Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 81

Θέμα: Funny story στην αναζήτηση μεταχειρισμένου(οr not)

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008

    Funny story στην αναζήτηση μεταχειρισμένου(οr not)

    Είναι καιρός τώρα που είμαι στην αναζήτηση.
    Έχω κάνει τις ψαχτικές μου στο car, εχω τα αυτιά μου ανοιχτά και τα φράγκα ζεστά και περιμένω...
    Δε βιάζομαι, πάνε μήνες τώρα που ψάχνω και παρακολουθώ συστηματικά. Βλέπω τα μηχανάκια που μ ενδιαφέρουν σε τι τιμές φεύγουν.
    Έχω παρκαρισμένα εδώ και κάνα τετράμηνο+ 2 συγκεκριμένα που είναι τα φθηνότερα της αγοράς.
    Οι αγγελίες τους είναι πάνω κάτω "άριστο, ελληνικής αντιπροσωπείας με πολλά εξτρά"

    Εχθές , τυχαίνει και είχα χρόνο το πρωί και λεω ας πάω να τα δω απο κοντά.
    Σαφώς και είμαι διαβασμένος. Έχω κατεβάσει το owners manual και έχω μελετήσει πότε θέλουν σέρβις, κάποιες ιδιαιτερότητες κλπ. Δηλαδή το πρώτο screening-ξεσκαρτάρισμα το κάνω ο ίδιος. Στον μηχανικό θα στείλω επιλεγμένο μηχανάκι για τα περαιτέρω.

    Το περί ποιανού μοντέλου πρόκειται και για ποια μαγαζιά μιλάμε δεν είναι της παρούσης.

    Πάω στον πρώτο έμπορο. Επί της Καβάλας.
    Καλημέρα μπλαμπλαμπλα ενδιαφέρομαι
    Ναι, εδώ είναι κοιταξε το και ότι θες με ρωτάς. Παρεπιμπτόντως είναι εδώ και ο ιδιοκτήτης του, αν θες να μιλήσετε.

    Βλέπω ένα "αεροδυναμικό" τυπάκι γύρω στα 35+, του απευθύνομαι ευγενικά. Αρχίζει τα δικά του με "μάγκικο ύφος"
    Το μηχανάκι είναι πεντακάθαρο, το πάμε σε όποιον μηχανικό θέλεις, είναι με όλα του τα σέρβις, το δίνω φτηνά γιατί θέλω άμεσα τα λεφτά να φύγω (που θα παεί δεν μου είπε ποτέ, αλλά μάλλον υπονοούσε εξωτερικό)
    Κάτσε να το ρίξω μια ματιά και συζητάμε...τα κλειδιά τα έχεις όλα ε? 2 μαυρα , 1 prog και μια κάρτα.
    Τα έχω όλα, αλλά μόνο ένα μαύρο.
    (Στο manual δηλώνει ξεκάθαρα πόσα κλειδιά έχει η μηχανή..2+1+1)
    Τα χειριστήρια του συναγερμού?
    Μόνο ένα...
    Μάλιστα.
    Κοίταξε το όσο θες, το πάμε όπου θές, αλλά μην το καθυστερήσεις γιατί έχει πολλά τηλέφωνα να το δουν το μηχανάκι.(Η αγγελία ανανεώνεται με τα ίδια στοιχεία πάνω απο 4 μήνες...)
    Εντάξει.
    Αρχίζω το ψείρισμα απο αλυσιδογράναζα, τα σημάδια φθοράς είναι οκ, συνάδουν με τα χλμ του. Σημάδια απο πέσιμο στην αριστερή μπάντα. Μαρσπιέ απο κάτω, ψαλίδι και αντίβαρο. Μανέτες αλλαγμένες. Μπροστινά φλάς, αλλαγμένα.
    Μου λέει με λίγα ήτανε δεν έπαθε κάτι σοβαρό η μηχανή.

    Οκ. Κώλος άκλαστος και μηχανή άπεφτη δεν υπάρχει(ή κάπως έτσι...)

    Μπροστινά πλαινά πλαστικά, αλλαγμένα.
    Μπροστά φτερό αλλαγμένο.

    Μου λέει τα έχω βάλει κάρμπον για να είναι πιο ωραίο.
    Μάλιστα. Τα γνήσια τα έχεις.
    Όχι...

    Κάπου εκεί ο ιδιοκτήτης φεύγει και μένω με τον έμπορο. Ξηγημένο παιδί.
    Τι παίζει ρε Σταμάτη?
    Δε ξέρω,γνωστός γνωστού είναι,απλή εξυπηρέτηση του κάνω να το δείχνω να μην ασχολείται αυτός. Δεν το ξέρω το μηχανάκι.
    Μου δείχνει κι αυτός κάτι σημαδάκια που δεν τα είχα δεί, αλλά μου λέει μην σε ανησυχεί ιδιαιτέρως και να έχει πέσει, δεν ήταν σοβαρή ζημιά.
    Για φέρε το κλειδί να το βάλουμε και μια μπρος.

    Καλά ακούγεται.
    Αλλά στον κινητήρα βλέπω λάδια να εχουν τρέξει και είναι απο την φλάντζα την κάτω...
    problem...
    Μ αφήνει λίγο μόνο ο Σταμ.
    Εκμεταλεύομαι την ευκαιρία και συνεχίζω το ψάξιμο, κάτω απο την σέλα.
    Πλεξούδα κομμένα καλώδια και αφημένα στον αέρα. Δυο φίσες δεν καταλήγουν πουθενά και το μηχανάκι εχει συναγερμό..Τι στον μπούτσο έχουν κάνει εδω!
    Βλέπω ένα κουτάκι...
    Το τραβάω το βγάζω...gps tracker...
    Να σου γαμήσω...

    Δεν μπορώ να ισχυριστώ οτιδήποτε, αλλά με ένα κλειδί και ένα χειριστήριο να αγνοούνται και με gps tracker στο μηχανάκι , το μυαλό μου πάει στο κακό...
    Δεν είπα τίποτα, χαιρετάω και φεύγω.
    Έτσι για την απορία κάνω και μια στάση σε μια αντιπροσωπεία. Πείτε μου ρε παιδιά το τάδε πλαίσιο, τι βγάζει?
    Πρωτη αλλαγή λαδιών στα 1000χλμ και την επόμενη στα 5000χλμ. Έκτοτε (και μέχρι τα 18.000 που έγραφε) η μηχανή δεν έχει ξαναμπεί σε αντιπροσωπεία...


    Νeeeeeeeext!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Επόμενη
    Τηλέφωνο, ναι γεια σας, ενδιαφέρομαι για το μηχανάκι.
    Φίλε ΜΟΛΙΣ το άφησα στον ......... στην Μιχαλακοπούλου για πούλημα.
    Εντάξει δεν πειράζει, θα περάσω απο κει να το δω, αλλά για πες μου μερικά πραγματάκια που θέλω να μάθω.

    Τρίτο χέρι (μάλλον).
    Πεσμένο και φρεσκοβαμμένο. Το ανέφερε και την αγγελία του το έδειχνε και στις φωτό.
    Πόσο δηλαδή ρε σύ?
    έ όχι πολύ, δεξιά μπότα και εξάτμιση, αλλά τα έχω φτιάξει.
    Καλά, θα το δώ και μιλάμε.

    Κατεβαίνω Μιχαλακοπούλου. Το μηχανάκι είναι έξω απο το μαγαζί και όντως είναι προσφατα εκεί γιατί είναι ψιλοβρώμικο. Δε μας πειράζει αυτό όμως!
    Προτού ζητήσω πληροφορίες απο πωλητή, το επεξεργάζομαι μόνος μου με την ησυχία μου.

    Βαμμένη τιμονόπλακα
    Βαμμένες μανέτες
    Η μηχανή διαθέτει εργοστασιακό σταμπιλιζατέρ. Σ αυτήν λείπει.
    Μποτες βαμμένες κάρμπον.
    Μπροστινό φτερό, αποτελείται απο δυο κομμάτια κανονικά, εδώ υπάρχει μόνο το μπροστά, το πίσω για την προστασία του ψυγείου ανυπαρκτο.
    Δαγκάνες βαμμένες!!!!Έλεος!
    Μπροστινό φανάρι ράγισμα στο κρύσταλο
    Μαρσπιέ οδηγού αλλαγμένα με μια μαλακία κινεζιά που δεν είναι καν αναδιπλούμενη!!!
    Τσαμπουκάδες στην εξάτμιση (στα παπάρια μου)
    Λάστιχα ότι πιο τελειωμένο υπάρχει, απ αυτά που κάνεις τον γύρο της γης και ακόμη είναι απάτητα στο κέντρο...
    Αλυσιδογράναζα ταλαίπωρα με την γλίστρα της αλυσίδας στο ψαλίδι να έχει βγάλει δείκτες φθοράς και να θέλει αλλαγή!Χλμ αγγελίας 15.000χλμ...με την γλίστρα τελειωμένη...δεν παίζει μου κάνουν πλάκα!

    Μπαίνω στο κατάστημα και ζητάω να με εξυπηρετήσουν για το συγκεκριμένο. Έρχεται ο Γιώργος. Πολύ ευγενικός και πρόθυμος. Για ποιο μηχανάκι μιλάμε?
    Το ταδε
    Ααααα εξαιρετικό μοντέλο! Ελληνικό με όλα του τα σέρβις στην αντιπροσωπεία, πολύ προσεγμένο.
    Εγώ το παίζω άσχετος.Για πες!
    Μπλά μπλά μπλά. Κάτσε επάνω να δείς θέση οδήγησης.
    Ρε συ του λεω είναι βαμμένο το μηχανάκι.
    Ναι είχε μια πτώση αλλά στατική, ότι άλλαξε ήταν για αισθητικούς λόγους.
    Φέρε και το κλειδί να το ακούσουμε μια.

    Το φέρνει , βάζει μπρός. Ενα μικρό ντουμανάκι λαδιού βγήκε απο την εξάτιμη.Χμμμ.
    Για να δώ κοντέρ. Πόσα χλμ έχει?
    Δε ξέρω, πριν λίγο μας το φέρανε, κάτσε να το βρώ στο μενου. Α νάτο! 2.200χλμ

    Δυο χιλιάδες διακόσια χιλιόμετρα!
    Μαλάκες το πιστεύετε?Το πρώτο πράγμα που έκαναν στο μαγαζί προτού καν πλύνουν το μηχανάκι ήταν να του κατεβάσουν τα χλμ!!!!!!!
    Εντάξει είχα ακούσει ιστορίες για δράκους, αλλά ρε συ! Συνέβαινε μπροστά στα μάτια μου! Το ίδιο μηχανάκι που είχε στην αγγελία φωτό με το κοντέρ του να φαίνονται τα χλμ! Που κι αυτά κατεβασμένα ήταν δηλαδη...

    Δε λέω τίποτα, σβήνουμε, για βάστα το λίγο ρε τζώρτζ να δω και τα λαδάκια του (που προφανώς δεν είχαν προλάβει να αλλάξουν ακόμη)
    Εξαιρετικό χρώμα και υφή...Γκρίζα και θολά..ήταν στην αρχή της η φλάτζα προφανώς και δεν είχαν περάσει πολλά νερά στα λάδια.

    Έφυγα δηλώνοντας ότι θα το σκεφτώ.

  3. #3
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Πάω στον πρώτο έμπορο.
    Κάπου εδώ έχασες το παιχνίδι.
    Life begins at 45°.

  4. #4
    Τελικά δεν έπιασε τόπο η τηλε-ψυχοθεραπεία που παρείχα, ε;
    ''Well, the rain ain't fussy about where it lands,
    It'll find you hiding no matter where you stand.
    It's gonna rain brother, and it's gonna rain hard,
    When the blues comes calling with it's calling card.''

    R o r y G a l l a g h e r

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    πολυ καλα κανεις και ψαχνεις διαβαζεις περιμενεις....
    αλλα σε εμπορο τι περιμενεις να βρεις;

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Ξεφτίλα ρε πουστη μου. Ποιός άμοιρος θα την πατήσει?Κάλλιστα θα μπορούσε να ειμουν κι εγώ...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    855
    φιλε μου στους εμπορους τι ακριβως πας να δεις;

    εκτος και ψαχνεσαι για τιποτα δόσεις ή ανταλλαγες οποτε πασο...

    δεν μπορω να σκεφτω αλλο λογο να πηγαινεις σε εμπορο...σπανια θα βρεις κατι που συμβαδιζει με την περιγραφη (αν με εννοεις)

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    φιλε μου στους εμπορους τι ακριβως πας να δεις;

    εκτος και ψαχνεσαι για τιποτα δόσεις ή ανταλλαγες οποτε πασο...

    δεν μπορω να σκεφτω αλλο λογο να πηγαινεις σε εμπορο...σπανια θα βρεις κατι που συμβαδιζει με την περιγραφη (αν με εννοεις)
    Κι όταν σε έμπορο βρίσκεις τα πιο φθηνά της αγοράς, όπως λέει ο φίλος, καταλαβαίνεις ότι η αξία τους είναι περίπου 200€.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Οκ. Κώλος άκλαστος και μηχανή άπεφτη δεν υπάρχει(ή κάπως έτσι...)
    Ή κωλος απεφτος και μηχανή ακλαστη;;; Τρέμω την ώρα που θα γεράσω

    Ωστόσο, ο πρώτος έμπορας ήταν μια χαρά. Ξηγηθηκε από την αρχή. Ας παρηγορηθουμε με την ιδέα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις...
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.107
    ..και ποδήλατα

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παρόμοια περίπτωση αλλά με κουτί για τον υιό πριν από 2 ημέρες. 5 λεπτά το είδα το όχημα 5 λεπτά μου έλεγε τα αντίθετα από αυτά που έβρισκα. Ήταν και η τελευταία φορά που πήγα σε μαντρα....
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Θα σας μάθω ένα σπουδαίο κόλπο, που θα σας κάνει πιο ευτυχισμένους ανθρώπους. Αλλά μην το διαδώσετε πολύ, είναι μυστικό.

    Προετοιμαστείτε.

    Spoiler: Εμφάνιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Untitled.jpg 
Προβολές:	482 
Μέγεθος:	37,2 KB 
ID:	414297
    Life begins at 45°.

  13. #13
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.657
    για πες τι μοντελα ειδες.....πουλησες και το διαμαντι
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Παιδια και οι δυο μηχανές ήταν ιδιωτών που τις είχαν αφήσει σε μαγαζί για να πουληθούν

    Τι λες τώρα ρε συ, όλες τα μεταχειρισμένα ιδιωτών είναι!

    Anyway, τι εννοώ, ότι δεν πήγα εξ αρχής σε κάποια μαγαζιά που εμπορεύονται κατ αποκλειστικότητα μεταχειρισμένα

    Οι αγγελίες ήταν ιδιωτών κανονικά, το μηχανάκι βρισκότανε στο τάδε μαγαζί όμως.
    Οπότε μίλησα απευθείας με τους ιδιοκτήτες και στις δυο περιπτώσεις, πράγμα που δεν μπορείς να κάνεις όταν επισκεφθείς μια εμπορία.
    Τα μηχανάκια τα είδα στα εκάστοτε μαγαζιά.
    Απλά στην δεύτερη περίπτωση μιλάμε για πραγματική αμαρτία να πουληθεί τέτοιο μπουρδέλο στην τιμή που το θέλανε.

    Θέλω να πιστεύω ότι λίγο σχετικός να είσαι με το άθλημα , κάτι θα σου βρώμαγε στην υπόθεση και θα λάκιζες.
    Βέβαια αμα πλυθεί , γυαλιστεί, αλλαχθούν τα λαδάκια του και το τελικό με ένα αγρατζούνιστο, εύκολα μπαίνεις στο τριπάκι να αρχίσεις να κάνεις δεύτερες σκέψεις...

    Τα έχουμε ξαναπει, η αγορά μεταχειρισμένου έχει μεγάλο ρισκο και 9 στις 10 το ακριβότερο μάλλον θα είναι κ καλύτερο. Ευκαιρία, κοψωχρονία, ανάγκη για χρήματα κλπ προσωπικά δεν έχω πετύχει και να αγοράσεις και τεφαρίκι.
    Νεα μηχανάκια μπαίνουν με το σταγονομετρο στην αγορά. Μιλάμε για κανονικές μοτουσκλέτες όχι σκουτεροπαπα.
    Οπότε τα υπάρχοντα κρατάνε τιμές.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    855
    δεν ξέρω φίλε...

    δεν θα πήγαινα σε έμπορο...παρά μόνο για καινούργιο

    έχω πάθει και έχω δει και άλλους να παθαίνουν δεν τα λέω έτσι...

    και στην τελική ο ιδιώτης (οι περισσότεροι) δεν έχει τα εργαλεία ή τις γνώσεις που απαιτούνται για να το "καλλωπίσει" το μηχανάκι και να πουλήσει γκομενάρα που στο μήνα θα σου βγει τρανσέξουαλ..

    και οι ιδιώτες που λες ότι τα πήγαν σε μάντρα έπρεπε αρχικά να σε προβληματίσει γιατί τα πήγαν εκεί...

    εκτός κι αν μιλάμε πια για πολύ ιδιαίτερα μοντέλα που δεν πουλιούνται με τπτ...κοινώς αυτά που λέμε τα παντρεύεσαι όταν τα παίρνεις..

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Στην αναζήτηση μηχανής κι εγώ
    από Chiroto στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2016, 08:23
  2. Μπανάνα στην αναζήτησή στο mobile version
    από nikos_abel στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 07/08/2015, 20:27
  3. Βοήθεια στην αναζήτηση
    από scheisse στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2014, 13:31
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 09:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF