Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Βοήθεια Honda glx

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2020
    Μηνύματα
    4

    Βοήθεια Honda glx

    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός honda glx του 89 εδώ και κάτι μήνες και νομίζω πως ήρθε η ώρα να το αλλάξω τόσο μοτερικα όσο και εξωτερικά. Μέχρι στιγμής το μηχανάκι μοτερικα έχει ένα γραναζωμα 14-36, μια Sebring και ήταν ήδη 72 κυβικά. Λέω να το κάνω 54x54 αασα με κάνα keihlin 28, κεφαλή astrea ή cdi μαζί με εκκεντροφορο ουμα. Θα βγει πολύ δυνατό; θελω να πάρω καμιά άποψη.

    Τονίζω πως το μηχανάκι δε το θέλω για κόντρες το θέλω βολταδικο να έχει λίγο παραπάνω γκάζι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    Σιγουρα δεν θα εχει επαφη με το πως παει τωρα.
    Το θεμα ειναι να γινει με καλα ανταλλακτικα και σε μαστορα που ξερει τι κανει,για να σου αντεξει χρονια
    και γενικα να μην εισαι συνεχεια σε συνεργεια

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    μεταφέρεται στο καταλληλο section...
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2020
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreaspetr Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα δεν θα εχει επαφη με το πως παει τωρα.
    Το θεμα ειναι να γινει με καλα ανταλλακτικα και σε μαστορα που ξερει τι κανει,για να σου αντεξει χρονια
    και γενικα να μην εισαι συνεχεια σε συνεργεια
    Αασα θεωρούνται αξιόπιστα; Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ σε τιμή με takegawa αλλά μου έχουν προτείνει αυτά. Έχεις κάτι να προτείνεις; Όσο για την δύναμη πιστεύεις ότι θα είναι αρκετά; Δεν θέλω να προκαλεί υπερβολικά.

    Όσον αφορά το πρότζεκτ το μηχανάκι έχει τριφτει και είναι έτοιμο για βάψιμο

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2020
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nospecialname Προβολή μηνύματος
    ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΡΩΤΉΣΕΙΣ ΜΗΧΑΝΙΚΌ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙΣ 11!1!1!1
    Αχαχαχαχαχαχαχαχα το φόρουμ για αυτό το πραγμα δεν είναι;

  6. #6
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.629
    1) μην ασχολείσαι με τον τύπο.ηρθε να βγάλει τον καημό του.
    2)μην γίνεις σαν τον τύπο. Είθισται όσοι ρωτάτε για χιλιοστά και τακεγκαβα και τακαμουρι κλπ να είστε πιτσιρικάδες. Ναθιν ρονγκ γουιθ δατ φυσικά.
    Εδώ δεν πολυενστερνιζομαστε το συμβουλευειν νέους να τουμπανιαζουν παπάκια, για αρκετούς λόγους.
    Κύριος λόγος πως ότι και να ρίξεις στο παπι πάλι παπί θα είναι.
    Μετά το θέμα του θορύβου. Πιο μετά το θέμα της νομιμότητας και έλλειψης εκπλήρωσης αυτής από μεριά των παποβιων.
    Εν σόου ον εν σόου φορθ.
    Νομίζω ημαν αρκετά σαφής.Καλη σου μέρα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Denkserw Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός honda glx του 89 εδώ και κάτι μήνες και νομίζω πως ήρθε η ώρα να το αλλάξω τόσο μοτερικα όσο και εξωτερικά. Μέχρι στιγμής το μηχανάκι μοτερικα έχει ένα γραναζωμα 14-36, μια Sebring και ήταν ήδη 72 κυβικά. Λέω να το κάνω 54x54 αασα με κάνα keihlin 28, κεφαλή astrea ή cdi μαζί με εκκεντροφορο ουμα. Θα βγει πολύ δυνατό; θελω να πάρω καμιά άποψη.

    Τονίζω πως το μηχανάκι δε το θέλω για κόντρες το θέλω βολταδικο να έχει λίγο παραπάνω γκάζι.
    Μπορείς να το δώσεις και να πάρεις glx 90 εφόσον σε καλύπτει το δίπλωμα. Μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένο μοτέρ glx 90 και να το βάλεις επάνω αλλά σιγουρέψου ότι θα έχεις τιμολόγιο μαζί σου για όταν σε σταματήσει η τροχαία να αποδείξεις ότι δεν είναι κλεμμένο το μοτέρ. Αν δεν έχεις δίπλωμα βέβαια θα πάρεις κλήση... Μπορείς να βάλεις και μοτέρ απο άστρα με όλα τα παραπάνω.
    Επίλογος: όσα και μεγαλύτερο μοτέρ βάλεις ή φτιάξεις το δικό σου πάλι παπι θα είναι. Κάνε το κομματι σου με αυτό που έχεις φρόντιζε το μάζεψε χρήματα για το επόμενο (μηχανάκι και δίπλωμα) και κράνος αλλά αυτό είναι προσωπικό σου θέμα. Όταν έρθει η ώρα βρες ένα μοτοσυκλετακι 125κε. Και ξεκινάς σιγά σιγά στον υπέροχο κόσμο της μοτοσυκλέτας χωρίς να έχεις χάσει ένα σκασμό λ7 στις μετατροπές από τα παπάκια. Αν δε διαλέξεις και ένα εμπορικό 125 θα το δώσεις αργότερα για ένα μεγαλύτερο και ούτω καθεξής
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/01/2020
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Μπορείς να το δώσεις και να πάρεις glx 90 εφόσον σε καλύπτει το δίπλωμα. Μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένο μοτέρ glx 90 και να το βάλεις επάνω αλλά σιγουρέψου ότι θα έχεις τιμολόγιο μαζί σου για όταν σε σταματήσει η τροχαία να αποδείξεις ότι δεν είναι κλεμμένο το μοτέρ. Αν δεν έχεις δίπλωμα βέβαια θα πάρεις κλήση... Μπορείς να βάλεις και μοτέρ απο άστρα με όλα τα παραπάνω.
    Επίλογος: όσα και μεγαλύτερο μοτέρ βάλεις ή φτιάξεις το δικό σου πάλι παπι θα είναι. Κάνε το κομματι σου με αυτό που έχεις φρόντιζε το μάζεψε χρήματα για το επόμενο (μηχανάκι και δίπλωμα) και κράνος αλλά αυτό είναι προσωπικό σου θέμα. Όταν έρθει η ώρα βρες ένα μοτοσυκλετακι 125κε. Και ξεκινάς σιγά σιγά στον υπέροχο κόσμο της μοτοσυκλέτας χωρίς να έχεις χάσει ένα σκασμό λ7 στις μετατροπές από τα παπάκια. Αν δε διαλέξεις και ένα εμπορικό 125 θα το δώσεις αργότερα για ένα μεγαλύτερο και ούτω καθεξής

    Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, το glx το έχω ξεκάθαρα για την βόλτα καθως για τις μετακινήσεις μου έχω το αμάξι.. Να το δώσω και να πάρω 90αρι λίγο δύσκολο όπως και μοτέρ άστρα. Εγώ είχα στο μυαλό μου να έκανα αυτό το σεταπ με λίγο ανοιγμένα Κάρτερ. Για το θέμα της μάρκας που λες να πάω;

Παρόμοια θέματα

  1. Bελτιώσεις σε Honda GLX
    από Dexter007 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2005, 11:25
  2. Μετατροπη Honda GLX
    από Petrucci στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 08:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF