Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Skroutz.gr: ”Ύποπτη” συμπεριφορά

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787

    Skroutz.gr: ”Ύποπτη” συμπεριφορά

    Το skroutz.gr επιδιώκει με διάφορα τεχνάσματα να αποκρύψει τις αρνητικές κρητικές προϊόντων.

    Πριν από κανένα πεντάμηνο αγόρασα από τοπικό κατάστημα ένα πιστόλι θερμού αέρα, από τα φθηνά “ελληνοποιημένα” κινέζικα.
    Μετά από 4-5 χρήσεις το εν λόγω εργαλείο ανεφλέγη και καταστράφηκε.
    Παρόλο που ήταν εντός εγγύησης και μετά από πολλά τηλέφωνα στο κατάστημα αγοράς, στο εξουσιοδοτημένο service, αλλά και στα κεντρικό τεχνικό τμήμα της εταιρείας στην Αθήνα πληροφορήθηκα και αφού πέρασαν 5 μήνες με όλα αυτά, πως “κρίνεται ασύμφορη η επισκευή του εργαλείου και πως δεν εμπίπτει τέτοιου είδους ζημιά μέσα στην εγγύηση”.
    Ούτε λόγος φυσικά για αντικατάσταση.
    Ένα πιστόλι που παράγει θερμότητα, υπερθερμάνθηκε χωρίς να υπάρχει μια ασφάλεια να προστατέψει το ίδιο το εργαλείο αλλά και τον χρήστη.

    Ψάχνοντας λοιπόν στο skroutz.gr να βρω κάτι ποιοτικότερο για να αντικαταστήσω το εργαλείο πέφτω πάνω στην ίδια μάρκα και στο ίδιο μοντέλο ανάμεσα στις καταχωρήσεις.
    Θεωρώ λοιπόν σωστό να παραθέσω την εμπειρία μου σε σχέση με το συγκεκριμένο προϊόν, προστατεύοντας έτσι και τους άλλους χρήστες.

    Ε τότε είναι που αρχίζει το γλέντι.
    Το skroutz.gr κατεβάζει άμεσα την κριτική και ανά 10-15 μέρες μου ζητάει και κάτι διαφορετικό για να την θεωρήσει έγκυρη.
    Αρχικά θέλει φωτογραφίες, μετά μου ζητάει παραστατικό αγοράς, μετά μου ζητάει ημερομηνία αγοράς για να δει αν είναι εντός εγγύησης και περιμένουμε...

    Όταν διαμαρτυρήθηκα με βεβαίωσαν ότι αυτή είναι η τυπική διαδικασία που ακολουθείται για όλες τις κριτικές, θετικές και αρνητικές.
    Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

    Τώρα περιμένω να μου ζητήσουν νούμερο παντόφλας, σπερμοδιάγραμμα και ωροσκόπο για να δημοσιεύσουν την κριτική μου.

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Είμαι απλά περίεργος, πόσο κόστιζε το εργαλείο;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    δε φαινονται παραλογα παντως αυτα που ζητανε, οπως πρεπει να εχει προστασια ο καταναλωτης, ετσι πρεπει να εχει προστασια και το καταστημα απο επιτηδειους

    το σκρουτζ ειναι αξιολογη υπηρεσια και δε πιστευω πως υπαρχει δολος αλλα καλα κανεις παντως που το κυνηγας

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Είμαι απλά περίεργος, πόσο κόστιζε το εργαλείο;
    Γύρω στο 15-20€.

    Κατά τη γνώμη μου δεν έχει σημασία και 2 ευρώ να έκανε εφόσον θεωρώ ότι δεν έκανε τη δουλεία του όπως περιγράφεται από την εταιρία πρέπει να υπάρχει κριτική.
    Αν έγραφε θερμοπίστολο 5 χρήσεων ή αν έλεγε στο manual να μην χρησιμοποιείται για περισσότερο από 10 συνεχόμενα λεπτά, κανένα πρόβλημα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    δε φαινονται παραλογα παντως αυτα που ζητανε, οπως πρεπει να εχει προστασια ο καταναλωτης, ετσι πρεπει να εχει προστασια και το καταστημα απο επιτηδειους

    το σκρουτζ ειναι αξιολογη υπηρεσια και δε πιστευω πως υπαρχει δολος αλλα καλα κανεις παντως που το κυνηγας
    Καλά κάνουν και τα ζητάνε τα στοιχεία, γιατί δεν τα ζητάνε όλα μαζί δεν καταλαβαίνω.
    Δεν έχω κάτι να κρύψω και στην τελική ας γράψουν ένα ωραίο κείμενο πριν κάνεις σχόλιο που θα εξηγεί "ευκρινώς και εμφανώς" ότι για δημοσίευση κριτικής απαιτείται έλεγχος και έγκριση που κατά μέσο όρο διαρκεί 1-2 μήνες και απαιτούνται τα "κάτωθι στοιχεία" συμπληρωμένα και μπλα μπλα μπλα.

  5. #5
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Γύρω στο 15-20€.

    Κατά τη γνώμη μου δεν έχει σημασία και 2 ευρώ να έκανε εφόσον θεωρώ ότι δεν έκανε τη δουλεία του όπως περιγράφεται από την εταιρία πρέπει να υπάρχει κριτική.
    Αν έγραφε θερμοπίστολο 5 χρήσεων ή αν έλεγε στο manual να μην χρησιμοποιείται για περισσότερο από 10 συνεχόμενα λεπτά, κανένα πρόβλημα.



    Καλά κάνουν και τα ζητάνε τα στοιχεία, γιατί δεν τα ζητάνε όλα μαζί δεν καταλαβαίνω.
    Δεν έχω κάτι να κρύψω και στην τελική ας γράψουν ένα ωραίο κείμενο πριν κάνεις σχόλιο που θα εξηγεί "ευκρινώς και εμφανώς" ότι για δημοσίευση κριτικής απαιτείται έλεγχος και έγκριση που κατά μέσο όρο διαρκεί 1-2 μήνες και απαιτούνται τα "κάτωθι στοιχεία" συμπληρωμένα και μπλα μπλα μπλα.
    Πιθανώς γιατί δεν έχουν όρεξη για εισαγγελικές παραγγελίες και να τρέχουν στα δικαστήρια.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παιδιά ο Σκρουτζ δεν έχει εσάς πελάτες και προστατεύει τις επιχειρήσεις του.
    Κι εγώ έχω ανάλογη εμπειρία με A/C
    Βρίσκω ένα λέω οκ μου κάνει.
    Κάνω παραγγελία απ το τηλέφωνο μου λένε...
    -Ξέρετε μας τέλειωσε (στο Σκρουτζ παρέμεινε διαθέσιμο)
    Έχουμε όμως το λίγο πιο καινούριο μοντέλο με + τόσα ευρώ
    1ο ψέμα κι εδώ έπρεπε να πω οκ ευχαριστώ και χάρηκα πολύ
    κάνω τη λαλακία και λέω οκ φέρτε αυτό
    -Τι μέρα μπορείτε μου λέει?

    -Αααααα Χ δεν μπορούμε εμείς Ψ
    -Οκ ρε παιδιά (2η λαλακία) Ψ αλλά σας παρακαλώ 5 γιατί μετά έχω μια δουλειά.
    -Ναι ναι φυσικά κανένα πρόβλημα (ακούγεται κάποιος ήχος στο τηλέφωνο σα γρατζούνισμα ένα πράμα, σαν
    να ξύνει κάτι αλλά δεν έδωσα σημασία )

    Τη μέρα Ψ περιμένω σα μλκς και 7.45 (από 5) και αφού με έχουν πάρει και έχουν βρίσει 2 3 φορές οι πελάτες μου
    Παίρνω τηλέφωνο τον οδηγό.
    -Έλα ρε μεγάλε που είσαι?
    -Σε 5 είμαι εκεί....
    -Δεν κατάλαβες που είσαι?
    - Στου διαόλου τον πατέρα (ήταν)
    Του κάνω ένα τρισάγιο επί τόπου και του λέω ακριβώς να χώσει το μηχάνημα
    Πάω στο Σκρουτζ να τους στολίσω αλλά...
    Αρ. παραστατικού ?
    -Γιοκ
    Κριτική δεν έχει.



    Google μόνο.
    Ο τυπάς εκεί είχε άριστες και κάκιστες κριτικές ΜΟΝΟ
    Τελευταία τροποποίηση από Parking; 07/01/2020 στις 15:41.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Είναι λογικό να ζητούν αποδεικτικό αγορας
    Αλλιώς θα εβριζε ο ένας τον άλλον για δυσφημιση

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    Είναι λογικό να ζητούν αποδεικτικό αγορας
    Αλλιώς θα εβριζε ο ένας τον άλλον για δυσφημιση
    Βρε δε διαφωνούμε στείλε ΕΝΑ mail που να ζητάς, φωτογραφία, παραστατικό, αναλυτικό τηλεφωνικό λογαριασμό που να δείχνει ότι όντως κάλεσα την τεχνική υποστήριξη, την εξυπηρέτηση πελατών, το ΑΦΜ, βάλε με να λύσω και ένα από αυτά που λένε ότι δεν είμαι ρομπότ και δεν υπάρχει τίποτα ύποπτο.

    Γιατί μΕ τα κάνς τσουρέκια με 10 mail στο σύνολο και μου λες η "κριτική σας θέλει επαναδιατύπωση"...

    Αυτό το λιγότερο, αν όχι "ύποπτο", δείχνει ξεκάθαρα ανεπαρκή σχεδιασμό στην δημοσιοποίηση κριτικών και στο σύνολο του συστήματος αξιολόγησης.

    Με τέτοια τακτική το 90% των ανθρώπων θα πει δεν βαριέσαι δεν ασχολούμαι.
    Ε τώρα τι κριτική να διαβάσω και τι να πιστέψω και επειδή όλοι καταλαβαίνουμε πως "καλή κριτική σε κακό προϊόν" δεν θα πείραζε κανένα, αλλά το αντίθετο "ενοχλεί", έχεις αναιρέσει απευθείας την αξιοπιστία της πλατφόρμας σου.

    Anyways εγώ τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα, ας βγάλουν και οι υπόλοιποι τα δικά τους.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Κάνω παραγγελία απ το τηλέφωνο μου λένε...
    -Ξέρετε μας τέλειωσε (στο Σκρουτζ παρέμεινε διαθέσιμο)
    Έχουμε όμως το λίγο πιο καινούριο μοντέλο με + τόσα ευρώ
    To No1 κόλπο των επιχειρήσεων που φαίνονται στο skroutz είναι αυτό.

    Βάζουν ΕΠΙΤΗΔΕΣ ένα προιόν που ΞΕΡΟΥΝ ότι ΔΕΝ το έχουν, συχνά σε απίθανα καλή τιμή, για να σε τραβήξουν ως πελάτη και να σου δώσουν κάτι άλλο τελικά. Σου λέει, στους 100 που τραβήξαμε να παραγγείλουν στο site μας, άμα πείσουμε 10 να πάρουνε κάτι άλλο, έχουμε κάνει 10 πωλήσεις. Χωρίς το κόλπο, αυτές οι 10 πωλήσεις, θα ήταν μηδέν.

    Καλό εργαλείο το skroutz, και δεν φταίει το ίδιο για τις πρακτικές των επιχειρήσεων, αλλά ΠΑΝΤΑ τα αποτελέσματα που βγάζει τα εξετάζουμε με λογική ''γιαααααα να δούύύύμε''
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αν ζητάνε τα ίδια και για τις καλές κριτικές καταστημάτων το βρίσκω δίκαιο.
    porca miseria.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Προσωπικά, έχω αφήσει θετική κριτική με 2 κλικ.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Το να βγάλεις άκρη είναι κάτι σχετικό στην Ελλάδα, όμως θα σταθώ σε άλλο σημείο που δεν αναφέρθηκε και είναι η επιλογή του brand εργαλείου.
    Κατά την άποψη μου θα πρέπει να είναι κάποια που έχει ικανό και αποδεδειγμένο after sales αντιπροσώπου και μαμά εταιρεία με customer service που να δέχεται παράπονα όσο αναφορά την βελτίωση της. Και τα δύο συστατικά αυτά θα σε αποζημιώσουν αν χρειαστεί, ενώ εάν δεν υπάρχει κάτι από τα δύο μπαίνεις σε περιπέτειες(αν χρειαστεί υποστήριξη).

    Παράδειγμα και θέλω να το αναφέρω και εγώ από δική μου εμπειρία (μέσω skroutz πάντα η αγορά) με ένα φορτιστή μπαταριών της einhell, η οποία ενώ κατασκευάζει μπατζετ εργαλεία, έχει πολύ καλό after sales, υποστηρίζει άμεσα και υποδειγματικά όσες φορές διαπιστώθηκε κάτι εντός εγγύησης.

    Οπότε προσοχή και πρόσθεσε μερικά ακόμη κριτήρια κατά την επιλογή
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της DriveR
    Εγγραφή
    14/03/2019
    Μηνύματα
    32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Το skroutz.gr επιδιώκει με διάφορα τεχνάσματα να αποκρύψει τις αρνητικές κρητικές προϊόντων.

    Πριν από κανένα πεντάμηνο αγόρασα από τοπικό κατάστημα ένα πιστόλι θερμού αέρα, από τα φθηνά “ελληνοποιημένα” κινέζικα.
    Μετά από 4-5 χρήσεις το εν λόγω εργαλείο ανεφλέγη και καταστράφηκε.
    Παρόλο που ήταν εντός εγγύησης και μετά από πολλά τηλέφωνα στο κατάστημα αγοράς, στο εξουσιοδοτημένο service, αλλά και στα κεντρικό τεχνικό τμήμα της εταιρείας στην Αθήνα πληροφορήθηκα και αφού πέρασαν 5 μήνες με όλα αυτά, πως “κρίνεται ασύμφορη η επισκευή του εργαλείου και πως δεν εμπίπτει τέτοιου είδους ζημιά μέσα στην εγγύηση”.
    Ούτε λόγος φυσικά για αντικατάσταση.
    Ένα πιστόλι που παράγει θερμότητα, υπερθερμάνθηκε χωρίς να υπάρχει μια ασφάλεια να προστατέψει το ίδιο το εργαλείο αλλά και τον χρήστη.

    Ψάχνοντας λοιπόν στο skroutz.gr να βρω κάτι ποιοτικότερο για να αντικαταστήσω το εργαλείο πέφτω πάνω στην ίδια μάρκα και στο ίδιο μοντέλο ανάμεσα στις καταχωρήσεις.
    Θεωρώ λοιπόν σωστό να παραθέσω την εμπειρία μου σε σχέση με το συγκεκριμένο προϊόν, προστατεύοντας έτσι και τους άλλους χρήστες.

    Ε τότε είναι που αρχίζει το γλέντι.
    Το skroutz.gr κατεβάζει άμεσα την κριτική και ανά 10-15 μέρες μου ζητάει και κάτι διαφορετικό για να την θεωρήσει έγκυρη.
    Αρχικά θέλει φωτογραφίες, μετά μου ζητάει παραστατικό αγοράς, μετά μου ζητάει ημερομηνία αγοράς για να δει αν είναι εντός εγγύησης και περιμένουμε...

    Όταν διαμαρτυρήθηκα με βεβαίωσαν ότι αυτή είναι η τυπική διαδικασία που ακολουθείται για όλες τις κριτικές, θετικές και αρνητικές.
    Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

    Τώρα περιμένω να μου ζητήσουν νούμερο παντόφλας, σπερμοδιάγραμμα και ωροσκόπο για να δημοσιεύσουν την κριτική μου.
    Έχει αναφερθεί πολλές φορές ότι η συγκεκριμένη εταιρεία χρησιμοποιεί τέτοιου είδους πρακτικές, όπως και πολλά άλλα σαιτ πχ doctoranytime και κάτι τέτοια, αν δείτε πχ ένα μαγαζί γράφει ότι έχει μια αρνητική κριτική και όπως διαβάζεις βλέπεις και άλλες δεκάδες! Αυτό είναι ένα είδος δολιοφθοράς που γίνεται και παράνομο εντελώς, για αυτό μεγάλη προσοχή, υπάρχουν και άλλα σαιτ τα οποία είναι πιο αξιόπιστα πχ bestprice.gr! Πάντα να αξιολογείτε και στο google, αν η εταιρεία δεν έχει και εκεί προφιλ απλά μακριά!

    Επίσης πολλές φορές δείχνει σε διαθεσιμότητα προιόντα που εν τέλη δεν υπάρχουν καν και ίσως περιμένεις μέρες.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    To No1 κόλπο των επιχειρήσεων που φαίνονται στο skroutz είναι αυτό.

    Βάζουν ΕΠΙΤΗΔΕΣ ένα προιόν που ΞΕΡΟΥΝ ότι ΔΕΝ το έχουν, συχνά σε απίθανα καλή τιμή, για να σε τραβήξουν ως πελάτη και να σου δώσουν κάτι άλλο τελικά. Σου λέει, στους 100 που τραβήξαμε να παραγγείλουν στο site μας, άμα πείσουμε 10 να πάρουνε κάτι άλλο, έχουμε κάνει 10 πωλήσεις. Χωρίς το κόλπο, αυτές οι 10 πωλήσεις, θα ήταν μηδέν.

    Καλό εργαλείο το skroutz, και δεν φταίει το ίδιο για τις πρακτικές των επιχειρήσεων, αλλά ΠΑΝΤΑ τα αποτελέσματα που βγάζει τα εξετάζουμε με λογική ''γιαααααα να δούύύύμε''
    H ζωή είναι σαν το φροντιστήριο
    πληρώνεις και μαθαίνεις

  15. #15
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Όσο πιο δημοφιλές γίνεται το σκρουτζ, τόσο πιο πιθανό να αναρτηθούν ψευδείς κριτικές, έχω ενδείξεις ότι συμβαίνει τόσο με αρνητικές όσο και με θετικές. Το ίδιο το σκρουτζ προσπαθεί να προστατεύσει το "προϊόν" του, εις βάρος ενός πραγματικού καταναλωτή στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/12/2003, 15:48
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 15:55
  3. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 22:34
  4. protash gia to neo moto.gr
    από vasdekiss στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:43
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF