιεση του σκοτωνει, δεν ηθελα καν τοσο πολυ. ουσιαστικα πρεσαρει μονιμα αλλα οκ, δεν σκοπευω να κάνω τίποτα φοβερο οποτε δεν με νοιαζει. θα έπερνα το τορος αν ειχε 2 χρονια εγγυηση αλλα μου ειπαν 1 οπως και αυτο που πηρα.

  8. #23
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Έχω την αίσθηση ότι όσο πιο μεγάλο τόσο ενισχύεται η αξιοπιστία του, αυτό σε όλες τις κλίμακες ποιότητας (συγκρινόμενες μεταξύ τους).
    Φυσικά το θέμα χώρος και χρήση είναι σημαντικοί παράγοντες που καθορίζουν μια συγκεκριμένη αγορά. Καλοδούλευτο και εύχομαι να το χαρείς!

  9. #24
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Ήθελα να ρωτήσω, στη μικρή κατηγορία αεροσυμπιεστών (άλλα και στη μεγαλύτερη) παρατήρησα πως κάποιες εταιρείες όπως η Metabo βγάζουν παρόμοιες εκδόσεις τη μία με λάδι και την άλλη χωρίς λάδι.
    Από ότι κατάλαβα πολύ πρόχειρα αυτά χωρίς λάδι είναι λίγο πιο ήσυχα στη λειτουργία τους.
    Όμως η λογική μου λέει πως αυτά που έχουν λάδι ίσως να είναι πιο αξιόπιστα ή κάνω λάθος;
    Αν ισχύει -ότι με λάδι είναι πιο αξιόπιστο, ίσως και πιο σύνθετος μηχανισμός λόγω κυκλώματος κυκλοφορίας του λαδιού- μου κάνει εντύπωση που τα OF (Oil Free) είναι πιο ακριβά...

    Έχετε άποψη;
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 25/12/2019 στις 11:18.

  10. #25
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.128
    Χρησιμοποιώ σχετικά μικρά μοτέρ 2hp με λάδι και 100lt για βαφή και σπάνια του συνδέω άλλα 100lt σε σειρά.
    Δεν έχω μείνει ποτέ αλλά και οι επιφάνειες που βάφω είναι σχετικά μικρές.
    Πολλές φορές δουλεύει παράλληλα με εμένα για διαστήματα 30' και όταν έχω συνδέσει το δεύτερο δοχείο
    λιγότερο.

    Έχω δεί τι θερμοκρασίες αναπτύσει και πως τις διαχειρίζεται, νομίζω και εγώ πως είναι καλύτερα με λάδι.

    Για τον θόρυβο έχω δοκιμάσει να δώσω μήκος στις εισαγωγές αέρα. Χαμήλωσε ο θόρυβος ~25% αλλά δεν ήθελα
    να ασχοληθώ με την εγκατάστασή τους και το άφησα.
    Αυτό που χρησιμοποιώ πολλά χρόνια είναι μια απλή δομή λαβύρινθου στον χώρο που το έχω
    (κάτω από κλειστό τραπέζι, με πόρτα που καλύπτει τα 3/4 του ύψους).
    Κάνει την ίδια δουλειά, χωρίς να ασχοληθώ και χωρίς να στερείται αέρα - ψύξη.

    Είμαι σίγουρος πως για κάποιον που προβληματίζεται με τον θόρυβο, μπορεί να φτιάξει ένα καλύτερο κουτί - γραφείο
    με διπλά τοιχώματα που θα βάλει μονωτικό και "πόρτα" με τριπλά τοιχώματα που οδηγεί τον ήχο σαν απλός λαβύρινθος
    με πολύ καλύτερες επιδόσεις από το δικό μου.

    Αέρα δεν θα χρειαστεί αλλά αν κάποιος πιστεύει πως χρειάζεται μπορεί να εισάγει με εύκολο τρόπο ανάλογα το σημείο που θα το έχει.

  11. #26
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Επανέρχομαι με Χρόνια Πολλά, ευχές για Καλή Χρονιά και... μια απορία, επειδή δεν έχω καλυφθεί απόλυτα.

    Στη κατηγορία των μονομπλόκ αεροσυμπιεστών είναι προτιμότερη μια επιλογή με λάδι ή μια επιλογή χωρίς λάδι;

    Βλέπω πως οι χωρίς λάδι έχουν καλύτερη απόδοση και πιο τσιμπημένη τιμή (ίδια λίτρα, ίδιο εργοστάσιο). Τι είναι προτιμότερο όμως για την διάρκεια ζωής του μηχανήματος.

    Για να βοηθήσω είμαι μεταξύ: METABO 250-24W και METABO 250-24W OF, η διαφορά των χρημάτων είναι πολύ μικρή (το OF είναι κατά 15 ευρώ ακριβότερο).

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    δεν εχω απάντηση σε αυτο μιας που δεν γνωριζω απο συμπιεστες.
    αφου το επανεφερες ομως να πω οτι αν κάποιος θέλει μηχανήμα με πιεση αλλα δεν τον ενδιαφέρει ο ογκος αέρα τα μικρά ειναι αποστευτα δυνατα. δηλωνουν την ιδια πιεση με τα μεγάλα και οσο το δουλεψα -αν δεν θέλεις συνεχη ροη- ειναι ακριβως σαν το 100αρι που ειχα δουλεψει στην δουλεια αρκετες φορες. Δυστυχως η πίεση αυτη διαρκει 5-6 δευτερα. μετα χαμηλωνει οπότε ειναι κυριως για καθάρισμα. ισως έπρεπε να παω εδω https://www.skroutz.gr/s/12712223/To...hp-602035.html
    μιας που τελικα και στο δικο μου μονιμα δουλευει ο συμπιεστης, μικρη διαφορα πρεπει να έχουν και μια κυρια σε καταστημα μου ειπε οτι το έχει και κάνει πολύ καλη δουλεια. με 75ευρω εχει και αξεσουαρ ενω το δικο μου ήρθε γυμνο τελείως.

  13. #28
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Κοίτα, ως συνήθως το πρόβλημα είναι η εξοικονόμηση χώρου. Θα πάω μια βόλτα να τα δω και από κοντά. Πιθανότατα να σκεφτώ και τα αντίστοιχα με δεξαμενές 50 λίτρων αν και ιδανικά θα ήθελα να "χωρέσω" μια δεξαμενή 100 λίτρων καθώς ο ήχος ενός μοτέρ που δουλεύει συνέχεια δεν είναι επιθυμητός αλλά μόνο λύση ανάγκης.
    Αυτή τη στιγμή αυτό που είναι σημαντικό να μάθω αφορά το κομμάτι της αξιοπιστίας, τι είναι προτιμότερο σε μονομπλοκ επιλογές, ένα μοτέρ με ή χωρίς λάδι;
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 31/12/2019 στις 14:58.

  14. #29
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Για να συμπληρώσω την παραπάνω ερώτηση με κάτι πιο συγκεκριμένο, υπάρχει περίπτωση τα κομπρεσέρ λαδιού να έχουν -έστω και ελάχιστη- διαρροή λαδιού στο κύκλωμα αέρα, με αποτέλεσμα π.χ. τη δημιουργία ελαττωμάτων κατά τη βαφή αντικειμένων;

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, ως συνήθως το πρόβλημα είναι η εξοικονόμηση χώρου. Θα πάω μια βόλτα να τα δω και από κοντά. Πιθανότατα να σκεφτώ και τα αντίστοιχα με δεξαμενές 50 λίτρων αν και ιδανικά θα ήθελα να "χωρέσω" μια δεξαμενή 100 λίτρων καθώς ο ήχος ενός μοτέρ που δουλεύει συνέχεια δεν είναι επιθυμητός αλλά μόνο λύση ανάγκης.
    Αυτή τη στιγμή αυτό που είναι σημαντικό να μάθω αφορά το κομμάτι της αξιοπιστίας, τι είναι προτιμότερο σε μονομπλοκ επιλογές, ένα μοτέρ με ή χωρίς λάδι;
    Η ανάγκη για oil free αέρα υπάρχει σε πάρα πολλές βιομηχανίες που μπορούν να σηκώσουν το επιπλέον κόστος υλικών και συντήρησης ενός oil free συμπιεστή.
    Δεν νομίζω στο δικό μας επίπεδο να αξίζει το κόστος.
    Στο σπίτι έχω ένα 100lt 2 άλογα τελευταίας ποιότητας πάρα πολλά χρόνια με αρκετή χρήση χωρίς να πάθει τίποτα ποτέ.
    Στην δουλειά έχουμε και ένα https://www.amazon.de/Kaeser-Premium.../dp/B00RHUR8T2
    το οποίο βγάζει 10 bar πίεση αντί 8 του δικού μου ,το 1/3 του θορύβου από το δικό μου, υπερδιπλάσια παροχή από το δικό μου (πραγματική όχι κινέζικη) 1/3 του όγκου
    και μπορείς να βάφεις από το πρωί μέχρι το βράδυ χωρίς να μείνεις από αέρα.
    Είναι δε απολύτως φορητό και καταλαμβάνει μια γωνίτσα όταν δεν χρησιμοποιείται.
    Κλασική περίπτωση "ότι πληρώνεις παίρνεις"

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορά κομπρεσέρ
    από ERRIKA στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2010, 13:57
  2. ΚΟΜΠΡΕΣΕΡ ΓΙΑ ΦΟΥΣΚΩΜΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
    από AUFGEBRACHT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2010, 05:58
  3. Help για Κομπρεσερ !
    από dukeandthecity στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 20:40
  4. Κομπρεσέρ για αέρα
    από 916 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2007, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF