Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Κομπρεσερ / Μικρός αεροσυμπιεστής

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965

    Κομπρεσερ / Μικρός αεροσυμπιεστής

    Ψαχνω κομπρεσέρ μικρο για καθαριότητα και κανα βαψιματακι προαιρετικά. Μικρο φθηνο δεν είμαι για σοβαρο εργαλείο δυστυχως. Καμια προταση?
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 18/12/2019 στις 13:01.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.806
    Δεν θα προτείνω κανένα, εξάλου υπάρχουν πάρα πολλά μονομπλόκ 50-100 λίτρα φτηνά να διαλέξεις.
    Και πιθανόν ο πωλητής να σου πεί ότι κάνουν και κάνα βαψιματάκι.
    Την ίδια μ@λ@κία έκανα και εγώ όταν το πήρα πριν καμιά εικοσαριά χρόνια.
    Στην διαδρομή βρήκα ένα αερόκλειδο σε καλή τιμή μετά μια αεροκαστάνια, μετά ένα αεροκόπιδο, και κανα πιστολάκι για κανα βαψιματάκι.
    Άντε μετά να κόψεις το τσιγάρο, όταν περιμένεις να γεμίσει το αεροφυλάκιο κάθε φορά, μετά από κάθε μπουλόνι...

  3. #3
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Σου άλλαξα τον τίτλο γιατί έχουμε άλλα δυο θρεντ με κομπρεσέρ αλλά είναι για εκείνα τα μικρά φορητά!
    Sent from me using a computer.

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ψαχνω κομπρεσέρ μικρο για καθαριότητα και κανα βαψιματακι προαιρετικά. Μικρο φθηνο δεν είμαι για σοβαρο εργαλείο δυστυχως. Καμια προταση?
    Βρισκεις με κατω απο 150-200 και μαλιστα χωρις λαδι που ειναι και αθορυβα. Επαγγελματιας φιλος εχει εδω και χρονια ενα TOROS που το θεωρει σκυλι, πχ:
    https://xideas.gr/ergaleia/ergaleia-...rice;order;ASC

    Παρε το μεγαλυτερο στα χρηματα που εισαι διατεθημενος να δωσεις, γιατι οπως ειπαν και παραπανω, τα εργαλεια αερα ειναι καλη φαση.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Ψαχνω κομπρεσέρ μικρο για καθαριότητα και κανα βαψιματακι προαιρετικά. Μικρο φθηνο δεν είμαι για σοβαρο εργαλείο δυστυχως. Καμια προταση?
    Μικρό και φτηνό το βαψιμο το ξεχνάς εκτός αν εννοείς πολύ ψιλολόγια η μοντελισμό.

    Τα 24λιτρα που ειναι τα μικρά ειναι μόνο για φύσημα και φούσκωμα, τετοιο εχω κι εγω.
    Μην πάρεις κάποιο απο τα φτηνότερα όπως έκανα εγώ, γιατί την διαφορά την πληρωσα αναγκαστικά για αναβαθμιση σε διακόπτες, βανες κλπ που ηταν της πλάκας.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Toros λαδιού με 24λιτρα 2 ίππους, πάει κοντά στα 115. Η διαφορά του απ' τα φθηνότερα ίδιων χαρακτηριστικών δεν είναι πολύ μεγάλη. Αυτά που λέει ο μπίγκουλας δεν τα ξέρω.
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Και εγώ παρόμοια εμπειρία έχω, με 24άρι που πήγα να βάψω πέντε πλαστικά, βαρούσε "υπερωρίες" γιατί άδειαζε για πλάκα.
    Πάνε σε κάτι μεγαλύτερο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Για βάψιμο χρειάζεται εργαλείο με τουλάχιστον 100 λίτρα δεξαμενή αέρα και μοτέρ με ιμάντα.

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Είχα 50αράκι κληροδότημα του συχωρεμένου του πατέρα μου (ήταν λουστραδόρος επίπλων) το είχε για να το πηγαίνει για ψιλοδουλειές εδώ κι εκεί, (στο μαγαζί είχε 500άρι το οποίο αναγκαστικά πουλήθηκε λόγω όγκου) όσες φορές έπιασα να λουστράρω διάφορες εργολαβίες που έπαιρνα κατά καιρούς (σχεδόν 30 χρόνια πριν....) κατέβαζα όλο το...αγιολόγιο που διαθέτουμε ως λαός (και είναι και μεγάλο ) τελικά πουλήθηκε και αυτό και τα πιστόλια που είχα και την έκοψα την δουλειά.
    Δεν φτάνει το 50αρι για τέτοιες δουλειές, όπως είπαν και οι από πάνω, κανένα φούσκωμα, φύσημα και πολύ είναι κιόλας.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Εγραφα απο κινητο και ημουν μεσα σε μαγαζι οποτε δεν ξερω αν ειχε αλλα θεματα παρομοια.
    Ωραια ξεχναω το βαψιμο μιας που υπαρχει μεγαλο κομπρεσσερ σε αποσταση 500 μετρα. Μικρο για δουλειες στο σπιτι βρισκω με 75 ευρω. 8λιτρο νομιζω η 6λιτρο. Το θεμα ειναι μην πεταξω λεφτα, να κανει δουλεια στο καθαρισμα τουλαχιστον. Σαν αυτο δλδ https://www.kentrovidas.gr/m/showpro...RhZ3MiOiIifV0#

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Εγώ όταν λέω μικρό εννοώ 24, τα ίδια χρήματα κανουν πανω κατω με αυτα που λες.
    Αυτα τα πολύ μικρά 6 η 8 λίτρων που λες οριακά φουσκώνουν μια ρόδα αυτοκινήτου χωρίς να ξαναπαρουν μπρός.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εγώ όταν λέω μικρό εννοώ 24, τα ίδια χρήματα κανουν πανω κατω με αυτα που λες.
    Αυτα τα πολύ μικρά 6 η 8 λίτρων που λες οριακά φουσκώνουν μια ρόδα αυτοκινήτου χωρίς να ξαναπαρουν μπρός.
    Μια ροδα θελει πολυ αερα. Εγω θελω να καθαρισω πραγματα. Δεν μπορω να παρω μεγάλο λογω χωρου οχι λογω τιμης. 12αρι ισως, παραπανω οχι. 12αρι ομως δεν βλεπω, το θεμα ειναι αν απο πίεση ειναι οκ. Ας δουλευει το μοτερ συνεχως, πανω απο 5 λεπτα δεν θα το χρησιμοποιώ το μηνα. Απλα κουραστηκα με τους φυσητηρες και τις φουσκες χειρος. Δεν κανουν δουλεια.
    Σημειωση, δεν θελω 12v η μπαταρίας. Ξεκαθαρα 220v

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγραφα απο κινητο και ημουν μεσα σε μαγαζι οποτε δεν ξερω αν ειχε αλλα θεματα παρομοια.
    Ωραια ξεχναω το βαψιμο μιας που υπαρχει μεγαλο κομπρεσσερ σε αποσταση 500 μετρα. Μικρο για δουλειες στο σπιτι βρισκω με 75 ευρω. 8λιτρο νομιζω η 6λιτρο. Το θεμα ειναι μην πεταξω λεφτα, να κανει δουλεια στο καθαρισμα τουλαχιστον. Σαν αυτο δλδ https://www.kentrovidas.gr/m/showpro...RhZ3MiOiIifV0#

    Aυτο ειναι πολυ μικρο. Το εχω (παρομοιο) στην δουλεια μου για να ελεγχουμε κανα δοχειο διαστολης. Το ΣΥΝ του για εμας ειναι οτι ειναι μικρο, αρα και ευκολο στο κουβαλημα. Μια μερα καναμε πειραμα να φουσκωσουμε τα λαστιχα του αμαξιου, τα οποια ηθελαν απο 8-11 psi. Δεν εβγαζε 2ο λαστιχο και το βαζαμε στο ρευμα να ξαναγεμισει 4 φορες πηγαμε 15μετρα περα-δωθε.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  14. #14
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Για ακριβώς αυτή την χρήση έχω πάρει αυτό. 3 χρόνια τώρα κιχ, αλλά αθόρυβο δεν το λες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Μια ροδα θελει πολυ αερα. Εγω θελω να καθαρισω πραγματα. Δεν μπορω να παρω μεγάλο λογω χωρου οχι λογω τιμης. 12αρι ισως, παραπανω οχι. 12αρι ομως δεν βλεπω, το θεμα ειναι αν απο πίεση ειναι οκ. Ας δουλευει το μοτερ συνεχως, πανω απο 5 λεπτα δεν θα το χρησιμοποιώ το μηνα. Απλα κουραστηκα με τους φυσητηρες και τις φουσκες χειρος. Δεν κανουν δουλεια.
    Σημειωση, δεν θελω 12v η μπαταρίας. Ξεκαθαρα 220v
    Για τέτοιες δουλειές έχω ένα 25αρι τριάντα ετών, είναι νομίζω το μικρότερο που θα σε βολέψει.
    Τώρα από θέμα χώρου εσύ ξέρεις...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορά κομπρεσέρ
    από ERRIKA στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2010, 14:57
  2. ΚΟΜΠΡΕΣΕΡ ΓΙΑ ΦΟΥΣΚΩΜΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ
    από AUFGEBRACHT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2010, 06:58
  3. Help για Κομπρεσερ !
    από dukeandthecity στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 21:40
  4. Κομπρεσέρ για αέρα
    από 916 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2007, 18:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF