Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 139

Θέμα: Επισκευή ελαστικού τιούμπλες στο πουθενά.

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Παλιά είχα ξετρυπήσει ενα μπουζί και είχα προσαρμόσει πάνω του το λάστιχο της τρόμπας.
    Το βίδωνα στο δίχρονο εντουράκι και με δέκα μανιβελιές ήταν τούμπανο το στρωματάκι.
    Όταν όμως ψιλοτρύπησε μύριζε η σκηνή βενζίνη,λεπτομέριες!

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Παλιά είχα ξετρυπήσει ενα μπουζί και είχα προσαρμόσει πάνω του το λάστιχο της τρόμπας.
    Το βίδωνα στο δίχρονο εντουράκι και με δέκα μανιβελιές ήταν τούμπανο το στρωματάκι.
    Όταν όμως ψιλοτρύπησε μύριζε η σκηνή βενζίνη,λεπτομέριες!
    Φαντάσου να καπνίζατε μέσα τι θα γινόταν

  3. #33
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    αυτο δεν πεζει. Στο πουθενα να εχει σκασμενω λαστιχο, να το φτιαξει με μπαλωμα σε σαμπρελα, η κορδονι σε Tubeless , να βγαλει την βελονα για να παρει ποιο γρηγορα αερα, να παει να βαλει την βελονα και η πιεσει του αερα του την εστειλε απο εκει που ηρθε.τον φανταζεσαι την ωρα εκεινη.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Το σκέφτηκα και εγώ, γι αυτό μαζί με τον βαλβιδολόγο παράγγειλα προ ολίγου και μερικές βαλβίδες για να έχω μαζί μου. Αμελητέο το κόστος και ο όγκος τους.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Μετά θα ψάχνει βελόνα στα άχυρα στην κυριολεξία!!!
    το εχω κανει εκατομυρια φορες τα τελευταια 20 χρονια και το κανω καθε μερα καμια 30αρια φορες.. ειναι απειροελαχιστες οι φορες που μου πεταχτηκε η βελονα απο τη πιεση... η βελονα την ωρα που θα πας να τη βιδωσεις θα την εχεις ηδη γατζωμενη στο βαλβιδολογο.. για εξτρα βελονες ζητας απο ενα βουλκανιζατερ να σου δωσει. τσαμπα ειναι!
    ΠΡΟΣΟΧΗ: οπως ανεφερα αυτο το κολπο δουλευει ΜΟΝΟ αν το μηχανακι εχει γωνιακες βαλβιδες... στις απλες λαστιχενιες καθετες, λογο θεσης δε θα προλαβει να βαλει βελονα χωρις να αδειασει ο αερας..

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Όποιος έχει φουσκώσει λάστιχο μηχανής (τέρμα ξεφούσκωτο) με μικρή τρόμπα ποδηλάτου και δεν καταράστηκε την ώρα και την στιγμή, να σηκώσει το χέρι του ......

    θα μας τρελάνετε εσείς εδώ μέσα .....
    Εσύ να πούμε το έβγαλες το λάστιχο, άλλαξες σαμπρέλα και τώρα που έφτασε το φούσκωμα με την τρόμπα άρχισες τις κατάρες...
    Αυτό είναι το εύκολο κομμάτι.

    ΥΓ: Τα JAWA είχαν τρόμπα ποδηλάτου από το εργοστάσιο πάνω.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Για το φουσκωμα δεν έχω κάτι να πω αλλα για τα κιτ με τα κορδονια γιατι δεν είναι όλες οι τρύπες ίδιες.
    Τα εργαλεια που έχουν μέσα τα κίτ είναι τις πλάκας και σπάνε και τα κορδόνια πολλές φορές κόβονται ή στεγνώνουν.
    Δώστε κάτι παραπάνω και πηγαίνετε εδώ
    http://eidivoulkanizater.gr/%ce%ba%c...d%ce%b9%ce%b1/
    Να πάρετε και τα εργαλεία και τα κορδονια τα οποια αυτα τα maruni ειναι ιαπωνικα και κάνουν απίστευτη δουλεια.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  6. #36
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Κι εννοείται οι χωμάτινοι σε μεγάλο ταξίδι κουβαλάμε και μια σαμπρέλα μαζί,ακόμη και tubeless να έχει το μηχανάκι.Θα μας σώσει σε μεγάλο σκάσιμο.
    Κι εννοείται στο DRZ και στο 690 είχα πάντα επάνω χοντρές σαμπρέλες.75000 χλμ κι ούτε ένα σκάσιμο.Το λές και λίγο κωλοφαρδία
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  7. #37
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Απαραίτητο κιτ και χωράει παντού. Σημαντικό να μην ειναι της πλάκας τα εργαλεία όπως προαναφέρθηκε.
    Τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα σε πίσω 180 λάστιχο πήρε 3 αμπούλες για να φτάσει στα 20 psi.
    Προσοχή να κρατατε την αμπούλα με γάντια όταν φουσκώνετε, πολλοί έπαθαν εγκαύματα γιατί δεν πρόσεχαν.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    το εχω κανει εκατομυρια φορες τα τελευταια 20 χρονια και το κανω καθε μερα καμια 30αρια φορες.. ειναι απειροελαχιστες οι φορες που μου πεταχτηκε η βελονα απο τη πιεση... η βελονα την ωρα που θα πας να τη βιδωσεις θα την εχεις ηδη γατζωμενη στο βαλβιδολογο.. για εξτρα βελονες ζητας απο ενα βουλκανιζατερ να σου δωσει. τσαμπα ειναι!
    ΠΡΟΣΟΧΗ: οπως ανεφερα αυτο το κολπο δουλευει ΜΟΝΟ αν το μηχανακι εχει γωνιακες βαλβιδες... στις απλες λαστιχενιες καθετες, λογο θεσης δε θα προλαβει να βαλει βελονα χωρις να αδειασει ο αερας..
    ρε mike εσει το κατεχεις το αθλημα και εγω, εδω μιλαμε για φιλους που ρωτανε τι και πως,αντε να κρατησει βελονα, ενω δεν ξερει τι να εχει μαζι του.καλο ειναι πριν να κανει ενα ταξιδι να παει σε ενα φιλο που το κατεχει το αθλημα και να το κανει στο δικο του λαστιχο κανα δυο φορες για να το μαθει.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    268
    Αυτοί που έχουν χρησιμοποιήσει μικρή τρόμπα, δεν είπαν ποιά έχουν και πόσο μικρή είναι.
    Παρήγγειλα δύο για να τις δοκιμάσω, άμα είναι πολύ μικρές για αυτή την δουλειά θα τις δώσω σε κανένα ποδηλάτη.

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    3 το λιγότερο, ότι λάστιχο και να έχει.


    Υ.Γ. Εσένα σε καλωσορίσαμε εδώ μέσα, για δε θυμάμαι. ...

    Σε 180ρι, ηθελα 3 για να ανεβάσει πίεση κάπου στα 20psi (τουλάχιστον τόσο έδειξε το μανομετρο στο βενζινάδικο).
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Κορδονάκια, 8 αμπουλίτσες και να είναι φρέσκα καθώς και βαλβίδα γωνιακή που βιδώνει στην αμπούλα με δυνατότητα on off. Και όλα αυτά όμορφα τακτοποιημένα σε τσαντάκι που χωράει παντού. Εγώ δεν είχα ποτέ λάστιχο αλλά βοήθησα άλλους με τα δικά μου συμπράκαλα. Αυτό που λέει ο Μικές είναι σωστό αλλά εκείνη τη στιγμή δεν βιάζεσαι, να μπει αέρας θες. Προσοχή μην ξεζαντάρει το λάστιχο, όσο και να κοπανιέσαι με αμπούλες κομπρεσεράκια, τρόμπες χειρός και άλλα φαιδρά δεν κάνεις τπτ. Εκεί θες παροχή αέρα και μόνο τα μεγάλα κομπρεσέρ που έχουν μεγάλους αεροθαλάμους μπορούν να δώσουν.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #42
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Αυτοί που έχουν χρησιμοποιήσει μικρή τρόμπα, δεν είπαν ποιά έχουν και πόσο μικρή είναι.
    Παρήγγειλα δύο για να τις δοκιμάσω, άμα είναι πολύ μικρές για αυτή την δουλειά θα τις δώσω σε κανένα ποδηλάτη.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	race_rocket_HP.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	24,6 KB 
ID:	414200

    race rocket της TOPEAK

  13. #43
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κορδονάκια, 8 αμπουλίτσες και να είναι φρέσκα καθώς και βαλβίδα γωνιακή που βιδώνει στην αμπούλα με δυνατότητα on off. Και όλα αυτά όμορφα τακτοποιημένα σε τσαντάκι που χωράει παντού. Εγώ δεν είχα ποτέ λάστιχο αλλά βοήθησα άλλους με τα δικά μου συμπράκαλα. Αυτό που λέει ο Μικές είναι σωστό αλλά εκείνη τη στιγμή δεν βιάζεσαι, να μπει αέρας θες. Προσοχή μην ξεζαντάρει το λάστιχο, όσο και να κοπανιέσαι με αμπούλες κομπρεσεράκια, τρόμπες χειρός και άλλα φαιδρά δεν κάνεις τπτ. Εκεί θες παροχή αέρα και μόνο τα μεγάλα κομπρεσέρ που έχουν μεγάλους αεροθαλάμους μπορούν να δώσουν.

    Oδική. Κι επιστρέφεις με στυλ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #44
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    αφού δεν σε πέρνουν οι κερατάδες, απαγορεύεται λέει...

  15. #45
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    race rocket της TOPEAK
    Αν θέλεις να φουσκώσεις με αυτην πίσω λάστιχο 180+ να έχεις μαζί σου και φαγητό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βόλτα στο πουθενά. 27-6-2010
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2010, 11:46
  2. Επισκευή ελαστικού Θεσσαλονίκη
    από vstromgr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2009, 23:37
  3. Σ' ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ...
    από tilo_wolff στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 16:42
  4. Tips & Tricks για επισκευη ελαστικου
    από edie στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2007, 12:18
  5. Επισκευη Ελάστικου
    από troulis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 14:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF