Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 91

Θέμα: Περί πίσω ανάρτησης απορία

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531

    Περί πίσω ανάρτησης απορία

    Καλησπέρα σε όλους!

    Έκανα ένα λάθος εκ παραδρομής και αγόρασα από συμφορουμήτη μια πίσω ανάρτηση για CBF600 αλλά δυστυχώς δεν πρόσεξα ότι ήταν για μοντέλα του 08 και μετά, ενώ το δικό μου είναι του 04. Η ανάρτηση είναι πολύ καλή και προσεγμένη αλλά είναι μεγαλύτερη η απόσταση στα κέντρα από την δικιά μου κατά 2cm. Την έβαλα παρόλα αυτά στην μοτό για να δω πως δουλεύει και αν έχει μεγάλη διαφορά, αλλά τελικά το ύψος που φτάνει η μηχανή ειναι μεγάλο και δεν μπορεί να στηριχτεί πλέον ούτε στο νύχι, αλλά ούτε και στο διπλό σταντ.

    Υπάρχει περίπτωση να μπορώ με κάποιον τρόπο, πχ αλλαγή ελατηρίου με το δικό μου, να δουλέψει σωστά;

  2. #2
    Εάν έχει μοχλικο, ίσως μπορείς να φτιάξεις κάποια λαμάκια που έχει σε άλλο μήκος.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Δυστυχώς φίλε δεν έχει μοχλικό. Αν είχε, υπάρχουν κιτ χαμηλώματος και θα το είχα κάνει!!!

  4. #4
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Πατέντα στα κέντρα που μπαίνει αλλά 2 εκατοστά είναι πολύ μεγάλη διαφορά....ρωτα καλύτερα σε κάποιο μάστορα ή τεχνίτη αναρτήσεων...αν και δύσκολο σε βλέπω...
    Throttle that mysterious friend of ours

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους!

    Έκανα ένα λάθος εκ παραδρομής και αγόρασα από συμφορουμήτη μια πίσω ανάρτηση για CBF600 αλλά δυστυχώς δεν πρόσεξα ότι ήταν για μοντέλα του 08 και μετά, ενώ το δικό μου είναι του 04. Η ανάρτηση είναι πολύ καλή και προσεγμένη αλλά είναι μεγαλύτερη η απόσταση στα κέντρα από την δικιά μου κατά 2cm. Την έβαλα παρόλα αυτά στην μοτό για να δω πως δουλεύει και αν έχει μεγάλη διαφορά, αλλά τελικά το ύψος που φτάνει η μηχανή ειναι μεγάλο και δεν μπορεί να στηριχτεί πλέον ούτε στο νύχι, αλλά ούτε και στο διπλό σταντ.

    Υπάρχει περίπτωση να μπορώ με κάποιον τρόπο, πχ αλλαγή ελατηρίου με το δικό μου, να δουλέψει σωστά;
    Αν ειναι αντιστοιχως μεγαλυτερη και η διαδρομη της, τοτε μπαινει αποστατης 20mm εσωτερικα στο εμβολο της που την εμποδιζει να εκταθει πληρως. Τσεκαρε αυτο πριν οτιδηποτε αλλο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.460
    Για ρώτα στον Ρεμούνδο, λένε ότι είναι καλός και κάνει και μετατροπές.

  7. #7
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι αντιστοιχως μεγαλυτερη και η διαδρομη της, τοτε μπαινει αποστατης 20mm εσωτερικα στο εμβολο της που την εμποδιζει να εκταθει πληρως. Τσεκαρε αυτο πριν οτιδηποτε αλλο.

    Έτσι όμως θα έχεις μια ανάρτηση προφορτισμένη κατά δύο εκατοστά, για να δουλεύει σωστά μπορεί να θέλει τριβάλτσο γεμάτο και δικάβαλο.

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Έτσι όμως θα έχεις μια ανάρτηση προφορτισμένη κατά δύο εκατοστά, για να δουλεύει σωστά μπορεί να θέλει τριβάλτσο γεμάτο και δικάβαλο.
    Αναλογως τα περιθωρια προφορτισης του ελατηριου, το οποιο ακομα θα μπορουσε να αντικατασταθει με αλλο κοντυτερο.
    Γενικα το να κοντυνεις αναρτηση με αποστατη εσωτερικα ειναι ο καλλιτερος τροπος μπαϊ φαρ και αντιστοιχα το να το κανεις αλλαζοντας λαμακια μοχλικου, ο χειροτερος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Σας ευχαριστώ όλους! Θα ρωτήσω και σε μάστορα και στην τελική θα επισκευάσω την δικιά μου να τελειώνει το θέμα. Την πάτησα και δυστυχώς θα την πληρώσω διπλά

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Βάλε μια φωτό το αμορτισέρ, να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι εύκολα.

    Τι έχει στα άκρα;

    Θηλειά πάνω, δίχαλο κάτω; Θηλειά πάνω-κάτω; Μπας και κάποιο από τα άκρα είναι βιδωτό και μπορεί να αλλάξει θέση; Αν έχει δίχαλο κάτω, μπας και έχει χώρο να φτιαχτούν πιο μέσα τρύπες στο δίχαλο;

    Οι βάσεις στο πλαίσιο και στο ψαλίδι είναι στάνταρ ή μήπως π.χ. του πλαισίου είναι βιδωτή και μπορεί να φτιαχτεί πιο κοντή;


    Γενικά η σχέση τόξο αμορτισέρ προς τόξο τροχού, είναι στο περίπου 1:4. Δλδ 1 πόντος διαφορά στο αμορτισέρ είναι 4 πόντοι στον τροχό, 2 εσένα άρα 8 περίπου στον τροχό. Πολύ μεγάλη διαφορά, φαντάζομαι μέχρι και η ισορροπία στο σταντ της μηχανής έχει γίνει προβληματική.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Ναι με το λάθος αμορτισέρ δεν στέκεται με τίποτα ιδιαίτερα στο διπλό σταντ. Το έκανα μια βόλτα και νιώθεις σαν να σου έχουν σηκώσει την πίσω ρόδα στον Θεό!!!

    Η δεξιά είναι η δικιά μου.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	amortiser.jpg 
Προβολές:	271 
Μέγεθος:	78,5 KB 
ID:	414154

  12. #12
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Αντί να τραβιέσαι με μεταροπές, δεν το πουλάς κι εσύ να πάρεις μετά αυτό που πρέπει; Αν η τιμή ήταν καλή μάλλον δε θα χάσεις λεφτά. Αν βιάζεσαι ή δε βρίσκεται αυτό που ψάχνεις, πάσο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Στο αμορτισέρ το ίδιο, δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι, είναι πολύ μεγάλη η διαφορα, και δεν έχει χώρο να πάνε πιο μέσα οι θηλειές.

    Να ήταν να μακρύνει, κόβεις, κολλάς ένα κομάτι σίδερο ανάμεσα, μακραίνει, αλλά στο κόντημα, δεν υπάρχει χώρος.


    Μόνη ελπίδα, μην μπορεί να γίνει κάτι στην πάνω βάση του πλαισίου. Είναι σταθερό κομμάτι ή τίποτα βιδωτή;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αντί να τραβιέσαι με μεταροπές, δεν το πουλάς κι εσύ να πάρεις μετά αυτό που πρέπει; Αν η τιμή ήταν καλή μάλλον δε θα χάσεις λεφτά. Αν βιάζεσαι ή δε βρίσκεται αυτό που ψάχνεις, πάσο.
    Αυτό θα κάνω, θα το πουλήσω και εγώ αλλά δεν το βιάζομαι, θα δείξει..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Στο αμορτισέρ το ίδιο, δεν βλέπω να μπορεί να γίνει κάτι, είναι πολύ μεγάλη η διαφορα, και δεν έχει χώρο να πάνε πιο μέσα οι θηλειές.

    Να ήταν να μακρύνει, κόβεις, κολλάς ένα κομάτι σίδερο ανάμεσα, μακραίνει, αλλά στο κόντημα, δεν υπάρχει χώρος.


    Μόνη ελπίδα, μην μπορεί να γίνει κάτι στην πάνω βάση του πλαισίου. Είναι σταθερό κομμάτι ή τίποτα βιδωτή;

    Όχι δεν γίνεται κάτι σε καμία βάση, ούτε στον σκελετό, αλλά ούτε και στο ψαλίδι. Θα πάω και σε μάστορα να μου πει μια γνώμη και τι ζητάει για επισκευή της δικιάς μου και θα δω τι θα κάνω.

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα πίσω ανάρτησης CBF-600
    από Pan_Londinium στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 15:41
  2. αλλαγη ρυθμισης πισω αναρτησης
    από b_bong12 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2006, 22:12
  3. Περί μπροστινής Ανάρτησης...
    από dio650gs στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2006, 12:39
  4. Σεταρισμα πισω αναρτησης
    από DrIoannis στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2005, 08:31
  5. Ρύθμιση πίσω ανάρτησης στο ΑΧ-1
    από downhill στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 11:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF