Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Service KLE 500 και σπινθηρας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2020
    Μηνύματα
    6

    Service KLE 500 και σπινθηρας

    Χαίρετε! Ειμαι καινουργιος εδω μιας και πριν 3 μηνες απεκτησα την πρωτη μου μηχανη, ενα κλε 500 του 2000.
    Το μηχανακι με 40000χλμ (πραγματικα?) μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει κατι και τα πρωτα του λαδια, τακακια και υγρα φρενων τα εκανα μονος μου.

    Εδω και μερικες μερες, οποτε παω να το βαλω μπροστα πατώντας την μιζα την ακουω να γυριζει αλλα δεν γινεται σπινθηρας για αρκετα λεπτα και χρειαζεται να γυρισω τον διακοπτη της ρεζερβας κανα δυο φορας για να παρει (ισως καποιο σωληνακι ειναι βουλομενω?).
    Επισης, εχω παρατηρήσει καπως αυξημενη καταναλωση (~7.5l/100km) το τελευταίο διαστημα.

    Επειδη απο οτι φαινεται δεν ξερω για ποσο καιρο ακομα θα αποφευγω την επισκεψη σε καποιο συνεργειο και τα τοπικ σχετικα με σερβις και συνεργεια, τρομαζουν. Εχετε να προτεινετε καποιο συνεργειο στην Αθηνα?
    Ευχαριστω

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από michalis_500 Προβολή μηνύματος
    Χαίρετε! Ειμαι καινουργιος εδω μιας και πριν 3 μηνες απεκτησα την πρωτη μου μηχανη, ενα κλε 500 του 2000.
    Το μηχανακι με 40000χλμ (πραγματικα?) μεχρι στιγμης δεν εχει βγαλει κατι και τα πρωτα του λαδια, τακακια και υγρα φρενων τα εκανα μονος μου.

    Εδω και μερικες μερες, οποτε παω να το βαλω μπροστα πατώντας την μιζα την ακουω να γυριζει αλλα δεν γινεται σπινθηρας για αρκετα λεπτα και χρειαζεται να γυρισω τον διακοπτη της ρεζερβας κανα δυο φορας για να παρει (ισως καποιο σωληνακι ειναι βουλομενω?).
    Επισης, εχω παρατηρήσει καπως αυξημενη καταναλωση (~7.5l/100km) το τελευταίο διαστημα.

    Επειδη απο οτι φαινεται δεν ξερω για ποσο καιρο ακομα θα αποφευγω την επισκεψη σε καποιο συνεργειο και τα τοπικ σχετικα με σερβις και συνεργεια, τρομαζουν. Εχετε να προτεινετε καποιο συνεργειο στην Αθηνα?
    Ευχαριστω
    https://www.facebook.com/%CE%A3%CF%8...2892061905433/
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Το τσοκ το ανοίγεις όταν πας να το βάλεις μπροστά;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2020
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το τσοκ το ανοίγεις όταν πας να το βάλεις μπροστά;
    Ναι με ανοιχτο το τσοκ

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.041
    κοιτα 1)σωληνακια βενζινης και φιλτρο αυτων,βγαζοντας το ρακορ βενζινης απ το
    τεποζιτο
    2)φιλτρο αερα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Το οτι δεν "γινεται" σπινθηρας το υποθετεις επειδη δεν παιρνει μπροστα το μοτερ ή εχεις βγαλει μπουζι, το εχεις γειωσει και δεν βλεπεις σπινθηρα στην ακιδα..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Αν είχε σπασμένους μαγνήτες στο βολάν όπως το συνηθίζουν τα kle ,θα έπαιρνε μπροστά?Αν είχε παρασύρει και το κομπλέρ μαζί, θα έκανε και χρατσα χρούτσα?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    To κόμπλερ είναι πίσω απο το βολάν και οι σπασμένοι μαγνήτες δεν το επηρεάζουν. Αυτό που μπορεί να κάνουν, είναι να χαλάσουν τα πηνία.

    Θα έπαιρνε μπροστά, όσο έχει μπαταρία.

    Χράτσα χρούτσα δεν ξέρω άν θα έκανε.

    Όταν μου είχαν σπάσει εμένα, ευτυχώς, δεν είχανε κάνει ζημιά στο πηνίο και απλά τους κόλλησα.
    Σπάνε όμως πολύ εύκολα, οπότε η μίζα έχει δύναμη να τους κομματιάσει αμα μαγκώσουν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    δεν είχανε κάνει ζημιά στο πηνίο και απλά τους κόλλησα.
    Σπάνε όμως πολύ εύκολα, οπότε η μίζα έχει δύναμη να τους κομματιάσει αμα μαγκώσουν.
    Τυχερός ήσουν.
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131261

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Κάπου εδώ μέσα είχα γράψει κι εγώ τον δικό μου (πολύ) πόνο με το GPZ500S (ίδιο μοτέρ) με τους μαγνήτες που έσπασαν.... Πολύς πόνος λέμε....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Τυχερός δεν λές τίποτα...

    Είχαν ξεκολλήσει 3 μαγνήτες. Ο ένας ήταν κομπλέ, ο 2ος είχε σπάσει στα 2 και ο 3ος στα 3.

    Είχανε γλύψει τα πηνία, αλλα δεν τους είχανε κάνει ζημιά.

    Όντας φοιτητής τότε και πλήρως άφραγκος, το έλυσα και τους κόλλησα με μία κόλλα για υψηλές θερμοκρασίες και επι τη ευκαιρία, άλλαξα και το κόμπλερ που είχε αρχίσει να μας αφήνει χρόνους (93€ απο τεομότο.. Το θυμάμαι καλά γιατι δεν είχα να φάω για κάνα μήνα μετά...)

    Την διάγνωση την είχα κάνει μετρώντας το (αφού πρώτα είχα μετρήσει τον ανορθωτή και φαινόταν οκ.
    Όταν μέτρησα, νόμιζα οτι πάω για πηνία.
    Έχω ακόμα την καράφλα που δημιουργήθηκε όταν άνοιξα το καπάκι και είδα τους μαγνήτες....

    Άντεξε άλλα 3 χρόνια πριν το δώσω. Μετά δεν ξέρω.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Κάπου εδώ μέσα είχα γράψει κι εγώ τον δικό μου (πολύ) πόνο με το GPZ500S (ίδιο μοτέρ) με τους μαγνήτες που έσπασαν.... Πολύς πόνος λέμε....
    Αμα παει στον μάστορα ,σίγουρα θα είναι το πρώτο που θα κοιτάξει. Δεν ... μάλλον θα είχα φρικάρει άμα είχα δώσει ένα σκασμό λεφτά και μου του διέλυε όλα. Και μάλιστα χωρίς να έχω κάνει μλκια !Μπορεί και να το ξαναέφτιαχνα

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Τυχερός δεν λές τίποτα...

    Είχαν ξεκολλήσει 3 μαγνήτες. Ο ένας ήταν κομπλέ, ο 2ος είχε σπάσει στα 2 και ο 3ος στα 3.

    Είχανε γλύψει τα πηνία, αλλα δεν τους είχανε κάνει ζημιά.

    Όντας φοιτητής τότε και πλήρως άφραγκος, το έλυσα και τους κόλλησα με μία κόλλα για υψηλές θερμοκρασίες και επι τη ευκαιρία, άλλαξα και το κόμπλερ που είχε αρχίσει να μας αφήνει χρόνους (93€ απο τεομότο.. Το θυμάμαι καλά γιατι δεν είχα να φάω για κάνα μήνα μετά...)

    Την διάγνωση την είχα κάνει μετρώντας το (αφού πρώτα είχα μετρήσει τον ανορθωτή και φαινόταν οκ.
    Όταν μέτρησα, νόμιζα οτι πάω για πηνία.
    Έχω ακόμα την καράφλα που δημιουργήθηκε όταν άνοιξα το καπάκι και είδα τους μαγνήτες....

    Άντεξε άλλα 3 χρόνια πριν το δώσω. Μετά δεν ξέρω.
    Κόλλησες τα 3 κομμάτια του 3ου με κόλλα και κράτησε? . Οχι σοβαρά τώρα ,μπράβο για την επισκευή γιατί έχω ακούσει πολλές ιστορίες που οι κόλλες την ακούνε μετά από λίγο
    Αμα το καλοσκεφτείς πάλι φθηνά την έβγαλες.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Ναι ναι, ήμουν μάλιστα πολύ περήφανος για τον τρόπο και θεώρησα οτι είμαι φοβερά ευφυής και μπράβο μου!!

    Ήταν σπασμένος κάθετα (και οι 2 με τον ίδιο τρόπο ήταν σπασμένοι), δηλαδή όλα τα κομμάτια είχαν πλάτη που έπρεπε να κολληθεί στο βολάν.

    Κόλλησα με μία κόλλα (δεν θυμάμαι τι, μάλλον κυανοακρυλική) τα κομμάτια μεταξύ τους, μετά πάστωσα το βολάν, και κόλλησα το μαγνήτη. Τον πίεσα ώστε να έχει ίδιο πάχος με αυτούς που δεν είχαν ξεκολλήσει (φοβόμουν μήν βρίσκει στα πηνία).

    Μετά, προσπάθησα, και σε κάποες περιπτώσεις τα κατάφερα, να ξεκολλήσω τους υπόλοιπους μαγνήτες, ωστε να μην ξεκολλήσουν αργότερα.

    Τέλος πέρασα ένα χέρι κόλλα περιμετρικά απο όλους τους μαγνήτες.


    Κάπου έχω και φωτό νομίζω.
    Δεν θα σου πώ ψέματα. Δεν θα ψάξω...



    Η αλήθεια είναι οτι σε αυτή τη μοτοσυκλέτα είχα κάνει πατέτες παντού...
    Σε άλλο επεισόδιο, θα σας πώ για τις βίδες που είχα βιδώσει στο κέντρο της ζάντας για να δουλεύει ο ατέρμονας του κοντέρ...

    Πώς όταν έχεις ένα παλιό λάπτοπ που δοκιμάζεις λίνουξ και του κάνεις φορμάτ 2 φορές τη βδομάδα? ε, έτσι του έκανα και του κλέ...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Σε άλλο επεισόδιο, θα σας πώ για τις βίδες που είχα βιδώσει στο κέντρο της ζάντας για να δουλεύει ο ατέρμονας του κοντέρ...

    .
    Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τo έχουμε δει αυτό το επεισόδιο Να ναi καλά το παιδί που το είχε γράψει αναλυτικά με το σχετικό φωτορομάνσο στο καβασακι bikers,Με τις μικρές βίδες βιδωμένες στα σπασμένα αυτάκια της ζάντας. Το παιδί το είχε κάνει επιστήμη το kle. Είχε σώσει πολύ κόσμο Αν ήταν το δικό σου που είδα διπλές μπύρες

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kle 500 ψηλωνει ρε παιδια? και πως?
    από Ynus Emre στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2019, 20:41
  2. HELP!!! Ψάχνω για service manual KLE 500 2002
    από panther78 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2019, 09:51
  3. Λαστιχα για Kle 500 και οχι μονο...
    από Normaden στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2008, 13:51
  4. Ερώτηση για χωμάτινους και κατόχους Kle 500
    από Desperado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2006, 09:26
  5. Για κατόχους KLE 500 και για 400 more power
    από haldaios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2006, 18:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF