Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Καμία καλή led λαμπα για παπί?

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360

    Καμία καλή led λαμπα για παπί?

    Θέλω να αλλάξω λάμπα ώστε να βάλω led απλά γιατί μου αρέσει εμφανισιακά το λευκό φως

    Υπάρχει κάτι αξιόλογο?Το γοογλε δεν βοήθησε και πολύ

    Ξέρω ότι ψάχνω για H4 , 12v/35w , 6000k και όσο υψηλότερα Lm γίνεται , έχει δοκιμάσει κανείς τπτ?Επίσης έχω μπερδευτεί με το θέμα ανεμιστηρακι , χρειάζεται η όχι?

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Συνοπτικά, γιατί είναι κακή ιδέα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	LedHeadlights.jpg 
Προβολές:	288 
Μέγεθος:	20,6 KB 
ID:	414440

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Μην ασχοληθεις αν δεν κοιταξεις για κατι τετοιο. Εχω βαλει στο αμαξι απλες και βγηκανε αμεσως. Ουτε φως ουτε τιποτα.
    Αυτη εδω έχει κατοπτρο κ δεν θα τυφλωνεις κανεναν.
    #Aliexpress € 15,39 40%OFF | AILEO Canbus 90W/Pair Lamp H4 LED Mini Projector Lens Automobles Bulb 20000LM Conversion Kit Hi/Lo Beam Headlight 12V24V RHD LHD
    https://a.aliexpress.com/_sw1LMc

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Ξέρω ότι ψάχνω για H4 , 12v/35w , 6000k και όσο υψηλότερα Lm γίνεται
    Αυτα τα "ξερω" σου ειναι που μας ταραζουν καθε φορα...

    Υποθετω οτι εισαι απολυτα ενημερωμενος σχετικα με την ηλεκτρικη ισχύ (Watts), την φωτεινότητα (Lumens), την φωτεινή ροή (Luminous flux) και την θερμοκρασία φωτός (Kelvin degrees), οπότε και εχεις καταλήξει οτι υπαρχει περίπτωση για συγκεκριμενη καταναλωση και συγκεκριμενη θερμοκρασία χρώματος να υπαρχουν επιλογες φωτεινής ροής ωστε να υπαρχουν και επιλογές φωτεινότητας..

    Υ.Γ.
    Φιλικη συμβουλη: Κανε τα χαρτια σου για θεση επίτιμου λεκτορα στις εδρες Οπτικής & Φυσικης ημιαγωγων σε καποιο πανεπιστημιο της αρεσκειας σου..
    (θλιβομαι βαθια που θα σε χασει το moto.gr αλλα χαιρομαι αφανταστα που θα σε κερδίσει η επιστήμη..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αυτα τα "ξερω" σου ειναι που μας ταραζουν καθε φορα...

    Υποθετω οτι εισαι απολυτα ενημερωμενος σχετικα με την ηλεκτρικη ισχύ (Watts), την φωτεινότητα (Lumens), την φωτεινή ροή (Luminous flux) και την θερμοκρασία φωτός (Kelvin degrees), οπότε και εχεις καταλήξει οτι υπαρχει περίπτωση για συγκεκριμενη καταναλωση και συγκεκριμενη θερμοκρασία χρώματος να υπαρχουν επιλογες φωτεινής ροής ωστε να υπαρχουν και επιλογές φωτεινότητας..

    Υ.Γ.
    Φιλικη συμβουλη: Κανε τα χαρτια σου για θεση επίτιμου λεκτορα στις εδρες Οπτικής & Φυσικης ημιαγωγων σε καποιο πανεπιστημιο της αρεσκειας σου..
    (θλιβομαι βαθια που θα σε χασει το moto.gr αλλα χαιρομαι αφανταστα που θα σε κερδίσει η επιστήμη..)
    Προφανώς είμαι πλήρως ενημερωμένος για την κάθε μεταβλητή η οποία περιγράφει τα χαρακτηριστικά μιας λάμπας , ενδεικτικά μερικά εκ των οποίων είναι οι δείκτες: w , v , lm(lumens) , k(μονάδα μέτρησης χρώματος όπου 6000κ=λευκό φως και για αυτό το προανέφερα)

    Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ την λύπη μου για το γεγονός ότι θα σας χάσω , όμως το να ακολουθήσω την επιστημονική μου καριέρα είναι χρέος μου προς την ανθρωπότητα καθώς μπορώ να βοηθήσω στην περαιτέρω εξέλιξη της...

    Τώρα όσον αφορά το απόσπασμα της απάντησης σου που έχει ως "οπότε και εχεις καταλήξει οτι υπαρχει περίπτωση για συγκεκριμενη καταναλωση και συγκεκριμενη θερμοκρασία χρώματος να υπαρχουν επιλογες φωτεινής ροής ωστε να υπαρχουν και επιλογές φωτεινότητας.." θα ήθελα να σε ενημερώσω πως πρέπει να ενημερωθείς περισσότερο επί του θέματος καθώς φαίνεται η έλλειψη γνώσεων σου , δυστυχώς κυρίως στην διαμόρφωση ορθών προτάσεων να σε καθυστα τον περιγυλο του φόρουμ..Η αποτυχίμενη προσπάθεια σου να δημαγωγησεις την γνώμη του κόσμου χρησιμοποιοντας τυχαίες λέξεις ώστε να δημιουργήσεις μια πρόταση πιο "περίπλοκη" οι οποίες ουδεμία σχέση έχουν η μία με την άλλη και καταλήγουν σε νοηματική ασάφεια είναι τουλάχιστον γέλιο και κάμει γνωστό σε όλους το τραγικό επίπεδο της αμορφωσιας σου

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    το ποιος είναι ο...περίγυλος ( ) του φόρουμ άσε να το κρίνουν άλλοι.
    εσύ ένα χρόνο εδώ και δε λες να νιώσεις με την καμία...

    όσο για το νέο μαργαριτάρι που σου ήρθε να ρωτήσεις, όχι και ξανά όχι. Δουλειά δεν θα κάνεις και (κυρίως) θα ενοχλείς πολύ στο δρόμο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Επίσης έχω μπερδευτεί με το θέμα ανεμιστηρακι , χρειάζεται η όχι?
    Για το ανεμιστηράκι, μπορώ να σου απαντήσω, χρειάζεται στα αυτοκίνητα κυρίως, που η λάμπα είναι σε κλειστό χώρο, και ειδικά στα μπροστομήχανα αυτοκίνητα (τα περισσότερα δλδ), στον χώρο του κινητήρα που ζεσταίνονται όλα.

    Σε μοτοσυκλέτες γυμνές ή με φέρινγκ που δεν καλύπτουν το πίσω μέρος της λάμπας, δεν πολυχρειάζεται, απότι έχω καταλάβει εγώ, πειραματικά στα δικά μου.

    Για τα άλλα που ρωτάς, δεν μπορώ να σου δώσω σίγουρη απάντηση, είναι θέμα δοκιμής και τι έκατσε στο κάθε φανάρι.

    Α και μην τσιμπάς με τον κάθε....
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #8
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Α και μην τσιμπάς με τον κάθε....
    Αγορι μας, εσυ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Τώρα όσον αφορά το απόσπασμα της απάντησης σου που έχει ως "οπότε και εχεις καταλήξει οτι υπαρχει περίπτωση για συγκεκριμενη καταναλωση και συγκεκριμενη θερμοκρασία χρώματος να υπαρχουν επιλογες φωτεινής ροής ωστε να υπαρχουν και επιλογές φωτεινότητας.." θα ήθελα να σε ενημερώσω πως πρέπει να ενημερωθείς περισσότερο επί του θέματος καθώς φαίνεται η έλλειψη γνώσεων σου...
    Βρε καλε μου ανθρωπε, εσένα περιμενω να με διαφωτισεις..
    Εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι για δεδομενα Watts και επισης δεδομενη θερμοκρασια φωτος ειναι δεδομενη και η φωτεινή ροή, αρα το να ψαχνεις σε 35W και 6000Κ LED με "όσο υψηλότερα Lm γίνεται" ειναι ενδειξη, στην καλυτερη των περιπτωσεων, τρικυμιας εν κρανίω..

    Τελικα, δικιο ειχε καποια ψυχη εδω μεσα που ειπε οτι "δεν κοβεις ουτε με βαλέ"...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    το ποιος είναι ο...περίγυλος ( ) του φόρουμ άσε να το κρίνουν άλλοι.
    εσύ ένα χρόνο εδώ και δε λες να νιώσεις με την καμία...

    όσο για το νέο μαργαριτάρι που σου ήρθε να ρωτήσεις, όχι και ξανά όχι. Δουλειά δεν θα κάνεις και (κυρίως) θα ενοχλείς πολύ στο δρόμο.
    Οι μόνοι περιγυλοι εδώ είσαι εσύ και ο άλλος ο κομπλεξικος , και καλά τον άλλον τον καταλαβαίνω , γερνάει το μυαλό και στραβωνει ο άνθρωπος , άσε που μπορεί να τρώει και καμιά παντόφλα από την γυναίκα...Αυτός έχει μια δικαιολογία να είναι σκατοψυχος , εσύ?Εσύ έχεις δικαιολογία?

    Το θέμα με την ερώτηση μου ποιο ειναι?Το ότι δεν ξέρω εκ γενετής τι λάμπα να επιλέξω?Η το ότι θα έπρεπε να έχω εμπειρία από το πουθενά και ας είναι η πρώτη λάμπα οχήματος που θέλω να αλλάξω?

    Το γεγονός ότι σε κάθε ερώτηση που ανεβάζω είστε εκεί για να πετάξετε τις μαλακίες σας και ο σκοπός που γράφετε είναι μόνο αυτός , αυτό πιστεύω φτάνει για να απαντήσεις στην ερώτηση σου περί του ποιος είναι ο περιγυλος

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Βρε καλε μου ανθρωπε, εσένα περιμενω να με διαφωτισεις..
    Εγω μεχρι τωρα ηξερα οτι για δεδομενα Watts και επισης δεδομενη θερμοκρασια φωτος ειναι δεδομενη και η φωτεινή ροή, αρα το να ψαχνεις σε 35W και 6000Κ LED με "όσο υψηλότερα Lm γίνεται" ειναι ενδειξη, στην καλυτερη των περιπτωσεων, τρικυμιας εν κρανίω..

    Τελικα, δικιο ειχε καποια ψυχη εδω μεσα που ειπε οτι "δεν κοβεις ουτε με βαλέ"...
    Όταν λέω ψάχνω 12v/35w προφανώς εννοώ ότι η λάμπα δεν πρέπει να ξεπερνά αυτά τα δύο και επίσης αυτό που θα με κάνει να αποφασίσω τι θα πάρω είναι τα τελικά Lm , και θέλω λευκό φως=6000κ

    Τώρα αν εσύ είσαι στα πρώτα στάδια αλσχαιμερ δεν μπορώ να κάνω κάτι

    Και στην τελική και μαλακίες να έλεγα καλό θα ήταν να με διορθώσεις και όχι να κάνεις επίδειξη γνώσεων , εσύ τα ήξερες όλα όταν πήρες το πρώτο δίκυκλο?Όχι , αλλά δεν πρέπει να χαλάσεις τον τίτλο του κομπλεξικου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Από τις λάμπες που έχω δοκιμάσει, οι μοναδικές που δουλεύουν όπως οι κλασικές αλογόνου και δεν τυφλώνουν τους διερχόμενους αλλά και φέγγουν πολύ καλύτερα, είναι οι Samsung Mover, αλλά είναι αρκετά τσιμπημένες !!!

    https://www.ideahellas.gr/product/le...20-26w-2600lm/

  13. #13
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Όταν λέω ψάχνω 12v/35w προφανώς εννοώ ότι η λάμπα δεν πρέπει να ξεπερνά αυτά τα δύο και επίσης αυτό που θα με κάνει να αποφασίσω τι θα πάρω είναι τα τελικά Lm , και θέλω λευκό φως=6000κ
    Και εσυ θα καταλαβεις ποτε οτι τα Watts ΚΑΙ τα Lumens ΚΑΙ τα Kelvin ΔΕΝ ειναι 3 ανεξαρτητες μεταξυ τους μεταβλητές..???

    ΚΑΙ ΚΟΨΕ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΜΗ ΣΟΥ ΜΑΜΗΣΩ ΟΤΙ ΣΟΥ ΜΕΙΝΕ ΑΜΑΜΗΤΟ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    Θέλω να αλλάξω λάμπα ώστε να βάλω led απλά γιατί μου αρέσει εμφανισιακά το λευκό φως

    Υπάρχει κάτι αξιόλογο?Το γοογλε δεν βοήθησε και πολύ

    Ξέρω ότι ψάχνω για H4 , 12v/35w , 6000k και όσο υψηλότερα Lm γίνεται , έχει δοκιμάσει κανείς τπτ?Επίσης έχω μπερδευτεί με το θέμα ανεμιστηρακι , χρειάζεται η όχι?
    τα φωτιστικα σωματα των οχηματων διεπονται απο πολυ συγκεκριμενες και υποχρεωτικες προδιαγραφες μεταξυ των οποιων ΔΕΝ ειναι η ομορφια
    οποιαδηποτε μετατροπη ειναι παρανομη και επικινδυνη

  15. #15
    Banned
    Εγγραφή
    05/09/2018
    Μηνύματα
    360
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Και εσυ θα καταλαβεις ποτε οτι τα Watts ΚΑΙ τα Lumens ΚΑΙ τα Kelvin ΔΕΝ ειναι 3 ανεξαρτητες μεταξυ τους μεταβλητές..???

    ΚΑΙ ΚΟΨΕ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥΣ ΜΗ ΣΟΥ ΜΑΜΗΣΩ ΟΤΙ ΣΟΥ ΜΕΙΝΕ ΑΜΑΜΗΤΟ...
    Είπα εγώ ποτέ ότι δεν έχουν σχέση μεταξύ τους;Είπα ότι θέλω υψηλά lm χωρίς να ξεπερνάνε τα v το 12 και τα w το 35

    Για το δεύτερο θες βιαγκρα η όχι?Πόσα χρόνια έχει να κάνει δουλειά η γυναίκα και έχεις τέτοια λύσσα?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λάμπα για παπί ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2008, 09:31
  2. Ζητήται Εξάτμιση Sebring για παπί
    από Petrucci στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2005, 23:38
  3. Καμια Καλη Προταση?
    από LEGEONARIOS στο forum BMW
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 12:06
  4. συναγερμος για παπι;
    από ruyjin στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 09:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF