Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 27 από 27

Θέμα: Sport touring(?) διλλημα

  1. #16
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    made in Japan τα Kabuto?
    Για διάβασε εδω:
    https://www.bayarearidersforum.com/f...d.php?t=540443

    'OGK has two plants for MC helmet. One in Qingdao, China (perhaps better known as Tsingtao), another one in
    Osaka, Japan.
    Reported that 80% of the manufacturing process is done in Qingdao plant, 20 % is done at Osaka plant.'
    Ενταξει ειπανε να μειωσουν το κοστος κ αυτοι...
    Πολλα εργοστασια πιαζουν απο Κινα.

    Κ ενα σχετικο αρθρο...
    Τελευταία τροποποίηση από DoctoR_k6; 14/01/2020 στις 15:48.
    Ride(s) the wind of change...

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    επεσε το ματι μου σε αυτο Kabuto Ibuki γιατη εχω βολευτη τα ανοιγομενα, αλλα και αυτο 365€.

  3. #18
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    επεσε το ματι μου σε αυτο Kabuto Ibuki γιατη εχω βολευτη τα ανοιγομενα, αλλα και αυτο 365€.
    Γμστα......ιμπουκι η τιμή.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    εξαερισμός και αθόρυβο μαζί με μεγάλες ταχύτητες δεν πάνε μαζί αυτά δυστυχώς κάπου θα χάσεις κάτι. χασε στον θόρυβο και βάλε ωτασπίδες.
    επισης δεν μπορεί κανένας να ξερει και να σου πει μια κατάσταση με σιγουρια γιατι κανένας δεν ειναι ακριβως οπως εσυ σε υψος, στο ιδιο μηχανάκι, με την ιδια ακριβώς θέση οδήγησης. και λέω προσωπική μου εμπειρία.
    1) nolan n86 + kle 500 ενα σκασμό φασαρία μες την πολύ, σε βόλτα έξω ο ίδιος συνδυασμός επειδη ήμουν λιγο ποιο σκυφτός ήταν αθόρυβο. cbr 600 + nolan n86 αθόρυβο,
    2) agv k3sv + cbr 600 ήθελα ωτασπίδες, το έδωσα σε εναν φιλο με freewind επιμένει οτι ειναι αθόρυβο.
    3) zen 205 (κουβας) + cbr 600 αθόρυβο εντός , μολις σκύψω λιγο

    αυτα ειναι στην 3ετια. γιατι ποιο παλια δεν εδεινα βαση στον θορυβο ειχα εξάτμιση δεν άκουγα ουτε την σκέψη μου.

    τωρα για τον ροη του αερα δεν ζορίστηκα με κανενα κράνος ποτέ ώστε να το σκεφτώ.

    τα kabuto ηταν αρχικα japan μετα τα πηρε μπαλα το κερδος, οπως ολα βεβαια.


    δες τα

    hjc fg st
    hjc rpha70
    ls2 vector
    agv k5 s
    bell racestar
    xlite x-903
    airoh st 701
    scorpion exo 1400 air

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    εξαερισμός και αθόρυβο μαζί με μεγάλες ταχύτητες δεν πάνε μαζί αυτά δυστυχώς κάπου θα χάσεις κάτι. χασε στον θόρυβο και βάλε ωτασπίδες.
    επισης δεν μπορεί κανένας να ξερει και να σου πει μια κατάσταση με σιγουρια γιατι κανένας δεν ειναι ακριβως οπως εσυ σε υψος, στο ιδιο μηχανάκι, με την ιδια ακριβώς θέση οδήγησης. και λέω προσωπική μου εμπειρία.
    1) nolan n86 + kle 500 ενα σκασμό φασαρία μες την πολύ, σε βόλτα έξω ο ίδιος συνδυασμός επειδη ήμουν λιγο ποιο σκυφτός ήταν αθόρυβο. cbr 600 + nolan n86 αθόρυβο,
    2) agv k3sv + cbr 600 ήθελα ωτασπίδες, το έδωσα σε εναν φιλο με freewind επιμένει οτι ειναι αθόρυβο.
    3) zen 205 (κουβας) + cbr 600 αθόρυβο εντός , μολις σκύψω λιγο

    αυτα ειναι στην 3ετια. γιατι ποιο παλια δεν εδεινα βαση στον θορυβο ειχα εξάτμιση δεν άκουγα ουτε την σκέψη μου.

    τωρα για τον ροη του αερα δεν ζορίστηκα με κανενα κράνος ποτέ ώστε να το σκεφτώ.

    τα kabuto ηταν αρχικα japan μετα τα πηρε μπαλα το κερδος, οπως ολα βεβαια.


    δες τα

    hjc fg st
    hjc rpha70
    ls2 vector
    agv k5 s
    bell racestar
    xlite x-903
    airoh st 701
    scorpion exo 1400 air


    το ξερο οτι θα πρεπει να βαλω οτοασπιδες. αυτο που θελω ειναι αρκετο αερα για το καλοκαιρι, γιατη οπως εχω πει με το C3 επερνα φωτια οταν εμπενα σε πολη, αλλα και στην πορεια, της ποιο πολλες φορες το ειχα ανοιχτο.
    Τελευταία τροποποίηση από andreastwin; 15/01/2020 στις 20:51.

  6. #21
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σχετικα οικονομικα κρανη με πολυ καλο εξαερισμο ειναι τα Kabuto. Made in Japan λεμε...
    Στη γυναικα μου ειχα αγορασει το Aeroblade III κ χωρις να της πω κατι μου ανεφερε ποσο καλο εξαερισμο ειχε στη πρωτη βολτα...
    +644, είχα ένα FF4 ( διότι το Freewind είναι racing μηχανάκι, πώς να το κάνουμε ) και είχε αισθητά καλύτερο εξαερισμό σε σχέση με τα άλλα 2-3 κράνη που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Ήταν και ελαφρύ, αλλά όχι αθόρυβο.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Κάτοχος RPHA 10+, X-lite 702 GT carbon, Schuberth C4 pro και τελευταία Scorpion EXO 1400

    To Rpha 10+ είναι πολυ καλό κράνος άλλα βγάζει φασαρία σε όρθια θέση. Το 11 δεν έχω λόγο να πιστεύω οτι θα είναι διαφορετικό
    Το X-lite ενώ το πουλάνε για ήσυχο τουριστικό κράνος, εγώ δεν το βρήκα τόσο ήσυχο αλλά είναι σαν να μη φοράς τίποτα στο κεφάλι σου και έχει καλό αερισμό.
    Το Scorpion Exo-1400 είναι το τελευταίο μέλος της συλλογής μου. Το πήρα γιατί όλα τα reviews το βγάζουν ήσυχο και ποιοτικό και προσαρμόσιμο με το κολπάκι της τρόμπας που έχει πάνω του για να σφίγγει τα μάγουλα. Είναι πιο ήσυχο απο το X-lite και πιο θορυβώδες απο το επόμενο κράνος που θα αναφέρω. Απο ποιότητα κατασκευής δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα και θα το έβαζα στην τελευταία θέση απο την παραπάνω τετράδα. Απο σταθερότητα είναι καλό αλλά δεν μπορώ να ξέρω πως θα συμπεριφέρεται σε μηχανη με μικρότερη ζελατίνα απο την δικιά μου (Tracer 900 με την τουριστική της puig)

    Το C4 pro τώρα είναι μια κατηγορία απο μόνο του απο όλες τις απόψεις. Καταρχήν ακριβό..... Είναι flip-up.... και έχει την υποδομή για το Sena όποτε και το βάρος τους είναι σε άλλο επίπεδο. Είναι κορυφαίο σε ποιότητα κατασκευής, το πιο ήσυχο απο την τετράδα αλλά και το πιο περίεργο σαν σχήμα. Στο δικό μου κεφάλι δεν ταίριαξε και μου δημιουργεί μετά απο λίγη ώρα σημεία πίεσης που μου προκαλούν δυσφορία.

    Κλείνοντας απλά να σημειώσω ότι προσωπικά δεν θα ξαναπάρω κράνος με έτοιμη υποδομή για headset που σε κλειδώνει σε μια εταιρεία.

    Το παραπάνω ισχύει και για την Shoei πλέον γιατί ακούγονται αναφορές για το GT-AIR II ότι τρίζουν τα καπάκια της υποδομής για την Sena αν δεν τοποθετηθεί η μονάδα στις έτοιμες θήκες.

    Επίσης δυσκολεύουν την ζωή σου αν έχεις κάποια δικιά σου μονάδα και θες να την τοποθετήσεις γιατί σε αναγκάζουν να βάλεις το κοντρολ πιο πίσω από εκεί που θα έπρεπε.

  8. #23
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Πολύ κατατοπιστικός για τα 4 κρανη που έγραψες, έχω το c3 και το καλοκαίρι βράζει το κεφάλι μου,εχω ψηλή ζελατίνα στο nc750x κα ψάχνω για κράνος αρκετά αεριζόμενο, πιστεύω με την ψηλή ζελατίνα θα μου κόβει την πολύ φασαρία.

  9. #24
    καυλωμενος υποψηφιος Το avatar του/της ridah_da_fresh
    Εγγραφή
    31/08/2019
    Μηνύματα
    62
    Ευχαριστώ για τα ρεβιους και για τις αποψεις. Για τα πρακτικα εγω ειμαι ψηλος, 1.86 , και θεση οδηγησης ορθια. Δοκιμασα το shoei και το scorpion, το σκορπιον πολυ καλο αλλα με πιεζει τρελα στα μαγουλα και λιγοτερο στο μέτωπο. Το shoei απο την αλλη ειναι ΓΆΝΤΙ. Αλλα αυτη η τιμη.... Αουτς! Θα δοκιμασω σημερα και τις υπόλοιπες προτασεις

  10. #25
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Ενταξει ειπανε να μειωσουν το κοστος κ αυτοι...
    Πολλα εργοστασια πιαζουν απο Κινα.

    Κ ενα σχετικο αρθρο...
    εχω και γω το aeroblade σε πορτοκαλι,μαλλον θα το παρει η γυναικα και γω θα προχωρησω στο νεο aeroblade
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Σχετικα οικονομικα κρανη με πολυ καλο εξαερισμο ειναι τα Kabuto. Made in Japan λεμε...
    Στη γυναικα μου ειχα αγορασει το Aeroblade III κ χωρις να της πω κατι μου ανεφερε ποσο καλο εξαερισμο ειχε στη πρωτη βολτα...
    Ηταν made in Japan σαν OGK. Τωρα manufactured in PRC....Τα είδα από κοντά και τα δοκίμασα γιατι ψαχνω Sport-Touring κράνος. Καμμία σχεση με παλιά ποιότητα και τα περισσότερα με ματ βαφή που με χρήση γινεται χάλια.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    made in Japan τα Kabuto?
    Για διάβασε εδω:
    https://www.bayarearidersforum.com/f...d.php?t=540443

    'OGK has two plants for MC helmet. One in Qingdao, China (perhaps better known as Tsingtao), another one in
    Osaka, Japan.
    Reported that 80% of the manufacturing process is done in Qingdao plant, 20 % is done at Osaka plant.'
    Τα made in Japan για την εσωτερική αγορά.

    Και για να "κλείσω" με θεμα κράνους εχω καταλήξει οτι κοιτάζω μόνο Arai και Shoei και κανω οικονομία για να αγορασω αυτό που θα μου ταιριάξει από τις 2 αυτες εταιρίες Με 5-6 κράνη τα τελευταία 20+ χρόνια με Χ-Lite. Suomy, Arai (x2) και Shoei, τα μόνα που δεν πετάχτηκαν αν και -"ληγμένα" μεν αλλα λειτουργικά ειναι το RX-7 XX και το X-Spirit I. Αναπαύονται στο ράφι του γκαραζ. Τα άλλα βγήκαν BLR και πεταχτηκαν.
    Τελευταία τροποποίηση από Leon67; 17/01/2020 στις 19:20.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόταση για Sport touring μηχανή...
    από gispy στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2008, 04:11
  2. Sport touring για ψηλούς
    από telihawk στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2008, 08:45
  3. Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 00:37
  4. ΠΟΙΟ Touring-sport/touring ΛΑΣΤΙΧΟ ΟΕΟ?
    από div400 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2006, 11:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF