Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Επιλογή μεγάλου SM

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    34

    Επιλογή μεγάλου SM

    Καλησπέρα και καλή χρονιά στην ομάδα.
    Αρχικά δε ξέρω αν άνοιξα το thread σε σωστή κατηγορία.
    Λοιπόν μετά από ενά μίση χρόνο με το 690 sm aka πελεκάνος ήρθε η ώρα για αλλαγές. Σκέφτομαι να πάω σε κάτι μεγαλύτερο αλλά πάλι motard καθώς δεν έφυγε η καύλα..
    Βασικά μου κριτήρια για το μηχανάκι είναι τα εξής: - ροπή με το κιλό σε όλο το φάσμα των στροφών.
    - καλά φρένα χωρίς πίσω abs, ή να υπάρχει απενεργοποίηση.
    - όχι ακραία συντήρηση.
    Το budget είναι μέχρι 6000 βαριά 7000. Αυτό που μου αρέσει περισσότερο και για να ξεφύγω λίγο από κτμ είναι το hypermotard αν και δε ξέρω πόσο αξιόπιστο μπορεί να θεωρείται... Γενικά υπάρχει κάποιος που είχε στην κατοχή του hyper να μου πεις εντυπώσεις θετικά και κυρίως αρνητικά . Από την άλλη μου αρέσει και το ktm 990 smr αλλά νομίζω θα έχω παρόμοιο μηχανάκι με αυτό που έχω τώρα με λίγο παραπάνω γκάζι..πολύ παραπάνω οκει. Τα φώτα σας!!! Αν έχετε κάτι άλλο στο μυαλό σας προτείνετε.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Χρόνια πολλά. Καλή χρονιά.
    Μια μοτοσικλέτα που πάντα μου άρεσε , γιατί είναι πολύ εντυπωσιακή είναι η Aprilia Dorsoduro 750.
    Αλλά να ξέρεις το βάρος και την αίσθηση της 690 sm δεν πρόκειται να την βρεις νομίζω σε άλλη μηχανή.
    Μακάρι να βρεις κανένα κάτοχο της Dorsoduro να σου πει την γνώμη του.
    Τώρα αυτό που λες για χωρίς πίσω abs ή να υπάρχει απενεργοποίηση δυσκολεύει την επιλογή.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Χρόνια πολλά. Καλή χρονιά.
    Μια μοτοσικλέτα που πάντα μου άρεσε , γιατί είναι πολύ εντυπωσιακή είναι η Aprilia Dorsoduro 750.
    Αλλά να ξέρεις το βάρος και την αίσθηση της 690 sm δεν πρόκειται να την βρεις νομίζω σε άλλη μηχανή.
    Μακάρι να βρεις κανένα κάτοχο της Dorsoduro να σου πει την γνώμη του.
    Τώρα αυτό που λες για χωρίς πίσω abs ή να υπάρχει απενεργοποίηση δυσκολεύει την επιλογή.
    Μάλλον καλύτερα Dorsoduro 900 μεταχειρισμένη , αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν στα χρήματα που θέλεις να δώσεις.

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Dorsoduro 750 έχει πολλές η αστυνομία. Δε χάνεις κάτι να ρωτήσεις κάποιον αστυνομικό. Έχουν εμπειρία από πολλά χιλιόμετρα και πιστεύω θα χαρούν να σου πουν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Το Dorso δεν είναι SM ούτε κατά διάνοια. Μόνο Hyper ή μεγάλα ΚΤΜ θα κοιτούσα στη θέση σου. Με αυτή τη σειρά.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Δεν ξέρω αν το Dorsoduro είναι sm. Αυτή την εντύπωση είχα.
    Επειδή το ψιλοεψαξα το θέμα της απενεργοποίησης του abs στο πίσω τροχό.
    Στο Dorsoduro 900, ένα από τα πολλά ηλεκτρονικά που έχει είναι και η ρύθμιση της ευαισθησίας του abs στο πίσω τροχό.

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    34
    Η αλήθεια είναι πως dorso δε μου αρέσουν καθόλου, άσε που δε νομίζω να θεωρούνται sm. Το δίλημμα μου είναι σαφώς hyper 1100 vs Ktm 990 smr αλλά είμαι ανοιχτός αν υπάρχει κάποιο μηχανάκι με παρόμοια χαρακτηριστικά. @BLiTzER πρεπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο σε αυτά τα μηχανάκια? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω αν το Dorsoduro είναι sm. Αυτή την εντύπωση είχα.
    212kg. Εδώ τελειώνει η σχέση του με την κατηγορία για μένα. Όχι ότι τα μεγάλα ΚΤΜ είναι ελαφρύτερα, αλλά είναι ΚΤΜ.

    @slice: Εγώ θα έπαιρνα το Hyper. Είναι και σχεδόν απωθημένο μου, ίσως το κάνω κάποτε. Είναι σχετικά αξιόπιστα, απλά έχουν ακριβή συντήρηση (υπολόγιζε κάνα 400άρι ανά έτος). Αν δε σε ενοχλεί αυτό, μεγειές! Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει γίνει σωστή συντήρηση.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    34
    Δυστυχώς το 900άρι είναι ακριβό.. Για το 750 που έχω διαβάσει και έχω συζητήσει δεν έχω πάρει τις καλύτερες απαντήσεις ή τουλάχιστον δε φαίνεται σε μένα ένα μηχανάκι που να μου ταιριάζει..

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    212kg. Εδώ τελειώνει η σχέση του με την κατηγορία για μένα.

    @slice: Εγώ θα έπαιρνα το Hyper. Είναι και σχεδόν απωθημένο μου, ίσως το κάνω κάποτε. Είναι σχετικά αξιόπιστα, απλά έχουν ακριβή συντήρηση (υπολόγιζε κάνα 400άρι ανά έτος). Αν δε σε ενοχλεί αυτό, μεγειές! Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει γίνει σωστή συντήρηση.
    212kg;!!!
    Έχεις απόλυτο δίκιο BLiTzER.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2016
    Μηνύματα
    34
    Οπότε καταλαβαίνω πως τα hyper δεν βγάζουν κάτι συγκεκριμένο. Π.χ. το 690 που έχω μου έχει βγάλει κοκοράκια + θέματα με το σώμα injection αλλά αυτά βγαίνουν σε όλα τα 690. Πάντως προερχόμενος από κτμ τα 400 ευρώ το χρόνο δε μου φαίνονται πολλά

  12. #12
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    212kg. Εδώ τελειώνει η σχέση του με την κατηγορία για μένα. Όχι ότι τα μεγάλα ΚΤΜ είναι ελαφρύτερα, αλλά είναι ΚΤΜ.

    @slice: Εγώ θα έπαιρνα το Hyper. Είναι και σχεδόν απωθημένο μου, ίσως το κάνω κάποτε. Είναι σχετικά αξιόπιστα, απλά έχουν ακριβή συντήρηση (υπολόγιζε κάνα 400άρι ανά έτος). Αν δε σε ενοχλεί αυτό, μεγειές! Το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να έχει γίνει σωστή συντήρηση.
    400αρι συντηρηση?αν κανει 24000χλμ ισως να πλησιασει,αλλιως υπερβολικο νουμερο..

    σε αισθηση το πιο κοντινο με το 690 ειναι το hyper,,,αλλα το 990 ειναι πυραυλος..παντως hyper βρισκεις αρκετα στην αγορα...
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από πυξιδας990 Προβολή μηνύματος
    400αρι συντηρηση?αν κανει 24000χλμ ισως να πλησιασει,αλλιως υπερβολικο νουμερο..
    Απ'όσο ξέρω, το μεγάλο σέρβις πάει πάνω από 500άρικο στην αντιπροσωπεία και είναι κάθε 2 χρόνια. Έγραψα ~400 ως μέσο όρο ανά έτος. Σαφώς μπορεί να είναι φθηνότερο αν είναι εκτός αντιπροσωπείας.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Απ'όσο ξέρω, το μεγάλο σέρβις πάει πάνω από 500άρικο στην αντιπροσωπεία και είναι κάθε 2 χρόνια. Έγραψα ~400 ως μέσο όρο ανά έτος. Σαφώς μπορεί να είναι φθηνότερο αν είναι εκτός αντιπροσωπείας.
    120ε κανουν οι υμαντες και θελουν καθε 24000χλμ..στα διβαλβιδα ειναι χαμηλο το κοστος για τα υπολοιπα..
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  15. #15
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Έχει και 1200 Dorso.Έτσι για την κουβέντα.
    A και το 550.
    porca miseria.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή Ελαστικών για SM
    από scorn στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2013, 17:26
  2. Επιλογη Sm 125
    από flip στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2007, 22:07
  3. SM protaris... Erotisi
    από tgriparis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 12:45
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2003, 16:57
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 17:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF