Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Περί Φλαντζών

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787

    Περί Φλαντζών

    Γενικές απορίες περί φλαντζών.

    1. OEM, After market ή "κόβουμε" μόνοι μας;

    2. Για κύλινδρο, κεφαλή πάμε σε "μαμά" ή δεν πειραματιζόμαστε με αυτά;

    3. Περμανίτες ή φλαντζόχαρτο, που μπορεί να τοποθετηθεί το πρώτο και που το δεύτερο και που "απαγορεύεται δια ροπάλου" η χρήση τους;

    4. Χρησιμοποιείται μαζί με τη φλάντζα και φλαντζόκολα ή σιλικόνη κατά την τοποθέτηση;

    5. Άλλα υλικά φλαντζών και πλεονεκτήματα τους;

    6. Σετ ή μεμονωμένες;

    Sorry πολλές απορίες μαζεμένες, αλλά δεν βρήκα πουθενά συγκεντρωμένη πληροφορία και θεώρησα ότι έχει ένα ενδιαφέρον.

    Γενικά οι φλάντζες αντιπροσωπείας μου φαίνονται πανάκριβες.

    Πολλές φορές ανοίγεις κάτι για επιθεώρηση, χαλάει η φλάντζα και μετά πρέπει να περιμένεις κάποιες μέρες μέχρι να έρθει η νέα.

    Μερικές φορές δεν βρίσκεις τη φλάντζα που θέλεις.

    Οι κριτικές που διαβάζω είναι αντικρουόμενες ακόμα και για τις επώνυμες, Athena, ProX κλπ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    537
    Κεφαλής και κυλίνδρου παίρνεις τα εργοστασιακά ή επώνυμα αφτερμαρκετ.

    Τις πλαϊνές μπορείς να αγοράσεις φλατζοχαρτο και να τις κόψεις μόνος. Σε φλατζα κυλίνδρου και κεφαλής ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν βάζεις κόλλες. Υπάρχουν όμως μερικά μοντέλα που μερικοί μάστορες βάζουνε εμπειρικά πχ XT 600 για να μην δακρύζουν.

    Στις πλαϊνές βάζεις λίγο φλατζοκολλα

    Οι prox και οι athena είναι δοκιμασμένες και αξιόπιστες.

    Συμφέρει να αγοράσεις ένα αφτερμαρκετ σετ. Τα έχει όλα μέσα και ξεμπερδευεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Δεν θα έβαζα ποτέ σε ktm (ή σε οποιαδήποτε άλλη μηχανή ) φλάντζα κεφαλής και κυλίνδρων χειροποίητη ή αφτερ όσο καλή κι αν είναι. Δλδ το 2

    Τα υπόλοιπα εξαρτάται τι υλικά θέλεις να μονώσεις ,σφραγίσεις, στεγανοποιήσεις και τι καταπονήσεις θα υπάρχουν. Χημικά Σκόνη αέρας Καύσιμα Υγρά ψυγείου λάδια κλπΔεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερο μέρος της μοτοσυκλέτας που να τα συνδυάζει όλα αυτά μαζί . Την κυλινδροκεφαλή.

    Σε παπί και βέσπα βάλε ότι θέλεις. Κάποιοι κόβαν και χαρτόνια από κορν φλεικς για να φτιάξουν φλάντζες. Πρέπει να άφηναν και μια μυρωδιά κοκο τσοπς στα λάδια

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Δε ξερω για τι ποσά μιλάμε,αλλά προσωπικά θα εγερνα στο εργοστάσιακο σετ να τελειώνω. Εκτός κ αν έκαναν πχ 100€ της ktm κ 20€ της Athena.

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Φλαντζοχαρτο, ψαλιδι για κοψιμο στο περίπου, ματσόλα ή σφυρι με πλαστικο κεφαλι για φινιρισμα και μετα βουρ στην αντιπροσωπεια για μανισιες..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Κάνα δυο παραδείγματα.

    Η KTM για το τριμπούρδελ@ μου δίνει 7 διαφορετικά πάχη φλαντζών κυλίνδρου από 8€ η κάθε μία.
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς εξαρχής να ξέρεις ποια είναι η σωστή.
    Οπότε πρέπει να κάνεις πειράματα και πιθανότατα να σου χαλάσει και καμία στα βάλε βγάλε.
    Τα after market σετ έρχονται συνήθως με 2-3 πάχη.

    Άλλο παράδειγμα, έχω πριν κάνα μήνα ένα δάκρυ από την τρυπούλα στην αντλία νερού για το "κουλούρι" μου.
    Αγοράζω όλα τα ανταλλακτικά βγάζω το καπάκι της αντλίας σκίζεται η φλάντζα. (13€)
    Όλα μέσα στην αντλία δείχνουν σε καλή κατάσταση, ρίχνω ένα καθάρισμα από την μούργα που είχε μαζευτεί, αλλάζω την σκισμένη φλάντζα του καπακιού, η διαρροή σταματά, τουλάχιστον προσωρινά.
    Αν εμφανιστεί ξανά πιθανότατα να χρειαστεί να ανοιχτεί και το καπάκι συμπλέκτη για να επιδιορθωθεί με 2-3 μέρες αναμονή και κόστος φλάντζας συμπλέκτη (20€).

    Τρίτο παράδειγμα, το καπάκι του βολάν στο ΚΤΜ αφήνει να περάσει σκόνη και υγρασία, θέλει άνοιγμα και επιθεώρηση κάθε τρεις και λίγο.
    Τιμή φλάντζας 10€ OEM, 4€ after market made in PRC.
    Τι κάνω στοκάρω για να έχω καβάντζα;
    Εδώ μπορώ να την γλιτώσω με φλαντζόχαρτο;

    Από την άλλη για παράδειγμα βρήκα από ποια εταιρεία παίρνει η ProX τα φύλλα για να κόψει τις φλάντζες της, άρα θεωρητικά θα μπορούσα να έχω την ίδια ποιότητα αγοράζοντας φύλλο και κόβοντας μόνος μου ότι χρειάζομαι.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Δεν ξέρω για κατεμ αλλά η ποιότητα των μαμά ιαπωνικών είναι άριστη και δεν υπάρχει σε άφτερμάρκετ.


    Μη σκέφτεστε μόνο το κόστος, αλλά και την ταλαιπωρία, το χρόνο και το κόστος των υγρών σε περίπτωση διαρροών.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω για κατεμ αλλά η ποιότητα των μαμά ιαπωνικών είναι άριστη και δεν υπάρχει σε άφτερμάρκετ.


    Μη σκέφτεστε μόνο το κόστος, αλλά και την ταλαιπωρία, το χρόνο και το κόστος των υγρών σε περίπτωση διαρροών.
    Δεν είναι το κόστος η μεγαλύτερη ανησυχία μου όσο οι χρόνοι αναμονής ή η δυσκολία εύρεσης και δεν μιλάω για προγραμματισμένες επισκευές.

    Η αλήθεια είναι ότι χαλβαδιάζω κατά καιρούς και κάτι χρέπια προηγούμενων δεκαετιών για ανακατασκευή που μάλλον δύσκολα θα βρεις μαμά φλάντζα για αυτά.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Να μην το χαλβαδιάζεις γιατί η αναμονή και η αναζήτηση ανταλλακτικών που δεν υπάρχουν πλέον μπορεί και είναι μεγαλύτερη από ένα οποιοδήποτε καινούριο μοντέλο.

    Ναι σε κάτι τέτοια όπως το βολάν που είναι μόνο για σκόνες και νερά θα μπορούσες να τις κόψεις μόνος σου . Αλλά εώς εκεί. Την τελευταία που έκοψα για κάρτερ λαδιού , έχανε σε ένα σημείο και αναγκάστηκα να βαλω λίγο φλαντζόκολλά. Αλλά επί 2 βδομάδες ήμουν ξάπλα κάτω από το μηχανάκι για να το ελέγχω. Τόση ξάπλα για 12 ευρώ που είχε η γνήσια δεν άξιζε. Παρομοιώς και στο καπάκι του συμπλέκτη όπου είχα κόψει περμανίτη 0,4 χιλ.Σαν αποτέλεσμα η όλη δουλειά ,η διαδικασία και η γνώση Ναι άξιζε. Αλλά σε κεφαλή δεν θα το έκανα ποτέ.

    Από τότε ο συμπλέκτης έχει ανοιχτέι άλλες 2 3 φορές προσεκτικά με την ίδια φλάντζα επάνω. Αλλά και πάλι θέλει πολύ προσοχή μην σου σκιστεί καθώς και για τον έλεγχο τυχών διαρροών. Υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής προτείνει πάντα καινούρια φλάντζα σε κάθε άνοιγμα.

    Να κάνεις υπομονή ειδικά για την κεφαλή. Ούτε Αθηνά ούτε Δίας φλάντζες σε αυτό το σημείο
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 09/01/2020 στις 17:29.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ψέμματα ,1 1,5 χιλιοστό ήταν η φλάντζα. Δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Να μην το χαλβαδιάζεις γιατί η αναμονή και η αναζήτηση ανταλλακτικών που δεν υπάρχουν πλέον μπορεί και είναι μεγαλύτερη από ένα οποιοδήποτε καινούριο μοντέλο.

    Ναι σε κάτι τέτοια όπως το βολάν που είναι μόνο για σκόνες και νερά θα μπορούσες να τις κόψεις μόνος σου . Αλλά εώς εκεί. Την τελευταία που έκοψα για κάρτερ λαδιού , έχανε σε ένα σημείο και αναγκάστηκα να βαλω λίγο φλαντζόκολλά. Αλλά επί 2 βδομάδες ήμουν ξάπλα κάτω από το μηχανάκι για να το ελέγχω. Τόση ξάπλα για 12 ευρώ που είχε η γνήσια δεν άξιζε. Παρομοιώς και στο καπάκι του συμπλέκτη όπου είχα κόψει περμανίτη 0,4 χιλ.Σαν αποτέλεσμα η όλη δουλειά ,η διαδικασία και η γνώση Ναι άξιζε. Αλλά σε κεφαλή δεν θα το έκανα ποτέ.

    Από τότε ο συμπλέκτης έχει ανοιχτέι άλλες 2 3 φορές προσεκτικά με την ίδια φλάντζα επάνω. Αλλά και πάλι θέλει πολύ προσοχή μην σου σκιστεί καθώς και για τον έλεγχο τυχών διαρροών. Υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής προτείνει πάντα καινούρια φλάντζα σε κάθε άνοιγμα.

    Να κάνεις υπομονή ειδικά για την κεφαλή. Ούτε Αθηνά ούτε Δίας φλάντζες σε αυτό το σημείο
    ΟΚ, το κατάλαβα, όπου έχουμε "ζουμιά" πάμε σε "μαμά", όπου δεν έχουμε μπορούμε κάνουμε "χειροτεχνία", αν έχουμε υπομονή , διαφορετικά μόνο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης.

    Κάπου είδα-διάβασα-άκουσα, λίγο γράσο στις μεταλλικές επιφάνειες που θα πατήσει η φλάντζα για να βγει με μεγαλύτερη ευκολία και να μην σκιστεί την επόμενη φορά.
    Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά λέω να το δοκιμάσω.

    Επίσης η KTM προτείνει για το καπάκι του βολάν και λίγη σιλικόνη για να σταθεροποιηθεί η φλάντζα, αλλά αναρωτιέμαι μήπως το λέει και για λόγους καλύτερης στεγάνωσης.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Γενικές απορίες περί φλαντζών......
    Για φλάντζες κάθε είδους έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από το κατάστημα Gemoflan στην Αθήνα.

    Και ειδικές κατασκευές π.χ. σε CBR400RR που έγινε αλλαγή φλάντζας κεφαλής, που έχει cam gear train, και έπρεπε να κατασκευαστεί φλάντζα με ελάχιστα μεγαλύτερο πάχος από την εργοστασιακή, ώστε να ισοφαρίσει το φρεζάρισμα στην κεφαλή και να μην αλλάξει η απόσταση στα δόντια των γραναζιών του cam gear train, και με μεταλικό δακτυλίδι στους κυλίνδρους.

    Για ότι θέλεις, ειδικά για το δικό σου, πάρε τηλέφωνο να σου πούνε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Ναι το γράσσο και η σιλικόνη βοηθά και στην τοποθέτηση για να μην φεύγει η φλάντζα από την θέση της.
    Χωρίς αναβατόριο πως νομίζεις κόλλησα την φλάντζα ξαπλωμένος τα ανάσκελα στο κάρτερ? Οδηγούς ξεοδηγούς χωρίς γράσσο δεν θα έμπαινε ποτέ !
    Η μηχανή έκανε κούνια μπέλα στο παλάγκο μισό μέτρο πιο πάνω στον αέρα και από κάτω εγώ. Και πάλι μου έφυγε λίγο η φλάντζα.
    'Αλλαξα όλη την λεκάνη γιατί τσάκισα τις στροφές στη τάπα.Είχα δεύτερη λεκάνη, περμανίτη και βιαζόμουν να πάω την πρώτη βόλτα.Την έβαψα με μαύρο θερμοκρασίας από μεταλλική που ήταν, την έψησα καλά με το θερμοπίστολο ,έκοψα φλάντζα με τους ζουμπάδες μου και τα κοπίδια μου και κοίταγα το μοτέρ να κρέμεται μετέωρο Τελειώνω ,πάω να φύγω Πρώτη βόλτα, πάρτα τα λάδια κάτω.

    Είχα κόψει το οριγνκ στο φίλτρο και έτρεξε μόλις πήρε μπροστά η αντλία . Πάρτον κάτω.Ξανά ξάπλα.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 09/01/2020 στις 21:48.

  14. #14
    Στις φλατζες καυσης, περνανε και ενα σπρει χαλκου πχ PERMATEX Copper Spray-A-Gasket
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC06336 (Medium).jpg‎   DSC06338 (Medium).jpg‎  
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  15. #15
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για φλάντζες κάθε είδους έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος από το κατάστημα Gemoflan στην Αθήνα.

    Και ειδικές κατασκευές π.χ. σε CBR400RR που έγινε αλλαγή φλάντζας κεφαλής, που έχει cam gear train, και έπρεπε να κατασκευαστεί φλάντζα με ελάχιστα μεγαλύτερο πάχος από την εργοστασιακή, ώστε να ισοφαρίσει το φρεζάρισμα στην κεφαλή και να μην αλλάξει η απόσταση στα δόντια των γραναζιών του cam gear train, και με μεταλικό δακτυλίδι στους κυλίνδρους.

    Για ότι θέλεις, ειδικά για το δικό σου, πάρε τηλέφωνο να σου πούνε.
    Θα χρειαστώ την καύσης για λόγους συντήρησης στα 38000χλμ.
    Θεωρείς ότι έχει νόημα (ποιότητα - αντοχή) να προτιμήσω* μια δική τους αντί της kawasaki?


    *εννοώ να προτείνω στον μηχανικό μου αν και εφόσον αξίζει κ.λπ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 19:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2004, 00:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 15:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 02:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 16:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF