Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: Ελληνική μηχανή στην Κυπρο

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61

    Ελληνική μηχανή στην Κυπρο

    Καλησπέρα στην ομάδα . Έχω 1 μήνα που μετακόμισα στην Κύπρο λόγω δουλειάς. Στην Ελλάδα έχω ένα Vstrom1000 μοντελο2002. Θέλω να το φέρω κ αυτο στην Κύπρο. Επειδή δεν ξέρω που να απευθυνθώ ακόμα μήπως ξέρει κανείς τη διαδικασία? Φυσικά και το κόστος. Δε θέλω να την πουλήσω και να πάρω άλλη εδώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν έχω ιδέα, αλλά φαντάζομαι η Ελληνική πρεσβεία στην Κύπρο, θα έχει τμήμα οχημάτων (=για τις διαδικασίες των οχημάτων). Ρώτα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Ευχαριστώ. Το κακό είναι ότι τις καθημερινές δουλεύω και δεν έχω και μεταφορικό μέσο. Αν το έχει κάνει κάποιος ας μου πει τη διαδικασία και αν αξίζει

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    κανε λιγο υπομονη μεχρι το καλοκαιρι που θα μπει ξανα επιβατικο πλοιο (φερυ) λεμεσος-πειραιας να βαλεις μεσα το μηχανακι σου και μολις φτασεις εδω το καβαλας και πας στη δουλεια σου. μην πληρωσεις τωρα ετσι αερα μπανανα 400 ευρω που θελουν για το κοντεινερ. φιλος μου εδω στη λευκωσια εφερε παπακι με 250 ευρω, ελεος.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Ναι κάπου το διάβασα αυτό. Ότι θα μπει γραμμή κατευθείαν.. μετά τι γίνεται όμως. Το κυκλοφορώ με ελληνικές πινακιδες η πρέπει να το βγάλω καινούργια άδεια

  6. #6

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Διάβασα το site και ευχαριστώ αλλά αναφέρεται σε 6μηνη παραμονή . Εγώ τη μηχανή θέλω να τη φέρω μόνιμα . Δεν είμαι επισκέπτης, εργάζομαι

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Νομίζω είναι ασύμφορη η μοτο Κύπρο. Υπερβολικά ασφάλιστρα και πολλά μεταφορικά Ελλάδα Κύπρο. Επίσης είναι σίγουρο ότι πρέπει να βγάλεις νέες πινακίδες στην Κύπρο. Η κόρη μου που σκέφτεται να κατέβει στο νησί για 2 - 3 χρόνια θα πουλήσει την δικιά της πριν φύγει.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Κοίταξε μότο έτσι κ αλλιώς θα πάρω οπότε τα ασφάλιστρα δεν τα γλυτώνω. Επίσης είναι πιο ακριβές οι μηχανές εδω. Εφόσον υπαρχει η δική μου μη μπαίνω σε διαδικασία αγγελιες ν πουλήσω μετά να βρω άλλη. Όσο για τα μεταφορικά τα ξέρω. Το θέμα μου είναι πόσο θα κοστίσει να βγάλω πινακίδες. Αυτο μ απασχολεί για να κάνω υπολογισμούς.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Δεν νομίζω οτι αξίζει για αυτο το μοντέλο να κάνεις τόσα έξοδα. Εκτός και αν είναι συναισθηματική η αξία....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    μπορεις να κυκλοφορησεις με τις ελληνικες πινακιδες για 6 μηνες και μετα θα πρεπει να κανεις το μηχανακι κυπριακο. μπορω να ρωτησω τι χρειαζεται και να σου πω μιας και εγω καποια στιγμη θα φερω το δικο μου κατω, εχει να παρει μπρος εναμισυ χρονο τωρα και καθεται και σκουριαζει. τα μηχανακια εδω ειναι πανακριβα και ολα τα μεταχειρω στα μαγαζια ειναι απο ελλαδα. αλλη ποιοτητα ζωης και αλλες τιμες.
    ασφαλιστρα δεν ξερω ποσο κοστιζουν για μηχανακια, αλλα αν συγκρινουμε τα ασφαλιστρα των αυτοκινητων ελλαδα και κυπρο, εδω οι τιμες ειναι χωμα. σε αμαξι 1400 κυβικα που αγορασα το σεπτεμβριο εδωσα 140 ευρω για ενα χρονο και τωρα θα πληρωσω και τα τελη κυκλοφοριας που ειναι 85 ευρω. νομιζω καπως ετσι αναλογικα θα κυμαινονται και τα ασφαλιστρα για μοτο.
    δεν ξερω ποσο καιρο εισαι εδω, αλλα η κυπρος απαιτει λιγο εξικοιωση με τους δρομους (αναποδα σε ολα) και να εχεις υποψιν οτι εδω οδηγανε ολοι μηδενως εξαιρουμενου σαν ΤΣΟΠΑΝΑΡΑΙΟΙ. αλλαγες κατευθυνσης χωρις φλας (ολοι), σου κοβουν το δρομο να περασουν (οοοοολοι) επειδη ετσι γουσταρουν, κορνες ολη την ωρα χωρις λογο και γενικα ειναι οι χειροτεροι οδηγοι που εχω δει ποτε στη ζωη μου. η αθηνα ειναι κομπλε σε συγκριση με εδω.

  12. #12
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Ή μπορείς κάθε 6 μήνες να βγάζεις ένα εισιτήριο στη μηχανή σου ότι ένα ΣΚ πήγε και ήρθε στην Ελλάδα, το οποίο δε ξέρω αν απλά το κρατάς αρχείο σε περίπτωση ελέγχου ή το καταθέτεις κάπου.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    Χρήστο FZR έχω 1 μήνα τα χω διαπιστώσει. Επαγγελματίας οδηγός είμαι. Στους δρόμους ειμαι κάθε μέρα. Αν σου είναι εύκολο αν πας για σένα ρωτα και για ένα VSTROM1000 2002 τι κόστος έχει να βγάλω πινακίδες. Στην Ελλάδα θα το πουλήσω 2000 και εδώ θα το αγοράσω 4000 δε με συμφέρει. Δεν έχω χρόνο τις καθημερινές δουλεύω. Θα σου στείλω αν θες και τηλ σε προσωπικο μυνημα για άμεση ενημέρωση.. Θέλω να το φέρω κάτω το καλοκαίρι είναι απαραίτητο...

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2019
    Μηνύματα
    61
    STF να το ρωτήσω αυτό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει να κοβω πλασματικά εισητηρια κάθε 6μηνο
    Τελευταία τροποποίηση από dimitriseas; 05/01/2020 στις 19:29.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    103
    αυτο με το καθε εξι μηνες να πηγαινω ελλαδα για να φαινεται και καλα οτι πηγαινοερχεται το μηχανακι ετσι ωστε να μην χρειαστει να βγουν κυπριακες πινακιδες μου το εχουν πει και εμενα, αλλα πιστευω δεν αξιζει γιατι σαν κοστος θα βγαινει παραπανω μεσα σε ενα χρονο απο οτι να πληρωσεις πινακιδες κυπριακες και να λογοδοτεις μετα εδω.
    θα ρωτησω και θα σου πω, λογο της δουλειας μου γνωριζω παρα πολυ κοσμο και ατομα σχετικα με το θεμα.
    σε ποια πολη εισαι?

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ασφάλειες στην Κύπρο;;
    από ant0ine στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 08:54
  2. Πίστα και στην Κύπρο??
    από latris mixanis στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2007, 14:39
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 17:55
  4. Βολτιτσες στην Κυπρο!!
    από foumo στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 01:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF