Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 105

Θέμα: Η τέχνη που χάνεται;

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.409
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Όλες οι θέσεις είναι απαραίτητες είτε γραφείο είτε στην πρώτη γραμμή. Από προσωπική εμπειρία οι άνθρωποι στα γραφεία αν δεν έκαναν σωστά την δουλειά τους δεν θα μπορούσαν οι υπόλοιποι στην πρώτη γραμμή να τα καταφέρουν. Υπάρχουν εργαζόμενοι γραφείου οι οποίοι έψαχναν απλά να βρουν εργασία και έτυχαν και βρήκαν αυτήν. Έχουν 2 επιλογές. Ή εκτιμούν την δουλειά που βρήκαν την δεδομένη στιγμή που μπορεί να είναι άσχετη με τις σπουδές που έκαναν για χρόνια και αλλάζουν τρόπο σκέψης αποδεχόμενοι την πραγματικότητα και κάνοντας το καλύτερο που μπορούν έχοντας σαν μελλοντικό στόχο να βρουν αυτό που θέλουν ή μιζεριαζουν στην θέση αυτή γίνονται γκρίνιες με πόδια τους φταίνε όλα αλλά δεν φεύγουν γιατί μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει περνούν τα Χ χρήματα και ζουν. Και στο τέλος θα πάρουν και σύνταξη από εκεί.....
    Δεν λέμε αυτό... Λέμε ότι δεν μπορούν να πάνε ΟΛΟΙ γραφιάδες όπως ονειρεύονται οι Ελληνίδες μάνες
    Κατά τα άλλα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τα ρίχνεις όλα σε έναν κουβά. Διάβασε τι έγραψα παραπάνω
    Για χαρταετούς δεν ξέρω
    αλλά μια και μιλάμε για μαστόρους άμα είσαι καλός δουλειά υπάρχει και θα υπάρχει πάντα.
    Τώρα πως θα το διαχειριστείς είναι λίγο και δικό σου θέμα αλλά μπορείς να πάρεις βοήθεια σ αυτό.
    Άμα είσαι καλός όμως θα σε πάρουν ακόμα και σε άλλα συνεργεία και θα σε πληρώσουν
    γιατί η δουλειά σου θα ξεχωρίζει.
    Για οδηγούς αγώνων θα σε γελάσω αλλά έχω την εντύπωση πως αν θες κάτι τέτοιο πρέπει να φύγεις
    Εδώ κοροϊδεύουν το σύμπαν όλοι.
    Η μαστοριά είναι καμάρι για αυτόν που την έχει
    και για αυτόν που την αγοράζει και τη μοστράρει μετά.
    (είτε μιλάμε για πέτρινη μάντρα είτε για κάστομ μηχανάκι, είτε για βαμμένο ντεπόζιτο αερογραφία κλπ)
    Εγώ πάντως προσωπικά προτιμώ 100 φορές να κάνω το μπογιατζή καλά παρά το χασοδίκη
    ή τον υπάλληλο γραφείου χωρίς καμία προοπτική
    Αυτά και τέλος. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Busted.




    Είναι ακριβώς ό,τι είπες παραπάνω. Βόλεμα. Οι περισσότεροι απλά βολεύονται, τα λεφτά μπαίνουν στον λογαριασμό, τι σημασία έχει λίγη μιζέρια... Όλοι, θεωρώ, έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο (δε βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω, φυσικά), αλλά κάποιοι, κάποτε, αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι γι'αυτό.
    Όλοι για κάποιο διάστημα χάσαμε τον στόχο μας για Χ λόγους. Κάποιοι πολύ σωστά έκαναν κάτι και τον ξαναβρήκαν. Όλα τα στάδια που περνάμε στην ζωή μας προσωπικά και επαγγελματικά έχουν κάτι να μας αφήσουν. Θετικό ή αρνητικό. Κάτι πάντως αφήνουν. Το θέμα είναι τι κάνουμε με αυτά? Τα βάζουμε στο παιχνίδι των επόμενων βημάτων ή απλά ήταν κάτι που πέρασε? Σαν την γρίπη ένα πράγμα....
    Τεσπα. Από τους περισσότερους νέους (και όχι μόνο) λείπει ο στόχος και το πάθος να κυνηγήσουν τον στόχο( όταν τον βρουν)
    Και γράφω σαν πατέρας σαν εκπαιδευτής σαν προϊστάμενος τεχνικού τμήματος που πέρασαν αρκετοί και από διάφορες ηλικίες σε συνεντεύξεις στις οποίες ήμουν παρών......

    Και ναι η τέχνη χάνεται
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Κάποτε ένας μάστορας μου είπε:
    "Υπάρχουν δύο κατηγορίες μαστόρων, Μάστορες με @ρχίδια και Μάστορες @ρχίδια".

    Το πρόβλημα είναι όταν νομίζεις ότι είσαι στην πρώτη κατηγορία, αλλά στην πραγματικότητα είσαι στη δεύτερη.

    Το έχω συναντήσει να συμβαίνει σε όλα τα επαγγέλματα, από ξυλάδες, χτιστάδες, σιδεράδες μέχρι web developers, γραφίστες, φωτογράφους και μοντέρ.

  4. #64
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Να πω και εγώ την γνώμη μου περί χειρωνακτικής εργασίας/τέχνης vs δουλειάς γραφείου αφού ως τα 30 δούλευα σε οικοδομές και μετά αποφάσισα να τελειώσω σπουδές και να καταλήξω σε γραφείο ,αφεντικό βέβαια του εαυτού μου,όχι υπάλληλος.

    Σίγουρα το ωράριο είναι χειρότερο αλλά αφού μπορώ να πάω μια βόλτα με τα ίδια ρούχα χωρίς ντουζ ,αφού γυρνάω σπίτι και δεν πονάνε τα κόκκαλα μου,αφού δεν κοιμάμαι από τις 10 λόγο κούρασης ,
    ε δεν θέλω να ξαναπιάσω τούβλο στα χέρια μου .
    Είναι και στον χαρακτήρα του καθένα βέβαια.
    when life gets complicated... i ride.

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Κάποτε ένας μάστορας μου είπε:
    "Υπάρχουν δύο κατηγορίες μαστόρων, Μάστορες με @ρχίδια και Μάστορες @ρχίδια".

    Το πρόβλημα είναι όταν νομίζεις ότι είσαι στην πρώτη κατηγορία, αλλά στην πραγματικότητα είσαι στη δεύτερη.

    Το έχω συναντήσει να συμβαίνει σε όλα τα επαγγέλματα, από ξυλάδες, χτιστάδες, σιδεράδες μέχρι web developers, γραφίστες, φωτογράφους και μοντέρ.
    Σωστός. Πάντως δεν έχω ποτέ συναντήσει κάποιον που να πιστεύει από μόνος του ότι είναι στη δεύτερη κατηγορία. Όλοι νομίζετε ότι ανήκετε στην πρώτη

  6. #66
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrval Προβολή μηνύματος
    Σωστός. Πάντως δεν έχω ποτέ συναντήσει κάποιον που να πιστεύει από μόνος του ότι είναι στη δεύτερη κατηγορία. Όλοι νομίζετε ότι ανήκετε στην πρώτη
    Eίναι σύνηθες όταν επιλέγεις με κριτήριο το κόστος.
    Καλώς ή κακώς θα πρέπει να διαβάζουμε για ότι εργασία χρειαζόμαστε, έτσι ώστε να αναπτύσουμε μια σχετική (και μόνο) αντίληψη
    που θα μας επιτρέψει να γνωρίζουμε επιφανειακά την ανάγκη που έχουμε.

    Ο μόνος "κανόνας" που μπορεί να βοηθήσει κάποιον που χρειάζεται παροχή υπηρεσιών, είναι ο εξής:
    Αν δεν μπορώ να επιλέξω το ακριβότερο που υπάρχει διαθέσιμο, αυτόματα ακυρώνεται το φθηνότερο που έχω στην διάθεση μου.


  7. #67
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    995
    Πάντως, η κουβεντα για τη σύγκριση δουλειάς γραφείου με χειρωνακτική, δεν είναι λογική...
    Σε κάθε δουλειά, υπάρχει κάτι που πρέπει να γίνει. Αν θα γίνει καλά και με μεράκι δεν εξαρτάται από το είδος της δουλειάς, αλλά από τον εργαζόμενο.
    Ακόμα και γραμματέας να είναι κάνεις, μπορεί να σηκώνει το τηλέφωνο με μια μούρη μέχρι εκεί κάτω, ή να είναι ευχάριστος και εξυπηρετικος.

  8. #68
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Εδώ είναι που 'χουνε μαζευτεί όλοι οι οικοδομοι, τεχνίτες, αγρότες και λοιποί χειρωνακτικά
    εργαζόμενοι του φόρουμ;;;;;;;;;;;;;;;

    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Εδώ είναι που 'χουνε μαζευτεί όλοι οι οικοδομοι, τεχνίτες, αγρότες και λοιποί χειρωνακτικά
    εργαζόμενοι του φόρουμ;;;;;;;;;;;;;;;

    Γιατί θες κανά μερεμέτι

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Γιατί θες κανά μερεμέτι
    Εδώ κάνουμε μόνο κατεδαφίσεις αφαιρούμε μπάζα εκχιονισμους και αδειάζουμε παλιές αποθήκες
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Εδώ είναι που 'χουνε μαζευτεί όλοι οι οικοδομοι, τεχνίτες, αγρότες και λοιποί χειρωνακτικά
    εργαζόμενοι του φόρουμ;;;;;;;;;;;;;;;

    Πρόσεχε τί ρωτάς...Υδραυλικοί και ηλεκτρολόγοι απλώς για να σου απαντήσουν θέλουν 30 ευρώ

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    και πως γινεται αυτο στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ με το ψωμι για τοστ που ειπε ο απο πανω με μισθους διπλασιους απο μας και με ολα τα μεταφορικα??Εσυ θεωρεις οτι η γερμανια καταστρατηγει την εργατικη νομοθεσια??
    Καθόλου, αντίθετα, οι συνθήκες εργασίες είναι άψογες και αυτό επιβάλετε και από τους εργαζόμενους οι οποίοι είναι επαγγελματίες
    και όχι "μαστόρια" που πάνε στη δουλειά με σαγιονάρα και βγάζουν τα προστατευτικά από τους τροχούς...
    Πάντως Γερμανικό ψωμί όπως και φτηνά "Γερμανικά" εργαλεία δεν παίζει, εκτός εάν εννοούμε Ουκρανέζικο ψωμί που κόβεται φέτες και συσκευάζεται στην Γερμανία.
    Το θέμα είναι ότι οι Γερμανοί έχουν σοβαρή παρουσία σε όλους τους τομείς παραγωγής, από αεροπλάνα μέχρι καρφίτσες, και κυβερνήσεις που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο
    υποστηρίζουν τις βιομηχανίες τους.

  13. #73
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    555
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πάντως το ψωμί του τοστ έχει τη διπλάσια τιμή στη Γερμανία από ότι στην Ελλάδα (σχεδόν όλα τα αρτοσκευάσματα).
    Οπότε, αν ισχύει το παράδειγμα του φίλου για το ταξίδι του τοστ από τη Γερμανία στην Ελλάδα με αποτέλεσμα φθηνότερο ψωμί του τόστ από το Ελληνικό στην Ελλάδα... τότε φαντάζομαι πως η αισχροκέρδεια εντός των συνόρων της Γερμανίας είναι τρομακτική...

    Υπάρχουν Έλληνες επιχειρηματίες που παρά τα υψηλά κόστη και την υψηλότατη φορολογία "στάθηκαν" εντός της κρίσης....... π.χ. ο Σκλαβενίτης..... ς;
    Φυσικά το ψωμί που φέρναμε εδώ δεν θα πουλιοτανε ποτέ σε ένα γερμανικό σ/μ.....

    Ο Σκλαβενίτης έτσι ήταν μέχρι το 2010. Από εκεί και πέρα μιλάμε για μια εταιρεία που μεγάλωσε με τραπεζικο αεροκαπιταλισμο και τα λεφτά μας... Για εμένα έχει ημερομηνία λήξης και είναι παράδειγμα προς αποφυγή....

    Αν ψάχνουμε έναν βιοτεχνη - βιομήχανο που είναι για εμένα πρωτυπο αυτός είναι ο Μανιατοπουλος με τα ποδήλατα ideal. Αλήθεια γνωρίζεται τι εξαγωγές κάνουμε σε ποδήλατα; Ακόμα και σε χώρες που είναι ποδήλατο μάνες όπως η Γερμανία;

    Κρίμα και πάλι κρίμα που ο Γκοργκολης δείχνει να δυσκολεύεται να ακολουθήσει μια αντίστοιχη πορεία...

  14. #74
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ο Σκλαβενίτης έτσι ήταν μέχρι το 2010. Από εκεί και πέρα μιλάμε για μια εταιρεία που μεγάλωσε με τραπεζικο αεροκαπιταλισμο και τα λεφτά μας... Για εμένα έχει ημερομηνία λήξης και είναι παράδειγμα προς αποφυγή....
    Κοιτά τα βαθιά οικονομικά όπως και τα τι και τα πως του Σκλαβενίτη, δεν τα ξέρω. Ξέρω όμως ότι έχω μια ξαδερφούλα που εργάζεται στο κατάστημα Περάματος και έναν φίλο που προέρχεται από τη εποχή Μαρινόπουλου στις αποθήκες των Σπάτων. Μόνο καλά λόγια έχουν να πουν, κι εμένα πρωτίστως με ενδιαφέρει μια επιχείρηση να έχει ανθρωποκεντρικό προφίλ. Δηλαδή μέσα σε αυτό το περιβάλλον του αεροκαπιταλισμού -όπως λες- να σέβεται τον εργαζόμενο του και να τρώει αξιοπρεπές ψωμάκι.

    Επομένως αν κάποιος επιχειρηματίας τα λεφτά που επενδύει δεν τα έχει από τις Τράπεζες, αλλά έχει τους εργαζόμενους με το μαστίγιο και με 300 € στο 6ωρο, ε δεν είναι και το καλύτερο μου. Αλλά ας μη το πλατιάζουμε άλλο, τα παραδείγματα δόθηκαν χάριν κατανόησης των γραπτών μου.

  15. #75
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    555
    Όλοι οι μεγάλοι supermarketαδες σέβονται πάνω κάτω το εργατικό δίκαιο. Ο Σκλαβενίτης δεν έχει κάποιο ηθικό πλεονέκτημα σε αυτό. Το μόνο θετικό που έχει είναι ότι φορολογειτε στην Ελλάδα όπως φυσικά και το my market, o Μασουτης, το ΟΚ κτλ δηλαδή όλα τα μαγαζιά πλην του lidl και του ΑΒ.

    Μίλησα για αεροκαπιταλισμο γιατί είναι μια εταιρεία που φουσκώνει συνεχώς με διαφορά τραπεζικά τρικ και με τον νόμο " του σοσιαλισμός για τον πλούσιο και ακραίος καπιταλισμός για τον φτωχο". Δηλαδή του χαρίσαμε 750 εκατομμύρια για να σωσει (για να κάνει δικό του) τον Μαρινόπουλο την ίδια ώρα που χιλιάδες ελεύθεροι επαγγελματίες και μικρομεσαίες εταιρείες που τους σφραγιζοταν μια επιταγή των 5000 ευρώ μέναν εκτος τραπεζικόυ δανεισμου.

    Φύγαμε εκτός θέματος. Να με συγχωρεί το φόρουμ.

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΟΝΤΕΣ εξατμήσεις: που αποδίδουν καλύτερα?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2010, 11:51
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 14:55
  3. Πραγματικοι Νομοι Που ΙσΧυουν Σημερα
    από greekshadow στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 10:06
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:00
  5. Πολλα μπραβο στα παιδια που
    από YZF-R1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF