Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 123

Θέμα: Πως γίνεται η μεταβίβαση για αγορά μηχανής μεταχειρισμένης και τι πρέπει να προσέχω?

  1. #31
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Χρόνια στην πόλη με παπιά. Το τελευταίο Modena kriss.
    Τα τελευταία δυο χρόνια δοκίμασα σκούτερ Symphony 200 (καινούργιο).
    Νομίζω το σκούτερ είναι οτι καλύτερο για την πόλη.
    Διαφορές κόστους κατανάλωσης/συντήρησης όχι τόσο σημαντικές που να σου φανούν τόσο πολύ στην τσέπη.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Εχε υποψιν το κοπανημα που θα τρως με το σκουτερ.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Με αυτά τα δυο κυκλοφορεί η μισή Ελλάδα, επομένως... καλά σε γενικές γραμμές θα είναι και τα δυο.

    Παπί: θέση οδήγησης μοτοσυκλέτας (δηλαδή καβαλάς αντί να κάθεσαι), ύπαρξη ταχυτήτων (αλλά χωρίς συμπλέκτη), πιο οικονομικό σε σέρβις και μάλλον και σε βενζίνη, πιο ευέλικτο (τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα), μικρότερη ζημιά αν πέσεις, μικρότεροι χώροι, μικρότερη προστασία από νερά.

    Σκούτερ: θέση οδήγησης πολυθρόνας (εντάξει, όχι και της πιο άνετης το συγκεκριμένο), δεν έχει ταχύτητες, ακριβότερο σε σέρβις και μάλλον σε βενζίνη, μεγαλύτερη ζημιά αν πέσεις, μεγαλύτεροι χώροι (δεν ξέρω τι χωράει κάτω από τη σέλα το συγκεκριμένο), μεγαλύτερη προστασία από νερά.

    Από οδική συμπεριφορά το ένστικτό μου, μου λέει ότι μάλλον θα υπερέχει το παπί λίγο.

    Ως πιο παραδοσιακός που είμαι, το παπί θα διάλεγα ανάμεσα στα δυο, αφού μάλιστα είναι και καινούριο.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    ΑΥΤΟ με τα νερα παντως που λεμε ολοι για τα σκουτερ εχω να πω μονο αυτο ...
    οδηγουσαμε στην βροχη...και πριν ερθουν τα σκουτερ...και στο φιναλε οταν βρεχει τρως νερο και στα χερια και στο κρανος
    και στο στηθος και πισω στην πλατη...οποτε το να κοβει τα νερα απο τα ποδια...δεν λεει τιποτα .
    Δε χαλασε ο κοσμος να παρουμε και το αμαξι στο φιναλε να δουλευει και η μπαταρια λιγο !

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mitsos777 Προβολή μηνύματος
    Μάγκες θέλω να πάρω το πρώτο μου μηχανάκι και είμαι σε διλλημα... είμαι ανάμεσα στο Daytona sprinter 125 καινούργιο στα 1.500 η σε ένα σκούτερ Sym symphony 125 μεταχειρισμένο με 3.000 χιλιόμετρα και εγγύηση μέχρι τον Ιούνιο στα 1.500 μάγκες... ΠΟΊΟ ΝΑ ΠΆΡΩ ΓΙΑ ΜΈΣΑ ΣΤΗΝ ΠΌΛΗ?
    YBR,CBR,CBF,CB,YS Όποιο σου αρέσει στα λεφτά που δίαθέτεις παίρνεις καλομεταχειρισμένα και σου μένουν και ρέστα. Παπια και σκούτερ έχει γεμίσει ο τόπος πάρε μηχανάκι να κάνεις και τη πλάκα σου λίγο, να εχεις τεπόζιτο ανάμεσα στα πόδια σου να πατάει και λίγο καλύτερα. Κόστη και καταναλώσεις κάπου ανάμεσα στο παπί και στο σκούτερ. Ποιότητες ενοείται ανώτερες για αυτό και καινουργια είναι και πιο ακριβά από τα παπιά και το πουλάς σε Χ χρόνια κοντά όσο το πήρες.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  6. #36
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Τα συν του παπιου όπως είπαν κ παραπάνω η οικονομία. Το αμέσως οικονομικοτερο μέσο το ποδήλατο κ μετά τα πόδια σου.
    Το ποδήλατο δεν είναι πολύ οικονομικότερο από παπί.

    Σίγουρα κερδίζεις στην τιμή αγοράς. Ένα καλό ποδήλατο κοστίζει το 1/3 από ένα καλό παπί. Επίσης κερδίζεις από ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας.

    Όμως χάνεις σε κόστος μετακίνησης, διότι τα ποδήλατα βγάζουν αρκετές φθορές, αν κάνεις δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο. Επίσης η πηγή ενέργειας για την κίνησή του (φαγητό) είναι ακριβότερη από τη βενζίνη που καίει το παπί για την ίδια απόσταση.

    Εννοείται βέβαια ότι είναι ανεκτίμητη η ποιότητα ζωής, η ευεξία και η βελτίωση της υγείας που προσφέρει η ποδηλασία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #37
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Αναλυση κοστους που εχω κανει εγω για SPRINTER 125 και SYM 125 scooter

    Η αναλυση εγινε βαση της δικης μου μοτο μετακινησης με ετησια χιλιομετρα ~ 15,000χλμ

    Κοστος ανα ΕΤΟΣ σε βενζινη με μεση τιμη 1,6 λιτρο

    το Σπριντερ ειναι στα 440 Ευρω

    Το SYM ειναι στα 672 Ευρω

    Τισ καταναλωσεις τις πηρα απο χρηστες με πραγματικα δεδομενα... κι οχι απο τι δηλωνουν οι κατασκευαστες...

    ***Ενδεικτικα με το Multistrada στα ιδια δεδομενα μετακινησης εχω κοστος βενζινης μονο το χρονο 1440 ευρω χωρις να υπολογιζω σερβις που εχει τεραστια διαφορα, λαστιχα και Τελη που ειναι 120 ευρω ενω στο παπι κ σκουτερ 22 ευρω
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2020
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Αναλυση κοστους που εχω κανει εγω για SPRINTER 125 και SYM 125 scooter

    Η αναλυση εγινε βαση της δικης μου μοτο μετακινησης με ετησια χιλιομετρα ~ 15,000χλμ

    Κοστος ανα ΕΤΟΣ σε βενζινη με μεση τιμη 1,6 λιτρο

    το Σπριντερ ειναι στα 440 Ευρω

    Το SYM ειναι στα 672 Ευρω

    Τισ καταναλωσεις τις πηρα απο χρηστες με πραγματικα δεδομενα... κι οχι απο τι δηλωνουν οι κατασκευαστες...

    ***Ενδεικτικα με το Multistrada στα ιδια δεδομενα μετακινησης εχω κοστος βενζινης μονο το χρονο 1440 ευρω χωρις να υπολογιζω σερβις που εχει τεραστια διαφορα, λαστιχα και Τελη που ειναι 120 ευρω ενω στο παπι κ σκουτερ 22 ευρω
    Και στα σέρβις ποιες είναι οι διαφορές?

  9. #39
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mitsos777 Προβολή μηνύματος
    Και στα σέρβις ποιες είναι οι διαφορές?
    στο χρονο βαλε καμια 150αρια ευρω παραπανω για ιμαντα ραουλα για το ΣΥΜ

    λαστιχα επισης πιο ακριβα για το ΣΥΜ
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  10. #40
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Το παπί είναι πιο οικονομικό από το σκούτερ. Το σκούτερ είναι πολύ καλύτερο πακέτο συνολικά από το παπί. Επιλέγεις και παίρνεις.
    Life begins at 45°.

  11. #41
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το ποδήλατο δεν είναι πολύ οικονομικότερο από παπί.

    Σίγουρα κερδίζεις στην τιμή αγοράς. Ένα καλό ποδήλατο κοστίζει το 1/3 από ένα καλό παπί. Επίσης κερδίζεις από ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας.

    Όμως χάνεις σε κόστος μετακίνησης, διότι τα ποδήλατα βγάζουν αρκετές φθορές, αν κάνεις δεκάδες χιλιάδες χιλιόμετρα το χρόνο. Επίσης η πηγή ενέργειας για την κίνησή του (φαγητό) είναι ακριβότερη από τη βενζίνη που καίει το παπί για την ίδια απόσταση.

    Εννοείται βέβαια ότι είναι ανεκτίμητη η ποιότητα ζωής, η ευεξία και η βελτίωση της υγείας που προσφέρει η ποδηλασία.
    εκτος πολεως
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2020
    Μηνύματα
    33

    Πόσο καιρό παίρνει να αγοράσω μηχανάκι?

    Πείτε ότι πάω αύριο σε καταστημα να πάρω μηχανάκι 125 και το αγοράζω...το παίρνω και φεύγω η πρέπει να περιμένω να βγούνε χαρτιά καί τί χαρτιά χρειάζονται?

  13. #43
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Κανούριο ή μεταχειρισμένο θα πάρεις από κατάστημα;

    Η μεταβίβαση μεταχειρισμένου νομίζω ότι είναι πιο γρήγορη διαδικασία από την έκδοση νέων πινακίδων. Επίσης μην ξεχάσεις ότι πριν το καβαλήσεις και φύγεις, θα πρέπει να έχεις δώσει αριθμό πινακίδας και όποια άλλα στοιχεία χρειάζονται στην ασφαλιστική εταιρεία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2020
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κανούριο ή μεταχειρισμένο θα πάρεις από κατάστημα;

    Η μεταβίβαση μεταχειρισμένου νομίζω ότι είναι πιο γρήγορη διαδικασία από την έκδοση νέων πινακίδων. Επίσης μην ξεχάσεις ότι πριν το καβαλήσεις και φύγεις, θα πρέπει να έχεις δώσει αριθμό πινακίδας και ό,τι άλλα στοιχεία χρειάζονται στην ασφαλιστική εταιρεία.


    Για καινούργιο λέω.. Άλλο η ασφαλιστική όταν πάω στο μαγαζί για να τοχουν αυτοι έτοιμο πόσο παίρνει?

  15. #45
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mitsos777 Προβολή μηνύματος
    Για καινούργιο λέω.. Άλλο η ασφαλιστική όταν πάω στο μαγαζί για να τοχουν αυτοι έτοιμο πόσο παίρνει?
    Νομίζω δύο εργάσιμες ημέρες χρειάζεται η έκδοση πινακίδων, αν η μοτοσυκλέτα είναι ετοιμοπαράδοτη και δε ζητήσεις επιπλέον αξεσουάρ.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2009, 12:35
  2. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 07:45
  3. ερωτησεις για αγορα μηχανης
    από Stain στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2009, 07:42
  4. Τη γνώμη σας για αγορά μηχανής
    από ManosMoto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2008, 22:06
  5. Χαρτιά για αγορά μηχανής
    από cartman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2008, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF