Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 123

Θέμα: Πως γίνεται η μεταβίβαση για αγορά μηχανής μεταχειρισμένης και τι πρέπει να προσέχω?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2020
    Μηνύματα
    33

    Πως γίνεται η μεταβίβαση για αγορά μηχανής μεταχειρισμένης και τι πρέπει να προσέχω?

    Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο σκούτερ 150 αλλα δν έχω ιδέα πώς γίνεται η μεταβίβαση η πότε πληρώνω αυτον που την παίρνω η πόσα πληρώνω γισ την μεταβίβαση και πως ακριβώς μπαίνει στο όνομα μου εφόσον δν έχω δικιά μου φορολογική δήλωση επειδή σπουδάζω και είμαι προστατευόμενο μέλος

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Σε ένα ΚΕΠ θα τα μάθεις όλα αναλυτικά γιατί θέλουν και κάποιο χαρτί από εφορία με τα τέλη κτλ καθώς και κατάθεση παράβολου σε τράπεζα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mitsos777 Προβολή μηνύματος
    Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο σκούτερ 150 αλλα δν έχω ιδέα πώς γίνεται η μεταβίβαση η πότε πληρώνω αυτον που την παίρνω η πόσα πληρώνω γισ την μεταβίβαση και πως ακριβώς μπαίνει στο όνομα μου εφόσον δν έχω δικιά μου φορολογική δήλωση επειδή σπουδάζω και είμαι προστατευόμενο μέλος
    Περιοχή που είσαι;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2020
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Περιοχή που είσαι;
    Περιστέρι

  5. #5
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mitsos777 Προβολή μηνύματος
    Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο σκούτερ 150 αλλα δν έχω ιδέα πώς γίνεται η μεταβίβαση η πότε πληρώνω αυτον που την παίρνω η πόσα πληρώνω γισ την μεταβίβαση και πως ακριβώς μπαίνει στο όνομα μου εφόσον δν έχω δικιά μου φορολογική δήλωση επειδή σπουδάζω και είμαι προστατευόμενο μέλος
    Το πιο ασφαλές για εσένα είναι να πάρεις εξουσιοδότηση και όλα τα απαραίτητα για την μεταβίβαση όταν θα του δώσεις τα χρήματα.

    Προτού δώσεις τα χρήματα, να προσέξεις να μην έχει παρακράτηση κυριότητας το όχημα.

    Να μην πας στα ΚΕΠ γιατί το όχημα θα μεταβιβαστεί με μεγάλη καθυστέρηση. Μπορεί να πάρει και πάνω από μήνα. Έως τότε το όχημα θα παραμένει στο όνομα του πωλητή.

    Όταν πάρεις τα απαραίτητα για την μεταβίβαση, πας σε κάποιο υπουργείο μεταφορών και κάνεις την μεταβίβαση αυθημερόν.

    Πρόσεξε ότι ο αριθμός λογαριασμού τραπέζης που θα γίνει η κατάθεση των χρημάτων για το παράβολο διαφέρει ανά υπουργείο μεταφορών.

    Στο υπουργείο μεταφορών αναγράφονται τα απαραίτητα για την μεταβίβαση έγγραφα όπως και οι αριθμοί λογαριασμών τραπεζών για την έκδοση του παράβολου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Εγώ που την έκανα στα ΚΕΠ μου είπαν 2 βδομάδες για την καινούργια άδεια και μπήκε στο όνομά μου άμεσα την ίδια μέρα. Το ασφάλισα κιόλας όπου η ασφαλιστική το ήθελε στο όνομά μου για να προχωρήσει. Ενημερωτικά η άδεια βγήκε στις 4 μέρες τελικά και η περιοχή που έγινε η διαδικασία ήταν στη Νίκαια Αττικής.

    Εγώ θα σου έλεγα προχώρα άφοβα σε ΚΕΠ.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Στο Περιστέρι έχει την Διεύθυνση Μεταφορών Δυτικής Αθήνας, γωνία Τρώων και Χαλκίδος.

    Εσύ είσαι ο Αγοραστής, ο άλλος είναι ο Πωλητής.

    Εσύ χρειάζεσαι την αστυνομική σου ταυτότητα και να ξέρεις το ΑΦΜ σου.

    Ο Πωλητής, φέρνει επίσης την ταυτότητά του και

    1-Την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος.
    2-ΚΤΕΟ σε ισχύ, βγάλτε μια φωτοτυπία πριν, την φωτοτυπία θα δώσετε τελικά.
    3-Έντυπο μη-ωφειλής τελών κυκλοφορίας (από την ΔΟΥ του, το βγάζει ο Πωλητής)

    4-Παράβολο μεταβίβασης (αυτό το πληρώνετε εκείνη την ώρα σε κοντινή τράπεζα, με την άδεια του οχήματος Η' ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΤΜ επί τόπου στην μεταβίβαση)



    Πάτε στην παραπάνω διεύθυνση, βρίσκετε σε ποιό γραφείο-γκισέ είναι οι μεταβιβάσεις. Συμπληρώνετε με στυλό στα ειδικά πεδία της Άδειας κυκλοφορίας τα στοιχεία Αγοραστή (τα δικά σου) με πιο σημαντικό από όλα το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ. Βγάζετε μια φωτοτυπία σε κοντινό φωτοτυπάδικο την άδεια με τα συμπληρωμένα στοιχεία.

    Πάτε στο γκισέ, και τα δίνετε ΟΛΑ αυτά. Τα κοιτάει ο υπάλληλος, και ανάλογα την περίπτωση, σου λέει ή να περιμένεις λίγη ώρα για να σου φέρει την άδεια στο ονομά σου ή σου δίνει την φωτοτυπία με σφραγίδα ως προσωρινή άδεια και σου λέει έλα την τάδε του μήνα να πάρεις την κανονική.

    Μεγειά το νέο σου όχημά.


    Επιπλέον:

    1-Αν η άδεια του οχήματος έχει παρακράτηση κυριότητας, τότε στα παραπάνω χαρτιά, ο πωλητής θα πρέπει να φέρει και τα απαραίτητα για την άρση της παρακράτησης.
    2-Τα τέλη μεταβίβασης κοστίζουν 39 ευρώ για 51-400 κυβικά, 54 ευρώ για 401-800, 69 ευρώ για 801-1300 κυβικά.
    3-Το παράβολο μεταβίβασης, συνηθίζεται να το πληρώνει ο Αγοραστής, εκτός κι αν συμφωνήσετε αλλοιώς μεταξύ σας.
    4-Τα χρήματα τα δίνεις στον αγοραστή με τραπεζικό τρόπο (όχι μετρητά), όπως συμφωνήσετε μεταξύ σας. Πριν την μεταβίβαση; Κατά την μεταβίβαση; Μετά; Ότι συμφωνήσετε.
    5-Με το που κάνεις μια μεταβίβαση, η διεύθυνση Μεταφορών, ενημερώνει αυτόματα και την Εφορία σου, οπότε η φορολογική σου αρχή ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ ποιά μέρα μεταβίβασες, δεν χρειάζεται να την ενημερώσεις εσύ. Στην επόμενη φορολογική δήλωση εισοδήματος, ο προστάτης σου, δηλώνει το ποσό αγοράς, αν ο λογιστής σας πει ότι είναι απαραίτητο, στις περισσότερες περιπτώσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
    6-Αν κάποιος από εσάς τους δύο δεν μπορεί να παραστεί στην μεταβίβαση, μπορεί να στείλει άλλον με εξουσιοδότηση. Μπορεί και ο ένας να εξουσιοδοτήσει τον άλλον, στην θέση του π.χ. ο πωλητής να εξουσιοδοτήσει τον αγοραστή στην θέση του. Η εξουσιοδότητη γίνεται με σφραγίδα στα ΚΕΠ, με υπεύθυνη δήλωση ''εγώ ο τάδε εξουσιοδοτώ τον τάδε να κάνει αντί για εμένα όλες τις νόμιμες ενέργειες για την μεταβίβαση του τάδε οχήματος''. Το χαρτί της εξουσιοδότητης το προσθέτεις στα παραπάνω.

    Καλές αγορές.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2020
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Στο Περιστέρι έχει την Διεύθυνση Μεταφορών Δυτικής Αθήνας, γωνία Τρώων και Χαλκίδος.

    Εσύ είσαι ο Αγοραστής, ο άλλος είναι ο Πωλητής.

    Εσύ χρειάζεσαι την αστυνομική σου ταυτότητα και να ξέρεις το ΑΦΜ σου.

    Ο Πωλητής, φέρνει επίσης την ταυτότητά του και

    1-Την άδεια κυκλοφορίας του οχήματος.
    2-ΚΤΕΟ σε ισχύ, βγάλτε μια φωτοτυπία πριν, την φωτοτυπία θα δώσετε τελικά.
    3-Έντυπο μη-ωφειλής τελών κυκλοφορίας (από την ΔΟΥ του, το βγάζει ο Πωλητής)

    4-Παράβολο μεταβίβασης (αυτό το πληρώνετε εκείνη την ώρα σε κοντινή τράπεζα, με την άδεια του οχήματος Η' ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΤΜ επί τόπου στην μεταβίβαση)



    Πάτε στην παραπάνω διεύθυνση, βρίσκετε σε ποιό γραφείο-γκισέ είναι οι μεταβιβάσεις. Συμπληρώνετε με στυλό στα ειδικά πεδία της Άδειας κυκλοφορίας τα στοιχεία Αγοραστή (τα δικά σου) με πιο σημαντικό από όλα το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ. Βγάζετε μια φωτοτυπία σε κοντινό φωτοτυπάδικο την άδεια με τα συμπληρωμένα στοιχεία.

    Πάτε στο γκισέ, και τα δίνετε ΟΛΑ αυτά. Τα κοιτάει ο υπάλληλος, και ανάλογα την περίπτωση, σου λέει ή να περιμένεις λίγη ώρα για να σου φέρει την άδεια στο ονομά σου ή σου δίνει την φωτοτυπία με σφραγίδα ως προσωρινή άδεια και σου λέει έλα την τάδε του μήνα να πάρεις την κανονική.

    Μεγειά το νέο σου όχημά.


    Επιπλέον:

    1-Αν η άδεια του οχήματος έχει παρακράτηση κυριότητας, τότε στα παραπάνω χαρτιά, ο πωλητής θα πρέπει να φέρει και τα απαραίτητα για την άρση της παρακράτησης.
    2-Τα τέλη μεταβίβασης κοστίζουν 39 ευρώ για 51-400 κυβικά, 54 ευρώ για 401-800, 69 ευρώ για 801-1300 κυβικά.
    3-Το παράβολο μεταβίβασης, συνηθίζεται να το πληρώνει ο Αγοραστής, εκτός κι αν συμφωνήσετε αλλοιώς μεταξύ σας.
    4-Τα χρήματα τα δίνεις στον αγοραστή με τραπεζικό τρόπο (όχι μετρητά), όπως συμφωνήσετε μεταξύ σας. Πριν την μεταβίβαση; Κατά την μεταβίβαση; Μετά; Ότι συμφωνήσετε.
    5-Με το που κάνεις μια μεταβίβαση, η διεύθυνση Μεταφορών, ενημερώνει αυτόματα και την Εφορία σου, οπότε η φορολογική σου αρχή ξέρει ΑΚΡΙΒΩΣ ποιά μέρα μεταβίβασες, δεν χρειάζεται να την ενημερώσεις εσύ. Στην επόμενη φορολογική δήλωση εισοδήματος, ο προστάτης σου, δηλώνει το ποσό αγοράς, αν ο λογιστής σας πει ότι είναι απαραίτητο, στις περισσότερες περιπτώσεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
    6-Αν κάποιος από εσάς τους δύο δεν μπορεί να παραστεί στην μεταβίβαση, μπορεί να στείλει άλλον με εξουσιοδότηση. Μπορεί και ο ένας να εξουσιοδοτήσει τον άλλον, στην θέση του π.χ. ο πωλητής να εξουσιοδοτήσει τον αγοραστή στην θέση του. Η εξουσιοδότητη γίνεται με σφραγίδα στα ΚΕΠ, με υπεύθυνη δήλωση ''εγώ ο τάδε εξουσιοδοτώ τον τάδε να κάνει αντί για εμένα όλες τις νόμιμες ενέργειες για την μεταβίβαση του τάδε οχήματος''. Το χαρτί της εξουσιοδότητης το προσθέτεις στα παραπάνω.

    Καλές αγορές.
    ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ...ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2020
    Μηνύματα
    33
    Κάτι αλλο φιλε μου..αν με την μανα μου ας πούμε που είμαστε μαζί στην φορολογική δηλώσει και χρωστάει σε όλες τις τράπεζες της Ελλάδας και δουν το μηχανάκι δνντο κατάσχουν?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mitsos777 Προβολή μηνύματος
    Κάτι αλλο φιλε μου..αν με την μανα μου ας πούμε που είμαστε μαζί στην φορολογική δηλώσει και χρωστάει σε όλες τις τράπεζες της Ελλάδας και δουν το μηχανάκι δνντο κατάσχουν?
    Όχι. Η μητέρα σου χρωστάει, όχι εσύ.
    Εσύ απλά ζεις στο σπίτι της, αν είναι δικό της.
    Το πότε θα κατασχεθει (το σπίτι), είναι άλλο θέμα.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2020
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Όχι. Η μητέρα σου χρωστάει, όχι εσύ.
    Εσύ απλά ζεις στο σπίτι της, αν είναι δικό της.
    Το πότε θα κατασχεθει (το σπίτι), είναι άλλο θέμα.
    Χαχα με ενοίκιο είναι το σπίτι...αν όμως στην εφορία είμαστε μαζί δν θα είναι κσι στο όνομα της μόνο στο δικό μου θαναι?

  12. #12
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Εγώ που την έκανα στα ΚΕΠ μου είπαν 2 βδομάδες για την καινούργια άδεια και μπήκε στο όνομά μου άμεσα την ίδια μέρα. Το ασφάλισα κιόλας όπου η ασφαλιστική το ήθελε στο όνομά μου για να προχωρήσει. Ενημερωτικά η άδεια βγήκε στις 4 μέρες τελικά και η περιοχή που έγινε η διαδικασία ήταν στη Νίκαια Αττικής.

    Εγώ θα σου έλεγα προχώρα άφοβα σε ΚΕΠ.
    Πόσα χρόνια πριν έγινε αυτό;

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2018
    Μηνύματα
    400
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mitsos777 Προβολή μηνύματος
    Χαχα με ενοίκιο είναι το σπίτι...αν όμως στην εφορία είμαστε μαζί δν θα είναι κσι στο όνομα της μόνο στο δικό μου θαναι?
    Στο όνομα σου δεν θα μπει το μηχανάκι;;;;;
    Άσχετο, δίκυκλα και αυτοκίνητα ελάχιστης αξίας, δεν κατάσχουν οι τράπεζες. Ειδικά αν χρωστάς σε πολλές.
    Εμένα φίλος που χρωστάει σε όλες τις τράπεζες, δεν του έχουν πειράξει τπτ.
    Μάλιστα κάθε 3 κ λίγο αλλάζει μηχανές, ποτέ στα 650cc, που στα 350,ποτέ ξανά στα 900,πότε στα 1000...
    Όσο περισσότερες, τόσο πιο απίθανο να γίνει κατάσχεση. Γιατί μόλις κάνει κίνηση η μία, θα ακολουθήσουν κ οι άλλες.
    Και στο τέλος, η μια θα ζητάει το μοτέρ, η άλλη τους τροχούς, η τρίτη τα όργανα και πάει λέγοντας.
    Επειδή λοιπόν αυτό δεν μπορεί να γίνει, δεν κατάσχουν δίκυκλα και αυτοκίνητα χαμηλής αξίας
    Τώρα βέβαια αν είναι καμιά Ferrari, δεν ξέρω τι γίνεται...

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2020
    Μηνύματα
    33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jawaforever Προβολή μηνύματος
    Στο όνομα σου δεν θα μπει το μηχανάκι;;;;;
    Άσχετο, δίκυκλα και αυτοκίνητα ελάχιστης αξίας, δεν κατάσχουν οι τράπεζες. Ειδικά αν χρωστάς σε πολλές.
    Εμένα φίλος που χρωστάει σε όλες τις τράπεζες, δεν του έχουν πειράξει τπτ.
    Μάλιστα κάθε 3 κ λίγο αλλάζει μηχανές, ποτέ στα 650cc, που στα 350,ποτέ ξανά στα 900,πότε στα 1000...
    Όσο περισσότερες, τόσο πιο απίθανο να γίνει κατάσχεση. Γιατί μόλις κάνει κίνηση η μία, θα ακολουθήσουν κ οι άλλες.
    Και στο τέλος, η μια θα ζητάει το μοτέρ, η άλλη τους τροχούς, η τρίτη τα όργανα και πάει λέγοντας.
    Επειδή λοιπόν αυτό δεν μπορεί να γίνει, δεν κατάσχουν δίκυκλα και αυτοκίνητα χαμηλής αξίας
    Τώρα βέβαια αν είναι καμιά Ferrari, δεν ξέρω τι γίνεται...
    Χαχσχσ 1.000 ευρώ μηχανάκι

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Πόσα χρόνια πριν έγινε αυτό;
    Πριν από 3 μήνες δλδ τον Οκτώβριο. Έμεινα και εγώ άφωνος με την εξυπηρέτηση και αμεσότητά τους!!!

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2009, 12:35
  2. Βοήθεια για αγορα μηχανης απο Κινα
    από Γιαννης2 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2009, 07:45
  3. ερωτησεις για αγορα μηχανης
    από Stain στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2009, 07:42
  4. Τη γνώμη σας για αγορά μηχανής
    από ManosMoto στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 27/06/2008, 22:06
  5. Χαρτιά για αγορά μηχανής
    από cartman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2008, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF