Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 61

Θέμα: Κλοπή κοντέρ από Yamaha XT660X

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    τι ειδους αντικλεπτικη πρστασια να εχει δηλαδη?

    υπαρχουν απειρα μηχανακια που τα κοντερ βγαινουν με δυο βιδες, οπως επισης και πολλα αλλα πραγματα οπως δαγκανες, ζαντες εξατμισεις κλπ...για ολα αυτα πρεπει να βαλει αντικλεπτικη προστασια το εργοστασιο?

    το πως θα προστατεψει κανεις τη μοτο ειναι θεμα που απασχολει τον ιδιοκτητη οχι το εργοστασιο....
    οπως ειπωθηκε παραπανω τροποι υπαρχουν αν καποιος θεωρει οτι καποιο εξαρτημα ειναι ευαλωτο σε ελαφροχεριδες

    Ρε συ p@nos, αν αθροίσεις το κόστος για καινούργιο φανάρι, κοντέρ, φλασάκια, ζελατίνα, πλεξούδα που υπάρχουν στο μούτρο του XT660 φτάνεις κοντά στο 1000άρικο. Άλλο να χάσεις 2 πατάκια ή μία εξάτμιση και άλλο να δώσεις ένα μηνιάτικο επειδή το όλο σύστημα στηρίζεται σε 2 βίδες μόνο. Σκέψου το αλλιώς, φαντάσου ο κινητήρας να στηριζόταν μόνο σε 2 βίδες/πείρους και να στον ψυρίζανε εύκολα. Το ίδιο με εμένα θα έλεγες.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Τα κλεφτρονια ήταν ο μόνος λόγος που δεν πήρα από φίλο άριστο xt σε καλή τιμη πριν χρόνια
    Κι εγώ είναι ο μόνος λόγος που με κάνει να σκέφτομαι να το πουλήσω...

  3. #18
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pl1 Προβολή μηνύματος
    Ρε συ p@nos, αν αθροίσεις το κόστος για καινούργιο φανάρι, κοντέρ, φλασάκια, ζελατίνα, πλεξούδα που υπάρχουν στο μούτρο του XT660 φτάνεις κοντά στο 1000άρικο. Άλλο να χάσεις 2 πατάκια ή μία εξάτμιση και άλλο να δώσεις ένα μηνιάτικο επειδή το όλο σύστημα στηρίζεται σε 2 βίδες μόνο. Σκέψου το αλλιώς, φαντάσου ο κινητήρας να στηριζόταν μόνο σε 2 βίδες/πείρους και να στον ψυρίζανε εύκολα. Το ίδιο με εμένα θα έλεγες.


    το ιδιο συμβαίνει με τα περισσοτερα πραγμα σε γυμνες μοτο και μονοκυλιδρα...αν ενα μηχανακι ειναι επιρεπες σε ψειρισματα, πρεπει να φροντισεις για την ασφαλεια του εσυ ο ιδιος...ειναι δεδομενο οτι οι τιμες για καινουρια ανταλλακτικα ειναι πολυ υψηλες...απο την αλλη μια χαρα μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα στην περιπτωση της στραβης

    πραγματικα κριμα για την ατυχια σου αλλα αυτο που λες περι αντιπροσωπιας/προστασιας κλπ ειναι απλα παραλογο...

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    το ιδιο συμβαίνει με τα περισσοτερα πραγμα σε γυμνες μοτο και μονοκυλιδρα...αν ενα μηχανακι ειναι επιρεπες σε ψειρισματα, πρεπει να φροντισεις για την ασφαλεια του εσυ ο ιδιος...ειναι δεδομενο οτι οι τιμες για καινουρια ανταλλακτικα ειναι πολυ υψηλες...απο την αλλη μια χαρα μπορεις να βρεις μεταχειρισμενα στην περιπτωση της στραβης

    πραγματικα κριμα για την ατυχια σου αλλα αυτο που λες περι αντιπροσωπιας/προστασιας κλπ ειναι απλα παραλογο...
    p@nos, με συγχωρείς αλλά όσα γράφεις εσύ μου φαίνονται στην καλύτερη από άλλο πλανήτη, όχι απλώς παράλογα. Έχεις μια άποψη, θέλεις να την επιβάλεις χωρίς να γνωρίζεις λεπτομέρειες και χωρίς να τεκμηριώνεις τα όσα γράφεις. Δικαίωμά σου. Μάθε λοιπόν ότι την μηχανή την είχα σε ημίκλειστο πάρκινγκ/πιλοτί, δεμένη από σταθερό σημείο σε κρίκο Abus, με κάμερες στο ταβάνι και συναγερμό με proximity sensor. Πως πήραν το κοντέρ; Δεν θα γράψω τον τρόπο γιατί θα βάλω ιδέες σε μερικούς. Δύο πράγματα μπορώ να κάνω ακόμα: είτε να την βάλω σε κλειστό γκαράζ που παρεπιμπτόντως δεν διαθέτω στην γειτονιά μου είτε να την ανεβάσω στο σπίτι μου. Και πάλι, αν θέλουν μπορούν να την πάρουν/ψειρίσουν και στις δύο περιπτώσεις. Πάντως το φανάρι και τα φλασάκια δεν τα πήραν γιατί δυσκολεύτηκαν επειδή είχα καργάρει τριπλό παξιμάδι στις βίδες στο μούτρο.

    Τελικά τι ακριβώς εννοείς με τα "έτσι είναι στα μονοκύλινδρα/γυμνές... πρέπει να φροντίσεις την ασφάλειά του εσύ ο ίδιος... είναι δεδομένες οι υψηλές τιμές κλπ"; Εξήγησέ μου γιατί πρέπει να είναι έτσι τα πράγματα, εκτός κι αν είσαι ο ψειριστής. Επίσης, πες μου τι έχεις να χάσεις αν στείλεις ένα e-mail στην Yamaha και να την ενημερώνεις για την κατάσταση; 5-10' θα σου πάρει να το γράψεις, δεν θα σου στοιχίσει κάτι, δεν περιμένεις να γίνει κάτι άμεσα ή να σου δώσει ριζική λύση αλλά ελπίζεις ότι στο επόμενο μοντέλο θα φροντίσει να μην βγαίνει τόσο εύκολα το μούτρο ή στην καλύτερη μπορεί να σου δώσει κάποιο tip για την περίπτωσή σου. Ιδανικά να κυκλοφορήσει ένα αξεσουάρ που να διορθώνει το πρόβλημα.

    Παιδιά, έχω τον πόνο μου, αλλά παράκληση: Μην είμαστε μονοδιάστατοι και στενοκέφαλοι. Επίσης, αν κάποιος έχει κάποια άποψη για τα προαναφεθέντα 3rd party κοντέρ ας μας πει την γνώμη του (αν τα έχει δοκιμάσει, αν είναι αξιόπιστα κλπ) κι όχι να λέει γενικότητες και να κρίνει τους άλλους.

    Φιλικά πάντα, συγνώμη για το ύφος.

  5. #20
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ρε φιλε τωρα τι να σου πω, το υφος και τις αρλουμπες τις συγχωρω μονο και μονο επειδη καταλαβαινω πως νιωθεις

    επειδη δε το εχεις παρει πρεφα εισαι τυχερος μεσα στην ατυχια σου γιατι αντι για ενα κοντερακι θα μπορουσες να εκλεγες ολο το μηχανακι

    τεσπα, μια πραγματικα φιλικη συμβουλη, το μηχανακι σου αυτη τη στιγμη ειναι σταμπαρισμενο απο αυτους που σου πηραν ηδη το κοντερ...αν θες να μην εχεις και αλλα στο μελλον, φροντισε καλυτερα την αποθηκευση του και την ασφαλεια του οταν ειναι σταθμευμενο και παρκαρισμενο γιατι αμα περιμενεις απο το rd της γιαμαχα να σου στειλει ανακληση για να μη βγαινει ευκολα το κοντερ σου μαλλον την εβαψες...

    αυτα απο μενα και καλη χρονια

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pl1 Προβολή μηνύματος
    ...
    Μπορείς να βάλεις τα aftermarket φτηνά πράγματα, να είναι λειτουργική η μηχανή σου, και σε δεύτερο χρόνο με τον ρυθμό που θέλεις εσύ παίρνεις ΚΑΙ τα γνήσια ανταλλακτικά, να τα έχεις, όχι για να τα βάλεις προσεχώς, αλλά για αν-όταν θα θέλεις να την πουλήσεις.

    Έτσι και να σε κλέψουν πάλι, θα κλέψουν τα μικρής αξίας εξαρτήματα, και τα μεγάλης αξίας θα είναι ασφαλή στο σπίτι σου.


    Α , και στις ιδιάζουσες περιπτώσεις μη δίνεις και πολύ σημασία, μπορείς απλά να αγνοείς τα μηνύματα, είναι η καλύτερη τακτική.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να βάλεις τα aftermarket φτηνά πράγματα, να είναι λειτουργική η μηχανή σου, και σε δεύτερο χρόνο με τον ρυθμό που θέλεις εσύ παίρνεις ΚΑΙ τα γνήσια ανταλλακτικά, να τα έχεις, όχι για να τα βάλεις προσεχώς, αλλά για αν-όταν θα θέλεις να την πουλήσεις.

    Έτσι και να σε κλέψουν πάλι, θα κλέψουν τα μικρής αξίας εξαρτήματα, και τα μεγάλης αξίας θα είναι ασφαλή στο σπίτι σου.

    Α , και στις ιδιάζουσες περιπτώσεις μη δίνεις και πολύ σημασία, μπορείς απλά να αγνοείς τα μηνύματα, είναι η καλύτερη τακτική.
    telegonos, συμφωνώ 1000% σε όλα!

    Κάτι ακόμα: στο αρχικό μου post μπήκαν τα links των κοντέρ της Koso και της Zaddox κυρίως για τις φωτο, όχι για τις τιμές. Ψάχνοντας περισσότερο, τα κοντέρ αυτά στοιχίζουν (λαμβάνω υπόψη και τα μεταφορικά):

    Koso DB-01RN --> Από ebay, 100€.
    Koso DB-EX-02 --> Από ebay, 80€
    Zaddox Digital Speedometer --> Από ebay, 35€ (ο telegonos το βρήκε και στο AliExpress με 30€ από Κίνα).

    Το Zaddox θα το έπαιρνα λόγω της τιμής αλλά κοιτάω τις διαστάσεις και δεν είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει, βρίσκει στο κλειδί της μίζας.

    To DB-EX-02, αν και είναι το πιο όμορφο κατά εμέ, δεν το προτίμησα για δύο λόγους: 1) μικρότερο κατά 1εκ. σε σχέση με το DB-01RN οπότε χάνεται λίγο, 2) δεν έχει στροφόμετρο.

    Το DB-01RN φαίνεται να είναι στις σωστές διαστάσεις, έχει ότι και το γνήσιο της Yamaha + στροφόμετρο, δείχνει να ταιριάζει γάντι στο υπάρχον κενό στο τιμόνι, έχει καλές κριτικές σε όσα -ξένα κυρίως- sites είδα. Υπομονή μέχρι της 20 Ιανουαρίου που θα το παραλάβω.

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Το νέο κοντεράκι εγκαταστάθηκε με επιτυχία. Είναι λίγο μπελαλίδικο στην τοποθέτησή του αλλά μπαίνει. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος, φαίνεται ακριβές και αξιόπιστο και έχει τις περισσότερες από τις βασικές ενδείξεις που χρειάζεται κανείς. Ένα μικρό μειονέκτημά του είναι ότι δεν μπορώ να έχω πολλές ενδείξεις ταυτόχρονα (π.χ. ρολόι και χιλιομετρητή μαζί όπως στο παλιό) αλλά είναι μικρό το κακό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_3190a.jpg 
Προβολές:	291 
Μέγεθος:	91,7 KB 
ID:	414575

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Αντε καλοριζικο...0 χλμ το εργαλειο !!

  10. #25
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Αντε καλοριζικο...0 χλμ το εργαλειο !!
    Αυτό το 0 που βλέπεις είναι το ταχύμετρο


    Καλορίζικο κι από μένα στο παλικάρι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Σας ευχαριστώ όλους!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Μεγειές!!!!!!

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αυτό το 0 που βλέπεις είναι το ταχύμετρο


    Καλορίζικο κι από μένα στο παλικάρι
    ε ναι ρε συ ..ελεος...καπου θα εχει και τα ολικα !

  14. #29
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.121
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ε ναι ρε συ ..ελεος...καπου θα εχει και τα ολικα !
    Το είπε πιο πάνω, η την ώρα θα έχει η τα χιλιόμετρα. Μια ένδειξη κάθε φορά
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2012
    Μηνύματα
    17
    Καλορίζικο....Μια συμβουλή...Βάζεις καλό συναγερμο και πες στον μάστορα να σου περάσει παγίδες μπροστά πισω απο το φανάρι....;-)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2018, 09:58
  2. Κλοπη οργάνων απο XT660X 2008
    από athigb στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2017, 20:25
  3. Κλοπή κοντέρ, φαναριού XT660X
    από jimogios στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2015, 20:51
  4. κοντερ απο kawasaki σε yamaha
    από eXJey στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2008, 15:08
  5. Yamaha Xt660x ή Xt660r
    από Πατρινός στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 03:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF