Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: Περί Φλαντζών

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Στις φλατζες καυσης, περνανε και ενα σπρει χαλκου πχ PERMATEX Copper Spray-A-Gasket
    Σε μαμά μεταλλικές φλάτζες καύσης(τρίφυλλες ή μη) που έχουν ένα στρώμα από ειδικό μαύρο υλικό εξωτερικά, δεν περνάνε απολύτως τίποτε,για πολλούς και διάφορους λόγους.

    Αν πάλι μιλάμε για ειδική εφαρμογή/άφτερμάρκετ τότε αλλάζει το θέμα.

    Σε μαμά γιαπωνέζικη όμως ποτέ.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα χρειαστώ την καύσης για λόγους συντήρησης στα 38000χλμ.
    Θεωρείς ότι έχει νόημα (ποιότητα - αντοχή) να προτιμήσω* μια δική τους αντί της kawasaki?


    *εννοώ να προτείνω στον μηχανικό μου αν και εφόσον αξίζει κ.λπ.
    Αν δεν έχεις διαρροές μην το πειράζεις, οι φλάτζες καύσης σε καμμία περίπτωση δεν θεωρούνται εξάρτημα που αλλάζει προληπτικά.

    Αν πάλι απαιτείται αλλαγή, μαμά kawasaki.

  3. #18
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Ήταν σταματημένο για χρόνο + το μοτέρ και θα ανοιχτεί η κεφαλή για φινίρισμα αυλών, ελατήρια κ.λπ.
    Μου είπε ο μηχανικός ότι μπορεί να χρειαστεί, να το έχω υπόψιν, μπορεί και όχι πιο πιθανά.

    Θέλω να πιστεύω πως δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά, αν χρειάζεται έστω και θεωρητικά για να είναι όσο
    το δυνατον καλύτερα η γενικότερη υγεία του μοτερ με βρίσκει σύμφωνο.
    Και τα ελατήρια, δεν πιστεύω πως θα έχουν κάτι απλά εφόσον θα ανοιχτεί και το κόστος δεν είναι απαγορευτικό
    να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερα.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ήταν σταματημένο για χρόνο + το μοτέρ και θα ανοιχτεί η κεφαλή για φινίρισμα αυλών, ελατήρια κ.λπ.
    Μου είπε ο μηχανικός ότι μπορεί να χρειαστεί, να το έχω υπόψιν, μπορεί και όχι πιο πιθανά.

    Θέλω να πιστεύω πως δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά, αν χρειάζεται έστω και θεωρητικά για να είναι όσο
    το δυνατον καλύτερα η γενικότερη υγεία του μοτερ με βρίσκει σύμφωνο.
    Και τα ελατήρια, δεν πιστεύω πως θα έχουν κάτι απλά εφόσον θα ανοιχτεί και το κόστος δεν είναι απαγορευτικό
    να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερα.
    Για πόσο χρόνο ήταν σταματημένο;
    Φινίρισμα αυλών;
    Δηλαδή;

    Στη θέση σου θα του έβαζα μπροστά και μόνο εαν είχε θέμα θα το άνοιγα.

    Εκτός και αν σκέφτεσαι αύξηση απόδοσης, οπότε πάσο,άνοιξέ το προληπτικά.

    Αλλαγή φλάτζαν καύσεως θεωρείται επισκευή μετά από βλάβη και σαφώς και δε συνηθίζεται.
    Αν πάλι πας γενική ανακατασκευή, τότε αλλάζεις και μέταλλα μπιελών.

  5. #20
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Αν μου τα είπαν σωστά για 1,5 χρόνια. Φινίρισμα εννοώ να γυαλιστούν οι εξαγωγής, να καθαριστούν ραφές και
    χοντράδια απο τους εισαγωγής, να επιστρέψει με λίγα λόγια η κεφαλή σε "καινούρια" κατάσταση συν μια τυπική
    φροντίδα καλής λειτουργίας, ελέγχου επιφανειών, ζυγίσματα κ.λπ.

    Το κάτι παραπάνω που θα έκανε μια μικρή βιοτεχνία - βελτιωτής έτσι ώστε να είναι σε όσο το δυνατόν καλύτερη
    και αποδοτικότερη κατάσταση χωρίς να αναιρέσει την αντοχή που έχει από το εργοστάσιο.
    Ένα blue printing στα πλαίσια της βελτίωσης χωρίς να αλλάξουν οι ανοχές.

    Δεν είχα την πολυτέλεια να το βάλουμε μπρος και βλέπουμε και από την στιγμή που θα χρειαστεί
    νέα χαρτογράφιση έτσι και αλλιώς προσπαθώ να είναι όλα στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.

    υγ: δεν είμαι ο Σέλμπι, απλά τα μοτέρ αυτά τρέχουν πάνω από 10 χρόνια και οι μηχανικοί που τα μελέτησαν
    έχουν μοιράσει την εμπειρία τους προσφέροντας ένα μπούσουλα ανάλογα τι θες να κάνεις.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν μου τα είπαν σωστά για 1,5 χρόνια. Φινίρισμα εννοώ να γυαλιστούν οι εξαγωγής, να καθαριστούν ραφές και
    χοντράδια απο τους εισαγωγής, να επιστρέψει με λίγα λόγια η κεφαλή σε "καινούρια" κατάσταση συν μια τυπική
    φροντίδα καλής λειτουργίας, ελέγχου επιφανειών, ζυγίσματα κ.λπ.

    Το κάτι παραπάνω που θα έκανε μια μικρή βιοτεχνία - βελτιωτής έτσι ώστε να είναι σε όσο το δυνατόν καλύτερη
    και αποδοτικότερη κατάσταση χωρίς να αναιρέσει την αντοχή που έχει από το εργοστάσιο.
    Ένα blue printing στα πλαίσια της βελτίωσης χωρίς να αλλάξουν οι ανοχές.

    Δεν είχα την πολυτέλεια να το βάλουμε μπρος και βλέπουμε και από την στιγμή που θα χρειαστεί
    νέα χαρτογράφιση έτσι και αλλιώς προσπαθώ να είναι όλα στην καλύτερη δυνατή κατάσταση.

    υγ: δεν είμαι ο Σέλμπι, απλά τα μοτέρ αυτά τρέχουν πάνω από 10 χρόνια και οι μηχανικοί που τα μελέτησαν
    έχουν μοιράσει την εμπειρία τους προσφέροντας ένα μπούσουλα ανάλογα τι θες να κάνεις.
    Το blue printing δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό που θες να κάνεις.

    Οι αυλοί εισαγωγής αν πειραχθούν χωρίς να μπει η κεφαλή σε flow bench
    με στόχο συγκεκριμένα πράγματα με συγκεκριμένο εκκεντροφόρο, ίσως κάνουν τα πράγματα χειρότερα.

    Ενάμιση χρόνος ακινησία δεν είναι κάτι τραγικό.
    Για τί μηχανάκι μιλάμε;

    Χωρίς παρεξήγηση θα πρότεινα να μη το πειράξεις και να το ανοίξεις μόνο αν πάθει βλάβη.

    Ανοίγεις πολλά θέματα για τα οποία μάλλον δεν έχεις επαρκή ενημέρωση.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Δεν βλέπω λόγο να ανοίξεις το οτιδήποτε, 1.5 χρόνος. Λάδια, κανά μπουζί και αν, και αν μιλάμε για carbs ένα λύσιμο-καθάρισμα.

    Στους φλαντζάδες πάμε όταν η εργοστασιακή φλάντζα δεν διατίθεται ή είναι πολύ ακριβή ή θέλουμε ειδική κατασκευή.

    Το σπρέι χαλκού, επιδιορθώνει την φθαρμένη κόλλα-βαφή που έχει η μεταλική φλάντζα, έτσι ώστε σε κάποιες περιπτώσεις, να μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #23
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Ευχαριστώ και τους δύο που με συμμορφώνετε. Μη με παρεξηγείτε, έχω κάποιες ταχα μου απαιτήσεις για την υποδύναμη
    που θέλω να πετύχω και η όποια αποφασιστικότητα έρχεται με την δουλειά και τις γνώσεις όλων αυτών που έχουν
    ασχοληθεί με αυτό το μοτέρ με πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις απο εμένα.

    Φαίνεται "εύκολο" γιατί και το μοτερ του ER6 είναι εύκολο, γιατί έτυχε και έχω την πολυτέλεια 2 μοτέρ, γιατί
    ο πρώτος ιδιοκτήτης ήταν άτσαλος και ο άνθρωπος στην ουσία μου χρηματοδότησε το άνοιγμα του μοτερ, γιατί
    τον τελικό λόγο τον έχει ο μηχανικός και προφανώς γιατί μου είναι ευχάριστο να βελτιώσω την μοτό μου.

    Αντίστοιχα είχα κινηθεί παρέα με την BBpower στην προηγούμενη μοτό που η κατακραυγή ήταν μεγάλη (και δικαιολογημένη, r1100gs)
    και είχα πετύχει 93hp τροχό που μετά από 90000χλμ δεν είχε το παραμικρό και την πούλησα χωρίς τύψεις λέγοντας
    στον επόμενο πως καλύπτω οτιδήποτε εμφανίσει τον επόμενο χρόνο. Έχουν περάσει 5 και ούτε τηλέφωνο δεν έχει πάρει ο αγύρτης!

  9. #24
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος

    Το σπρέι χαλκού, επιδιορθώνει την φθαρμένη κόλλα-βαφή που έχει η μεταλική φλάντζα, έτσι ώστε σε κάποιες περιπτώσεις, να μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί.
    Το σπρέι χρησιμοποιείται σε καινούργια φλάτζα η οποία στο μέλλον ίσως να μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί.
    Αλλά δεν είναι η δουλειά του αυτή, είναι για να μειώσει πιθανότητες μη καλής στεγανοποίησης από πιθανό ατελές σημείο στις επιφάνειες μεταξύ κυλίνδρου και κάρτερ και βοηθάει στην διάχυση της θερμοκρασίας της φλατζας.
    RIDE MORE TALK LESS

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF