Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 61

Θέμα: Κλοπή κοντέρ από Yamaha XT660X

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2020
    Μηνύματα
    3
    Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω μιας και μου έκλεψαν και εμένα το κοντέρ.Έχω το μοντέλο του 4 το παλιό το DB-01RNθα είναι μια χαρά? Γιατι το γνήσιο της YAMAHA είναι πανακριβο

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgostzan Προβολή μηνύματος
    Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω μιας και μου έκλεψαν και εμένα το κοντέρ.Έχω το μοντέλο του 4 το παλιό το DB-01RNθα είναι μια χαρά? Γιατι το γνήσιο της YAMAHA είναι πανακριβο
    Μεταχειρισμένα δεν υπάρχουν? Ούτε ebay?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #33
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2020
    Μηνύματα
    3
    Φίλε δεν έχω εμπιστοσύνη σε μεταχειρισμένα..Απλα ρωτάω αν κάποιος έχει δοκιμασει κάποιο άλλο κοντέρ ΣΕ ΧΤ 660Χ

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Εγώ θα έβαζα ότι θα μου άρεσε από το aliexpress και θα ταίριαζε κάπως στην μηχανή μου.

    https://www.aliexpress.com/wholesale...torcycle+meter

    Με 22 ευρώ βρήσκεις μια χαρά ηλεκτρονικά κοντέρ, σε ότι γούστο θέλεις (στρόγγυλα, SS, πολύγωνα, με βελόνα, με οθόνη LCD, με οθόνη LED κ.ο.κ.), κι ανέβεις πάνω απο τα 22 τρώς 15 ευρώ εκτελωνισμό ΕΛΤΑ και ΦΠΑ 24% αλλά και πάλι, λίγα βγαίνουν.

    Π.χ. αυτό σε πολύγωνο σχέδιο και οθόνη με στοιχεία LED και LCD https://www.aliexpress.com/item/4000...archweb201603_

    Aν δεν θέλεις κινεζιά ή δεν θες να περιμένεις τόσο καιρό να έρθει, και μπορείς να δώσεις κάτι τις παραπάνω, δες π.χ. το trailtech vapor που αντιπροσωπεύεται εδώ Ελλάδα, το έχω στο VFR750F μου και δουλεύει πολύ καλά, προγραμματιζόμενο μέγεθος τροχού, προγραμματιζόμενα yellow και redlines στο στροφόμετρο και στο θερμόμετρο.

    https://www.makan.gr/el/10_trailtech

    Ενδείξεις νεκρά-πίεσηλαδιού-φλας-σκάλα δεν έχει το συγκεκριμένο αλλά τα έβαλα με άλλο τρόπο, και δεν έχει μετρητή βενζίνης αλλά χέστηκα, πάντα το θεωρούσα παντελώς περιττό όργανο, σιγά μην δεν ξέρω πόση βενζίνη έχει η μηχανή.
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 22/04/2020 στις 19:48.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Κρίμα φίλε Giorgostzan για το κοντέρ, σε καταλαβαίνω. Εγώ με το DB-01RN είμαι αρκετά ευχαριστημένος, αξιόπιστο είναι, όλα καλά. Έχω ένα μικρό θέμα με το δείκτη της βενζίνης αλλά θεωρώ ότι περισσότερο είναι θέμα ρυθμίσεων παρά του κοντέρ. Πρέπει να εισάγω κάποιες τιμές που δηλώνουν την αντίσταση του αισθητήρα της βενζίνης προκειμένου το λαμπάκι να ανάβει σωστά όταν η στάθμη πλησιάζει προς το τέλος αλλά αφενός το έχω αμελήσει και αφετέρου πρέπει να το κάνω μεταξύ γεμισμάτων του ρεζερβουάρ.

    Ο telegonos έχει δίκιο, αν το DB-01RN το βρίσκεις ακριβό δοκίμασε κάποιο σχετικά φθηνό ή κάποια κινεζιά από το AliExpress. Π.χ. όταν έψαχνα δεν υπήρχε το παρακάτω το οποίο μπορεί να ήταν η 1η επιλογή μου από άποψη κόστους:

    https://www.aliexpress.com/item/4000...archweb201603_

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/04/2020
    Μηνύματα
    3
    Σε ευχαριστώ φίλε έχω παραγγείλει το DB-01RN. ειναι δύσκολο στην τοποθετηση? μπορεί να το κάνει κάποιος ηλεκτρολόγος μηχανικός?

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Με καλό να φτάσει, ένεκα των δυσκολιών στις μεταφορές λόγω κορωνοϊού. Σε γενικές γραμμές η τοποθέτηση είναι εύκολη αλλά καλό είναι να γίνει από κάποιον που έχει μια σχετική εμπειρία. Θα σου πρότεινα τον Σπηλιώτη στο Περιστέρι αν δεν έχεις καταλήξει σε κάποιον, ξέρω ότι έχει τοποθετήσει αρκετά του τύπου αυτού.

  8. #38
    Θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο που τοποθετησε το KOSO DB-01RN εαν το στροφομετρο δουλευει κανονικα στο χτ 660 ?ευχαριστω ....

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/06/2020
    Μηνύματα
    3
    Χαιρετω ολη την παρεα.

    Τις προαλλες μου φαγανε και μενα ολη την μουρη απο το xt.
    απο το πουθενα μια 370αρα, χωρις κοντερ μεχρι τωρα.
    οσα θελει ζηταει ο καθενας.

  10. #40
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Ισως και λίγο εκτος θέματος αυτό που θα πω αλλά είναι χαρακτηριστικό της αδιαφορίας πρόβλεψης της κλοπής από τους κατασκευαστές.

    Σε ένα από τα πιο δημοφιλή αυτοκίνητα πόλης παγκοσμίως το smart 450, δεν κλείδωνε το τιμόνι και οι πόρτες (ειδικά ή πίσω) άνοιγαν για πλάκα.

    Το αποτέλεσμα γνωστό.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο που τοποθετησε το KOSO DB-01RN εαν το στροφομετρο δουλευει κανονικα στο χτ 660 ?ευχαριστω ....
    Ναι, δουλεύει κανονικά. Με τον δείκτη της βενζίνης έχω ακόμα θέμα. Δεν έχω βρει τις σωστές τιμές των αντιστάσεων για να τις εισάγω στο KOSO και να δουλεύει σωστά το λαμπάκι. Αλλά δεν με πολυνοιάζει, χρησιμοποιώ τον δευτερεύοντα μετρητή και ξέρω ότι περίπου στα 150 χλμ χρειάζομαι γέμισμα.

    Χαιρετω ολη την παρεα. Τις προαλλες μου φαγανε και μενα ολη την μουρη απο το xt. απο το πουθενα μια 370αρα, χωρις κοντερ μεχρι τωρα. οσα θελει ζηταει ο καθενας.
    Κρίμα φίλε μου, σε καταλαβαίνω. Γνώμη μου είναι να μην σκάσεις φράγκα στα κλεφτρόνια, βάλε ένα aftermarket κοντέρ και άσ'τους να βάλουν στον πάτο τους το γνήσιο.

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/06/2020
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pl1 Προβολή μηνύματος
    Ναι, δουλεύει κανονικά. Με τον δείκτη της βενζίνης έχω ακόμα θέμα. Δεν έχω βρει τις σωστές τιμές των αντιστάσεων για να τις εισάγω στο KOSO και να δουλεύει σωστά το λαμπάκι. Αλλά δεν με πολυνοιάζει, χρησιμοποιώ τον δευτερεύοντα μετρητή και ξέρω ότι περίπου στα 150 χλμ χρειάζομαι γέμισμα.


    Κρίμα φίλε μου, σε καταλαβαίνω. Γνώμη μου είναι να μην σκάσεις φράγκα στα κλεφτρόνια, βάλε ένα aftermarket κοντέρ και άσ'τους να βάλουν στον πάτο τους το γνήσιο.
    σε ευχαριστω φιλε,οταν λες Aftermarket μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος;
    εννοειται δεν παιρνω απο κλεφτρονια αλλα οταν ενα μαγαζι τα χει χυμα χωρις παραστατικη η απο αγγελια απο που ερχονται ολα αυτα;
    γνησιο τι να λεμε,παιρνεις αμαξι με τα ιδια λεφτα

  13. #43
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nasosxtx Προβολή μηνύματος
    σε ευχαριστω φιλε,οταν λες Aftermarket μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος;
    εννοειται δεν παιρνω απο κλεφτρονια αλλα οταν ενα μαγαζι τα χει χυμα χωρις παραστατικη η απο αγγελια απο που ερχονται ολα αυτα;
    γνησιο τι να λεμε,παιρνεις αμαξι με τα ιδια λεφτα
    Ποσο πιο συγκεκριμένος να γίνει?
    KOSO DB-01RN λέει παραπάνω, ψάξτο και θα το βρείς και σε Ελληνικά μαγαζιά καινούριο και με εγγύηση.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2020
    Μηνύματα
    4
    Καλησπέρα,

    Μου έκλεψαν και μένα προχτές το βράδυ όλη τη μούρη του ΧΤ, μάσκα, ζελατίνα, φανάρι, βάση φαναριού, κοντέρ, φλας.. Δε θέλω να βάλω τα προφανώς κλεμμένα που βρίσκω στο car.gr και ψάχνω άλλες λύσεις. Ρώτησα τον μηχανικό στο συνεργείο που πηγαίνω και μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να συνδέσει after market κοντέρ. Μπορεις να μου πεις που τοποθέτησες το δικό σου; Αν προτιμάς να μου το πεις πιο ιδιωτικά μπορώ να σου στείλω τηλέφωνο ή mail.

    Ευχαριστώ
    Νίκος

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2020
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pl1 Προβολή μηνύματος
    Το νέο κοντεράκι εγκαταστάθηκε με επιτυχία. Είναι λίγο μπελαλίδικο στην τοποθέτησή του αλλά μπαίνει. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, φαίνεται ακριβές και αξιόπιστο και έχει τις περισσότερες από τις βασικές ενδείξεις που χρειάζεται κανείς. Ένα μικρό μειονέκτημά του είναι ότι δεν μπορώ να έχω πολλές ενδείξεις ταυτόχρονα (π.χ. ρολόι και χιλιομετρητή μαζί όπως στο παλιό) αλλά είναι μικρό το κακό.

    Συνημμένο 414575
    Καλησπέρα,

    Μου έκλεψαν και μένα προχτές το βράδυ όλη τη μούρη του ΧΤ, μάσκα, ζελατίνα, φανάρι, βάση φαναριού, κοντέρ, φλας.. Δε θέλω να βάλω τα προφανώς κλεμμένα που βρίσκω στο car.gr και ψάχνω άλλες λύσεις. Ρώτησα τον μηχανικό στο συνεργείο που πηγαίνω και μου είπε ότι δεν αναλαμβάνει να συνδέσει after market κοντέρ. Μπορεις να μου πεις που τοποθέτησες το δικό σου;

    Ευχαριστώ
    Νίκος

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2018, 09:58
  2. Κλοπη οργάνων απο XT660X 2008
    από athigb στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2017, 20:25
  3. Κλοπή κοντέρ, φαναριού XT660X
    από jimogios στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2015, 20:51
  4. κοντερ απο kawasaki σε yamaha
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2008, 15:08
  5. Yamaha Xt660x ή Xt660r
    από Πατρινός στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 03:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF