Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 91

Θέμα: Περί πίσω ανάρτησης απορία

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν θα έχεις σωστή επιφάνεια έδρασης, θα αλλάξουν τα χαρακτηριστικά του εναπομείναντος σε σχέση με ότι είχε πριν.
    Μπορεί να τερματίζει και το πιστόνι ανάλογα την κατασκευή. Είναι και αρκετά δύσκολο να το κόψεις έτσι και αλλιώς.

    Τώρα στην περίπτωση του φίλου που έχει δύο όμοιες σε διαφορετικά μήκη, πολύ πιθανά να μπορούν στην k shock
    να χρησιμοποιήσουν το κάτω άκρο και το πιστόνι της παλιάς στην καινούρια. Το ελατήριο θα του πουν μετά το μέτρημα αν μπορεί
    να χρησιμοποιηθεί ή πρέπει να πάρει καινούριο, ανάλογα με τα κιλά του κ.λπ.

    Πολύ μπλέξιμο ρε παιδιά, δεν κάνεις οικονομία έτσι.
    Κοιτάς πόσα χιλιοστά χρειάζεσαι, βρίσκεις όσο το δυνατόν καινούρια ΟΕΜ ανάρτηση σε αυτό το μήκος
    πολυ καλύτερων προδιαγραφών και πηγαίνεις για service - αλλαγή ελατηρίου στοχεύοντας
    να γλυτώσεις τα 600 (τα οποία είναι τόσα από τις αρχές του 2000) της ohlins και να έχεις κάτι κοντά
    σε μια καλή ανάρτηση.

    Ακόμα καλύτερα, γνωρίζοντας το μήκος, ψάχνεις για μια καλή ανάρτηση μεταχειρισμένη απο κάποιον
    που πουλά την μοτό του και την δίνει ξεχωριστά ή δέχεται να του δωσεις χρήματα και την OEM σου.
    Επίσης service, έλεγχο κ.λπ.

    Επίσης πολύ σημαντικό είναι να ξέρεις τι χρειάζεσαι πριν κάνεις οτιδήποτε.
    Μια ακριβή επώνυμη after market δεν είναι απαραίτητα χρήσιμη σε όλους ούτε θα αντέξει περισσότερο
    από μια OEM.
    Πραγματικά το παιχνίδι της οικονομίας άρχισα να το χάνω από την αγορά λάθος ανάρτησης. Τώρα αν θα κάνω τράμπες με ελατήρια κτλ δεν ξέρω γιατί θα πάω στα ίδια πάλι (έτσι το σκέφτομαι). Θα δω τι θα μου πει και ο Kshock και θα το σκεφτώ ξανά!

  2. #32
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μια ακριβή επώνυμη after market δεν είναι απαραίτητα χρήσιμη σε όλους ούτε θα αντέξει περισσότερο
    από μια OEM.
    Συγνώμη αλλά εδώ διαφωνώ,μια after market των 400ε (wilbers/nitron π.χ) είναι επισκευάσιμη καταρχήν ,αλλάζει το ελατήριο εύκολα σε σχέση με τις σφραγισμένες εργοστασιακές.
    Πολύ πιθανό να μπαίνει και πιο premium ελατήριο όταν έρθει η ώρα της επισκευής.
    when life gets complicated... i ride.

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Έχεις δίκιο, προσπαθώ να γράφω λίγα και λείπουν λέξεις...

    Αυτό που ήθελα να πώ σε αυτή την παράγραφο είναι πως κάθε περιφερειακό διατίθεται σε διάφορες ποιότητες και χαρακτηριστικά.
    Αν δεν τα χρησιμοποιώ και η ΟΕΜ με καλύπτει ίσως είναι καλύτερα να έχω τις υπάρχουσες σε άριστη κατάσταση και
    να δώ αλλή μια χώρα, η να έχω δύο σετ τροχών με διαφορετικά λάστιχα κ.λπ.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Σαν ύστατη λύση, πριν την αγοροπωλησία αμορτισέρ με αμορτισέρ, ίσως, ανάλογα την περίσταση που το επιτρέπει το πλαίσιο και ο χώρος, και τα μέσα που έχεις ή μπορείς να βρεις-πληρώσεις, να μπορείς να φτιάξεις κάτι σαν αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P00113-211455.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	59,7 KB 
ID:	414201

    Αλλοιώς πούλα το λάθος, αγόρασε το σωστό.

    Θαυματουργός ακούω είναι και ο Ρεμούνδος πάρε τηλέφωνο και ρώτα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #35
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    ενα λυσιμο σε καθε περιπτωση θα σου κοστισει πανω απο 100ε...

    η τιμες για τετοια αμορτισερ ειναι συνηθως αρκετα χαμηλες, οποτε ελπιζοντας οτι δεν εδωσες πολλα χρηματα για αυτη την αναρτηση, θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις αν δεν μπαινει...και στην τελικη αμα ειναι να κανεις ''πατεντες'' στο αλλο αμορτισερ που εκανες, βρες εναν να επισκευασει το δικο σου στοκ, ετσι κ αλλιως μονο τα λαδια να αλλαξουν θα φτιαξει κατα πολυ

    αμα θες φτηνο ''φιξ'' μπορεις απλα να δεις τι αλλα μηχανακια εχουν παρομοια αμορτισερ πισω με ιδιο μηκος ματι-σε-ματι...συνηθως οεμ αμορτισερ βρησκεις αρκετα φτηνα στα μεταχειρισμενα, με τιμες 30-50ε συνηθως υπαρχουν επιλογες...

    οικονομικα αμορτισερ μετα καινουρια ειναι τα YSS...αρκετοι που τα εχουν τοποθετησει σε διαφορα μηχανακια ηταν πολυ ικανοποιημενοι με τους περισσοτερους να δηλωνουν οτι ηταν ξεκαθαρη βελτιωση σε σχεση με τα στοκ τους αμορτισερ...

    μετα ανεβαινεις λιγο σε τιμες σε wilbers/nitron/hyperpro κλπ, με την ολινς φυσικα να αποτελει την ακριβοτερη επιλογη...διαλεγεις επιλογη και παιρνεις αναλογα με το μπατζετ σου...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σαν ύστατη λύση, πριν την αγοροπωλησία αμορτισέρ με αμορτισέρ, ίσως, ανάλογα την περίσταση που το επιτρέπει το πλαίσιο και ο χώρος, και τα μέσα που έχεις ή μπορείς να βρεις-πληρώσεις, να μπορείς να φτιάξεις κάτι σαν αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P00113-211455.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	59,7 KB 
ID:	414201

    Αλλοιώς πούλα το λάθος, αγόρασε το σωστό.

    Θαυματουργός ακούω είναι και ο Ρεμούνδος πάρε τηλέφωνο και ρώτα.
    Πολύ ωραία λύση αλλά δεν μου κάθεται καλά να πειράξω τον σκελετό. Αυτός ο αποστάτης θα πρέπει να κολληθεί κατά πρώτον και κατά δεύτερον μου είπε ο Τασούλης ότι η γωνία που είναι φτιαγμένο να δουλεύει το μακρύ αμορτισέρ είναι μικρότερη και είναι τελείως διαφορετικό από το δικό μου, οπότε ότι και να κάνω δεν θα δουλέψει σωστά εκτός και εάν αλλάξω την γωνία και την μικρύνω. Και θα πάρω αύριο πρωί τον Ρεμούνδο για να ρωτήσω και να περάσω από εκεί.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    ενα λυσιμο σε καθε περιπτωση θα σου κοστισει πανω απο 100ε...

    η τιμες για τετοια αμορτισερ ειναι συνηθως αρκετα χαμηλες, οποτε ελπιζοντας οτι δεν εδωσες πολλα χρηματα για αυτη την αναρτηση, θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις αν δεν μπαινει...και στην τελικη αμα ειναι να κανεις ''πατεντες'' στο αλλο αμορτισερ που εκανες, βρες εναν να επισκευασει το δικο σου στοκ, ετσι κ αλλιως μονο τα λαδια να αλλαξουν θα φτιαξει κατα πολυ

    αμα θες φτηνο ''φιξ'' μπορεις απλα να δεις τι αλλα μηχανακια εχουν παρομοια αμορτισερ πισω με ιδιο μηκος ματι-σε-ματι...συνηθως οεμ αμορτισερ βρησκεις αρκετα φτηνα στα μεταχειρισμενα, με τιμες 30-50ε συνηθως υπαρχουν επιλογες...

    οικονομικα αμορτισερ μετα καινουρια ειναι τα YSS...αρκετοι που τα εχουν τοποθετησει σε διαφορα μηχανακια ηταν πολυ ικανοποιημενοι με τους περισσοτερους να δηλωνουν οτι ηταν ξεκαθαρη βελτιωση σε σχεση με τα στοκ τους αμορτισερ...

    μετα ανεβαινεις λιγο σε τιμες σε wilbers/nitron/hyperpro κλπ, με την ολινς φυσικα να αποτελει την ακριβοτερη επιλογη...διαλεγεις επιλογη και παιρνεις αναλογα με το μπατζετ σου...

    Θα ρωτήσω και για επισκευή της δικιάς μου και θα δείξει. Όπως το βλέπω και το ζυγίζω δεν αξίζει να κάνω πατέντες. Τώρα τα χρήματα που χάλασα για την αγορά του λάθους πάνε και τα ξεχνάω! Αν πουληθεί έχει καλώς, αν όχι δεν πειράζει. Αύριο λογικά θα έχω νέα για το τι θα γίνει.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραία λύση αλλά δεν μου κάθεται καλά να πειράξω τον σκελετό. Αυτός ο αποστάτης θα πρέπει να κολληθεί κατά πρώτον και κατά δεύτερον μου είπε ο Τασούλης ότι η γωνία που είναι φτιαγμένο να δουλεύει το μακρύ αμορτισέρ είναι μικρότερη και είναι τελείως διαφορετικό από το δικό μου, οπότε ότι και να κάνω δεν θα δουλέψει σωστά εκτός και εάν αλλάξω την γωνία και την μικρύνω. Και θα πάρω αύριο πρωί τον Ρεμούνδο για να ρωτήσω και να περάσω από εκεί.
    Ήταν τόσο πρόχειρο το σχέδιο, που ήταν λογικό να το νομίσεις αυτό. Ο αποστάτης δεν θα κολληθεί στο σκελετό, θα βιδωθεί εκεί που βίδωνε το άκρο του αμορτισέρ, και θα βγάζει άλλη άκρη ψηλά. Ανάλογα τι σχήμα έχει το δέσιμο του πλαισίου, φτιάχνεις τον αποστάτη να έχει κατάλληλο σχήμα ώστε να πατάει με τέτοιο τρόπο, που να μην επιτρέπεται να περιστραφει-κινηθεί στην βάση του πλαισίου. Οπότε δεν πειράζεις κανά πλαίσιο, όποτε θέλεις βγαίνει.

    Αυτά βέβαια, έτσι θεωρητικά για την συζήτηση, γιατί νομίζω θα βρεις λύση στους αναρτησάδες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ήταν τόσο πρόχειρο το σχέδιο, που ήταν λογικό να το νομίσεις αυτό. Ο αποστάτης δεν θα κολληθεί στο σκελετό, θα βιδωθεί εκεί που βίδωνε το άκρο του αμορτισέρ, και θα βγάζει άλλη άκρη ψηλά. Ανάλογα τι σχήμα έχει το δέσιμο του πλαισίου, φτιάχνεις τον αποστάτη να έχει κατάλληλο σχήμα ώστε να πατάει με τέτοιο τρόπο, που να μην επιτρέπεται να περιστραφει-κινηθεί στην βάση του πλαισίου. Οπότε δεν πειράζεις κανά πλαίσιο, όποτε θέλεις βγαίνει.

    Αυτά βέβαια, έτσι θεωρητικά για την συζήτηση, γιατί νομίζω θα βρεις λύση στους αναρτησάδες.
    Κοίτα σαν λύση την κρατάω και σε ευχαριστώ. Αν δεν βγάλω άκρη το ξανά συζητάμε, αν και δεν ξέρω κατά πόσο δεν θα έχει τζόγους.

  10. #40
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σαν ύστατη λύση, πριν την αγοροπωλησία αμορτισέρ με αμορτισέρ, ίσως, ανάλογα την περίσταση που το επιτρέπει το πλαίσιο και ο χώρος, και τα μέσα που έχεις ή μπορείς να βρεις-πληρώσεις, να μπορείς να φτιάξεις κάτι σαν αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P00113-211455.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	59,7 KB 
ID:	414201

    Αλλοιώς πούλα το λάθος, αγόρασε το σωστό.

    Θαυματουργός ακούω είναι και ο Ρεμούνδος πάρε τηλέφωνο και ρώτα.
    Οποιαδήποτε απομακρινση του σημείου εφαρμογής της δύναμης από το υπολογισμένο από τον κατασκευαστή σημείο επιφέρει περίπτωση αστοχίες της σύνδεσης του αμορτισέρ στον σκελετό.
    Δεν μένω στο ότι ΑΝ ΑΝ λέω αποφασίσει να φτιάξει κάτι τέτοιο σε ένα μηχανουργείο για να βγει σωστό το κόστος θα αγγίζει τα 100 ευρώ!
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Έχω νέα!

    Πέρασα από τον Ρεμούνδο και μου έδωσε τις εξής λύσεις:

    Α. Μου επισκευάζει την δική μου με κόστος 150 ευρά

    Β. Μου επισκευάζει την δική μου και την κάνει ρυθμιζόμενη με κόστος 350 ευρά

    Και στις δύο περιπτώσεις μου είπε ότι το ελατήριο μου δεν θα αλλαχτεί γιατί δεν χρειάζεται και είναι πεταμένα λεφτά! Την άλλη που αγόρασα από λάθος δεν θα μπορέσει ποτέ να δουλέψει όπως πρέπει γιατί απλά είναι άλλου τύπου.

    Εγώ τείνω στην Α περίπτωση γιατί νομίζω πως δεν την χρειάζομαι την ρυθμιζόμενη.

  12. #42
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Αν δεν μετάβάλεις δραματικά το φορτίο της μηχανής, δύο άτομα +αποσκευές και ήσουν ικανοποιημένος με την απόδοση της μαμάς ανάρτησης πας στην πρώτη περίπτωση.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  13. #43
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Έχω νέα!

    Πέρασα από τον Ρεμούνδο και μου έδωσε τις εξής λύσεις:

    Α. Μου επισκευάζει την δική μου με κόστος 150 ευρά

    Β. Μου επισκευάζει την δική μου και την κάνει ρυθμιζόμενη με κόστος 350 ευρά

    Και στις δύο περιπτώσεις μου είπε ότι το ελατήριο μου δεν θα αλλαχτεί γιατί δεν χρειάζεται και είναι πεταμένα λεφτά! Την άλλη που αγόρασα από λάθος δεν θα μπορέσει ποτέ να δουλέψει όπως πρέπει γιατί απλά είναι άλλου τύπου.

    Εγώ τείνω στην Α περίπτωση γιατί νομίζω πως δεν την χρειάζομαι την ρυθμιζόμενη.
    Νομίζεις πως δεν την χρειάζεσαι την ρυθμιζόμενη γιατί δεν ξέρεις πως λειτουργεί μια καλή ανάρτηση με ρύθμιση απόσβεσης.
    Παντως το να σου κάνει ρυθμιζόμενη την μαμα με 350 Ευρω δεν το συνιστώ γιατί είναι μια πολύ μέτρια ανάρτηση απο την κατασκευή της ούτως η άλλως και θα ειναι τζαμπα λεφτά.

    Δωσε τα 150 να σου κανει service και τέλος.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    80 ευρώ + 30 βαλε βγάλε θέλει για σέρβις ο K-Shock.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    80 ευρώ + 30 βαλε βγάλε θέλει για σέρβις ο K-Shock.
    Αυριο θα περάσω και από εκεί να δω τι θα μου πει οπότε να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Βάλε βγάλε το κάνω μόνος μου άρα αν πάω για 80 είναι σοβαρή διαφορά!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα πίσω ανάρτησης CBF-600
    από Pan_Londinium στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 14:41
  2. αλλαγη ρυθμισης πισω αναρτησης
    από b_bong12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2006, 21:12
  3. Περί μπροστινής Ανάρτησης...
    από dio650gs στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 11:39
  4. Σεταρισμα πισω αναρτησης
    από DrIoannis στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 07:31
  5. Ρύθμιση πίσω ανάρτησης στο ΑΧ-1
    από downhill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 10:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF