Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 69

Θέμα: αξιζει να αγορασω vstrom650 με 100.000 χιλιομ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2019
    Μηνύματα
    3

    αξιζει να αγορασω vstrom650 με 100.000 χιλιομ?

    Γεια σας μετα απ ψαξιμο κατεληξα να θελω να αγορασω μια strom 650 μεταχειρισμενη μιας και διαθετω κοντα στα 3000 οι πιο πολλες ειναι πανω απο 100000η κοντα αν ειναι λιγο πιο κατω στα 900000 αξιζει τα λευτα θα βγαλει αλλα τοσα χιλιομετρα αν ειναι καλοσυντηρημενη με αλαγη λαδιων τακτικα κτλπ? τι εντυπωσεις εχετε εχω βρει μια του 2009 με 100 χλμ στα 3300 και μετα ειναι του 2007 με ιδια χιλιομετρα η με 90000 στα 2800.δεν σκαμπαζω και πολλα απο μηχανες οτι εχω ψαξει τελευταια μονο αυτην που χλβαδιαζω παντως τα εχει αλαγμενα τακακια δισκοπλακες εκτος απο αμορτισερ.
    Γι πειτε τις γνωσεις σας να εχω και εγω μια γενικη αποψη.
    πιο πολυ την θελω για εθνικη οδο και λιγο στην αθηνα

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Αν είναι με ενημερωμένο βιβλίο service και με την προβλεπόμενη συντήρηση..
    Απο εκεί και πέρα ο μηχανικός σου θα κρίνει την χρήση που έχει γίνει και αν αξίζει.

    Δεν περιμένω προβλήματα απο το συγκεκριμένο, απλά να είσαι προσεκτικός στην επιλογή σου.

  3. #3
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.187
    Ενα στρωμα με 100.000 χλμ μπορει, πιθανοτατα δηλαδη, να ειναι λιγοτερο βρασμενο απο ενα Gsxr με 20000χλμ πχ
    Κανεις δε πηρε στρωμα για να το καψει. Δε μιλαμε για TDM, που ειναι ο ορισμος του καγκουροκλαρινογαμπρουγυπα, αλλα για μηχανακι που συνηθως ειναι σε βολτες/τακΣιδια
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    εξαρτάται ποσα χλμ θα κάνεις εσυ. εγω το πηρα με 60 και πλησιάζω 150. Αν το είχα παρει με 100 τωρα θα είχα κοντα 200 και μάλλον θα ήθελα μοτερ γιατι ήδη καιω το λαδάκι μου. Για μένα, εφόσον οντως εχει τοσα χλμ, πράγμα πολύ δυσκολο να καταλάβεις αν δεν ειναι δικος σου ανθρωπος, αξιζει να το πάρεις αλλα σε τιμή λίγο πανω απο τα 2κ. Με 3κ έχουν πουληθεί μηχανάκια με 50-60-70 πραγματικά. Δυστυχως τα μοντέλα abs ειναι πιο ακριβα, χωρις abs μπορείς να βρείς του 2007 με λιγοτερα χλμ και 2500-2600 μετά το παζάρι. Πάντως συχνα παιζουν ευκαιρίες στα στρομ απλα ειναι χαμένες στη θαλασσα των μεταχειρισμένων. Επισης υπάρχουν αρκετα στρομ με λιγα χλμ και αρκετα ταλαιπωρημένα.

  5. #5
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soundgarden Προβολή μηνύματος
    Γεια σας μετα απ ψαξιμο κατεληξα να θελω να αγορασω μια strom 650 μεταχειρισμενη μιας και διαθετω κοντα στα 3000 οι πιο πολλες ειναι πανω απο 100000η κοντα αν ειναι λιγο πιο κατω στα 900000 αξιζει τα λευτα θα βγαλει αλλα τοσα χιλιομετρα αν ειναι καλοσυντηρημενη με αλαγη λαδιων τακτικα κτλπ? τι εντυπωσεις εχετε εχω βρει μια του 2009 με 100 χλμ στα 3300 και μετα ειναι του 2007 με ιδια χιλιομετρα η με 90000 στα 2800.δεν σκαμπαζω και πολλα απο μηχανες οτι εχω ψαξει τελευταια μονο αυτην που χλβαδιαζω παντως τα εχει αλαγμενα τακακια δισκοπλακες εκτος απο αμορτισερ.
    Γι πειτε τις γνωσεις σας να εχω και εγω μια γενικη αποψη.
    πιο πολυ την θελω για εθνικη οδο και λιγο στην αθηνα
    Όχι δεν αξίζει.
    Όλες οι πιθανότητες είναι εναντίον σου για εκτεταμένες φθορές παντού, σοβαρές πτώσεις, ελλειπή συντήρηση, μακρόχρονη παραμονή σε ήλιο/βροχή κλπ.
    Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι εξαιρέσεις.
    Θα σου ζητήσει λεφτά είναι βέβαιο.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  6. #6
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εξαρτάται ποσα χλμ θα κάνεις εσυ. εγω το πηρα με 60 και πλησιάζω 150. Αν το είχα παρει με 100 τωρα θα είχα κοντα 200 και μάλλον θα ήθελα μοτερ γιατι ήδη καιω το λαδάκι μου. Για μένα, εφόσον οντως εχει τοσα χλμ, πράγμα πολύ δυσκολο να καταλάβεις αν δεν ειναι δικος σου ανθρωπος, αξιζει να το πάρεις αλλα σε τιμή λίγο πανω απο τα 2κ. Με 3κ έχουν πουληθεί μηχανάκια με 50-60-70 πραγματικά. Δυστυχως τα μοντέλα abs ειναι πιο ακριβα, χωρις abs μπορείς να βρείς του 2007 με λιγοτερα χλμ και 2500-2600 μετά το παζάρι. Πάντως συχνα παιζουν ευκαιρίες στα στρομ απλα ειναι χαμένες στη θαλασσα των μεταχειρισμένων. Επισης υπάρχουν αρκετα στρομ με λιγα χλμ και αρκετα ταλαιπωρημένα.
    επισκευή μοτερ εννοείς ή ολόκληρο; μου φαίνεται λίγο υπερβολικό γι'αυτό ρωτάω..

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    επισκευή μοτερ εννοείς ή ολόκληρο; μου φαίνεται λίγο υπερβολικό γι'αυτό ρωτάω..
    ελα ντε...

    Η επισκευή ειναι λίγο ρισκο γιατι αν θες κάτι παραπάνω απο ελατηρια, πιστονια, άντε και κανα ρουλεμαν στο στρόφαλο δεν συμφέρει με τίποτα. Μοτερ με ενα χιλιάρικο τοποθετημένο θα δουλευει και καλύτερα. Ολα αυτα εφόσον βρεις μοτερ απο τρακαρισμένο απο ιδιώτη.

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν αξίζει.
    Όλες οι πιθανότητες είναι εναντίον σου για εκτεταμένες φθορές παντού, σοβαρές πτώσεις, ελλειπή συντήρηση, μακρόχρονη παραμονή σε ήλιο/βροχή κλπ.
    Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι εξαιρέσεις.
    Θα σου ζητήσει λεφτά είναι βέβαιο.
    Ακριβώς.
    100.000 είναι 100.000.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν αξίζει.
    Όλες οι πιθανότητες είναι εναντίον σου για εκτεταμένες φθορές παντού, σοβαρές πτώσεις, ελλειπή συντήρηση, μακρόχρονη παραμονή σε ήλιο/βροχή κλπ.
    Φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά είναι εξαιρέσεις.
    Θα σου ζητήσει λεφτά είναι βέβαιο.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς.
    100.000 είναι 100.000.
    κι εγώ στο όχι είμαι

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    κι εγώ στο όχι είμαι
    δεν υπάρχει οχι και ναι. ειναι θεμα τιμής. με 1500 ευρω ας πουμε αξιζει απιστευτα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Στα 100.000 αυτά που ΘΑ ζητήσει (εκτός από αναλώσιμα), είναι αντλία βενζίνης (καθάρισμα τις περισσότερες φορές, αλλά μπορεί να θέλει και καινούρια) και ίσως ανόρθωση, ίσως γεννήτρια.

    Δεν είναι μικρά κόστη, δεν είναι όμως και μεγάλα. Αν σκεφτείς πόσα χρήματα γλυτώνεις στην αγορά, ε υπολογίζεις και ότι θα δώσεις σε ένα χρόνο λίγα ακόμα, και αποφασίζεις αν αυτό το δέχεσαι ή όχι.

    Π.χ. φρέσκο που ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ έχει 6000 ευρώ (τυχαίο παράδειγμα το νούμερο), γερασμένο με 100.000χλμ έχει 2500 ευρώ αλλά ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙ προσεχώς αντλία π.χ. 200 ευρώ, ανόρθωση π.χ. 100, γεννήτρια π.χ. 200. Ε τα ζυγίζεις τι σε συμφέρει και διαλέγεις αντίστοιχα.


    Τίποτα από τα παραπάνω δεν είναι βεβαιότητα. Μπορεί να κάτσει και η ανάποδη περίπτωση, το φρέσκο με 20.000 να ζητήσει, και το παλιό με 100.000 να τύχει να μην ζητήσει. Μπορεί το παλιό με 100.000 να του έχει αλλάξει πρόσφατα αντλία-γεννήτρια-ανόρθωση ο πωλητής, και να είναι ακόμα καλύτερο κατά περίπτωση γιατί τα γλυτώνεις εσύ που θα το πάρεις.

    Κι αυτά τα μετράς.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Και εγώ όχι θα πω σε αυτά τα λεφτά.. 2000 ευρώ κ κάτω ίσως αξίζει.. Ψάξε κάποιο κοντά στα 60000 χιλ

  13. #13
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Επίσης μπορεί να έχει κάτσει η σέλα, να βγούν τα σίδερα με άμεσο κίνδυνο να πάθεις τέτανο ή να γίνεις ντιγκιντάγκας.
    Οι μηχανικοί γνωρίζουν το μύθο ότι τα V της suzuki είναι καταραμένα και στις 100000χλμ γίνονται κολοκύθα...

    Θεωρητικοί φυσικοί αρνούνται κατηγορηματικά πως αυτό έχει να κάνει με την απόσταση του παλατιού από το σπίτι
    της σταχτομπούτας ΑΛΛΑ παραδέχονται πως κάτι κρύβεται δευτερογενώς στο μύθο γιατί προφανώς η σταχτομπούτα
    είχε περάσει τα 100000χλμ και ήταν χοντρή...

    Όπως καταλαβαίνετε το γεγονός πως η μάζα μεταβάλλεται με την ταχύτητα του φωτός είναι μια μελέτη που ξεκίνησε
    μια φορά και έναν καιρό.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	51qy5npEoTL._SX425_.jpg 
Προβολές:	327 
Μέγεθος:	26,5 KB 
ID:	413800

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Ανορθωτη και πηνια θα τα εχει ζητησει προ πολλου αρα θα εχουν επισκευαστει.
    Τρομπα βενζινης και να θελει ,35Ε κανει μια αυτοκινητου συμβατη.
    Κανεις παραλληλα και bypass φιλτρου και τελος.
    Εαν ειναι σωστα συντηρημενο ,τοτε χτυπα το.
    Ολα αυτα που γραφω παραπανω ειναι αυτα που μου εχει ζητησει το μοτερ μεχρι τις 88000 χλμ που ειμαι τωρα.Και τα ζητησε καπου στις 6000-70000 οποτε ενα που εχει τοσα χλμ ειναι πιο πιθανο να δινεται επειδη τα εβγαλε αυτα.

  15. #15
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Χρειάζεται προσθήκη λαδιού, ανάμεσα στις αλλαγές του, τη στάθμη του οποίου πρέπει να ελέγχεις συχνά. Κατά τα άλλα τα 100.000 δεν είναι πάρα πολλά για τη συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα, αν έχει συντηρηθεί επιμελώς.

    Είναι μια χαρά για χρήση σε ανοικτό δρόμο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW με πανω απο 100.000 χλμ
    από panavour στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2019, 17:23
  2. 100.000 Με μια Σουηδεζα (Volvo s 40-Diesel)
    από Pan (dvs) στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2013, 12:01
  3. Τι να αγορασω ????
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 19:53
  4. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 15:25
  5. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 15:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF