Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 41

Θέμα: Απορία περί google location history

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Μη φανταστείς, δεν είμαι πολύ των εφαρμογών, αλλά ναι, νομίζω ο explorer που έχει πάνω είναι ανεξέλεγκτος..
    Είχα προσπαθήσει να τον βγάλω όταν το πήρα, χωρις αποτέλεσμα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Return of the Loudites
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μη φανταστείς, δεν είμαι πολύ των εφαρμογών, αλλά ναι, νομίζω ο explorer που έχει πάνω είναι ανεξέλεγκτος..
    Είχα προσπαθήσει να τον βγάλω όταν το πήρα, χωρις αποτέλεσμα.
    Αυτός είναι ένας λόγος που αντιπαθώ τις android συσκευές!!!

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Return of the Loudites
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rsz_19781613778395.jpg 
Προβολές:	155 
Μέγεθος:	26,8 KB 
ID:	414316

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Άρα τα δεδομένα που έχει είναι η ροή της θέσης μου ΚΑΙ οι αισθητήρες κλίσης του κινητού που δεν σκέφτηκα πριν, και κάνει μια σύνθεση περιπτώσεων από όλα αυτά μαζί, προφανώς σε fuzzy logic αλγόριθμους.

    Πω πω, σε λίγο, θα μας βγάλει και σε καμιά αλλη δραστηριότητα πόσο καλά το πάμε, έτσι όπως προχωράει η τεχνολογία
    Μερικα κινητα εχουν αισθητηρα βαρομετρικου.
    Καποια αλλα εχουν αισθητηρα θερμοκρασιας φωτος.
    Ακομα και αισθητηρα θερμοκρασιας εχουν σχεδον ολα και αν οχι, γνωριζουν απο τη μπαταρια.


    Οταν κινεισαι με αυτοκινητο και εξωτερικη θερμοκρασια -5, το κινητο εχει (τυχαιο νουμερο) 15 βαθμους.
    Οταν κινεισαι με μοτοσυκλετα, πολυ πιθανον να ειναι κοντα στο 0 εαν βρισκεται σε εξωτερικη τσεπη.
    Αν αμφιβαλλει, συνυπολογιζει και μεσω του βαρομετρικου αισθητηρα, διαφορες και αυξομειωσεις στην πιεση του αερα.
    Σε ενα αυτοκινητο ειναι πιο εξομαλυμενες... σε μια μοτοσυκλετα απο τον αερα και στροβιλισμους ενα μπαχαλο στην κυματομορφη.
    Η θερμοκρασια φωτος επισης, οταν το κινητο ειναι σε εσωτερικη τσεπη, ειναι απροσδιοριστη (σκοταδια) ... με το κινητο αφημενο στο ταμπλω ή στο καθισμα ή σε καποια θηκη, κατι βρισκει!


    Μαζι με ολα αυτα, υπαρχουν και audio samples που παιρνει απο τα ΔΥΟ μικροφωνα που εχουν πλεον σχεδον ολα τα mid-range κινητα και πανω.
    Η βαση δεδομενων για να συγκρινει τι ειναι αυτο που ακουσε, ειναι τεραστια!


    Εχω ενεργοποιημενο το ιστορικο της τοποθεσιας απο τοτε που εμφανιστηκε σαν beta feature.
    Δεν ειμαι παιδεραστης, τρομοκρατης, φοροφυγας ουτε με απασχολει ποιος ξερει και αν ασχολειται μαζι μου καθε ποτε πηδαω την κοπελα μου, αν κλανω οταν κατουράω ή αν στον υπνο μου ροχαλιζω ή αν ακουω Τερλέγκα στη διαπασων οταν μπλεκω στην κινηση τραγουδωντας.

    1) Γνωριζω τυχον σημεια που επισκεφτηκα και θα ηθελα να ξαναπαω.
    2) Μου θυμιζει ποια μερη επισκεφτηκα και ΔΕΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΑ ΓΑΜΩ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΚΩΛΟΜΑΓΑΖΑ ΤΣΟΥΠ 1 ΑΣΤΕΡΑΚΙ! (ή και το αντιθετο προφανως)
    Επομενως συνεισφερω σε αυτη τη γαμημενη κριτικη την οποια εκατσα και εψαξα πριν παω.
    3) Μου προτεινει μαγαζια, ωραρια αυτων με αρκετα καλη προβλεψη του τι θα ηταν ταιριαστο στις ορεξεις και συνηθειες μου.
    4) Οι διαφημισεις ειναι προσωποποιημενες. Δεν βλεπω "Χωρισμένες MILF στην περιοχη σας, μιληστε ζωντανα" αλλα "μεγεθυνετε το πεος σας κατα 10 εκατοστά FREE TRIAL"
    5) Αν η Google ξερει πως εγω κινουμαι σε σχεση με τους υπολοιπους που δηλωσαν οτι γουσταρουν να συνεισφερουν, θα φτιαξει ενα χαρτη "Live traffic" και εγω θα διαλεξω την συντομοτερη εναλλακτικη εαν δω οτι καποιος δρομος ειναι πηχτρα στην κινηση.

    Ο καθενας πραττει οπως επιθυμει.

    Ειναι τουλαχιστον γελοιο ομως να κραζει καποιος για "παραβιαση ιδιωτικοτητας" εν ετει 2020 ενω την ιδια στιγμη βρισκεται σε ενα φορουμ, μεσω ενος λειτουργικου που μονοπωλει και πλεον παρεχεται με καθε ΟΕΜ καινουριο H/Y και ο ISP μπορει να φιλτράρει ή να παρακολουθησει τα ΠΑΝΤΑ.
    Terms and conditions υπαρχουν παντου, αλλαζουν, ενημερωνονται. Click "decline" oποιος δεν συμφωνει και μαγκια του, ας μεινει στην απ'εξω. Τα νουμερα ομως αλλα λενε!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Νομίζω πως ήδη έχει υπάρξει δίκη εναντίον της "υποχρεωτικής" συμμόρφωσης, "λες ναι αλλιώς δεν λειτουργεί".

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    6) μπορείς κατεπιλογή σου, να γνωστοποιείς live για όσο χρειάζεται, που βρήσκεσαι σε άλλο άτομο που έχεις ραντεβού και κινείστε και οι δύο κάνοντας την συνάντηση-συχρονισμό πολύ πιο εύκολα, ή γλυτώνοντας από το άγχος ανθρώπους σου που ενδεχομένως ανησυχούν για εσένα.

    7) είσαι για δουλειά, για επίσκεψη, για οτιδήποτε, σε μέρος που δεν ξέρεις και αναζητάς π.χ. ένα ΑΤΜ να βγάλεις λεφτά ή βενζινάδικο ή κάποια υπηρεσία. Γνωρίζοντας το μηχάνημα που βρήσκεσαι, σου βγάζει τις πιο κοντινές προτάσεις, γλυτώνοντάς σε από άσκοπες περιπλανήσεις, χάσιμο χρόνου και ταλαιπωρεία.

    Γενικότερα, δεν είναι ωραίο πράγμα η τεχνοφοβία, ούτε είναι καλό δείγμα ένας άνθρωπος να διακατέχεται η σκέψη του με θεωρίες συνομωσίας, για σκεφτείτε μερικοί λίγο πιο τεχνικά και ορθολογικά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #23
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    κάποιοι έχουμε και γυναίκα ρε παιδιά
    porca miseria.

  9. #24
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οπότε μπορεις και να βαλεις εντελως οριζοντια ραφια ή καδρα στο νουβαρι..

    Και αν ειναι και αδιαβροχο, τσιμενταρεις και πατωμα μπρουκλικα..
    Εγώ πως νομίζεις ότι έλεγχα τα πλακάκια στο πάτωμα;

    Επίσης άλλη μια εφαρμογή του gyro είναι για τα drone.... κατευθύνεις το drone με κινήσεις στο κινητό. Γέρνεις δεξιά πάει δεξιά και τα ανάλογα με τις υπόλοιπες κινήσεις.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    κάποιοι έχουμε και γυναίκα ρε παιδιά
    Ναι αλλά κάποιες έχουν και άντρες. Δουλεύει 2ways αυτό, και με τις γυναίκες στατιστικά πιο άσχετες από τεχνολογία, μάλλον βγαίνουμε ωφελημένοι κι εκεί
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #26
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    ...........

    Γενικότερα, δεν είναι ωραίο πράγμα η τεχνοφοβία, ούτε είναι καλό δείγμα ένας άνθρωπος να διακατέχεται η σκέψη του με θεωρίες συνομωσίας, για σκεφτείτε μερικοί λίγο πιο τεχνικά και ορθολογικά.

    δεν είναι φοβία ρε'συ, έχει να κάνει με το πως θέλεις να σου παρουσιάζονται οι επιλογές που καταληκτικά διαμορφώνουν την "πορεία" σου,
    τον τρόπο που κινείσαι, την ζωή που κάνεις.

    Μετά από μια ηλικία αντιλαμβάνεσαι πως η ζωή διαμορφώνεται από τις επιλογές που μπορεί να συναντήσεις
    όχι απαραίτητα από την ικανότητα - παιδεία που έχεις αναπτύξει σαν άτομο.

    Αν μονοδρομείς τον όγκο των επιλογών σου σε ένα μέσο, μειώνεις πολύ την διαφορετικότητα που προσφέρουν
    τα υπόλοιπα "μέσα" που έχεις.
    Το ότι γίνεσαι αντικείμενο εκμετάλευσης περισσότερο είναι πιο εύκολο να το αντιληφθείς.

    Με λίγα λόγια: είτε με βουτιά στο κινητό, είτε με κουρδιστό ρολόι, έχουμε χάσει την ελευθερία μας.
    Αυτό που παίζεται με την εκμετάλευση των γούστων μας είναι η αξιοπρέπεια..

  12. #27
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Προσωπικά δεν το νοιώθω σαν τεχνοφοβία,ούτε σαν συνωμοσία ή κάτι τέτοιο.
    Από την στιγμή που κουβαλάω κινητό δηλωμενο στο όνομα μου και χρησιμοποιώ ιντερνετ γνωρίζουν τα πάντα για εμένα.Που είμαι,με τι ασχολούμαι,τα βίτσια μου,τις συνήθειες μου.
    Διάβαζα και ένα άρθρο πως υπάρχει πρόταση όλα καινούργια τα οχήματα στην ΕΕ να έχουν tracking device υποχρεωτικά για ''λόγους ασφαλείας'' ''From 2022 the EU wants all cars made inside the Union to feature location-tracking devices so they can monitor speed, driving behaviour and whether motorists are using safety features properly.''
    Η μερσεντε νομίζω το έχει κάνει ήδη όπως λέει το άρθρο,οπότε θέλουμε δεν θέλουμε αυτό είναι το μέλλον μας.Όταν γίνουν και αυτόνομα,ε εκεί δεν γλιτώνεις ότι και να κάνεις.

    Απλά μην μου το δείχνετε και μεστα μούτρα μου ,''ήσουν εκεί'',ε με ξενερώνει λίγο.
    porca miseria.

  13. #28
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μ' αυτα και μ' αυτα, βρισκεσαι στην δυσαρεστη θεση να μη μπορεις να πινεις τσιπουρα 50 χλμ μακρια απο το υποτιθεμενο ραντεβου σου και να του λες στο τηλεφωνο " παρκαρισμα ψαχνω ρε λακαμα, μη με πρηζεις.."
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #29
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν το νοιώθω σαν τεχνοφοβία,ούτε σαν συνωμοσία ή κάτι τέτοιο.
    Από την στιγμή που κουβαλάω κινητό δηλωμενο στο όνομα μου και χρησιμοποιώ ιντερνετ γνωρίζουν τα πάντα για εμένα.Που είμαι,με τι ασχολούμαι,τα βίτσια μου,τις συνήθειες μου.
    Διάβαζα και ένα άρθρο πως υπάρχει πρόταση όλα καινούργια τα οχήματα στην ΕΕ να έχουν tracking device υποχρεωτικά για ''λόγους ασφαλείας'' ''From 2022 the EU wants all cars made inside the Union to feature location-tracking devices so they can monitor speed, driving behaviour and whether motorists are using safety features properly.''
    Η μερσεντε νομίζω το έχει κάνει ήδη όπως λέει το άρθρο,οπότε θέλουμε δεν θέλουμε αυτό είναι το μέλλον μας.Όταν γίνουν και αυτόνομα,ε εκεί δεν γλιτώνεις ότι και να κάνεις.

    Απλά μην μου το δείχνετε και μεστα μούτρα μου ,''ήσουν εκεί'',ε με ξενερώνει λίγο.
    Μόλις κατάλαβα γιατί θες TDM.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #30
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Οι υπηρεσίες της Google είναι πάρα πολύ καλές. Τις χρησιμοποιώ εντατικά καθημερινά, επαγγελματικά και προσωπικά. Φύλλα, έγγραφα online, χάρτες, e-mail, φωτογραφίες, ημερολόγιο, YouTube, Keep και άλλες.

    Οι χάρτες είναι τόσο μπροστά, που πλέον τους βάζω ακόμα και για διαδρομές που ξέρω, διότι σου δείχνουν κίνηση, με βάση το ρυθμό μετακίνησης άλλων χρηστών. Όσες φορές έχω πει "Τι μου λέει τώρα να κάνω κύκλο τόσα χιλιόμετρα;" και το έχω αγνοήσει, το έχω μετανιώσει, διότι έπεσα σε κυκλοφοριακή συμφόρηση από ατύχημα, πορεία, έργα και κατάλαβα ότι έπρεπε να το είχα ακούσει. Πλέον, αν βλέπω μπροστά μου τον προορισμό και μου πει να κάνω αναστροφή, την κάνω διότι είμαι σίγουρος ότι κάτι ξέρει.

    Εξελίσσονται διαρκώς όλες οι υπηρεσίες της Google, σε σημείο που σου παρέχει κάτι και μαθαίνεις ότι ήδη υπήρχε πριν το ψάξεις.

    Πραγματικά, δεν μπορώ να φανταστώ την επαγγελματική μου δραστηριότητα χωρίς τη Google. Ή τελοπάντων θα ήταν πολύ πιο δύσκολη αν δεν έβρισκα υποκατάστατα των υπηρεσιών της (υπάρχουν, αλλά όχι κάτω από ενιαίο σύστημα).
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 17/01/2020 στις 13:41.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απορία περί Κ.Ο.Κ.
    από JAD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2009, 08:50
  2. Μια απορία περί Michelin Anakee
    από ALX GS 11½ στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2008, 19:23
  3. απορία περί USD fork.
    από o_gavros στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 08:49
  4. Απορία περί λαδιού
    από bonepeeler στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2006, 13:36
  5. Απορία περι απόσυρσης
    από ManolisK74 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 12:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF