Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 81

Θέμα: Funny story στην αναζήτηση μεταχειρισμένου(οr not)

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Υπάρχουν άπειροι τρόποι να εξαπατήσει καποιος. Όσο για τον ιδιοκτήτη με μια μεταβίβαση,η εξουσιοδότηση πώλησης η ότι αλλο σε συγγενή,φίλο λυνεται το θέμα. Έτσι το μοτορι που έσκιζε κάθε μέρα ο καγκουρας εσένα στο πουλάει η αδερφή,γκόμενα,παππούς,θείος αυτού ως μη πιεσμένο και με ότι παραμύθι θέλει.
    Μόνο ο σωστός ελενχος τις μηχανής βοηθάει. Καθος και πληρη Γνώση για το μοντέλο.. πχ τι βλάβες βγάζει,τι βίδες φοράει,τι χρώμα υποπλαίσιο έχει κτλ. Και προσοχή σε
    μικρό λεπτομέρειες.

    Δλδ πρέπει να έχεις δει και να θυμάσαι ακριβος το μότο όταν βγήκε από το εργοστάσιο,να ξέρεις πως δουλευει.Όλα τα εξαρτήματα του για να παρατηρήσεις τυχόν αλλαγές,μετατροπές,επισκευές,βλαβες

    Πχ όταν είχα πάει να δω ένα nsr στην Θεσσαλονίκη. Η τιμή στα υψοι. Εργοστασιακό απείραχτο έλεγε ο πωλητής. Δεν έδωσα και πολύ σημασία στην ιστορία που μου είπε. Όταν είδα στο μοτέρ 1κυλινδρο 1992 και 1κυλινδρο 1989 καθος και άλλα που δήλωναν όχι γνήσιο,μετατροπες,πειραγμα σε διάφορα,πιθανές βλάβες,μη συντήρηση για καιρό η απόφαση πάρθηκε. Φυσικά και θα ερχόταν άλλος να το δει φορτώσει ποιο αργά και κανένα παζάρι στην τιμή... Και βέβαια όλος τυχαίος ο συνταξιούχος με συνεργείο μότο που το είχε δεν είπε τίποτα για τα κυλινδρα και προσπάθησε να το παίξει άσχετος σε διάφορες ερωτήσεις μου για αυτό. Συνιθος από την αύρα και από αυτά που λέει και απαντάει καταλαβαίνεις πιθανή απατεωνια αρκετά εύκολα.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Εχω εντελώς διαφορετικό σκεπτικό , οπότε όχι, δεν μου κάθεται ως αιτιολογία.
    Η τιμή είναι αυτή
    Την συζητάς ή δεν την συζητάς
    Προσφορές τύπου "για μια βδομάδα γιατί βρέθηκε αντικαταστάτης" ειδικά απο την στιγμή που δεν συζητάς κιόλας για έκπτωση εξ αρχής, δείχνουν την ποιότητα του πωλητή.
    Κι όπως έχουμε πει κάμποσες φορές εδώ μέσα στο μεταχειρισμένο "αγοράζεις" τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
    Μηχανή που είναι ανεβασμένη σε αγγελία στα 7000€. Μετά από λίγες βδομάδες αλλάζει η τιμή στα 6200. "Η τιμή θα ισχύει μέχρι το τέλος του μήνα". Το παιδί έμαθε αργά ότι δεν ανανεώθηκε η αναβολή που είχε και έμπαινε φαντάρος νωρίτερα απ' ό,τι υπολόγιζε. Ήθελε να φύγει η μηχανή μέχρι να παρουσιαστεί -αν του εμένε μετά δεν είχε λόγο να τη "σκοτώσει". Πραγματική περίπτωση, το παιδί ήταν πολύ σοβαρό και η μηχανή λουλούδι. Τι σε χαλάει ακριβώς; Γιατί είναι λάθος να γράψει ότι η τιμή αυτή θα ισχύει για Χ μέρες;

  3. #48
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Τι σε χαλάει ακριβώς; Γιατί είναι λάθος να γράψει ότι η τιμή αυτή θα ισχύει για Χ μέρες;
    Εγώ δεν το βρίσκω "λάθος", αλλά συνήθως σημαίνει ότι το όχημα δεν πωλείται, και η "προσωρινή" τιμή θα παραμείνει και αργότερα. Και μετά θα πέσει κι άλλο. Οπότε απλά κοροϊδευόμαστε.
    Life begins at 45°.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν το βρίσκω "λάθος", αλλά συνήθως σημαίνει ότι το όχημα δεν πωλείται, και η "προσωρινή" τιμή θα παραμείνει και αργότερα. Και μετά θα πέσει κι άλλο. Οπότε απλά κοροϊδευόμαστε.
    Σίγουρα δεν ισχύει πάντα. Μου έχει τύχει. Μηχανή που παρακολουθούσα κατέβηκε 10% η τιμή με αιτιολογία "επειδή βρέθηκε συγκεκριμένη μηχανή που θέλω να πάρω". Μετά η τιμή ξανανεβηκε. Μίλησα μαζί του μετά από κάνα μήνα (τότε είχε φύγει η δικιά μου) και δεν ήταν συζητήσιμη η τιμή. Η μηχανή που τον ενδιέφερε (γνωστή του) είχε πουληθεί οπότε δεν καιγόταν πλέον να το διώξει σε τιμή σκοτωματος. Anyway, ό,τι νομίζει ο καθένας απλά είναι περιπτώσεις που έχω δει και μου φαίνεται παράξενο που γενικεύουμε έτσι.

    Δεν καίγεται όλος ο κόσμος να του φύγει η μηχανή χθες. Γιατί πολλές φορές κι ο αγοραστής νομίζει ότι επειδή έχει δυόμιση χιλιάρικα στο χέρι ο καθένας πρέπει να χοροπηδάει όταν χτυπάει παλαμάκια. Με άλλα λόγια, οι ίδιοι άνθρωποι είναι αγοραστές και πωλητές. Όσους μαλάκες πωλητές θα βρεις άλλους τόσους αγοραστές.

  5. #50
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Δε διαφωνώ. Και, γενικά, σίγουρα όλα αυτά που έχουν γραφτεί εδώ δε συμβαίνουν πάντα. Αλλά κάποια πράγματα συναντώνται ιδιαίτερα συχνά.
    Life begins at 45°.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δεν ισχύει πάντα. Μου έχει τύχει. Μηχανή που παρακολουθούσα κατέβηκε 10% η τιμή με αιτιολογία "επειδή βρέθηκε συγκεκριμένη μηχανή που θέλω να πάρω". Μετά η τιμή ξανανεβηκε. Μίλησα μαζί του μετά από κάνα μήνα (τότε είχε φύγει η δικιά μου) και δεν ήταν συζητήσιμη η τιμή. Η μηχανή που τον ενδιέφερε (γνωστή του) είχε πουληθεί οπότε δεν καιγόταν πλέον να το διώξει σε τιμή σκοτωματος. Anyway, ό,τι νομίζει ο καθένας απλά είναι περιπτώσεις που έχω δει και μου φαίνεται παράξενο που γενικεύουμε έτσι.

    Δεν καίγεται όλος ο κόσμος να του φύγει η μηχανή χθες. Γιατί πολλές φορές κι ο αγοραστής νομίζει ότι επειδή έχει δυόμιση χιλιάρικα στο χέρι ο καθένας πρέπει να χοροπηδάει όταν χτυπάει παλαμάκια. Με άλλα λόγια, οι ίδιοι άνθρωποι είναι αγοραστές και πωλητές. Όσους μαλάκες πωλητές θα βρεις άλλους τόσους αγοραστές.
    Γενικά συμφωνώ, απλά είναι τελείως διαφορετικό πράγμα το πόσο αξιολογεί χρηματικά μια μοτοσυκλέτα, τόσο ο αγοραστής, όσο και ο πωλητής και άλλο η προσπάθεια εξαπάτησης.
    Ο πωλητής έχει δυνατότητα εξαπάτησης, ο αγοραστής πάλι όχι.
    Μ@λακες μπορεί να είναι αμφότεροι.

    Προσωπικά από τις δεκάδες παρκαρισμένες αγγελίες που είχα κατά καιρούς, μόνο μια είδα που έλεγε ότι "η τιμή ισχύει για λίγες μέρες", να ανεβαίνει μετά.

  7. #52
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Δλδ πρέπει να έχεις δει και να θυμάσαι ακριβος το μότο όταν βγήκε από το εργοστάσιο,να ξέρεις πως δουλευει.Όλα τα εξαρτήματα του για να παρατηρήσεις τυχόν αλλαγές,μετατροπές,επισκευές,βλαβες

    Για να τα γνωριζεις ολα αυτα, πρεπει να εισσι κατοχος της μηχανης για αρκετο καιρο
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της contes di Zante
    Εγγραφή
    01/11/2007
    Μηνύματα
    299
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δεν ισχύει πάντα. Μου έχει τύχει. Μηχανή που παρακολουθούσα κατέβηκε 10% η τιμή με αιτιολογία "επειδή βρέθηκε συγκεκριμένη μηχανή που θέλω να πάρω". Μετά η τιμή ξανανεβηκε. Μίλησα μαζί του μετά από κάνα μήνα (τότε είχε φύγει η δικιά μου) και δεν ήταν συζητήσιμη η τιμή. Η μηχανή που τον ενδιέφερε (γνωστή του) είχε πουληθεί οπότε δεν καιγόταν πλέον να το διώξει σε τιμή σκοτωματος. Anyway, ό,τι νομίζει ο καθένας απλά είναι περιπτώσεις που έχω δει και μου φαίνεται παράξενο που γενικεύουμε έτσι.

    Δεν καίγεται όλος ο κόσμος να του φύγει η μηχανή χθες. Γιατί πολλές φορές κι ο αγοραστής νομίζει ότι επειδή έχει δυόμιση χιλιάρικα στο χέρι ο καθένας πρέπει να χοροπηδάει όταν χτυπάει παλαμάκια. Με άλλα λόγια, οι ίδιοι άνθρωποι είναι αγοραστές και πωλητές. Όσους μαλάκες πωλητές θα βρεις άλλους τόσους αγοραστές.
    Αυτή η πρόταση είναι η ουσία. Άν είσαι μιν@δώρος αγοραστής το πιθανότερο είναι να είσαι και απατεώνας πωλητής και το ανάποδο.
    Πάντως σε όλους μας πιστέυω ότι έχουν τύχει περιπτώσεις που ενώ προκαλούν δυσπιστία δεν κρύβουν κάτι πονηρό. Όταν είχα βάλει το strada για πούλημα, σε χαμηλή τιμή γιατί δεν ήταν και σε άριστη εξωτερική εμφάνιση, κάποια στιγμή το έριξα λίγο ακόμα για τον απλό λόγο ότι είχα βρεί ακριβώς αυτό που ήθελα να αγοράσω. Οι ίδιοι που αρχικά με έπαιρναν τηλέφωνο και μου έκαναν παζάρι ήθελαν επιπλέον μείωση στην ήδη μειωμένη τιμή. Εκεί είναι που λές "ΤΙΜΗ ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΗ" ή "ΜΟΝΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ". Αν ο άλλος έχει μάθει να κάνει παζάρια 10%-20% δικαίωμά του όπως και δικό μου να μην παζαρεύω. Γιατί πρέπει να κατηγορούμε κάποιον που έχει ορίσει μια ακατέβατη τιμή?
    Όταν από μονοκύλινδρο 600αρι πας σε 3κύλινδρο 1000αρι είναι ή όχι αλλαγή κατηγορίας? Όταν σίγουρα θα σε ρωτήσει ο αγοραστής τον λόγο που το πουλάς γιατί να μην το γράψεις στην αγγελία?
    ....και τελικά όταν μετά από 3 μήνες κατέβασα την αγγελία το ξαναέβαλα την επόμενη χρονιά όπου πάλι για 3 μήνες χωρίς κανέναν ουσιαστικά ενδιαφερόμενο και ξαφνικά σε ένα ΠΣΚ προκλυπτουν ΤΡΕΙΣ!!!
    Του ενός μάλιστα του κόπηκε το γέλιο της Παρασκευής όταν του είπα ότι Σάββατο πάω για έλεγχο με άλλον ενδιαφερόμενο, μόνο που του κόπηκε την Δευτέρα όταν ήδη το είχα πουλήσει. Δεν έπρεπε να του πώ ότι υπήρχε και άλλος ενδιαφερόμενος όσο και αν ακουγόταν κοινότυπο?

    Αυτό που πάντως δεν κατάλαβα ποτέ μου είναι πως μηχανάκια 5-6 ετών πωλούνται με μείωση 25-30%
    διονύσης K / έλα να πάμε στο νησί...το (multi)strada μου εγώ και 'σύ

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όταν καποτε πουλαγα,περίμενα το σχετικό παζάρι. Όταν μου έκοψε δυο κατοστάρικα απ την τιμή,έχοντας μηχανάκι "δυσκολο" στην πώληση σκέφτηκα τα 200€ τα μαζευω,τα χιλιαρικα είναι που μου λείπουν.
    Μειναμε αμφότεροι ικανοποιημένοι.

    Τώρα που είμαι στην αντίπερα όχθη,του αγοραστή,ουτε εγώ καίγομαι για μηχανάκι,όποτε κρατήστε τα οι ίδιοι που τα έχετε με 2 κ 3 χιλιάδες εμφανίσεις κ οταν βρεθεί ο πωλητής με την σωστή φάτσα κ μηχανάκι που μου κάνει,ευχαρίστως να με αρμεξει κ ακατεβατα

  10. #55
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Το πούλαγα όσο ήμουν Ελλάδα......

    Τώρα, όταν ξαναγυρίσω, βλέπουμε.............

    https://www.car.gr/25149229-ktm-adventure-1190-abs-msc

    ωωωωωρε φιλε... και πανω που χαρηκα γιατι εχω 12μισυ ζεστα χιλιαρικακια για να παρω ενα αξιοπρεπες ον-οφ/τουρισταδικο μηχανακι,
    ειδα αυτο:
    Η αγγελία ισχύει μόνο για Δεκέμβριο του '19.
    και μου κοπηκε η φορα... δε πειραζει, αφου δε μας εκατσε θα ψαξω για κανα αλλο..









  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Εδώ είναι που πουλάν οι παππούδες τα μηχανάκια τους? Θέλω να πάρω κάνα δυο.
    (Μόνο σοβαρές προτάσεις)

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bros 650
    Εγγραφή
    12/07/2014
    Μηνύματα
    225
    Αγόρασα ένα cmx rebel500 πριν λίγο καιρό του 17 με 7500 χλμ. Όταν το ρώτησα γιατί το πουλάς; καινούργιο μηχανάκι; Με είπε ότι λίγο καιρό αφού την αγόρασε έκανε εγχείρηση προστάτη και δεν μπορεί να καβαλήσει μετά από λίγο καιρό ανέβασε στο φατσαμπουκ φωτό με ένα fazer . Επειδή τον είδα μετά τον ρώτησα πώς και το αγόρασε αφού δεν .... Και με είπε ότι ήταν ευκαιρία από γνωστο καλή τιμή καλό μηχανάκι και το άρπαξε. Πολλοί που το πουλάνε το μηχανάκι μετά το μετανιώνουν και ψάχνουν κάτι άλλο γιατί τους λείπει η αίσθηση του να έχεις μηχανή.
    Πάντως όταν εγώ πούλησα το μπροσακι μου σε έναν ο μηχανικός του μόλις το είδε έπαθε πλάκα με το πόσο καλή κατάσταση ήταν και το παλικάρι ούτε καν με ρώτησε για καλύτερη τιμή αν γίνεται το πήρε στα λεφτά που το ζητούσα και αμέσως. Η αγγελία μου ήταν ένα χρόνο περίπου ξεκίνησα από αρκετά ψηλά σιγά σιγά κατέβηκα μέχρι το κατώτατο όριο μου και σταμάτησα εκεί περιμένοντας τον αγοραστή που θα έδινε τα λεφτά που ηθελα. Υπάρχουν ευκαιρίες αλλά χρειάζεται υπομονή να μην βιάζεσαι και να έχεις τα λεφτά έτοιμα όταν θέλεις να αγοράσεις και την ίδια υπόμονη να μην βιάζεσαι και να είσαι αντικειμενικος και λογικός στην τιμή που ζητάς όταν είσαι πωλητης

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Τώρα πού το λέμε. Ρε παιδιά θυμάστε κάποιο μέλος από εδώ μέσα που ανέβαζε τά μοτορια τού (Σχετικά παλιά μηχανάκια)σε εξωφρενικές τιμές?Τί έγινε?Άραγε τά πούλησε?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #59
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Γιατί όχι; Πάντα υπάρχει κάποιος πιο ηλίθιος από σένα.
    Life begins at 45°.

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αχαχαχα!
    Σίγουρα θα βρέθηκε θυμ....εεεε αγοραστής. Όπως κ για το δευτερο μπρδλο που περιγράφω στην αρχή με τα κατεβασμένα χλμ...θα βρεθεί μλκς.
    Άλλωστε ολοκαίνουργιο με 2.200χλμ κ φρεσκοβαμμενο για αισθητικους λόγους,είναι ευκαιρία

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στην αναζήτηση μηχανής κι εγώ
    από Chiroto στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2016, 09:23
  2. Μπανάνα στην αναζήτησή στο mobile version
    από nikos_abel στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2015, 21:27
  3. Βοήθεια στην αναζήτηση
    από scheisse στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2014, 14:31
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 10:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF