Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Skroutz.gr: ”Ύποπτη” συμπεριφορά

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.408
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Όσο πιο δημοφιλές γίνεται το σκρουτζ, τόσο πιο πιθανό να αναρτηθούν ψευδείς κριτικές, έχω ενδείξεις ότι συμβαίνει τόσο με αρνητικές όσο και με θετικές. Το ίδιο το σκρουτζ προσπαθεί να προστατεύσει το "προϊόν" του, εις βάρος ενός πραγματικού καταναλωτή στη συγκεκριμένη περίπτωση.
    Το θέμα είναι από που πληρώνεσαι....
    Παλιό το κόλπο.
    Τον πελάτη σου θα κοιτάξεις

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    αρχικά λετε ολοι μαλακιες , εχετε τα γεγονότα απο την πλευρα του αγοραστή και μόνο,
    2 το σκρο(θ)τζ ειναι σκουπίδι. ξεκίνησε πολυ καλα αλλα επειτα αγοράστηκε (νομιζω απο εταιρια που εχει τετοια σιτε σε ολον τον κοσμο)
    3 δεν εχετε ιδεα τι κριτικές σκανε απο τον καθε ενα πικραμένο και τζαμπατζη για τα καταστήματα
    4 ποσο δύσκολη κανει την ζωη των σοβαρών καταστημάτων το σκρου(θ)τζ με περίεργες και παράλογες απαιτήσεις.

    φίλε αν εχεις πρόβλημα με το προϊόν γραψε την κριτική σου στο προϊόν και δώσε οτι σου ζηταει το μεσο που σου δινει βημα να πεις το θεμα σου,
    αν εχει προβλημα με το καταστημα και γιατι στους 5 μηνες δεν σου αλαζει ενα προβληματικό προϊόν που δεν επισκευαζετε και θες να κάνεις κριτική μεσο του σκρο(θ)τζ δώσε οτι σου ζητάει,
    αν το πρόβλημα σου για το ελλατωματικο προιον ξεπερνάει το να πεις τον πονο σου στο ιντερνετ και θες σοβαρά να ασχοληθείς πας http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_odr.html
    και κανεις οτι χρειαζετε.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Volpad
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    989
    Συνεργάζομαι με το σκρούτζ επαγγελματικά.
    Δηλαδή, το eshop της εταιρίας μας είναι στο σκρούτζ.

    Άν γίνει καταγγελία απο καταναλωτή, οτι δηλώνεις συστηματικά προιόντα σαν διαθέσιμα ενώ αυτά δεν είναι, το σκρούτζ κατεβάζει το μαγαζί.
    Προφανώς αυτό γίνεται μετά απο συζήτηση κλπ.
    Μέσα στους όρους της συνεργασίας, είναι οτι πρέπει να είναι συγχρονισμένη η αποθήκη (με μορφή διαθέσιμο, μη διαθέσιμο, αναμένεται κλπ).

    Το έχω δεί να συμβαίνει μετά απο καταγγελία μου.

    Δεν θεωρώ παράλογη την απαίτηση του σκρούτζ, αν και καταλαβαίνω οτι είναι λάθος η προσέγγιση.
    Υποθέτω, οτι αυτή είναι μία διαδικασία που δημιούργησαν πρόσφατα και δεν έχουν φτιάξει ακόμα την οργάνωση και τους απαραίτητους αυτοματισμούς.
    Μάλλον κάποιο κατάστημα τους έκανε φασαρία ή καταγγελία για κάποια αρνητική κριτική και προσπαθούν να τις τεκμηριώνουν καλύτερα.

  4. #19
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Απογοητευμένος από το skroutz .
    Παθών κι εγώ πριν κανένα δίμηνο. Η αρνητική κριτική μου δεν αφορούσε το προϊόν αλλά το κατάστημα.
    Αργοπορημένη παραγγελία, ψευδής διαθεσιμότητα, καμία διάθεση για εξυπηρέτηση μετά από πολλές δικές μου κλήσεις, ψευδή email ότι έχει αποσταλεί το προϊόν στο πρακτορείο μεταφορών ενώ δεν υπήρχε τίποτε και γενικά απίστευτη ταλαιπωρία σε τηλέφωνα αλλά και πολύωρο τζάμπα ψάξιμο στις αποθήκες της μεταφορικής, αφού υποτίθεται ότι είχε παραδοθεί και όλα αυτά ενώ τους έχω ενημερώσει εξαρχής ότι υπάρχει πίεση χρόνου λόγω του ότι ήταν επαγγελματικός εξοπλισμός.
    Φυσικά η παραγγελία είχε πληρωθεί κανονικά από την αρχή (περίπου 250€)

    Η κριτική μου δεν έγινε δεκτή 2 φορές και μου ζητούνταν πάλι να επαναδιατυπωθεί. Ήμουν πολύ προσεκτικός στη σύνταξη της κριτικής και φυσικά και δεν υπήρχε κάποια βρισιά ή ασεβής φράση και οτιδήποτε άλλο δεν συμφωνούσε με τον κανονισμό της εταιρίας για τα σχόλια και φυσικά είχα αριθμό παραστατικού, το email ψευδούς παράδοσης αλλά και το δελτίο τελικής παράδοσης.
    Τελικά τους έστειλα άλλη μια επιστολή που τους έκραξα (πολύ light φυσικά) για την πολιτική τους και την προστασία στα πελατάκια τους, και ως αναμενόμενο με έγραψαν στα @@ τους.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της DriveR
    Εγγραφή
    14/03/2019
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Απογοητευμένος από το skroutz .
    Παθών κι εγώ πριν κανένα δίμηνο. Η αρνητική κριτική μου δεν αφορούσε το προϊόν αλλά το κατάστημα.
    Αργοπορημένη παραγγελία, ψευδής διαθεσιμότητα, καμία διάθεση για εξυπηρέτηση μετά από πολλές δικές μου κλήσεις, ψευδή email ότι έχει αποσταλεί το προϊόν στο πρακτορείο μεταφορών ενώ δεν υπήρχε τίποτε και γενικά απίστευτη ταλαιπωρία σε τηλέφωνα αλλά και πολύωρο τζάμπα ψάξιμο στις αποθήκες της μεταφορικής, αφού υποτίθεται ότι είχε παραδοθεί και όλα αυτά ενώ τους έχω ενημερώσει εξαρχής ότι υπάρχει πίεση χρόνου λόγω του ότι ήταν επαγγελματικός εξοπλισμός.
    Φυσικά η παραγγελία είχε πληρωθεί κανονικά από την αρχή (περίπου 250€)

    Η κριτική μου δεν έγινε δεκτή 2 φορές και μου ζητούνταν πάλι να επαναδιατυπωθεί. Ήμουν πολύ προσεκτικός στη σύνταξη της κριτικής και φυσικά και δεν υπήρχε κάποια βρισιά ή ασεβής φράση και οτιδήποτε άλλο δεν συμφωνούσε με τον κανονισμό της εταιρίας για τα σχόλια και φυσικά είχα αριθμό παραστατικού, το email ψευδούς παράδοσης αλλά και το δελτίο τελικής παράδοσης.
    Τελικά τους έστειλα άλλη μια επιστολή που τους έκραξα (πολύ light φυσικά) για την πολιτική τους και την προστασία στα πελατάκια τους, και ως αναμενόμενο με έγραψαν στα @@ τους.
    Το μαγαζί έχει προφίλ στο google; Γράψε εκεί την κριτική σου.

    Υ.Γ. γιατί λέτε να εξαφάνισε το προφιλ του από το google το skroutz;

  6. #21
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Όπως έγραψε και ο @Volpad παραπάνω δεν είναι παράλογη η απαίτηση του skroutz μεν, είναι προφανώς λάθος η προσέγγιση δε (με το τρόπο που έχει γίνει). Αν και δεν υπήρξα ποτέ επιχειρηματίας δεν πιστεύω στη ρήση πως ο πελάτης έχει πάντα δίκιο, στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως έχει όλα τα δίκια. Αγόρασε προϊόν με συγκεκριμένη περιγραφή και αυτό δεν ανταποκρίθηκε. Τέλος!

    Θα ήθελα όμως με την ευκαιρία της εμπειρίας του συναδέλφου να γράψω τις σκέψεις μου.
    Η τιμή που διαμορφώνει ένα προϊόν δεν παράγεται μόνο από τη σχέση χονδρικής τιμής και του επιθυμητού ποσοστού κέρδους από τον λιανέμπορα. Πλέον έχει σημασία και ο χώρος, ο χρόνος και η ποιότητα της εξυπηρέτησης. Αυτό να το σκεπτόμαστε μερικές φορές -μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα- και να μην αποκλείουμε εύκολα καταστήματα με κάπως πιο τσιμπημένες τιμές. Το ίδιο ισχύει και με τη παροχή υπηρεσιών, δεν κοστίζει π.χ. το ίδιο η αντικατάσταση φρένων σε μια μοτοσυκλέτα, σε όλα τα συνεργεία και ορθώς... αρκεί να δικαιολογείται η αμοιβή από το επίπεδο της εξυπηρέτησης και της ποιότητας εργασίας.

    Όπως πολλές φορές λέμε πως το φθηνό προϊόν το πληρώνεις 2 φορές, το ίδιο ισχύει και για την επιχείρηση. Δε μου αρέσει η αισχροκέρδεια αλλά ένα προϊόν που για παράδειγμα στοιχίζει 80 ευρώ, αν το βρω σε μια επιχείρηση 85€ και ξέρω αποδεδειγμένα πως έχω ουσιαστικά με 5€ παραπάνω εξασφαλίσει το after sale service, θα το προτιμήσω.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    661
    2 φορές έχω ψωνίσει μέσω σκρούτζ
    και τις 2 κινητο
    και τις 2 βρηκα αυτο που ηθελα, πηρα τηλεφωνο στο καταστημα, επιβεβαιωσα τη διαθεσιμοτητα και εκανα την παραγγελια.
    και τις 2 φορές όλα καλά.

    Αλλά ισχύει αυτο που γράφτηκε και παραπάνω.
    Το σκρούτζ πληρώνεται από τα καταστήματα και όχι απο εμας. Λογικό είναι να θέλουν να τους προστατέψουν. Επίσης, δεν με εκπλήσσει το οτι κανουν την πουστια να σε καθυστερούν επίτηδες ζητώντας τα ένα ενα. Μαλακία μεν αλλα τι να κανεις. Ο πέλάτης του σκρουτζ ειναι τα καταστήματα και αυτούς προσπαθουν να ικανοποιούν.

    Επίσης, χωρις να εχω σχέση με το χώρο και αν δε με απατά η μνήμη μου,
    κάπου είχα διαβάσει οτι το σκρουτζ ξεκινησε σαν σταρταπ απο 3 άτομα. Η εταιρία που το χρηματοδότησε κατείχε και το 50%. Στη συνεχεια όταν μεγάλωσε το σκρούτζ, αγόρασαν το ποσοστό αυτό πίσω με αποτέλεσμα πλεον να ανήκει σε αυτούς που το ξεκινησαν και όχι σε καποια αλλη εταιρια.
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Ότι είπε ο panos_zip από πάνω, κι εγώ έχω ψωνίσει κινητά, τηλεόραση, λάπτοπ και αρκετά άλλα κοκοψίνια, ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα......
    Το ότι στις 100 ξερω γω παραγγελίες θα υπάρχουν και 4-5 περιπτώσεις όπου δεν έγινε σωστή δουλειά νομίζω είναι στα όρια του φυσιολογικού.
    Όσοι παίρνετε/παραγγέλνετε ένα συγκεκριμένο είδος/μοντέλο και σας λένε δεν το έχουμε αλλά έχουμε το τάδε μπορείτε απλά να κοιτάξετε αλλού, δόξα τω καπιταλισμώ(!) υπάρχουν δεκάδες άλλα που θα το έχουν η μπορούν να το φέρουν....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Πιθανόν αρκετοί μπερδεύονται λιγάκι.
    Το skroutz είναι απλά μια μηχανή αναζήτησης. Δεν πουλάει τίποτα, ούτε παράγει προϊόντα.
    Δεν αγοράζουμε ΑΠΟ το skroutz, βρίσκουμε καταστήματα ΜΕΣΩ του skroutz.
    Στην προκειμένη περίπτωση, δεν έκανα κανένα παράπονο για το προϊόν παρά μόνο για την εξυπηρέτηση του συνεργαζόμενου καταστήματος.
    Ακόμη και αν είχα πρόβλημα με το προϊόν ΔΕΝ θα ενημέρωνα το skroutz, αλλά το κατάστημα. Το skroutz θεωρώ ότι πρέπει να ενημερώνεται μόνο αν το συνεργαζόμενο κατάστημα δεν τηρεί τους όρους συναλλαγών ή στοιχειώδεις κανόνες του εμπορίου-εξυπηρέτησης.
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  10. #25
    Το σκρουτζ τώρα πια ΚΑΙ πουλάει, ή καλύτερα "μεταπουλάει" https://www.skroutz.gr/ecommerce/landing
    Όχι ότι ισχύει για τις πιο πάνω περιπτώσεις αλλά απλά για ενημέρωση
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  11. #26
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Δηλαδή το σκρουτζ ''προστατεύει'' τα καταστήματα από ''κακούς'' καταναλωτές με κακές κριτικές αλλά δεν προστατεύει τον καταναλωτή από ψεύτικες ''καλές'' κριτικές αφού δεν κάνει κανένα έλεγχο σε αυτές;
    porca miseria.

  12. #27
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή το σκρουτζ ''προστατεύει'' τα καταστήματα από ''κακούς'' καταναλωτές με κακές κριτικές αλλά δεν προστατεύει τον καταναλωτή από ψεύτικες ''καλές'' κριτικές αφού δεν κάνει κανένα έλεγχο σε αυτές;
    Αετός είσαι !

    (Δεν ξέρω αν ''φιλτράρει'' τις καλές κριτικές, αλλά δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να το κάνει)
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    αρχικά λετε ολοι μαλακιες
    Αλλα στο τέλος θα ερθεις στα λογια μας..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Αετός είσαι !

    (Δεν ξέρω αν ''φιλτράρει'' τις καλές κριτικές, αλλά δεν βρίσκω κανέναν απολύτως λόγο να το κάνει)
    Οι καλές κριτικές δε μπορεί να προέρχονται απ' το κατάστημα?
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Οι καλές κριτικές δε μπορεί να προέρχονται απ' το κατάστημα?
    οχι εχει παραμέτρους .

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 14:48
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 14:55
  3. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34
  4. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:43
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF