Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Όρος Φαρμακάς-Πλατάνι-Δούκα Βρύση 17-12-2019

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024

    Όρος Φαρμακάς-Πλατάνι-Δούκα Βρύση 17-12-2019

    Αν έχετε απορία για το που βρίσκονται οι προορισμοί του τίτλου,συμπάσχω.Την ίδια απορία είχα και εγώ,καθώς ως συνήθως εδώ και χρόνια περνάω ξυστά απο αυτούς.

    Πάντα υπάρχουν προορισμοί τριγύρω απο τους κεντρικούς άξονες που διανύουμε που όμως δεν τους δίνουμε την απαραίτητη προσοχή και ως συνήθως έχουν να μας προσφέρουν πολλές συγκινήσεις!

    Ο πυρήνας της εξόρμησης ήταν τριγύρω και μέσα στο όρος Φαρμακάς το οποίο έχει ύψος 1615m και οι διαδρομές που το διασχίζουν ανεβαίνουν πολύ ψηλά χαρίζοντας τρομερή θέα στον κάμπο της Νεμέας,του Γυμνού και της Λυρκείας. Στο βουνό φυτρώνουν φαρμακευτικά βότανα,εξού και η ονομασία του.


    1η στάση στο χωριό Πλατάνι!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	413525


    Απο εκεί ξεκινά ένας χωματόδρομος ο οποίος ανεβαίνει κοντά στην κορυφή και κατεβαίνει απο την άλλη πλευρά προς Τσιρίστρα και Δούκα Βρύση είτε ανατολικά προς Γυμνό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	map.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	103,1 KB 
ID:	413526


    Εκανα μια μικρή παράκαμψη για να δω το εκκλησάκι της Αγίας Άννας που είναι ορατό και απο τον κεντρικό δρόμο Σκοτεινής-Κανδήλας





    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	413527


    Διακρίνεται ο δρόμος για Κανδήλα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	101,0 KB 
ID:	413528


    συνεχίζεται...
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Απο το εκκλησάκι γύρισα λίγο πίσω και συνέχισα προς την καρδιά του βουνού.Οι εικόνες απο ψηλά ήταν φανταστικές,θεόρατα έλατα τρομερή θέα.





    Το βίντεο τερματίζει στη θέση Διακόπι.Προκειται για ουσιαστικά μια διασταύρωση που αριστερά πάει προς το Γυμνό και δεξιά προς τη Δούκα Βρύση.Επέλεξα τη 2η διαδρομή η οποία με πέρασε απο ένα φανταστικό μοναστήρι χτισμένο μέσα σε σπηλιά.

    Θέση Διακόπι.1200m υψόμετρο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	413529


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	167 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	413530


    συνεχίζεται
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Διαδρομή μέχρι το φανταστικό μοναστήρι της Παναγίας που βρίσκεται μέσα σε σπηλια





    Μέσα στις πιο όμορφες χωμάτινες διαδρομές που έχω κάνει.Χαρακτηριστικό σημείο της διαδρομής


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Προς μονή Παναγίας.jpg 
Προβολές:	166 
Μέγεθος:	76,8 KB 
ID:	413531


    Μονή Παναγίας Φαρμακά.Υψόμετρο 1110m.Κατά την παράδοση στα χρόνια της Τουρκοκρατίας το μοναστήρι ήταν το ασφαλές καταφύγιο των κυνηγημένων ραγιάδων της περιοχής, όπου έβρισκαν στέγη, τροφή και προπάντων ασφάλεια, λόγω του δυσπρόσιτου του εδάφους και του φόβου των Τούρκων να φθάσουν ως τα λημέρια των Κλεφτών. Κατά τις περιόδους αυτές η μικρή εκκλησία μεταβάλλονταν σε σχολείο, όπου τα κυνηγημένα Ελληνόπουλα διδάσκονταν ανάγνωση και γραφή, κάτω από τη σκέπη της Παναγίας.

    Κατά την περίοδο της Επανάστασης του 1821, ήταν το ορμητήριο των Κλεφτών και αρματωλών εναντίον των Τούρκων.

    Στα χρόνια της Ιταλογερμανικής Κατοχής χρησιμοποιήθηκε από αντιστασιακή ομάδα Άγγλων σαμποτέρ υπό το λοχαγό Φρέυζερ (FRAZER), ως κρησφύγετο και αποθήκη πυρομαχικών και έπαιξε σπουδαίο ρόλο στην οργάνωση και συγκρότηση των δυνάμεων του λαού μας κατά του εχθρού.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	413532


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	103,8 KB 
ID:	413533

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	164 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	413534


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	165 
Μέγεθος:	74,6 KB 
ID:	413535


    χαρακτηριστικοί βράχοι πάνω απο τη μονή


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	163 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	413536
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Βίντεο που δείχνει καλύτερα αυτήν την απίστευτη τοποθεσία


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Όπως προσέξατε,στον προαύλιο χώρο δείχνει να τερματίζει ο δρόμος.Εχει φτιαχτεί και ένα κιόσκι εκεί παραπέρα που κάνει τη διέλευση ενός τζηπ πολύ δυσκολη αν όχι αδύνατη.Ευτυχώς είμαι με μοτοσυκλέτα!

    Συνέχεια μέχρι τη Δούκα Βρύση.Το όνομα Δούκα Βρύση, υποδηλώνει τον πλούτο της περιοχής σε νερά, ενώ παράλληλα το χωριό είναι γνωστό για τα ξακουστά πανηγύρια του παρελθόντος. Εκεί, γενιές ολόκληρες ύφαιναν, και παραδοσιακά αναφέρεται ότι φθονούσαν την τέχνη τους όλες οι γύρω περιοχές. Ο οικισμός ιδρύθηκε από κατοίκους του Κεφαλόβρυσου, αλλά υπάρχει κι η λαϊκή εκδοχή ότι κάποιος δούκας από την Τρίπολη, έφτιαξε περίοπτη βρύση εκεί, από την οποία τελικά η τοποθεσία πήρε το όνομά της.


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Απο τη Δούκα Βρύση συνέχισα προς Εξοχή ανεβοκατεβαίνοντας ένα μικρό πάσο





    Απο την Εξοχή μέσα σε λίγα λεπτά βρέθηκα πάνω απο τη Σκοτεινή.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	81,8 KB 
ID:	413541
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Είχα στο μυαλό μου να κάνω μια χωμάτινη διαδρομή στον Ολίγυρτο αλλά με μια προσεκτικότερη σκέψη ήμουν οριακά απο χρόνο οπότε τράβηξα το δρόμο της επιστροφής απο Καισαρι-Σούλι-Κιάτο.Στο Καίσαρι τράβηξε την προσοχή μου αυτός ο Βραχώδης ορεινός όγκος,και όχι άδικα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	102,9 KB 
ID:	413542


    Στο Google Maps χαρακτηρίζεται ως Gkrava Lakka και έχει κάποιες διαδρομές που σε ανεβάζουν ψηλά.Εγώ επέλεξα μια τυχαία που με ανέβασε σε ένα παλιό κτίσμα.Ο χωματόδρομος δείχνει να έχει χρόνια να χρησιμοποιηθεί και έχει φυτρώσει σε όλο το πλατος του γρασίδι και τριφύλλι.Προς το τέλος η κλίση είναι μεγάλη και προφανώς χωρίς τακούνια δεν ανεβαίνει για κανένα λόγο.






    Εδώ το κτίσμα που μάλλον σχετίζεται με την υδροδότηση του κάμπου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	160 
Μέγεθος:	100,2 KB 
ID:	413543

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	161 
Μέγεθος:	93,6 KB 
ID:	413544


    Αναρωτιέμαι πόσους ακόμα προορισμούς έχει να μου προσφέρει αυτή η ''ανεξάντλητη πηγή'' που λέγεται Ελλάδα.Κάθε εξόρμηση μου σε έναν νέο προορισμό μου δείχνει ότι είμαι μια σταγόνα στο ωκεανό της χώρας μας!

    Κάποια στιγμή θα επιστρέψω για την ψηλότερη κορυφή του Φαρμακά.

    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Πολύ ωραίες εικόνες. Δε καταλαβαίνω κάτι.Εχεις ανέβει στις ψηλότερες κορυφές της Ελλάδας. Κάποιες από αυτές τις εξορμήσεις που κάνεις μετά την επίτευξη του στόχου σου δεν ήταν στις ψηλότερες κορυφές?Τώρα τη κάνεις?Έχεις βάλει κάποιο άλλο στόχο?Αν θες απαντάς
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #9
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Απ' ότι καταλαβαίνω ο Βασίλης έχει βάλει πλώρη για όλες τις κορυφές,όχι μόνο τις ψηλότερες!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίες εικόνες. Δε καταλαβαίνω κάτι.Εχεις ανέβει στις ψηλότερες κορυφές της Ελλάδας. Κάποιες από αυτές τις εξορμήσεις που κάνεις μετά την επίτευξη του στόχου σου δεν ήταν στις ψηλότερες κορυφές?Τώρα τη κάνεις?Έχεις βάλει κάποιο άλλο στόχο?Αν θες απαντάς
    Ο κύριος στόχος ήταν τα ψηλότερα 53 βουνά της Ελλάδας τα οποία είναι όλα πάνω απο 2.000m ύψος.Απο εκεί και κάτω υπάρχουν πάρα πολλά βουνά.138 είναι απο 1500 μέχρι 1997m απο τα οποία έχω ανέβει μόνο στα 11.Απομένουν 127 σε αυτή τη λίστα!Όπως αντιλαμβάνεσαι είναι ένας πολύ μακροπρόθεσμος στόχος καθώς είναι διασκορπισμένα σε όλη την Ελλάδα.
    Απο τότε που ολοκληρώθηκε ο στόχος(των 53) μου έχω ανέβει στον Τόμαρο(1971m),στο Δοκίμι Χαλικίου(1974m,στην Τσούκα Ρόσα(1985m),στη Χελιδόνα(1974m),στον Κόζιακα(1900m) και στο Καλλιφώνι(1997m).

    Όσο έχω χρόνο θα ανεβαίνω,απλά δεν επικεντρώνομαι μόνο στα βουνά.Οποιοδήποτε αξιοθέατο που αξίζει είναι μέσα στα ενδιαφέροντα μου,απο φαράγγια μέχρι σπήλαια,καταρράκτες,μοναστήρια,ακόμη και κάστρα.Όλα αυτά όσο συνδυάζονται με ασφάλτινες και χωμάτινες διαδρομές είναι η πεμπτουσία του μοτοσυκλετισμού για μένα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Ρε κερατο βερνικωμενο, θα καθισεις ποτε ησυχα..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ρε κερατο βερνικωμενο, θα καθισεις ποτε ησυχα..???
    Κάποιος μου έχει βάλει νέφτι φίλε δε φταίω εγώ!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Κανε κανενα deal με την ΓΥΣ τουλαχιστον για τα τριγωνομετρικα να βγαζεις και κανενα ψιλο..
    (και να λεμε κι εμεις ότι εισαι αναγκασμενος λογω δουλειας και να σε λυπόμαστε..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Όσο έχω χρόνο θα ανεβαίνω,απλά δεν επικεντρώνομαι μόνο στα βουνά.Οποιοδήποτε αξιοθέατο που αξίζει είναι μέσα στα ενδιαφέροντα μου,απο φαράγγια μέχρι σπήλαια,καταρράκτες,μοναστήρια,ακόμη και κάστρα.Όλα αυτά όσο συνδυάζονται με ασφάλτινες και χωμάτινες διαδρομές είναι η πεμπτουσία του μοτοσυκλετισμού για μένα.

    Συνέχισε όσο μπορείς.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Την επόμενη φορά ρίξε μήνυμα αν θες παρέα. Τέτοιες εξερευνήσεις τις γουστάρω πολύ

    Live to ride, ride to live

Παρόμοια θέματα

  1. Σέρρες 16-17/12
    από Μήτσος1 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 86
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2007, 00:19
  2. ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΕΚΔΡΟΜΗ 17/12/2006
    από TOMASKTM στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2006, 15:56
  3. 4o TRAIL RIDE-RAID ΑΤΤΙΚΗ 17-12-2006
    από YANIS στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2006, 15:54
  4. ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ΣΑΒΒΑΤΟΥ 17-12-05!!!!
    από zoropatra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2005, 17:04
  5. Ρακομελα αυριο 17-12
    από anco στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2005, 13:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF