Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ελευθερη εξατμιση => remap?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2011
    Μηνύματα
    12

    Ελευθερη εξατμιση => remap?

    Καλησπερα κ χρονια πολλα παιδες. Εδω και 5 μερουλες εβγαλα τον καταλυτη με την ενσωματωμενη εξατμιση απο το duke 200 και εβαλα ενα mid pipe και μια κινεζικη εξατμισουλα austin racing . Απο θεμα ποιοτητας /κολλησεις/ μεταλλα αν κ δεν εχω ιδιαιτερη επαφη με το αντικειμενο πιστευω οτι για αυτα που πληρωσα (55 ευρο συνολο) ηταν σουπερ!
    Τα εβαλα μονος μ στο μηχανακι μιας κ το θεωρησα ψιλο ευκολο project. Η αλλαγη εγινε κυριως για να ακουσω λιγο διαφορετικα το μηχανακι μ μιας κ ο μαμα ηχος ειναι λιγο βαρετος.
    Ο ηχος αν και πολυ ωραιος .. πλεον παρα ειναι δυνατος για τα γουστα μου. Εβαλα το db killer π ειχε ο κινεζος στη συσκευασια ( φορετος απο τη μερια που συνδεεται με το mid pipe) αλλα μειωθηκε ελαχιστα ο θορυβος.Tωρα εχω παραγειλει αλλο db killer (φορετο απο τη πισω πλευρα της εξατμισης) μηπως και το σωσω καπως.
    θελω να σας ρωτησω τα εξης.

    1)το μηχανακι 3 ετων ( μαμα μεχρι πριν 1 βδομαδα) οταν εκλεινα το γκαζι εκανε κατι μικρα προυπ προυπ οταν εφτανε σε χαμηλες στροφες.. το κανει και τωρα με την εξατμιση που εβαλα και αρκετα πιο δυνατα (το οποιο μαλλον ειναι κ λογικο) αλλα και σε λιγο μεγαλυτερο ευρος στροφων (που κ αυτο ισως ειναι λογικο μιας κ ο καταλυτης τα σιγουσε νομιζω) .
    Ειναι φυσιολογικα αυτα τα προυπ η κατι δε παει καλα με το μηχανακι? Δεν μιλαω για μονοβολιες κ φλογιδια... παρα μονο για σκασιματακια μικρα οταν κλεινω το γκαζι κ παταει σε χαμηλες στροφες (3-4.000) ( αν βοηθαει μπορω να γραψω ενα video αυριο )

    2)Εχω την εντυπωση οτι ολα τα κουμπωσα καλα. Μια μικρη διαρροη ειχα στο τελικο αλλα με μια φλατζοκολλα υψηλης εστρωσε. Πως μπορω να σιγουρευτω οτι δεν εχω διαρροη στην εξατμηση- λαιμο? Εως τωρα εχω δοκιμασει με την αφη (οσο ειναι κρυο), με καπνο απο τσιγαρο στους συνδεσμους των λαιμων μεχρι την κεφαλη , και με το αυτι και για αρκετη ωρα μιας κ ηθελα να σιγουρευτω οτι τα συνδεσα ολα καλα.

    3ον) και κυριοτερο .. Διαβασα καπου οτι βγαζοντας καταλυτη στο duke το EFI βγαινει εκτος παραμετρων κ θελει remap μιας κ ο αερας βγαινει πιο ευκολα λογο του back pressure του καταλυτη. Ειναι επιφοβο να κανω ζημια στο μηχανακι με αυτη τη μετατροπη που εκανα? remap δεν υπαρχει περιπτωση να κανω μιας κ δε παιζει μια.
    Τι μου προτεινετε? ειναι καποια πραγματακια που μπορω να βγαλω μονος μου συμπερασματα οπως απο τη θερμοκρασια η απο το πως λειτουργει το μηχανακι η το πως ακουγεται? Εως τωρα περα απο αυτα που εχω γραψει για τα σκασιματα δεν εχω παρατηρησει κατι αλλο.. το μηχανακι οπως ηταν μ φαινεται. Θα κανω μια καλη βολτιτσα αυτες τις μερες να εχω κ μια πιο σφαιρικη αποψη

    Καλες γιορτες να εχουμε!!
    Τελευταία τροποποίηση από chuck; 23/12/2019 στις 00:42.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Καλως ήρθες στο club όσων κουφάθηκαν φτιάχνοντας τον ήχο !

    1) κάπου πέρνει αέρα, μέταλλα είναι...

    2) υπομονή να μαζέψει μουτζούρα, μαλακώνει το εφέ.

    3) δεν ξέρω αν έχεις κάποιο σύστημα ελέγχου πίεσης στο φιλτροκούτι σε σχέση με το injection, αν έχεις θα πρέπει να
    το ακυρώσεις και καλύτερα να γίνει σωστά με ένα jumper για την δουλειά αυτή σε αυτή την μοτό.
    Θα μειωθουν και τα σκασίματα με αυτό.
    Επίσης έχεις τον αισθητήρα λαμδα που θα πρέπει να ορίσεις την εκμετάλευση του να γίνεται έτσι όπως πριν ζεσταθεί
    η μοτό και να παραμένει έτσι. Jumper και εδώ.

    Για να κόψεις λίγο ακόμα τον θόρυβο μπορείς να χρησιμοποιήσεις κλασικούς dbkiller τοποθετημένους προς τον σωλήνα,
    πριν το τελικό. Να στον διαλέξει μηχανικός όμως για να αποφύγεις υπερβολικό ζέσταμα στο σημείο.

    Υπάρχουν και μικροί καταλύτες σαν το db killer "ποτηρι" που σου έστειλε μαζί. Σε 4 πυκνότητες, συμβουλεύσου το μηχανικό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	31962ATtdfL._SX355_.jpg 
Προβολές:	272 
Μέγεθος:	9,4 KB 
ID:	413671

    Με αυτές τις αλλαγές θα χρειαστείς και φιλτρο και όλα μαζί θα αυξήσουν την κατανάλωση.

    Αν φτάσεις στο απροχώρητο.. προτίμησε μακρύτερο τελικό, carbon ή τιτανιου με προτίμηση στο οβάλ σχήμα αν ταιριάζει.
    Φτιάχνουν πολύ τον ήχο αυτά τα χαρακτηριστικά αλλά δεν ταιριάζουν σε όλους..

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Ο ήχος είναι μεγάλο μέρος της εμπειρίας. Και απο την στιγμή που πραγματικά έχει δοκιμάσει τον εργοστασιακό...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Για την χαρτογραφιση, χωρις να ξερουμε που ειναι το μιγμα αερα/καυσιμου κανεις δεν μπορει να σου απαντηση ακριβως!

    Τωρα θεωριτικα μονο και με εξατμιση μονο δεν νομιζω να εχεις προβλημα με τα μιγματα απλα μην βαλεις ποιο ελευθερο φιλτρο αερα γιατι τοτε σιγουρα πας για χαρτογραφιση!

    Για τα σκασιματα κοιτα αν φευγη κανενα σωληνακι απο το φιλτροκουτο προς το ψευτοκαπακο της κεφαλης αν φευγουν κοψε μια ντιζα μηκους 1cm στην διαμετρο που εχει το σωλινακι βαλε λιγο γρασω για να μπει και ταποσε το και ξανα βαλτο στην θεση του.Τα σκασιματα θα μειωθουν αισθητα!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2011
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστω για το reply παιδες!
    Παρελειψα κατι στο 1. Τα σκασιματακια τα κανει σε κινηση κ οχι σε idle. Se idle οταν ανοιγω γκαζι δεν κανει σκασιματα. Λογικα ισως καποιο ρολο παιζει.
    Για το dbkiller που παρεθεσες.. ειναι παρομοιο με αυτο που περιμενω. Βρηκα κ αυτα με το καταλυτη που λες κ ισως παραγγειλω καποιον.
    Μπορω να εχω πανω στην εξατμηση και τον καταλυτη αλλα κ το db killer στο πισω μερος (αν χωρανε κ τα 2 εκει μεσα βεβαια) ? θερμοκρασιες μπορω να εχω το νου μου μιας κ εχω συσκευη μετρησης.

    Για να δω το μειγμα αερα/καυσιμου που πρεπει να απευθυνθω? Μπορω να παω σε οποιοδηποτε συνεργειο η σε πιο εξεζητημενο?
    Να αναφερω οτι στο μηχανακι δεν εχει πειραχθει τπτ αλλο. Βγηκε μονο ο καταλυτης μαζι με την ενσωματωμενη εξατμιση.
    Σωληνακι προς το ψευτοκαπακο δεν βλεπω να υπαρχει.

    Ευχαριστω κ παλι για τις πολυτιμες συμβουλες σας παιδες

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595
    Οταν δουλεύει ταπωσε την τρύπα τις εξάτμισης με την παλαμη. Ανάλογα τον ήχο,το πότε και αν θα σβήσει η με την βοήθεια 2ρου ατόμου ίσως βρεις την διαρροή.

    Η γκαζιες και το χέρι δίπλα από σημεία που μπορεί να χάνει. Χωρίς να την ακουμπάς ε.. η θα χάνει από την ένωση με την κεφαλή η στην ένωση του τελικού. Μικρή διαρροή δεν νομίζω να είναι προβλημα. Αν είναι μεγάλη θα το καταλαβεις

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2011
    Μηνύματα
    12
    Το δοκιμασα αλλα δεν περιμενα να σβησει για να μη παθει τπτ.. διαρροη δεν πρεπει να εχει τελικα.. το εχω τσεκαρει ενα καρο φορες. Μαλλον ετσι δουλευει το μηχανακι ( αφου αυτα τα προυπ προυπ τα ακουω ισως κ απο οταν το αγορασα.. δε το λεω με σιγουρια μιας κ το πρωτο χρονο δουλευα πολυ συμπλεκτη κ δε τον αφηνα να φρεναρει με το μοτερ). Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ενω σε ολο το ευρος των στροφων ενω (νομιζω) εχω λιγο καλυτερη αποκριση και γκαζι πλεον ομως στο τελικιασμα ζοριζεται.. ενω τα επιανε ολα τα χιλιομετρα σχετικα γρηγορα πλεον στα τελευταια 5-10 χιλιομετρα πριν βαρεσει κοφτη πρεπει να χαμηλωσω λιγο να μην εχω τοσο κοντρα αερα.. Θα περιμενω να ερθει κ η αλλη ταπα μηπως και ανεβει η συμπιεση και διορωθει .. αν οχι θα την βγαλω και θα βαλω τη μαμα παλι
    Απο θεμα ηχου τον συνηθισα καπως και δεν ειναι τοσο δυνατα οσο νομιζα.. απλα ηταν πολυ αποτομη η αλλαγη. ρωτησα κ μερικα φιλαρακια που το ακουσαν κ μια χαρα ειναι λενε. Οπως και αν εχει το λοοκ κ ο ηχος σιγουρα δεν αξιζουν την πτωση στη τελικη και σιγουρα ουτε καποια ζημια που μπορει να παθει με αυτες τις αλλαγες..
    Υπαρχει περιπτωση η αλλη ταπα να ανεβασει την συμπιεση και να δουλευει πιο νορμαλ ο κινητηρας η τσαμπα ελπιζω? Απο οσο την ειδα στο πισω μερος της εχει μια κοντρα ταπα με μια βιδα..
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	916c7691063a5ce9e81f7bec2be4f50d.image.594x593.jpg 
Προβολές:	169 
Μέγεθος:	32,6 KB 
ID:	413776

    μηπως ειναι για να ανεβαινει η συμπιεση ή ειναι μονιμα σε αυτη τη θεση και δε την πειραζουμε?

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Τοποθέτησε το έτσι καλύτερα, θα κοντράρει περισσότερο. Αν δεις οτι σου αρέσει βάλε κόλλα θερμοκρασίας στην βίδα.

    Ρυθμιζεις το πόσο κλειστή θα είναι με αυτό. Όσο λιγότερες ανοικτές τρύπες κ.λπ.
    Νομίζω έτσι όπως είναι θα είσαι οκ αλλά θα το δείς και εσύ, μπορεί να σου ακούγεται πολύ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.405
    Χαρτογράφηση δε θες
    Οι πιο ελεύθερες σκάνε έτσι κι αλλιώς

    Τώρα που το άκουσες όμως και έκανες το κομμάτι σου ξαναβάλε τη μαμά γιατί
    -Το μηχανάκι δουλεύει πιο καλά και είναι πιο δυνατό
    -Δε σπας @@ σε όσους δεν έχουν την ίδια ανησυχία για ακουστικές... εμπειρίες !
    πχ εργαζομένους που έχουν ανάγκη ύπνου, μωρά παιδιά κλπ κλπ

    Και 3ο και τελευταίο και πιο σημαντικό
    Δεν αναπνέεις εσύ και οι γύρω σου
    ειδικά αυτός που περιμένει στο φανάρι πίσω,
    κυκλικούς ακόρεστους υδρογονάνθρακες
    που είναι καρκινογόνοι
    χωρίς λόγο.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2011
    Μηνύματα
    12
    Γεια χαρα παιδες!
    Ηρθε και η ταπα σμρ. Την εβαλα κ εκοψε πολυ. Αντε να ηταν ο ηχος ενα 10% πανω απο τη μαμα.. αλλα και παλι δε μου αρεσε οπως δουλευε το μοτερ και το ειχα και αγχος μη παθει καμια ζημια . οποτε εβαλα παλι τη μαμα να ησυχασω + οτι θα παω κ για κτεο σε κανα μηνα.
    Φιλε parking δεν ηθελα ουτε εκανα κανενα κομματι που λες.. ισα ισα αν ηταν βραδυ σπανια επαιρνα το μηχανακι κ αν τελικα το επαιρνα δε το ζεσταινα καν για να μη κανω φασαρια. λιγο τον ηχο ηθελα να αλλαξω κ στη συνεχεια κολλησα και με το λοοκ μιας κ ηταν κουκλι με την ar
    Αυτη τη φορα ομως ειμαι σιγουρος οτι εχω μια μικρη διαρροη σε αυτο το σημειο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	EXHAUST-KTM-KTM-200-2013-DUKE-200-DUKE-WHITE-ABS-6.png 
Προβολές:	72 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	414093

    εχω ταλαιπωρησει λιγο αυτη τη φλατσουλα (φραφιτης με συρματα στι εσωτερικο ειναι) που ειναι εκει με τα βαλε βγαλε. υπαρχει περιπτωση με το καυσαεριο να πιασει τα κενα κ να κλεισει?

    καλη χρονια να εχουμε κ καλες βολτες!

Παρόμοια θέματα

  1. k 1300 GT εξάτμιση
    από giannis21 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2016, 22:48
  2. cbr 900 - ρυθμίσεις για ελεύθερη εξάτμιση ??
    από kostantinos στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2008, 19:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF