Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Νέα Dunlop Mutant

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Τα Anakee Adventure δοκιμασμένα είναι για τα πανηγύρια σε 1 χιλιοστό λάσπη.Στο στεγνό χώμα μπορεί να είναι αξιοπρεπή αλλά στις λάσπες είναι σαν να φοράς ένα απλό ασφάλτινο.
    Τα έβαλα πρόσφατα. Έτσι ακριβώς είναι. Σε στεγνό ή βρεγμένο χώμα, όχι όμως λάσπη πάνε πάρα πολύ καλά. Σε φρέσκο χιόνι εκτιμώ ότι θα τα καταφέρουν μια χαρά όπως και άλλα m+s πού ήδη έχω φορέσει. Αλλά στη λάσπη αν δεν έχει τάκο και εννοώ πραγματικό τάκο όχι τύπου ΑΧ41... δεν παίζει.
    Mil. Spec.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Τα έβαλα πρόσφατα. Έτσι ακριβώς είναι. Σε στεγνό ή βρεγμένο χώμα, όχι όμως λάσπη πάνε πάρα πολύ καλά. Σε φρέσκο χιόνι εκτιμώ ότι θα τα καταφέρουν μια χαρά όπως και άλλα m+s πού ήδη έχω φορέσει. Αλλά στη λάσπη αν δεν έχει τάκο και εννοώ πραγματικό τάκο όχι τύπου ΑΧ41... δεν παίζει.
    Σε φρέσκο χιόνι έχω πάει με ΒΤ023,Α41 που είναι καθαρά ασφάλτινα.Πρόβλημα συνάντησα όταν βρήκα κλίση και είχε καποιο πάχος το χιόνι.Εκεί με το ΑΧ41 θα πήγαινα αρκετά παραπέρα αλλά προφανώς δεν είναι καθαρό τακουνάτο λάστιχο.Είναι η χρυσή τομή των 2 κόσμων ώστε να βγάζει και κανά km αλλά να σε σώνει και στα δύσκολα τύπου ανηφορικές σάρες-λάσπες κλπ.Όχι για να πάει κανείς τάπα στο χώμα προφανώς αλλά να μην κολλήσει.

    Φοβάμαι οτι κάποιος που δεν έχει εμπειρία μπορεί να παραπλανηθεί με τέτοιου τύπου ενδείξεις και να μπλέξει άσχημα στα βουνά.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #18
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Με αφορμή ένα άλλο ποστ του leonidas για την προσφορά της dunlop.

    Η μηχανή μου φοραει 120/70-17 kai 160/60-17 PIRELLI ANGEL. Προσπάθησα να μπω ελάχιστα σε χωμα (πολυ καλα πατημένο) και ένοιωθα ότι δεν ειμαι σταθερος. Λειπει η εμπειρία, οκ. Μου πρότειναν να αλλάξω τα ελαστικά μου με τα Dunlop mutant.

    Η ερώτηση ειναι η εξής: Ο λόγος που θέλω την πρόσβαση σε χώμα (τουλάχιστον τώρα) ειναι για τα τελευταία 2κμ που βγαίνουν στην παραλία και συνήθως δεν ειναι ασφαλτος. Παρόλα αυτα θέλω να αισθάνομαι ασφαλής.

    Αξίζει να αλλάξω το ελαστικό για μια τόσο μικρή χρήση; Μήπως αυτο που φοράει τωρα είναι καταλληλότερο για μένα γιατι ειμαι 99% ασφαλτο;
    Τελευταία τροποποίηση από Dr.Monty; 27/04/2022 στις 09:42.

  4. #19
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Μην αλλάξεις λάστιχο.
    Η ανασφάλεια που ένιωθες είναι λόγω της απειρίας σου και δεν θα βελτιωθεί με πιο οφ λάστιχο,ή το πολύ πολύ να νιώσεις ελάχιστα πιο ασφαλής (λόγω placebo).
    Από την άλλη όμως θα θυσιάσεις την καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο για 2 χλμ χώμα μόνο,δεν αξίζει.

    ΥΓ τώρα παρατήρησα ότι θέλεις να βάλεις τα Mutant.Δεν θα δεις διαφορά στο χώμα.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Θενξ. Το υποψιαζομουν ότι δεν είναι θεμα λάστιχου

  6. #21
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος

    Αξίζει να αλλάξω το ελαστικό για μια τόσο μικρή χρήση;
    οχι

  7. #22
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Ξεκίνα με βασικά τιπς με βίντεο όπως το παρακάτω, αποστήθισε τα τιπς και προσπάθησε να τα εφαρμόσεις στον πλησιέστερο απομονωμένο χωματόδρομο κοντά στην περιοχή σου
    https://www.youtube.com/watch?v=GqfR...annel=MOTOTREK
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή ένα άλλο ποστ του leonidas για την προσφορά της dunlop.

    Η μηχανή μου φοραει 120/70-17 kai 160/60-17 PIRELLI ANGEL. Προσπάθησα να μπω ελάχιστα σε χωμα (πολυ καλα πατημένο) και ένοιωθα ότι δεν ειμαι σταθερος. Λειπει η εμπειρία, οκ. Μου πρότειναν να αλλάξω τα ελαστικά μου με τα Dunlop mutant.

    Η ερώτηση ειναι η εξής: Ο λόγος που θέλω την πρόσβαση σε χώμα (τουλάχιστον τώρα) ειναι για τα τελευταία 2κμ που βγαίνουν στην παραλία και συνήθως δεν ειναι ασφαλτος. Παρόλα αυτα θέλω να αισθάνομαι ασφαλής.

    Αξίζει να αλλάξω το ελαστικό για μια τόσο μικρή χρήση; Μήπως αυτο που φοράει τωρα είναι καταλληλότερο για μένα γιατι ειμαι 99% ασφαλτο;


    Εβαλα εγώ το Mutant. Δεν έδωσε κάτι παραπάνω απο οποιοδήποτε ασφάλτινο λάστιχο. Θέμα συνήθειας είναι πήγαινε σιγά σιγά μέχρι να μάθεις αυτήν την αστάθεια που νιώθεις.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Νέα Dunlop Sportmax D212 GP Pro
    από golis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2013, 16:02
  2. Νέα ελαστικά Dunlop για κλασικές μοτοσικλέτες
    από madtank στο forum Ιστορία & κλασικές μοτοσικλέτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2013, 13:36
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2003, 16:06
  4. Σας καλοσορίζουμε σε μία νέα κατηγορία
    από Webmaster στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 00:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF