Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 61

Θέμα: Κλοπή κοντέρ από Yamaha XT660X

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13

    Κλοπή κοντέρ από Yamaha XT660X

    Καλησπέρα σε όλους. Πριν από μερικές μέρες μου πήραν το κοντέρ και τη ζελατίνα από το Yamaha XT 660X. Η μηχανή παίρνει μπροστά, ευτυχώς. Το φανάρι και τα φλασάκια τη γλύτωσαν επειδή είχα συναγερμό. Φαντάζομαι οι περισσότεροι γνωρίζετε το πρόβλημα με τα XT660: Το φανάρι, μαζί με το κοντέρ, τα φλασάκια και τη ζελατίνα στηρίζονται σε 2 μόνο βίδες στη μηχανή (+ την πλεξούδα)! Την "ατέλεια" αυτή της Yamaha την εκμεταλλέυονται κάποια λαλακιστήρια που το έχουν βρει σύστημα, αφαιρούν εύκολα με ένα κατσαβίδι τις βίδες, κόβουν την πλεξούδα και μετά πουλάνε όλο το "μούτρο" της μηχανής μεταχειρισμένο γύρω στα 300€. Καινούργιο το κοντέρ μόνο έχει 540€, όλο το σύνολο με την εργασία φτάνει κοντά στα 1000€.

    Ερώτηση: Να μπω στο παιχνίδι του "βρίσκω μεταχειρισμένο κοντέρ και καθαρίζω προσωρινά μέχρι να μου το ξανακλέψουν" ή να βάλω κάποιο custom, όπως αυτά της Koso;

    Δείτε αυτά που έχω βρει:

    Koso DB-01RN

    Koso DB-EX-02

    Έχω βρει κι αυτό αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι ταιριάζει, ίσως να το εμποδίζει το κλειδί της μίζας:

    Zaddox Digital Speedometer

    Πάντως, ένας λόγος που με απωθεί κάπως από το να βάλω το γνήσιο είναι ότι δεν θέλω να ενισχύσω τα λαλακιστήρια και να τα παροτρύνω έτσι έμμεσα να συνεχίζουν να κλέβουν. Επίσης, καλό θα ήταν όσοι είμαστε κάτοχοι XT660 να στείλουμε μια επιστολή στην Yamaha (Hellas/Japan) και να ζητήσουμε να δώσει λύση στην επιδημία των κλοπών λόγω της αστοχίας της: Είτε να ρίξει τις τιμές στα καινούργια κοντέρ για το συγκεκριμένο μοντέλο είτε να μας προτείνει μια πατέντα για να μην βγαίνουν εύκολα τα "μούτρα".

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pariancbf
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Φίλε κρίμα για την απώλεια. Μου θύμισες όμως πριν από 15 χρόνια που είχα ένα ΧΤ600 ένα πρωί που γύριζα σπίτι από τη δουλειά το βρήκα με κρεμασμένο το κοντέρ και ο συναγερμός να δείχνει ότι είχε ενεργοποιηθεί! Ευτυχώς δεν μου το φάγανε γιατί θα έμπαινα σε περιπέτειες. Ούτε κομμένο καλώδιο δεν είχα βρει. Από τότε τον έχω αρκετά ευαίσθητο σε ότι μηχανή και να έχω.

    Εγώ ανάμεσα στα δύο πρώτα τα Koso θα επέλεγα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Στη θέση σου θα έβαζα το κοσο κ μια μασκουλα acerbis κ τέλος,να μην έχω το άγχος ότι θα μου το ξαναφανε τα μουνοπανα

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.043
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pl1 Προβολή μηνύματος
    Επίσης, καλό θα ήταν όσοι είμαστε κάτοχοι XT660 να στείλουμε μια επιστολή στην Yamaha (Hellas/Japan) και να ζητήσουμε να δώσει λύση στην επιδημία των κλοπών λόγω της αστοχίας της
    Αργήσατε όμως τώρα. Περιμέντε τα επόμενα χριστούγεννα.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pl1 Προβολή μηνύματος

    Πάντως, ένας λόγος που με απωθεί κάπως από το να βάλω το γνήσιο είναι ότι δεν θέλω να ενισχύσω τα λαλακιστήρια και να τα παροτρύνω έτσι έμμεσα να συνεχίζουν να κλέβουν. Επίσης, καλό θα ήταν όσοι είμαστε κάτοχοι XT660 να στείλουμε μια επιστολή στην Yamaha (Hellas/Japan) και να ζητήσουμε να δώσει λύση στην επιδημία των κλοπών λόγω της αστοχίας της: Είτε να ρίξει τις τιμές στα καινούργια κοντέρ για το συγκεκριμένο μοντέλο είτε να μας προτείνει μια πατέντα για να μην βγαίνουν εύκολα τα "μούτρα".

    Ευχαριστώ


    ναι και η αστυνομια να οργανωσει εκπτωσεις στα χειμερινα μπουφαν
    τι δουλεια εχει η γιαμαχα με τις κλοπες?

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    ναι και η αστυνομια να οργανωσει εκπτωσεις στα χειμερινα μπουφαν
    τι δουλεια εχει η γιαμαχα με τις κλοπες?
    ε πως δεν εχει οπως τα εξηγει ο φιλος
    εχει κατασκευασει μια μηχανη που δεν εχει κανενα μετρο αντικλεπτικης προστασιας σε φαναρι μασκα οργανα με δυο εμφανεις βιδες λυνουν ολα αυτα λεει ο φιλος ...παλι καλα που δεν κρεμασαν διπλα και το αντιστοιχο κλειδι για τις βιδες

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    στα βιδαδικα υπαρχουν βιδες που ξεβιδωνονται μονο αν τις καταστρεψεις με τροχο τρυπανι κλπ
    αποτελουν ανασταλτικο παραγοντα για τον κλεφτη

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.850
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pl1 Προβολή μηνύματος
    Επίσης, καλό θα ήταν όσοι είμαστε κάτοχοι XT660 να στείλουμε μια επιστολή στην Yamaha (Hellas/Japan) και να ζητήσουμε να δώσει λύση στην επιδημία των κλοπών λόγω της αστοχίας της: Είτε να ρίξει τις τιμές στα καινούργια κοντέρ για το συγκεκριμένο μοντέλο είτε να μας προτείνει μια πατέντα για να μην βγαίνουν εύκολα τα "μούτρα".

    Ευχαριστώ
    Αυτό λέγεται έξυπνος σχεδιασμός για ευκολία στη συντήρηση, όχι αστοχία στον σχεδιασμό.
    Δεν είναι μέσα στις προτεραιότητες των σχεδιαστών η προστασία από κλοπή του κάθε επιμέρους εξαρτήματος της μοτοσυκλέτας.

    Την λύση - πατέντα που ψάχνεις, την έδωσε ο Toyar πιο πάνω. Ειδικές βίδες.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    στα βιδαδικα υπαρχουν βιδες που ξεβιδωνονται μονο αν τις καταστρεψεις με τροχο τρυπανι κλπ
    αποτελουν ανασταλτικο παραγοντα για τον κλεφτη
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Παρήγγειλα ήδη το Koso DB-01RN, θα σας ενημερώσω όταν το λάβω και το εγκαταστήσω. Η λύση του toyar είναι καλή, ρωτώντας κάποιον μηχανικό μου είπε κάτι παρόμοιο, ότι μπορεί να γίνει και ποντάροντας τις απλές βίδες + καργαρισμένο διπλό παξιμάδι με την ηλεκτροκόλληση. Επιμένω όμως στην επικοινωνία με την Yamaha για τους εξής λόγους: 1) Να γνωρίζει την κατάσταση και να μην επαναλάβει παρόμοια σχεδιαστικά λάθη στο μέλλον, 2) Να ρίξει τις τιμές στα συγκεκριμένα ανταλλακτικά/εξαρτήματα για την αποτροπή του φαινομένου (άσε που 540€ κοντέρ όταν όλη η μηχανή έχει ~2000€ μεταχειρισμένη πάει πολύ), 3) αν κυκλοφορούσε κάποια έξτρα μπάρα(?) ασφαλείας/προστασίας για τη συγκράτηση του μούτρου ή για την απόκρυψη των βιδών εγώ θα την αγόραζα ευχαρίστως και θα σωζόταν πολύς κόσμος.
    Θα στείλω e-mail, θα σας ενημερώσω και για αυτό.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αυτό λέγεται έξυπνος σχεδιασμός για ευκολία στη συντήρηση, όχι αστοχία στον σχεδιασμό.
    Δεν είναι μέσα στις προτεραιότητες των σχεδιαστών η προστασία από κλοπή του κάθε επιμέρους εξαρτήματος της μοτοσυκλέτας.

    Την λύση - πατέντα που ψάχνεις, την έδωσε ο Toyar πιο πάνω. Ειδικές βίδες.
    Ακόμα πιο έξυπνος σχεδιασμός είναι να χρησιμοποιείς κλιπς αντί για βίδες, η συντήρηση γίνεται παιχνίδι... όπως και η κλοπή ;-)

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    851
    οτι κάνουμε και στις εξατμίσεις φίλε...πόντα στις βίδες και άστους να χτυπιούνται να τις βγάλουν...έτσι κι αλλιώς τις συγκεκριμένες μόνο σε σούπα που θα σπάσει μούτρο (στο απεύχομαι) θα χρειαστεί να τις λύσεις..δεν ξέρω βέβαια λεπτομερώς δεν θυμάμαι από το δικό μας που είχαμε με τον αδερφό μου πριν πολλά χρόνια...(μας το έφαγαν ολόκληρο μέσα από πυλωτή) αν πρέπει να λύνεις για να αλλάξεις και λάμπα μπροστά.

    στο μεταξύ κάθε φόρα που διαβάζω για ψειριστικές σε xt θυμάμαι κάποιο φίλο εδώ μέσα που του φαινόταν παράξενο όταν του είχαμε πει κάποιοι αν πάρει xt να προσέχει τα μαμημένα τα κλεφτρόνια γιατί παραμένει ακόμα και σήμερα ένα από τα αγαπημένα τους μηχανάκια, που κακό ψόφο να χουν τα σιχάματα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    Τα κλεφτρονια ήταν ο μόνος λόγος που δεν πήρα από φίλο άριστο xt σε καλή τιμη πριν χρόνια

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Εγώ θα έπαιρνα το ''zaddox'' πάντως (το σκέφτομαι για ένα από τα VFR μου)

    To βρίσκεις και πολύ φτηνότερα από ali
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.418
    Tο δικό μου (600) μια φορά κλάπηκε ,το βρήκαν τα όργανα μετά από περίπου 1 μήνα σακατεμένο .
    Το έφτιαξα και μετά μου έκλεψαν σε άλλη πόλη όλο το πλαστικό κοστούμι από τεπόζιτο,τα πλαινά ,μάσκα κτλ.Ε το άφησα έτσι, Max max χρέπι.
    Τόση καψούρα με τα ΧΤ έχουν ;
    porca miseria.

  15. #15
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    τι ειδους αντικλεπτικη πρστασια να εχει δηλαδη?

    υπαρχουν απειρα μηχανακια που τα κοντερ βγαινουν με δυο βιδες, οπως επισης και πολλα αλλα πραγματα οπως δαγκανες, ζαντες εξατμισεις κλπ...για ολα αυτα πρεπει να βαλει αντικλεπτικη προστασια το εργοστασιο?

    το πως θα προστατεψει κανεις τη μοτο ειναι θεμα που απασχολει τον ιδιοκτητη οχι το εργοστασιο....
    οπως ειπωθηκε παραπανω τροποι υπαρχουν αν καποιος θεωρει οτι καποιο εξαρτημα ειναι ευαλωτο σε ελαφροχεριδες

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2018, 09:58
  2. Κλοπη οργάνων απο XT660X 2008
    από athigb στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2017, 20:25
  3. Κλοπή κοντέρ, φαναριού XT660X
    από jimogios στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2015, 20:51
  4. κοντερ απο kawasaki σε yamaha
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2008, 15:08
  5. Yamaha Xt660x ή Xt660r
    από Πατρινός στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 03:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF