Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Και τώρα τι;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/01/2020
    Μηνύματα
    1

    Και τώρα τι;

    Καλησπέρα σε όλους

    Νέος στο φόρουμ και ήρθε η ώρα μου να κοιτάξω για μηχανή χωρίς όμως να έχω καταλήξει κάπου ακόμη. Γι'αρχή είμαι 24, οδηγώ από τα 16 50αρι παπάκι,το οποίο μετά από κάποια χρόνια έκανα 125 ενώ έχω ανέβει και σε xr (που είναι πιο ψηλή) αλλά και σε gsr600 (με την οποία έδωσα για το δίπλωμα με σχετική άνεση)
    Σιγά σιγά μπήκε η ιδέα ότι πρέπει να ανέβω κατηγορία και από τότε έχω φάει τα ρεπό μου στο car και σε τηλέφωνα για πληροφορίες.

    Στην αρχή το μυαλό μου πήγε σε 600αρα και πιο συγκεκριμένα στο fazer και στο δοκιμασμένο κατά κάποιο τρόπο gsr αλλά λίγο τα 100 τους άλογα (τεράστια διαφορά από το ταλαιπωρημένο παπάκι) και λίγο τα έξοδα συντήρησης με τράβηξαν μακριά.Οπότε άρχισα να κοιτάζω κάτι ενδιάμεσα 250 ως 400. Και τώρα έρχεται η ερώτηση. Τι κοιτάμε και γιατί;;

    Δεν είμαι άνθρωπος που θα ψάξει που τελικιάζει η κάθε μηχανή, περισσότερο σκέφτομαι την οδηγική της συμπεριφορά καθώς προορίζεται για χρήση κυρίως μέσα στην Αθήνα.Έξτρα πληροφορία που περιορίζει κάπως τις επιλογές είναι ότι είμαι 1.90 και μπατζετ 3-5κ

    Από επιλογές μέχρι τώρα έχω Er6, Xj9, duke 390,mt-03,cbf. Επίσης Strom και Versys πιστεύετε ότι για καθημερινή χρήση στην Αθήνα αξίζουν; Και τέλος λόγω ύψους αξίζει να κοιτάξω κάτι σε στυλ Ninja,Cbr?


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    versys 300 KAINOYΡΓΙΟ ή ελαφρα μτχ.γιατι εισαι ψηλο παιδι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, Στράτο!
    Το ύψος σου δε σε περιορίζει απαραίτητα, αρκεί να νιώσεις άνετα και να βολευτείς πάνω σε μια μοτοσυκλέτα.
    Προτείνω Honda CB 500X, αξιοπρεπέστατο μηχάνημα για τη χρήση που θέλεις να κάνεις.
    Από τα δίτροχα της λίστας σου, θα κοιτούσα ΜΤ-03 ή ακόμα καλύτερα ΜΤ-07.
    Τα ss-άκια για τα οποία ρωτάς, δεν τα προτείνω διότι μπορεί όντως να σου φανούν κάπως άβολα ως πρώτη ''μεγάλη'' μοτοσυκλέτα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της TKM
    Εγγραφή
    18/08/2019
    Μηνύματα
    250
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από StratosP Προβολή μηνύματος
    ...και μπατζετ 3-5κ
    Καλώς ήρθες! 3 από 5 χιλιάρικα στο μπάτζετ είναι τεράστια διαφορά ως προς το τι μπορείς να βρεις σε μεταχειρισμένο ή και σε καινούριο! Καταστάλαξε στο πόσα θέλεις να ξοδέψεις λοιπόν! Σου προτείνω τη Benelli BN 302 πάντως: και μέσα στο μπάτζετ που αναφέρεις είναι και ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ θα την πάρεις και καλή μοτοσυκλέτα είναι και οικονομική είναι και στην ενδιάμεση κατηγορία που κοιτάς επίσης! Έχοντας και εγώ Benelli (BN 251) μπορώ να σου πω ότι στα 4.500 χιλιόμετρα που έχω κάνει, είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος ως τώρα - ξέρω ότι γράφω λες και είμαι... διαφημιστής της Benelli αλλά την αλήθεια λέω!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Καλωσόρισες και από εμένα!

    Παίρνουμε ως παραδοχή ότι ανεξαρτήτως των προτάσεων και αφού κάνεις σορτ λιστ, θα ανέβεις τουλάχιστον στατικά ώστε να δεις τι κ πως.

    Πχ το duke θεωρώ ότι θα το βρεις μαζεμένο πολύ για το ύψος σου. Μπορεί όμως και να σου αρέσει.

    Για ονοφοειδες πιστεύω από τα συμφραζόμενα ο τι δεν ψήνεσαι.

    Θα κοιτούσα για cbr 500r ή κάτι παρόμοιο.

    Είναι η χρυσή τομή cc για την περίπτωσή σου.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Και τώρα τι κάνουμε... Στέλιο μου;;;;
    από alximistis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 131
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2018, 20:18
  2. Και τώρα τι κάνουμε... Πανο μου?
    από zephyr1 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2007, 16:08
  3. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 17:32
  4. Και Τωρα Τι??????
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 19:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF