Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Αλλαγή σε steed

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15

    Αλλαγή σε steed

    Καλησπέρα μετά από μερικά χρόνια με το τίμιο χμαχ 250 σκέφτομαι τη μετάβαση στο steed to 600 καταλαβαίνω πως μιλάμε για καρμπυρατέρ προηγούμενου αιώνα όμως ξέρετε μου έχει γυαλίσει... Θα παρακαλούσα κάποιες οδηγίες και συμβουλές πέρα από την κατανάλωση που πιστεύω με ελαφρύ χέρι θα είναι στα 5.5-6.5. προβληματακια και πράγματα που θα έπρεπε να προσέξω περισσότερο
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Περί ορέξεως τα γνωστά.
    Αυτό που πρέπει να έχεις στο νου σου όμως είναι ότι λόγω παλαιότητας και σπανιότητας του μοντέλου, τα ανταλλακτικά του θα είναι εξαιρετικά δυσεύρετα. Πράγμα που ισχύει σε όλα τα παλιά μηχανάκια. Όπως επίσης και ότι το παντρεύεσαι, παρόλο που δεν είναι απαραίτητα κακό κάτι τέτοιο αν είσαι συνειδητοποιημένος.

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Αν είναι σε καλή κατάσταση θα είσαι οκ. Λίγο προσοχή σε βρεγμένες κατηφόρες χωρις απότομα φρένα.
    Αν το έχεις καημό για τα καρμπυρατέρ κοίταξε πως μπορείς να το έχεις με injection. Μην περιμένεις
    θαύματα όμως, είναι μικρό μοτέρ, μικρή θα είναι και η διαφορά στην κατανάλωση.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Εκτός των παραπάνω, βρες και έναν καλό φυσιοθεραπευτή... θα τον χρειαστείς
    Τα μΕχανάκια αυτού του είδους δεν είναι και ότι καλύτερο για την μέση σου, να ξέρεις.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    το στηντ ήταν απο τα μηχανάκια που λιγουρευόμουν όταν ήμουν έφηβος.
    είχα φτάσει κοντά να το πάρω εκεί στα 17&λίγο αλλά ευτυχώς για μένα, αλλάξαν το όριο για το δίπλωμα στα απεριόριστα τότε (το πήγαν στα 21) και δεν.
    Αν σου αρέσει και το βρεις σε καλή κατάσταση, κακό μηχανάκι δεν είναι. Δηλαδή δεν θυμάμαι να έβγαζε θέματα σαν μοτορι.
    όμως καίει πολύ για το τίποτα που δίνει σε γκάζια, έχει αστείες αναρτήσεις για τους ελληνικούς δρόμους, ειδικά αυτούς των πόλεων,φρένα επιεικώς ανεκτά και είναι και βαρίδι.
    Δεν θα χαρείς δηλαδή τόσο αυτό που φαντάζεσαι ως feeling κρουζερ.
    είχα οδηγησει τοτε και αυτό και ένα αντίστοιχο που εβγαζε η σουζουκι (ιντρουντερ; δε θυμαμαι). στα εφηβικά μου μάτια ήταν σουπερ.πλέον αναγνωρίζω ότι καλύτερα που δεν ήρθαν.
    Ξαναλέω όμως, αν είσαι καψούρης τότε γκόου φορ ιτ. το παν είναι να μας αρέσει το μηχανακι μας!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2017
    Μηνύματα
    15
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Δε νομίζω πως είμαι συνειδητοποιημένος αφού δε την ξέρω καθόλου τη μηχανή .. η μεσουλαθα παραπονιέται εκεί που νομιζα ότι θα το απολαμβάνει ... Με ακριβά και δυσεύρετα ανταλλακτικά μάλλον θα το ξανασκεφτώ

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tselotrelo Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Δε νομίζω πως είμαι συνειδητοποιημένος αφού δε την ξέρω καθόλου τη μηχανή .. η μεσουλαθα παραπονιέται εκεί που νομιζα ότι θα το απολαμβάνει ... Με ακριβά και δυσεύρετα ανταλλακτικά μάλλον θα το ξανασκεφτώ
    τα cruiser/choperοειδη είναι τα απολύτως χειρότερα μΕχανάκια για την μέση...δεν είσαι ο μόνος που νόμιζε ότι ειναι ξεκούραστα, άνετα κ.λ.π.
    Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που δεν πολυπερπατάνε στην αγορά. τους λοιπούς λόγους στους ανέπτυξε ο τηγανητός....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.116
    Φίλε Bowleno, χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, πιστεύω ότι γίνεσαι υπερβολικός με το θέμα της μέσης.
    Έχω κτυπήσει την μέση μου στο άλμα σε μήκος παλιότερα και έχω την εμπειρία πολλών μοτοσυκλετιστών με αυτό
    το στήσιμο μοτό - σώματος αλλά και την δική μου περιστασιακά σε κίνηση μέσα στην πόλη και σε ταξίδια.

    Αναφέρομαι και σε μοτο που είχαν τρομακτική διαρύθμιση όσον αφορά την κατασκευή τους και πολύ λιγότερο σε εργοστασιακές
    μοτο που μοιάζουν με τσόπερ. Δηλαδή και σε μοτό χωρίς πίσω ανάρτηση, με υπερβολές στο ύψος του τιμονιού, με τοποθέτηση
    των ποδιών σε στάσεις που θυμιζουν εξέταση προστάτη κ.λπ.

    Έχω έρθει πολλές φορές σε κόντρα για την εργονομία ΟΛΩΝ των μοτοσυκλετών και έχω γίνει αφορμή να αλλάξει πολύς κόσμος
    βασικά στοιχεία της μοτοσυκλέτας του.
    Θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου σε περιπτώσεις που ο αναβάτης αναγκάζεται
    να είναι τεντομένος για να πιάσει το τιμόνι ή να πατά στα μαρσπιε, παρόλο το ότι δεν θυμάμαι να είχε κανείς σοβαρό πρόβλημα.
    Για παράδειγμα: άνθρωποι που μετά από κάμπινγκ ή άραγμα σε συναυλία πόνεσε η μέση τους, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να οδηγήσουν
    πραγματικά παράξενες μοτό που με έβαζαν σε διαδικασία να τους ρωτάω λεπτομέρειες.

    Ανησυχώ κάθε φορά που βλέπω κάποιον, με πραγματικά στάση μανταλάκι, να φοράει κοντό σπορ τζακετ χωρίς ζώνη
    και ενημερώνω για την καταπόνηση ακόμα και δύσκολους ανθρώπους που αντιμετοπίζουν τις φιλικές συμβουλές
    ώς προσβολή ή αφορμή για τσακωμό. Έχω την εμπειρία και μιά σχετική γνώση μέσα από μελέτη, για τις γωνίες που
    χρειάζονται τα άκρα για να υπάρχει σωστή αιμάτωση, να μην ζορίζονται τα νεύρα, ο αυχένας, τα πέλματα κ.λπ.

    Έχω συμβάλει πολλές φορές σε "ρύθμιση" μοτό ανάλογα την διάπλαση του μοτοσυκλετιστή και οι φορές που θυμάμαι
    να υπήρξε πραγματικό πρόβλημα στην μέση ήταν πάντα σε όρθια θέση του κορμού που συναντάμε σε μεγάλα on of
    και θηρία custom που μπλέκουν την διαρύθμιση των τσόπερ με αυτή των μοτάρντ.

    Σίγουρα δεν γνωρίζω τόσα ώστε να είμαι απόλυτος και είμαι σίγουρος πως υπάρχουν άλλα τόσα να μάθω
    αλλά ρε'συ, με την καλή σου την καρδιά (γι' αυτό είμαι σίγουρος) διαμορφώνεις μια γενίκευση που πιθανά τρομάζει
    και μάλλον στερεί την εμπειρία από ανθρώπους που για τους δικούς τους λόγους θα ήθελαν να έχουν μια μοτό
    με αυτή την διαρύθμιση - σχεδιασμό.

    Δεν έχω κανένα κόλλημα με το συγκεκριμένο στυλ, μου αρέσουν οι περισσότερες μοτό (κάθε στυλ) που έχω δεί και τις απολαμβάνω
    ακόμα και αν η εικόνα τους δεν μου αρέσει γιατι μπορώ και ξεχωρίζω το προσωπικό μου γούστο από την κρίση μου.
    Μπορώ να γράψω άλλα τόσα για ανθρώπους τσακωμένους με την γυμναστική που καβαλάνε βαριές μοτό χωρίς να τις φτάνουν
    όπως και για την καθημερινή χρήση clip on κάτω από τις τιμονόπλακες, με αναφορά στα νεύρα των χεριών και τον αυχένα.

    Μην παρεξηγηθώ, στα γράφω όπως θα έγραφα αν έγραφες αρνητικά για πιτσιλωτά κουτάβια έναντι άλλων με πιο απλό τρίχωμα

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    τα cruiser/choperοειδη είναι τα απολύτως χειρότερα μΕχανάκια για την μέση...δεν είσαι ο μόνος που νόμιζε ότι ειναι ξεκούραστα, άνετα κ.λ.π.
    Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που δεν πολυπερπατάνε στην αγορά.
    Καλά τα λέει ο ντόκτορας. Υπερβάλλεις με το θέμα της μέσης. Ο κυριότερος λόγος που δεν πολυπερπατάνε στην αγορά είναι ότι είναι παντελώς άχρηστα για οτιδήποτε.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παίδες, εννοείται καμία αντίρρηση στα λεγόμενά σας, περισσότερο μάλλον την δική μου (κακή) εμπειρία που είχα με ένα virago φίλου προ αμνημόνευτων ετών είχα στο μυαλό....
    πήγα μια βόλτα της μισής ώρας με δαύτο και ένιωθα μετα λες και είχαν περάσει ελέφαντες από πάνω μου. Και ήμουν και νιος... για τώρα δεν το συζητάμε καν
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Παίδες, εννοείται καμία αντίρρηση στα λεγόμενά σας, περισσότερο μάλλον την δική μου (κακή) εμπειρία που είχα με ένα virago φίλου προ αμνημόνευτων ετών είχα στο μυαλό....
    πήγα μια βόλτα της μισής ώρας με δαύτο και ένιωθα μετα λες και είχαν περάσει ελέφαντες από πάνω μου. Και ήμουν και νιος... για τώρα δεν το συζητάμε καν
    Και εγώ είχα κακία εμπειρία με ένα daystar .Το κράτησα κάνα χρόνο. Όταν πήγα να οδηγήσω όν οφ πάλι κατάλαβα ότι πραγματικά κόντεψα να ξεχάσω να οδηγώ....
    Και για μένα όπως λέει ο Γιώργης από πάνω η κατηγορία είναι άχρηστη...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    200 κιλά στεγνό είναι ρε παιδιά ,ε δεν είναι και τραγικό.Πολύ άνετο ίσως δεν είναι,(έχω εμπειρία από Intruder μόνο) αλλά πολύ άνετα δεν είναι ούτε τα naked,ούτε τα ss,κτλ.
    Να γίνομε βεστρομάδες όλοι δηλαδή;

    Αν μπορείς δοκίμασε το φίλος.Τόσα εκ. άνθρωποι με παρόμοιους τάφους δεν μπορεί να κάνουν τόσο λάθος
    porca miseria.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Το ειχα για ενα χρονο καπου μεσα στο 90.
    Ειμουν ευτυχισμενος που ηταν ΠΟΛΥ καλητερο απο το VIRAGO σε ολα μοτερ -αναρτησεις-φρενα -ποιοτητα κατασκευης ΑΛΛΑ μεχρι εκει.
    Αυτο που κανει καλα ειναι βολτουλες χαλαρες,και να σε πηγαινει στην δουλεια σου με λιγες παραχωρησεις στην ανεση .

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    200 κιλά στεγνό είναι ρε παιδιά ,ε δεν είναι και τραγικό.Πολύ άνετο ίσως δεν είναι,(έχω εμπειρία από Intruder μόνο) αλλά πολύ άνετα δεν είναι ούτε τα naked,ούτε τα ss,κτλ.
    Να γίνομε βεστρομάδες όλοι δηλαδή;

    Αν μπορείς δοκίμασε το φίλος.Τόσα εκ. άνθρωποι με παρόμοιους τάφους δεν μπορεί να κάνουν τόσο λάθος
    Εννοείτε ότι δεν τού λέμε ΜΗΝ το πάρει. Απλά λέμε τα σην και τά κατά
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εννοείτε ότι δεν τού λέμε ΜΗΝ το πάρει. Απλά λέμε τα σην και τά κατά
    Σωστά. Ας κάνουμε μια λίστα, λοιπόν, για να τον βοηθήσουμε.

    * Υπέρ:
    * Κατά: όλα τα υπόλοιπα.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή σε HTTPS
    από BLiTzER στο forum Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/12/2016, 16:58
  2. αλλαγη σε ποιο φαρδυ λαστιχο
    από mallllias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2016, 17:41
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ VSTROM DL 1000
    από KARGIO στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2013, 16:46
  4. Xtx αλλαγή σε ΧΤr
    από akiz στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2009, 21:41
  5. ΑΛΛΑΓΗ ΣΕ ΤΑΚΑΚΙΑ
    από LIBYKOS στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 08/05/2009, 22:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF