Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 54

Θέμα: Καμία καλή led λαμπα για παπί?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα ιδέα πως οι led είναι που με στραβώνουν απο απέναντι. Νόμιζα πως ήταν xenon.
    Δώστε εναλλακτικές με όσο το δυνατόν καλύτερες επιδόσεις.
    Κοιτάζω για χρήση με κλασικό καθρέφτη και διαμορφωμένο κρύσταλλο σαν μοναδικό φωτιστικό σώμα.
    Το ζητούμενο είναι να προλαβαίνω να βλέπω με ταχύτητες 60km/h-70km/h σε διαδρομές χωρίς φωτισμό.

    Αν είναι too much στο παρόν θέμα, δώστε λινκ για αυτό που υπάρχει ήδη ή να ανοίξουμε ένα που θα τα συγκεντρώνει.

    Λογικό δεν έιναι να υπάρχει ένα sticky με προτάσεις ενάντια στην παραπληροφόριση για κάτι τόσο σημαντικό;

    Επίσης, όσο ξεφτίλα και να γίνομαι, οφείλω ένα ευχαριστώ που δεν με ξεχέσατε όταν ρώτησα αντίστοιχα θεωρώντας τις led
    ως τη μοναδική σύγχρονη λύση για καλό φώς. Παρόλα αυτά, σε άλλη φάση νομίζω μπορούμε να ενημερώνουμε πως
    κάνει ζημιά στους υπόλοιπους χωρίς να προκαλείται θέμα κ.λπ.

    Ας υπάρχει ένα θέμα με προδιαγραφές χρήσης και λύσεις για κάθε τύπο αν αυτό είναι δυνατόν και κάθε τόσο να ενημερώνεται το πρώτο
    ποστ με τις διαθέσιμες τεχνολογίες, τι χρειάζονται για να χρησιμοποιηθούν κ.λπ.

    Μην μένουμε να αναθεματίζουμε το πρόβλημα.
    Όμορφα και ωραία "την ίδια δουλειά θα την κάνεις και έτσι κερδίζοντας αυτό, χάνοντας το άλλο" κ.λπ.

    Να μπορεί κάποιος να συμπεράνει και να επιλέξει λύση ανάλογα την ανάγκη του.
    Σε άγνωστες διαδρομές δεν ανάβουμε ότι υπάρχει στα αυτοκίνητα; δεν τα κλείνουμε όταν διαπιστώσουμε φώτα από απέναντι;
    Όπως είχα γράψει και πιο πίσω, αυτές https://www.ideahellas.gr/product/le...20-26w-2600lm/ είναι πολύ ποιοτικές και δεν στραβώνουν τους απέναντι γιατι έχουν περιμετρικά led και η τεχνολογία τους βασίζεται στο τρόπο που δουλεύουν οι αλογόνου. Κάπου το είχα διαβάσει αλλά δεν βρίσκω τώρα το άρθρο. Εγώ έχω βάλει τις Η7 και είδα μεγάλη διαφορά. Επίσης αυτές δεν κάνουν για φανάρια που έχουν μέσα τους βολβό, αλλά μόνο σε φανάρια με κάτοπτρο. Αυτές που τυφλώνουν πάρα πολύ είναι η xenon όταν χρησιμοποιούνται σε φανάρια με κάτοπτρο. Απλά δεν κάνουν. Θέλουν φανάρι με βολβό.

    Οι δικές μου είναι σαν αυτές του λινκ που έχω βάλει. Πιστεύω πως είναι το κλασσικό, ότι πληρώνεις παίρνεις!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	82736682_793135601169788_548143191107305472_n.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	73,5 KB 
ID:	414505
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	83110461_614861452613584_6071918055175225344_n.jpg 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	65,0 KB 
ID:	414506

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μια και μιλάτε για λάμπες και παπιά, εγώ έχω ένα άλλο πρόβλημα. Στο KRISS 115 το τζάμι του προβολέα (πλαστικό είναι αλλά λέμε τώρα...) έχει γίνει εντελώς θαμποκίτρινο και δεν φέγγει τπτ ακόμα και αν βάλεις 8000 lumens λάμπα από πίσω... Σώζεται με κανένα tip η κατάσταση ή πάει για αλλαγή όλος ο προβολέας ?

  3. #33
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έχει λιγότερα από 20ε το καινούριο. Αν θες μια γνώμη πάρε δύο.
    Τα υλικά και ο χρόνος για να το επισκευάσεις με συμβιβασμούς είναι εκτός λογικής

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έχει λιγότερα από 20ε το καινούριο. Αν θες μια γνώμη πάρε δύο.
    Τα υλικά και ο χρόνος για να το επισκευάσεις με συμβιβασμούς είναι εκτός λογικής
    Έχεις δίκιο. Δεν είχα κοιτάξει και φανταζόμουνα ότι θα είναι ακριβό. Στα 13,00 που το βλέπω https://www.nkmoto.gr/fanari-empros-kriss-ii δεν αξίζει καμία προσπάθεια επισκευής
    Thanks man

  5. #35
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Ρε μπαγάσηδες! τι γράφετε και μου δημιουργείτε τύψεις...

    Το euro 5 απαγορεύει την εισαγωγή οχημάτων χωρίς λάμπες led και οι μηχανικοί ωρύονται πως χωρίς αυτές οι κουτάκηδες
    μας αγνοούν και δεν κλείνουν τα αρύθμιστα φώτα τους απο απέναντι...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ρε μπαγάσηδες! τι γράφετε και μου δημιουργείτε τύψεις...

    Το euro 5 απαγορεύει την εισαγωγή οχημάτων χωρίς λάμπες led και οι μηχανικοί ωρύονται πως χωρίς αυτές οι κουτάκηδες
    μας αγνοούν και δεν κλείνουν τα αρύθμιστα φώτα τους απο απέναντι...
    ;;;;; την πηγή την έχεις να το διαβάσω ;;; Δλδ πρέπει να έχουμε led για να μην μας τυφλώνουν οι απέναντι;;; Πόλεμος λάμπας στο δρόμο......;

  7. #37
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πόσες φορές σου έχει πει μηχανικός: ρύθμισα τα φώτα, στο service;
    Πόσες φορές το έχεις ζητήσει;

    Οι περισσότεροι που έχουν ρύθμιση ύψους στο ταμπλό νομίζουν πως ρυθμίζει την φωτεινότητα των οργάνων ή απλά αδιαφορούν
    και την αφήνουν στο ύψος που μπήκε τυχαία όταν καθάριζαν.

    Η αρχή μήπως και βρείς που αναφέρονται οι κανονισμοί για τα φώτα:
    https://eur-lex.europa.eu/legal-cont...LEX:32007R0715

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πόσες φορές σου έχει πει μηχανικός: ρύθμισα τα φώτα, στο service;
    Πόσες φορές το έχεις ζητήσει;

    Οι περισσότεροι που έχουν ρύθμιση ύψους στο ταμπλό νομίζουν πως ρυθμίζει την φωτεινότητα των οργάνων ή απλά αδιαφορούν
    και την αφήνουν στο ύψος που μπήκε τυχαία όταν καθάριζαν.

    Η αρχή μήπως και βρείς που αναφέρονται οι κανονισμοί για τα φώτα:
    https://eur-lex.europa.eu/legal-cont...LEX:32007R0715

    Καμία φορά και στις 2 ερωτήσεις. Η ρύθμιση μέσα από το ταμπλό σε όσα αυτοκίνητα έχουν είναι σε περίπτωση φορτώματος να κατεβάσουμε την δέσμη πιο χαμηλά για να μην στραβώνουμε τους απέναντι. Η κανονική θέση του ρυθμιστή είναι στο 0 και μετά αν χρειαστεί την αλλάζουμε. Βέβαια σε πλυντήριο απλά εγώ δεν το πηγαίνω και το πλένω μόνος μου, άρα δεν χαλάω και την ρύθμιση. Θα το διαβάσω για να το καταλάβω και να δω τι παίζει. Ευχαριστώ για την πηγή!

  9. #39
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    σε λίγη ώρα διαβάσματος θα αρχίσεις να βρίζεις, όχι εμένα πλιζ, καβαλάω ένα θηρίο σήμερα

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Το euro 5 απαγορεύει την εισαγωγή οχημάτων χωρίς λάμπες led και οι μηχανικοί ωρύονται πως χωρίς αυτές οι κουτάκηδες
    μας αγνοούν και δεν κλείνουν τα αρύθμιστα φώτα τους απο απέναντι...
    Όχι δεν σε βρίζω και από ότι διάβασα δεν είδα κάπου να λέει για τις λάμπες. Πολλές μ@λ@κιες λέει είναι η αλήθεια. Εγώ απλά δεν κατάλαβα σε προηγούμενο σχόλιο σου τι εννοούσες. Πρέπει να έχουν led καταλαβαίνω εγώ όσα είναι eyro5 και μετά σωστά;

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    676
    Λυπάμαι αν σας χαλάω τα όνειρα η ρύθμιση στα φώτα του αυτοκινήτου απο τον εσωτερικό διακόπτη με ένα άτομο είναι τέρμα ΨΗΛΑ. Εκεί φέγγει σωστά. Αν το φορτώσεις που κάθεται απο πίσω, τότε κατεβάζεις τα φώτα απο τον ρυθμιστή για να φέγγεις πάλι σωστά και όχι τα αστέρια.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Λυπάμαι αν σας χαλάω τα όνειρα η ρύθμιση στα φώτα του αυτοκινήτου απο τον εσωτερικό διακόπτη με ένα άτομο είναι τέρμα ΨΗΛΑ. Εκεί φέγγει σωστά. Αν το φορτώσεις που κάθεται απο πίσω, τότε κατεβάζεις τα φώτα απο τον ρυθμιστή για να φέγγεις πάλι σωστά και όχι τα αστέρια.
    Δεν μας χαλάς τα όνειρα φίλε. Διάβασε 3 μηνύματα πιο πάνω και θα δεις ότι λέω ακριβώς το ίδιο

  13. #43
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pariancbf Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν σε βρίζω και από ότι διάβασα δεν είδα κάπου να λέει για τις λάμπες. Πολλές μ@λ@κιες λέει είναι η αλήθεια. Εγώ απλά δεν κατάλαβα σε προηγούμενο σχόλιο σου τι εννοούσες. Πρέπει να έχουν led καταλαβαίνω εγώ όσα είναι eyro5 και μετά σωστά;
    ναι αλλα και γώ δεν μπορώ να βρω που αναφέρει τις αναλύσεις κάθε κατηγορίας..

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    ναι αλλα και γώ δεν μπορώ να βρω που αναφέρει τις αναλύσεις κάθε κατηγορίας..

    Οκ πάω πάσο....

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    [QUOTE=doctor_john;3031643

    Το euro 5 απαγορεύει την εισαγωγή οχημάτων χωρίς λάμπες led [/QUOTE]


    προφανως θα εννοει εργοστασιακα που εχουν σωστη δεσμη και οχι να βαλει ο καθενας οτι led βρει

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάμπα για παπί ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2008, 10:31
  2. Ζητήται Εξάτμιση Sebring για παπί
    από Petrucci στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 00:38
  3. Καμια Καλη Προταση?
    από LEGEONARIOS στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 13:06
  4. συναγερμος για παπι;
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 10:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF