Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 34

Θέμα: Ελληνική μηχανή στην Κυπρο

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    20km έξω από Λευκωσία.. Νήσου

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    αν σε βολεψει καποια μερα ελα καλλιπολεως 13, δουλευω σε μινι μαρκετ βραδυνη βαρδια αυτη την εβδομαδα (και την κυριακη) και την επομενη θα ειμαι απογευμα 4-12. ελα να τα πουμε απο κοντα.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Πολύ ευχαρίστως να πέρναγα αλλά χωρίς όχημα είναι δύσκολο όπως ξερεις. Οτιδήποτε νεότερο έχεις ενημέρωσε με.

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Καλημέρα φίλε μου και καλή διαμονή στην Κύπρο.

    Όλες τις πληροφορίες θα τις βρεις σε αυτό το site : https://www.mof.gov.cy/mof/customs/c...Document&print

    Μην επισκεφτείς την Ελληνική πρεσβεία δεν ξέρουν τίποτα. Καλό είναι να επισκεφτείς το τελωνείο στο Λιμάνι της Λεμεσού αφού εκεί θα σε κατατοπίσουν λεπτομερειακά.

    Η διαδικασία έχει ως εξής:

    1) Μεταφορά. Κοστίζει από 350 έως 400 ευρώ και παραλαμβάνεις τη μηχανή στο λιμάνι Λεμεσού.
    2) Έχεις δύο επιλογές. Να την κρατήσεις εξάμηνο ή να την ταξινομήσεις στην Κύπρο (εγγράψεις το λένε εκεί).
    Αν την κρατήσεις εξάμηνο, πρέπει μετά από έξι μήνες να φύγει και να ξανάρθει. Εξυπνάδες του τύπου βγάζω εισιτήρια πήγαινε έλα και το μηχανάκι δεν ταξιδεύει, δεν πιάνουν. Όταν θα ξανάρθει (δήθεν) θα χρειαστεί δηλωτικό άφιξης από το τελωνείο. Αν δεν ταξιδέψει δεν θα το έχεις, οπότε τι θα κάνεις θα το πλαστογραφήσεις; Η διαδικασία είναι ασύμφορη και δεν βολεύει εσένα που θα μείνεις μόνιμα. Επίσης μην την φέρεις από κατεχόμενα, δεν θεωρείται νόμιμος τρόπος άφιξης.
    Πάμε τώρα στην δεύτερη επιλογή. Μόνιμη ταξινόμηση. Αν την εγγράψεις μόνιμα έτσι χωρίς άλλες διαδικασίες θα πληρώσεις ένα μεγάλο ποσό (δεν θυμάμαι πόσο, τα ξέρει το τελωνείο αυτά, μάλλον πάνω από χιλιάρικο-μην σε πείσει κανα κοράκι εκτελωνιστής να το κάνεις).
    Η σωστή διαδικασία για εσένα είναι η μεταφορά κατοικίας κοινοτικού πολίτη.
    Πρέπει να αποδείξεις στο τελωνείο ότι μετέφερες την κατοικία σου και την επαγγελματική σου δραστηριότητα στην Κύπρο. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να έχει μαζί σου όλα όσα αποδεικνύουν ότι διέκοψες την δραστηριότητα σου στην Ελλάδα (ΔΟΥ κλπ) και ότι πλέον διαμένεις στην Κύπρο (Μισθωτήριο, συμβόλαιο εργασίας, λογαριασμούς, εγγραφή σε κοιν. ασφαλίσεις κλπ).
    Επίσης πρέπει να έχεις όλα τα χαρτιά της μηχανής από την Ελλάδα (άδεια κυκλοφορίας με πλήρη κυριότητα, πράσινη κάρτα, πληρωμένα τέλη κυκλοφορίας κλπ)
    Ωραία όλα αυτά, πες τώρα ότι πήγε η μηχανή και βρίσκεται στο λιμάνι της Λεμεσού.
    Με το δηλωτικό άφιξης (στο δίνει η μεταφορική στο τελωνείο) πηγαίνεις στον πρώτο όροφο του τελωνείου (αν θυμάμαι καλά) και παίρνεις ένα προσωρινό χαρτί για να κυκλοφορήσεις στην Κύπρο. Με αυτό το προσωρινό και όλα τα άλλα έγγραφα που σου είπα κάνεις αίτηση για να εγγράψεις τη μοτόρα (στην κυπριακή διάλεκτο) στην Κύπρο.
    Περιμένεις ένα εξαμηνάκι και τελείωσες. Κόστος διαδικασίας : κανά τετρακοσάρι μεταφορικά, ένα εκατοστάρικο η εγγραφή και περίπου ένα 350αρι η ασφάλεια (ψάξτο καλά και θα βρεις ποικιλία τιμών), τέλη κυκλοφορίας δεν θυμάμαι, δεν πρέπει να ξεπερνούν το κατοστάρικο. Αργότερα όταν θα μείνεις χρόνια θα μειωθούν τα ασφάλιστρα σου. Μην ξεχάσεις να έχεις μαζί σου το bonus-malus από την ελληνική ασφαλιστική, βοηθάει στην επίτευξη χαμηλότερης τιμής στα ασφάλιστρα.
    Το προσωρινό χαρτί θα το έχεις πάντα μαζί σου για πιθανό έλεγχο από την αστυνομία, μέχρι να εκδοθεί η κυπριακή άδεια κυκλοφορίας (κοτσάνι) και οι πινακίδες.
    Στο τελωνείο θα σου ζητήσουν να καταθέσεις την πρωτότυπη άδεια κυκλοφορίας. Δεν ξέρω τι θα κάνεις στην Ελλάδα (διαγραφή, προσωρινή ακινησία) αναλόγως την επιλογή υπάρχουν και λύσεις.
    Κανονικά θα πρέπει να αλλάξεις και την άδεια οδήγησης σου με κυπριακή εφόσον διαμένεις πάνω από εξάμηνο. Αν δεν θέλεις να την αλλάξεις σε περίπτωση ελέγχου λες στον κουμπαρόμπατσο ότι πηγαινοέρχεσαι Ελλάδα και ότι δεν διαμένεις στην Κύπρο πάνω από έξι μήνες.

    Καλή διαμονή σου εύχομαι και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε. Φιλούθκια στους χωραΐτες μοτορτζήδες να δώκεις

    Υγ 1. Φρόντισε να ρυθμίσεις τα φορολογικά σου εδώ (γίνε φορολογικός κάτοικος εξωτερικού) γιατί μετά θα τρέχεις με το ελληνικό κράτος.
    Υγ 2. Το αντίστροφο (επαναταξινόμηση σε περίπτωση οριστικής διαγραφής), αν μετά από χρόνια επιστρέψεις στην Ελλάδα, είναι πέντε φορές πιο δύσκολο από αυτό που πας να κάνεις τώρα.
    Υγ 3. Μην σου κολλήσει εκτελωνιστής, είναι μεγάλα κοράκια και θα θέλει να σου φάει φράγκα. Οι αιτήσεις και οι διαδικασίες στην Κύπρο είναι τόσο απλές που τις ολοκληρώνει και πεντάχρονο. Διάβαζε καλά και ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα. Οι κύπριοι θα χαρούν πολύ να εξυπηρετήσουν ένα φρέσκο καλαμαρούι (ιδιαίτερα αν τους λες ότι χαρτώθηκες κυπραία).
    Τελευταία τροποποίηση από Flying Mythos; 07/01/2020 στις 10:40.

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Η διάλεκτος όλα τα λεφτά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Φιλε μου χίλια ευχαριστώ. Πλήρης Οδηγός.. με σωζεις από πολλα

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitriseas Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου χίλια ευχαριστώ. Πλήρης Οδηγός.. με σωζεις από πολλα
    Τίποτα φίλε μου. Ότι χρειαστείς ρώτα. Όχι μόνο γι αυτό αλλά ότι άλλο θες για την ζωή στην Κύπρο.

  8. #23
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Flying Mythos Προβολή μηνύματος
    Τίποτα φίλε μου. Ότι χρειαστείς ρώτα. Όχι μόνο γι αυτό αλλά ότι άλλο θες για την ζωή στην Κύπρο.
    ''Καμπαρέ'' με juke box έχει ακόμα στην Λάρνακα;
    porca miseria.

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    ''Καμπαρέ'' με juke box έχει ακόμα στην Λάρνακα;
    Δεν έφτασε η χάρη μου μέχρι εκεί, εγώ Limassolgrad ήμουνα με τις Σβετλάνες

  10. #25
    ανέ-μελος Το avatar του/της KAGOURO
    Εγγραφή
    20/08/2010
    Μηνύματα
    243
    Το καλοκαίρι θα δεινοπαθησεις ..... οδηγική παιδεία για μοτοσυκλέτες σχεδόν μηδενική.... Συνεργεία για σέρβις λίγα και τα αξιόλογα ακόμα πιο λίγα...μέρη για εκδρομές μόνο το Τρόοδος....! Τα διαδικαστικά όπως διατυπώθηκαν παραπάνω! Αλλά για να μην τα μηδενίζουμε όλα ....από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο θα εισαι οκ...! Πάντως η τοπική αγορά βρηθει από μεταχειρισμένα δεξιοτιμονα σε πολύ καλή κατάσταση και παμφθηνα...!

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    οτι ειπαν οι απο πανω. και πολυ προσοχη, και στο δρομο και στα λαμογια.
    με τη διαλεκτο θα ζοριστεις αρκετα στην αρχη.

  12. #27
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KAGOURO Προβολή μηνύματος
    Πάντως η τοπική αγορά βρηθει από μεταχειρισμένα δεξιοτιμονα σε πολύ καλή κατάσταση και παμφθηνα...!
    Τέλεια !!! Πάντα ήθελα μια δεξιοτίμονη μηχανή
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Παιδιά Ευχαριστώ πάρα πολύ . Μετά από τις πληροφορίες που μου δώσατε θεωρώ καλύτερα να την πουλήσω και να πάρω μια μοτορα από δω. Θα φάω τόση ταλαιπωρία και θα χάσω τόσο χρόνο για το τίποτα. Επειδή έβαλα αγγελία και υπάρχουν υποψήφιοι αγοραστές μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία να κάνω μια εξουσιοδότηση στον πατέρα μου να την κάνει αυτός τη μεταβίβαση? Δε θέλω να πάω Ελλάδα μόνο για μια υπογραφή τώρα..

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitriseas Προβολή μηνύματος
    Παιδιά Ευχαριστώ πάρα πολύ . Μετά από τις πληροφορίες που μου δώσατε θεωρώ καλύτερα να την πουλήσω και να πάρω μια μοτορα από δω. Θα φάω τόση ταλαιπωρία και θα χάσω τόσο χρόνο για το τίποτα. Επειδή έβαλα αγγελία και υπάρχουν υποψήφιοι αγοραστές μπορεί κάποιος να μου πει τη διαδικασία να κάνω μια εξουσιοδότηση στον πατέρα μου να την κάνει αυτός τη μεταβίβαση? Δε θέλω να πάω Ελλάδα μόνο για μια υπογραφή τώρα..
    Κείμενο εξουσιοδότησης που να καλύπτει τον φορέα που θα κάνει τη μεταβίβαση=>Βεβαίωση γνησίου υπογραφής από Πιστοποιούντα υπάλληλο (Certifying Officer)(κόστος=5€)=> Βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής του πιστοποιούντος από Επαρχιακή Διοίκηση (κοστος=μούχτι=τζάμπα)=>Apostille από ΚΕΠ με χαρτόσημο των 5€ και είσαι έτοιμος. Το στέλνεις Ελλάδα και είσαι νομιμότατος και έτοιμος για όλα.

  15. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Δηλαδή για να καταλάβω. Πρέπει να πάω στη Λευκωσία σε ένα ΚΕΠ? Όπως τα γράφεις δε μπορώ να καταλαβω. Αυτή τη βεβαίωση από που να την παρω.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ασφάλειες στην Κύπρο;;
    από ant0ine στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 08:54
  2. Πίστα και στην Κύπρο??
    από latris mixanis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2007, 14:39
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 17:55
  4. Βολτιτσες στην Κυπρο!!
    από foumo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF