Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: Φιμε φωτα

  1. #16
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, περιμένεις τύπους που βάζουν xenon, να ξέρουν τι σημαίνει και πώς προφέρεται.
    Δεν περιμένω να ξέρουν πώς προφέρεται. Πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν ότι αν τοποθετηθούν λαμπτήρες xenon σε φωτιστικά σώματα που είναι σχεδιασμένα για λαμπτήρες αλογόνου, τότε βλέπουν εκείνοι καλύτερα, αλλά στραβώνουν τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου, οπότε μειώνεται η ενεργητική ασφάλεια για όλους. Το φως από λαμπτήρα xenon έχει διαφορετικό μήκος κύματος που δεν ανακλάται σωστά από τα ελλειπτικά κάτοπτρα φώτων αλογόνου και δε διαθλάται σωστά από τα αντίστοιχα κρύσταλλα του φωτιστικού σώματος. Σχηματίζει δυνατότερη και κυρίως μεγαλύτερης στερεάς γωνίας δέσμη, που ξεφεύγει από το κατακόρυφο cut-off που ορίζει ο νόμος.

    Πριν από χρόνια είχα σκεφθεί να βάλω λαμπτήρες xenon στο αμάξι για να βλέπω καλύτερα, διάβασα λίγο και κατάλαβα ότι είναι ακατάλληλοι, επειδή θα ενοχλούν τους άλλους οδηγούς, οπότε δεν το έκανα ποτέ. Ευτυχώς τείνει να περάσει η μόδα τους.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 21/12/2019 στις 11:06.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  2. #17
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Απειλή είναι τώρα αυτό;
    Να ανοίξω ξεχωριστό;

  3. #18
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Να ανοίξω ξεχωριστό;
    Δύο ξεχωριστά. Ένα για το βέλος και άλλο ένα για το KTM.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #19
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν περιμένω να ξέρουν πώς προφέρεται. Πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν ότι αν τοποθετηθούν λαμπτήρες xenon σε φωτιστικά σώματα που είναι σχεδιασμένα για λαμπτήρες αλογόνου, τότε βλέπουν εκείνοι καλύτερα, αλλά στραβώνουν τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου, οπότε μειώνεται η ενεργητική ασφάλεια για όλους. Έχει διαφορετικό μήκος κύματος το φως από λαμπτήρα xenon, που δεν ανακλάται σωστά από τα ελλειπτικά κάτοπτρα φώτων αλογόνου και δε διαθλάται σωστά από τα αντίστοιχα κρύσταλλα του φωτιστικού σώματος.

    Πριν από χρόνια είχα σκεφθεί να βάλω λαμπτήρες xenon στο αμάξι για να βλέπω καλύτερα, διάβασα λίγο και κατάλαβα ότι είναι ακατάλληλοι, επειδή θα ενοχλούν τους άλλους οδηγούς, οπότε δεν το έκανα ποτέ. Ευτυχώς τείνει να περάσει η μόδα τους.
    Λάθος.
    Ούτε αυτοί βλέπουν, γιατί δεν υπάρχει δέσμη και το φως διαχέεται παντού.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #20
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Μιλάμε για οδηγούς TDM. Πιο απλές προτάσεις, παρακαλώ.
    Life begins at 45°.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μια και ανέφερες τα xenon, τονίζω ότι η σωστή προφορά της λέξης είναι "ζίνον" και όχι "ξένον". Για την ακρίβεια το "o" έχει και λίγο από "α" στην προφορά, αλλά το βασικό είναι τα πρώτα δύο γράμματα που προφέρουν λανθασμένα σχεδόν όλοι που έχω ακούσει. Το αγγλικό γράμμα x στην αρχή της λέξης προφέρεται σαν ζήτα και όχι σαν ξι.
    Να το γράφανε Ziaonon τότε, άσταδιάλλα και οι ξένοι με τις μπανταλομάρες τους.

    Οι Γάλλοι δεν λένε τα σύμφωνα στο τέλος (τι τα γράφουνε τότε; ), οι εγγλέζουν έχουν το γράμμα C που πότε προφέρεται S και πότε Κ (άσταδιάλα ρε, καταργήστε το και βάλτε S ή K), τα Xenon λέει είναι Zinon (στα ελληνικά απόπου προέρχεται η διεθνής ονομασία του χημικού στοιχείου είναι ΞΕΝΟ ή ΞΕΝΟΝ πάντως), η Xerox είναι λέει Zirox, η pizza προφέρεται pitsa και γενικά το ZZ είναι TS, το a ειναι ei, το i ειναι ai, το e ειναι i, ρε δεν πάρε να αυτοκτονήσετε κι εσείς κωλοξενούρηδες, είμαστε κι εμείς αλλά είσαστε κι εσείς....


































    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν περιμένω να ξέρουν πώς προφέρεται. Πιο σημαντικό είναι να καταλάβουν ότι αν τοποθετηθούν λαμπτήρες xenon σε φωτιστικά σώματα που είναι σχεδιασμένα για λαμπτήρες αλογόνου, τότε βλέπουν εκείνοι καλύτερα, αλλά στραβώνουν τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου, οπότε μειώνεται η ενεργητική ασφάλεια για όλους. Το φως από λαμπτήρα xenon έχει διαφορετικό μήκος κύματος που δεν ανακλάται σωστά από τα ελλειπτικά κάτοπτρα φώτων αλογόνου και δε διαθλάται σωστά από τα αντίστοιχα κρύσταλλα του φωτιστικού σώματος. Σχηματίζει δυνατότερη και κυρίως μεγαλύτερης στερεάς γωνίας δέσμη, που ξεφεύγει από το κατακόρυφο cut-off που ορίζει ο νόμος.

    Πριν από χρόνια είχα σκεφθεί να βάλω λαμπτήρες xenon στο αμάξι για να βλέπω καλύτερα, διάβασα λίγο και κατάλαβα ότι είναι ακατάλληλοι, επειδή θα ενοχλούν τους άλλους οδηγούς, οπότε δεν το έκανα ποτέ. Ευτυχώς τείνει να περάσει η μόδα τους.

    Καλά τα λες.
    Ακόμα, με xenon βλέπεις μόνο εκεί που φωτίζει. Βλέπεις μια λευκή γραμμή και από κει και πέρα δεν βλέπεις τίποτα.
    Τέλος, όταν είναι βρεγμένος ο δρόμος, δεν βλέπεις ούτε λευκή γραμμή. Δε βλέπεις τίποτα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    ειναι θεμα μαγκιας.αν εχεις σκουρα φωτα,φλας,κρυμμενη πινακιδα,φιμε παμπριζ προσθετει κατι στο προφιλ σου
    Ξεχασες το τσουλουφι.....σκυφτος πανω απο το τιμονι ...φτερνες προς τα εξω...και οχι κρανος !

  9. #24
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.192
    Και κουκούλα φορεμένη μισή.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το δυσαρεστο ειναι οτι οχι μονο δεν περναει η μοδα αλλα γινονται κανονας
    εχω σταματησει ανθρωπο επειδη στραβωνε και μου ειπε εχεις δικιο το ξερω
    δεν καταλαβαινω πως περνανε κτεο

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    δεν καταλαβαινω πως περνανε κτεο
    χαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχα

  12. #27
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το δυσαρεστο ειναι οτι οχι μονο δεν περναει η μοδα αλλα γινονται κανονας
    εχω σταματησει ανθρωπο επειδη στραβωνε και μου ειπε εχεις δικιο το ξερω
    δεν καταλαβαινω πως περνανε κτεο
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από antonis_fr4-4 Προβολή μηνύματος
    χαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχαχα
    Μαζί σου
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #28
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Αυτό που συναντάω συχνά είναι λαμπτήρες αλογόνου τοποθετημένους λανθασμένα με περιστροφή 180° γύρω από το διαμήκη άξονά τους. Αν δεν ξέρει αυτός που αλλάζει τη λάμπα, μπορεί να την τοποθετήσει ανάποδα και να νομίζει ότι είναι σωστά. Αυτό έχει σαν συνέπεια η μεταλλική προεξοχή του λαμπτήρα να μην μπαίνει στην εγκοπή, οπότε η δέσμη των μεσαίων φώτων να σηκώνεται πιο ψηλά από εκείνη των μεγάλων και να στραβώνει τους πάντες. Όταν βρίσκεται κανένας τέτοιος πίσω μου, κόβω και κάνω στην άκρη να περάσει ή αλλάζω λωρίδα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Τα Φωτα Σασ!!!
    από christin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 08:23
  2. Τα Φωτα Σασ Παρακαλω...
    από anisoropos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 23:15
  3. Τα φώτα σας
    από frikis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 15:46
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 15:12
  5. Τα φώτα σας.. (χωμάτινα λάστιχα)
    από wizard στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF