Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 139

Θέμα: Επισκευή ελαστικού τιούμπλες στο πουθενά.

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269

    Επισκευή ελαστικού τιούμπλες στο πουθενά.

    Τι είναι καλύτερα να έχεις μαζί σου σε απομακρυσμένη περιοχή που δεν έρχεται ούτε οδική βοήθεια, για τιούμπλες λάστιχα;
    Υπάρχουν αυτά τα κιτ με τα μακαρόνια, αρκούν ή πρέπει να έχεις μαζί σου και λεβιέδες και σαμπρέλα;
    Το λάστιχο μετά πως θα το φουσκώσεις;
    Με ηλεκτρικό κομπρεσεράκι, με τρόμπα ή με αμπούλες αερίου CO2;

    Το ζητούμενο είναι όσο το δυνατόν να μεταφέρεις λιγότερο όγκο και βάρος αλλά να είσαι καλυμμένος για τα απρόοπτα.

    Το κομπρεσεράκι πέρα από το μέγεθος, εμένα με φοβίζει να μην αδειάσει την μπαταρία.
    Βλέπω υπάρχουν διάφορες μίνι τρόμπες, αλλά δεν ξέρω ποιες βολεύουν και είναι αξιόπιστες.
    Πόσες αμπούλες αερίου χρειάζονται για να φουσκώσεις καλά το λάστιχο; Τις έχει χρησιμοποιήσει κάποιος;
    Τελευταία τροποποίηση από GEORGIOS; 12/01/2020 στις 13:17.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Αμπούλες είχα και τις είχα αγοράσει πριν 7 χρόνια.
    Δυστυχώς την κρίσιμη στιγμή όταν έγινε το κακό απλώς είχε σκουριάσει η βαλβίδα τους και δεν έμπαινε ο αέρας.
    Κλασικός γκαντέμης έμεινα στην άκρη του δρόμου με το κορδόνι να έχει κάνει την δουλειά του αλλά χωρίς τρόπο να βάλω αέρα.

    Από τότε βρήκα ένα μικρό κομπρεσέρ και το αγόρασα. Έγινε απλά δοκιμή και δούλεψε (θέλει αρκετά λεπτά και φυσικά να βάλεις τον κινητήρα μπρος)

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Η πιο ασφαλής λύση είναι κορδόνια και μικρό κοπρεσερακι το οποίο φυσικά το παίρνεις μαζί σου μόνο όταν ξέρεις ότι πας σε "δύσκολα" μέρη... Δεν νοείται να το έχεις κάθε μέρα μαζί μέσα στην πόλη. Καλές οι αμπούλες αλλά θέλουν τακτικά αντικατάσταση. Και το κομπρεσέρ φυσικά με τον κινητήρα πάντα σε λειτουργία!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Υπάρχουν φορητές πτυσσόμενες ποδηλατικές τρόμπες χειρός-εδάφους. Ανεβάζουν πιέσεις, ανάλογα το μοντέλο, μέχρι 160 psi, οπότε για τα 35 psi της μοτοσυκλέτας είναι μια χαρά, απλά θέλουν πολλές επαναλήψεις. Πάντως είναι πολύ πιο ελαφριές (κάτω από 200 γραμμάρια) και λίγο πιο γρήγορες από ηλεκτρικό κομπρεσέρ.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/01/2020 στις 18:43.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Στις σπάνιες φορές που θα τη χρησιμοποιήσεις πάρε μια μικρή τρόμπα ποδηλάτου.
    Θα σου πάρει λίγη ώρα αλλά την βολεύεις εύκολα κάπου στο μηχανάκι.
    Στο XR για εκδομούλες κουβάλαγα και λεβιέδες και σαμπρέλα και μπαλώματα και ένα σαπουνάκι (βασικότατο),
    και μου χρειάστηκαν αρκετές φορές στο πουθενά ,
    αλλά σε tubeless σε μηχανάκι δεν έχω δοκιμάσει.

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    εαν το μηχανακι εχει γωνιακες βαλβιδες (αν δεν εχει να του βαλεις, λυνουν χερια), μια εξυπνη λυση
    ειναι μαζι με το σετακι επισκευης να εχεις και το εργαλειακι που ξεβιδωνει τη βελονα της βαλβιδας
    (βαλβιδολογος λεγεται). χωρις τη βελονα μεσα στη βαλβιδα, το κομπρεσερακι χρειαζεται το μισο
    χρονο για να φουσκωσει το λαστιχο.. ανεβαζεις πιεση 10-15psi παραπανω, βγαζεις ακρο, βιδωνεις
    βελονα, και αμα χρειαζεται μετα συπληρωνεις αερα και εισαι κομπλε..

  7. #7
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.124
    Σε εξτριΜ καταστάσεις που σκίστηκε το ελαστικό στο μέσο της στεπας, ο Ήλιος δύει και
    ακούς τις χαρούμενες φωνές απο τα αρκουδάκια "μαμα, μαμα, μεζεδάκι!", γεμίζουμε το ελαστικό
    με ότι υπάρχει διαθέσιμο και μπορεί να στριμωχθει. Χόρτα, φύλλα, σκουπίδια, το αδιάβροχο, τίποτα άπλητα κ.λπ.
    Καλό θα είναι να έχουμε μαζί μερικά μέτρα γκρι ταινία με πλέγμα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    και το εργαλειακι που ξεβιδωνει τη βελονα της βαλβιδας
    (βαλβιδολογος λεγεται).
    Ακόμα καλύτερο https://www.amazon.com/Slime-22052-V...SIN=B003ASFUZE

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.461
    με 1,5 αμπουλα εισαι κομπλε. (1 ειναι λιγο 2 ειναι πολυ) παιζουν κιτ για tubless χωραει κατω απο τη σελα του cbr μου.

  10. #10
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    κι εγω με κιτ φουλ κομπλε(κορδόνια,εργαλεία,αμπούλες) είμαι, και χωράει μάλιστα στον ανύπαρκτο χώρο κάτω απο το σελάκι του συνοδηγού στο Ζ.
    Δεν έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω τις αμπούλες ακόμα οπότε δεν μπορώ με σιγουριά να πω αν την στιγμή που θα χρειαστεί θα με βγάλουν ασπροπρόσωπο.
    Κορδόνι έβαλα μια φορά, μια Κυριακή ακριβως έξω απο το σπίτι μου και πήγα σπρωχτα μεχρι το βενζινάδικο δυο στενά παρακάτω.
    Συμφέρουν πολύ γιατι με 20-25€ έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Όποιος έχει φουσκώσει λάστιχο μηχανής (τέρμα ξεφούσκωτο) με μικρή τρόμπα ποδηλάτου και δεν καταράστηκε την ώρα και την στιγμή, να σηκώσει το χέρι του ......

    θα μας τρελάνετε εσείς εδώ μέσα .....
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Και εγώ έχω το σετάκι με τις αμπούλες και τα κορδόνια. Μέχρι και στο αμάξι το χρησιμοποίησα. Χωράει άνετα κάτω από την σέλα και απλά είσαι κομπλέ όταν την πατήσεις..

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Όποιος έχει φουσκώσει λάστιχο μηχανής (τέρμα ξεφούσκωτο) με μικρή τρόμπα ποδηλάτου και δεν καταράστηκε την ώρα και την στιγμή, να σηκώσει το χέρι του ......

    θα μας τρελάνετε εσείς εδώ μέσα .....
    Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει σε μοτοσυκλέτα, αλλά σε λάστιχο ποδηλάτου βουνού. Δε μιλάω για απλή φορητή τρόμπα ποδηλάτου των 5-20€, αλλά για πτυσσόμενη τρόμπα εδάφους-χεριών, που μπορεί να ανεβάσει χωρίς μεγάλη προσπάθεια υψηλές πιέσεις. Φαντάζομαι ότι στο λάστιχο της μοτοσυκλέτας κερδίζεις από τη μικρότερη πίεση, αλλά χάνεις σημαντικά από την επιπλέον ποσότητα του αέρα που χωράει. Το δεύτερο, απλά θέλει χρόνο τρομπαρίσματος.

    Συμφωνώ πάντως με τους από πάνω, ότι με τις αμπούλες ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα και πιο εύκολα. Άλλωστε πόσες φορές θα σου σκάσει λάστιχο για να αποσβέσεις τα χρήματα της τρόμπας;

    Για χρήση στο σπίτι, ώστε να φουσκώνω τα λάστιχα κρύα, χρησιμοποιώ τρόμπα εδάφους-χεριών, που έχει μεγάλο θάλαμο συμπίεσης και κάνει το φούσκωμα παιχνιδάκι. Και σε αμάξι με τέτοια προσθέτω αέρα. Πολύ πιο γρήγορη από τα μικρά ηλεκτρικά κομπρεσέρ που θέλουν αρκετή ώρα αναμονής. Αυτή βέβαια δεν είναι για να την κουβαλάς πάνω σε ποδήλατο ή μοτοσυκλέτα.

    [off-topic]Οι δύο κατηγορίες τρόμπας που αναφέρω είναι πρακτικά μονόδρομος για λάστιχα ποδηλάτων δρόμου που χρειάζονται πίεση 120-160 psi. Τα κομπρεσέρ στα βενζινάδικα συνήθως ανεβάζουν μέχρι 60 άντε 90 psi.[/off-topic]
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 12/01/2020 στις 19:58.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Και αυτοκινήτου και μηχανής έχω φουσκώσει με τρόμπα ποδηλάτου αλλά και στις δύο περιπτώσεις έκανα διάλειμμα για φαγητό και καφέ...

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    με 1,5 αμπουλα εισαι κομπλε. (1 ειναι λιγο 2 ειναι πολυ) παιζουν κιτ για tubless χωραει κατω απο τη σελα του cbr μου.
    Οι αμπούλες έχουν όλες το ίδιο σπείρωμα;
    Για να παραγγείλω από τους Κινέζους ένα αντάπτορα με διακόπτη, που ρυθμίζεις πόσο θα αδειάσεις την αμπούλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αμπούλες 1.jpg 
Προβολές:	263 
Μέγεθος:	36,0 KB 
ID:	414188

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αμπούλες 2.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	53,9 KB 
ID:	414189

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βόλτα στο πουθενά. 27-6-2010
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2010, 10:46
  2. Επισκευή ελαστικού Θεσσαλονίκη
    από vstromgr στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/11/2009, 22:37
  3. Σ' ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ...
    από tilo_wolff στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/09/2007, 15:42
  4. Tips & Tricks για επισκευη ελαστικου
    από edie στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2007, 11:18
  5. Επισκευη Ελάστικου
    από troulis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2006, 13:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF