Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Κωνικά Πολυτρύπανα

  1. #1
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796

    Κωνικά Πολυτρύπανα

    Ανοίγω νέο θέμα μιας και δεν έχουμε κουβεντιάσει καθόλου για αυτά (αν δεν με απατάει η μνήμη μου). Τα έχω χρειαστεί σε διάφορες δουλειές και δεν έχω. Δίνω λύσεις κάθε φορά με ότι μέσα διαθέτω αλλά πραγματικά αν τα είχα θα μου έλυναν τα χέρια. Από απλή διάτρηση σε συγκεκριμένη διάμετρο έως και διάτρηση σε campinet network rack για να περάσω τα καλώδια από κει που με βολεύουν και όχι απαραίτητα από εκεί που έχει προβλέψει ο κατασκευαστής που πολλές φορές είναι δυσπρόσιτο.
    Θέλω λοιπόν διαφόρων διαμετρημάτων τρυπάνια και καλής ποιότητας, να μπορώ να τρυπάω και σκληρά υλικά χωρίς πρόβλημα.
    Έχει κανείς χρησιμοποιήσει τέτοιου είδους τρυπάνια και αν ναι έχει κάτι να προτείνει?? Διάμετρος από 4mm έως και 50mm, σκληρότητες υλικών διάφορες. Αν θα είναι εξάγωνο ή στρογγυλό το στέλεχος που πιάνει στο τρυπάνι δεν με απασχολεί έχω όλων των ειδών δράπανα και τσοκ.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #2
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Έχω κάτι τρυπάνια φτερού που είναι για ξύλο σε διάφορες διαστάσεις (κάνουν και για μαλακό πλαστικό). Επίσης είχα και δυο καλά ποτηρό-τρύπανα για μέταλλο, το ένα που ήταν σε μέγεθος 1 ίντσας το έχασα πια (πήγε δανεικό και αγύριστο), το άλλο αν θυμάμαι καλά το πήρα εκ των υστέρων στα 16mm (το έχω ακόμη ευτυχώς).
    Με ενδιαφέρει η συζήτηση όμως και για τα κωνοειδή.... σου κάνω παρέα!

    https://media.giphy.com/media/3oGRFG...FDtm/giphy.gif
    Τελευταία τροποποίηση από STF; 29/12/2019 στις 20:30.

  3. #3
    Το μονο κακο που εχω βρει, ειναι η μυτη τους, η οποια φθειρεται αντιστροφως αναλογα των αλλων διαμετρηματων. Φυσικα ειμαστε και λιγο Ουνοι στην δουλεια
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  4. #4
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Ποιας εταιρίας χρησιμοποιείτε;; Υπάρχουν ποιότητες με ανάλογο κόστος. Εγώ δεν θα κάνω καθημερινή χρήση οπότε λογικά μια καλή ποιότητα θα μου κρατήσει. Επίσης βλέπω βιντεάκια και τα περισσότερα έχουν 3 διαφορετικά τρυπανια. Αξίζει τον κόπο και το χρήμα ή πας κατευθείαν στο μεγάλο;

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Έχω κάτι τρυπάνια φτερού που είναι για ξύλο σε διάφορες διαστάσεις (κάνουν και για μαλακό πλαστικό). Επίσης είχα και δυο καλά ποτηρό-τρύπανα για μέταλλο, το ένα που ήταν σε μέγεθος 1 ίντσας το έχασα πια (πήγε δανεικό και αγύριστο), το άλλο αν θυμάμαι καλά το πήρα εκ των υστέρων στα 16mm (το έχω ακόμη ευτυχώς).
    Με ενδιαφέρει η συζήτηση όμως και για τα κωνοειδή.... σου κάνω παρέα!

    https://media.giphy.com/media/3oGRFG...FDtm/giphy.gif
    Ποτηροτρυπανα έχω αλλά πολλές φορές δεν βολεύουν ειδικά αν υπάρχει ήδη η τρύπα την οποία θέλεις να μεγαλώσεις. Τα κωνικά κάνουν αυτή ακριβώς την δουλειά παιχνιδάκι

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Billy, εχω αυτο https://www.musikding.de/HSS-step-drill-4-32mm καμια 5-6 χρόνια χωρίς κανενα προβλημα, αλλα τρυπαω μονο αλουμινιο (και σκληρο πλαστικο)..
    Λιγο τσιμπημενη η τιμη του ( το 4 - 22mm ειναι αρκετα φθηνοτερο..)..
    Δεν εχω βρει μεχρι 50mm αλλα ψιλιαζομαι οτι, αν υπαρχει, θα θελει τουλαχιστον 13αρι τσοκ, οπότε οι μικρες διαμετροι ειναι λιγο επιφοβες..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ποτηροτρυπανα έχω αλλά πολλές φορές δεν βολεύουν ειδικά αν υπάρχει ήδη η τρύπα την οποία θέλεις να μεγαλώσεις. Τα κωνικά κάνουν αυτή ακριβώς την δουλειά παιχνιδάκι
    Λιγοτερο απο ενα τεταρτακι, μαζι με το μετρημα και πονταρισμα..
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_20190403_110752.jpg‎  
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 30/12/2019 στις 13:21.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ποτηροτρυπανα έχω αλλά πολλές φορές δεν βολεύουν ειδικά αν υπάρχει ήδη η τρύπα την οποία θέλεις να μεγαλώσεις.
    Βιδώνουμε μαζί με το μεγαλυτερο ποτηροτρυπανο και το μικρότερο, μέχρι να κεντραρουμε


    Ps. Benmann, pasco κατι , και κάνα 2 άλα, από αγ.Ανδρεου. Βέβαια, επαναλαμβάνω, είμαστε λίγο Ούννοι. Το makita 32mm ποτηροτρυπανο για ινοξ και λοιπά, μόνο με λάδι κοπης: ετσουξαν τα 70€ βλεπεις
    Τελευταία τροποποίηση από bros400pgm; 30/12/2019 στις 17:52.

  8. #8
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    τα ποτηροτρύπανα (όταν κόβουν σίδερο) νομίζω καλό είναι ασχετως διαμέτρου, να συνοδεύονται με κάποιου είδους λιπαντικό κοπής.
    Επίσης λογικό να τσούζει αυτό για ίνοξ.

    Είχα ανοιξει πρόσφατα μαζεμένες ~40-50 τρύπες σε κατοστάρι κοιλοδοκό, με ένα ήδη ταλαιπωρημένο ποτηροτρύπανο Μιλγουόκι Φ25. Κοπής λαδι δεν είχα τότε, αλλά του έριχνα βαλβολίνη με το λαδικο και η δουλειά έγινε άκοπα.

    Κωνικο, ενα παρόμοιο με του παλιόγερα έχω κι εγω και ανοίγω συνηθως λαμαρίνα 1,1/4". Δε μασάει.
    θα το τσεκάρω γιατι μου κίνησες την περιέργεια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Billy, εχω αυτο https://www.musikding.de/HSS-step-drill-4-32mm καμια 5-6 χρόνια χωρίς κανενα προβλημα, αλλα τρυπαω μονο αλουμινιο (και σκληρο πλαστικο)..
    Λιγο τσιμπημενη η τιμη του ( το 4 - 22mm ειναι αρκετα φθηνοτερο..)..
    Δεν εχω βρει μεχρι 50mm αλλα ψιλιαζομαι οτι, αν υπαρχει, θα θελει τουλαχιστον 13αρι τσοκ, οπότε οι μικρες διαμετροι ειναι λιγο επιφοβες..


    Λιγοτερο απο ενα τεταρτακι, μαζι με το μετρημα και πονταρισμα..
    Καλά και 44 Χιλ να είναι μάλλον με καλύπτει. Είμαι λίγο της υπερβολής και ζητάω 50αρι γιατί είμαι και λίγο γκαντέμης. Μια τσάντα εργαλεία να έχω θα χρειαστώ αυτό που λείπει.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Βιδώνουμε μαζί με το μεγαλυτερο ποτηροτρυπανο και το μικρότερο, μέχρι να κεντραρουμε


    Ps. Benmann, pasco κατι , και κάνα 2 άλα, από αγ.Ανδρεου. Βέβαια, επαναλαμβάνω, είμαστε λίγο Ούννοι. Το makita 32mm ποτηροτρυπανο για ινοξ και λοιπά, μόνο με λάδι κοπης: ετσουξαν τα 70€ βλεπεις
    Καλά. Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Να κάθομαι να βιωνω 2ποτηροτρυπανα στην τιμή του ενός χαχαχα. Μπααα κωνικο και όλα καλα.

    Ευχαριστω όλους όσους ασχολήθηκαν. Θα προβώ σε αγορά

  10. #10
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τ πάχος που θες να τρυπήσεις εκτός από το φάρδος... υπάρχουν κωνικά με διάφορα στεπ (σκαλοπάτια) δηλαδή για πάχος λαμαρίνας 3 χιλ δεν κάνει αυτό που έβαλε ο oldman γιατί έχει στεπ 2mm...

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι τ πάχος που θες να τρυπήσεις εκτός από το φάρδος... υπάρχουν κωνικά με διάφορα στεπ (σκαλοπάτια) δηλαδή για πάχος λαμαρίνας 3 χιλ δεν κάνει αυτό που έβαλε ο oldman γιατί έχει στεπ 2mm...
    Σωστό αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θα χρειαστεί να τρυπησω. Αν και νομίζω ότι σχετικά εύκολα λύνεται το πρόβλημα. Τρύπας και από την απέναντι μεριά (αν σου δίνει χέρι) κι έτσι διπλασιάζεις το βήμα. Πάντως σωστή η παρατήρηση σου. Θα το κοιτάξω

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Σωστό αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς θα χρειαστεί να τρυπησω.
    Κοκκαλιαρη, θα σΕ ελεγα καμια κουβεντα τωρα αλλα αϊντε χρονιαρες μερες..
    (και ηταν και πολυς ο παστουρμας..)

    Steps μικροτερα απο 2mm πολυ δυσκολα θα βρεις..
    (το 1mm τρύπημα σε ακτινα ειναι ειναι οριακο για κοψιμο και οχι "ξεχειλωμα"..)

    Υ.Γ.
    Κανονισε να θες και τπτ περιεργες διαμετρους, οπως 3.2mm ή 5.5mm..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Κοκκαλιαρη, θα σΕ ελεγα καμια κουβεντα τωρα αλλα αϊντε χρονιαρες μερες..
    (και ηταν και πολυς ο παστουρμας..)

    Steps μικροτερα απο 2mm πολυ δυσκολα θα βρεις..
    (το 1mm τρύπημα σε ακτινα ειναι ειναι οριακο για κοψιμο και οχι "ξεχειλωμα"..)

    Υ.Γ.
    Κανονισε να θες και τπτ περιεργες διαμετρους, οπως 3.2mm ή 5.5mm..

    Όχι μωρέ, για 3mm step έλεγα και νορμάλ διαμέτρους
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Νταξ πέρασα σήμερα από τον τοπικό λεβέντη (καλά έκανα και το απέφευγα, με έτρωγε όμως ο πισινός μου καθώς φαίνεται) και ρώτησα. Μου είπε για μία εξωτική μάρκα που δεν συγκράτησα, που είναι η κορυφή όλων μου είπε και κάνει 120++ μου είπε. Έχει και μια μπλε επίστρωση (νομίζω carbide την είπε - κάποιου είδους καρβίδιο μάλλον) που δίνει περισσότερη αντοχή ακόμα και από το τιτάνιο είπε.
    Εκεί κάπου φτερούγισε η καρδούλα μου. Έως 36mm και με step περίπου 4 mm.
    OK Θα περιμένω το τζοκερ
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Ρε Billy, παρε ενα καλο ποτηροτρύπανο (καλυτερα με ελατήριο στον κεντραδορο, μια και θα κοβεις λαμαρινα) στη μεγαλυτερη διασταση που μπορεί να χρειαστείς και ελαστικες ή πλαστικες ταπες στην ιδια εξωτερικη διαμετρο και ανοιγε κεντρικη τρύπα σ' αυτες οτι διασταση γουσταρεις..

    Θα χώσεις 120++€ για κατι που πρακτικα ειναι ασύμφορο..??

    Το "πρακτικα" εχει να κανει και με την μη απαραιτητη (αλλα, αναγκαστικη λογω μορφης) φθορα ολων των μικροτερων διαμετρων μεχρι την εκαστοτε επιθυμητή.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια αθώα απορία (κωνικά ρουλεμάν)
    από hidefnick στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2010, 17:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF