Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: 50cc κλασικά

  1. #16
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Ποπαυ για να στο θέσω διαφορετικά. Πες ότι εγώ βγαίνω ας πούμε πχ με την ανήλικη κόρη μου μια βόλτα και έρχεται ένας καγκουρας με παπί στα χαρτιά 50 cc και την παρασυρει σε δημόσιο δρόμο που δεν έχει πεζοδρόμιο. Αν το τροχαίο είναι σοβαρό στην πρώτη συνάντηση που θα έκανα με τον δικηγόρο (και όχι μόνο εγώ αλλά κάθε μέλος του φόρουμ φανταζομαι) θα του ζηταγα να εξακρίβωσει αν εκτός από την νομιμότητα του οδηγου ( η οποία θα έχει εξακριβωθεί ηδη από την τροχαία) να τσεκάρει και την νομιμότητα του οχήματος στα πάντα. Ο δικηγόρος θα έβρισκε την δυνατότητα να το κάνει. Τώρα αν μου έλεγε ότι κοίτα αν βρούμε το παπί πειραγμένο ουσιαστικά πρέπει να αλλάξουμε όλη την δικογραφία και να διεκδικησουμε αποζημίωση από τον οδηγό (που δεν έχει μια) αντί της ασφαλιστικης που μπορεί να απαλλάσσεται από κάθε ευθύνη στην περίπτωση που το παπί είναι πειραγμένο, το ποιο πιθανόν είναι να πήγαινα πάσο...
    Κάπου κανείς ένα λαθάκι... Εσύ θα τα απαιτήσεις από την ασφαλιστική και τέλος.
    Η ασφαλιστική για να μην χάσει τόσα λεφτά, θα κοιτάξει να βγάλει τον οδηγό (ο οποίος είναι ασφαλισμένος της...) Ως μη συμμορφούμενο με τους όρους της ασφάλισης, εν προκειμένω, τα παραπάνω κυβικά που έχει το όχημα.... Το πιάνετε το παραμύθι;;;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Πάντως υπάρχει και ουσία πίσω από την τυπικότητα. Μία υπερκυβισμένη μοτοσυκλέτα επιτρέπει σε κάποιον που το νεαρό της ηλικίας του, συνήθως, δε βάζει αρκετές αναστολές, να αναπτύσσει ταχύτητα μεγαλύτερη από εκείνη που θα μπορούσε να αναπτύξει με λιγότερο ισχυρό όχημα.

    Κάποιοι νέοι δεν έχουν την ωριμότητα να συγκρατήσουν τον εαυτό τους και να μην τρέχουν πολύ, οπότε η αδυναμία του οχήματος θέτει, υπό συνθήκες, μερικούς περιορισμούς. Αν ένας νεαρός τους άρει, τότε κινδυνεύει ο ίδιος (που δεν τον νοιάζει, λόγω της ανωριμότητάς του), αλλά κινδυνεύουν και οι άλλοι χρήστες του δρόμου και του πεζοδρομίου (νοιάζει εκείνους και την ασφαλιστική που θα κληθεί να τους αποζημιώσει).

    Συνιστώ εγκράτεια και υπομονή. Τα 50cc είναι καλά για να μάθει κάποιος να κινείται με μοτοσυκλέτα και να αντιληφθεί μέρος των κινδύνων και των ορίων της. Σε δύο χρόνια, πάει πιο έμπειρος στα 125cc.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 25/01/2020 στις 22:50.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Νεοσσε συμφωνω.Πριν 33 χρόνια και εγώ κυκλοφορούσα με ένα υπερκυβισμενο mt 50. Άλλοι καιροί τότε άλλοι τώρα.

    Bowleno έθεσα την αντίστροφη κατάσταση . Δηλαδή την περίπτωση που δεν έχει ασχοληθεί η ασφαλιστική.

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος

    Bowleno έθεσα την αντίστροφη κατάσταση . Δηλαδή την περίπτωση που δεν έχει ασχοληθεί η ασφαλιστική.
    Εννοείται ότι όταν έχεις να σε πληρώσει ασφαλιστική εσύ δεν τα ψειρίζεις αυτά, δεν σε συμφέρει κιόλας, όπως είπες, διότι τέτοια ποσά αποκλείεται να τα έχει ένας πιτσιρικάς. Η ασφαλιστική όμως για να τα γλιτώσει....
    Όσον αφορά αυτόν που λέει περί ιδιωτικής περιουσίας και δεν αγγίζει κανένας δικηγόρος, είναι πολύ εύκολο να πάρει εισαγγελική εντολή ελέγχου οχήματος....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    677
    50άρι δίχρονο σκούτερ που πάνε συμπαθητικά μέσα στην πόλη, αρωματικό λάδι και είσαι άρχοντας. Δεν χρειάζεται σχεδόν τίποτα συντήρηση, δεν χαλάς λεφτά σε κυλινδροΜπίστονα, εκκεντροφόρους και εξατμίσεις που θα έβαζες στο αντίστοιχο 50αρι παπί γιατί δεν θα πήγαινε βήμα και έτσι σου μένουν χρήματα για κανά καλό κρανάκι και το επόμενο δίπλωμα.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    50άρι δίχρονο σκούτερ που πάνε συμπαθητικά μέσα στην πόλη, αρωματικό λάδι και είσαι άρχοντας. Δεν χρειάζεται σχεδόν τίποτα συντήρηση, δεν χαλάς λεφτά σε κυλινδροΜπίστονα, εκκεντροφόρους και εξατμίσεις που θα έβαζες στο αντίστοιχο 50αρι παπί γιατί δεν θα πήγαινε βήμα και έτσι σου μένουν χρήματα για κανά καλό κρανάκι και το επόμενο δίπλωμα.
    Αν μου βρείς δίχρονο που έκανε πάνω από 100000 χιλιόμετρα χωρίς αλλαγή πιστονιού, τότε σου βγάζω το καπέλο.Τα τετράχρονα που είναι μικρού κυβισμού τα ξεπερνάνε τα 100000 χιλιόμετρα αν τους κάνεις σωστή συντήρηση

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Αν μου βρείς δίχρονο που έκανε πάνω από 100000 χιλιόμετρα χωρίς αλλαγή πιστονιού, τότε σου βγάζω το καπέλο.Τα τετράχρονα που είναι μικρού κυβισμού τα ξεπερνάνε τα 100000 χιλιόμετρα αν τους κάνεις σωστή συντήρηση
    Κάποια βέσπα. Η mz σγουρά θα τα έχει φτάσει.

  8. #23
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Οταν ημουν 16χρονος και ειχα 50cc παπι γυρνουσαμε διπλός ολη την περιφέρεια και δεν ειχα καμια αναγκη βελτίωσης (περα απο μια κλασσικη σεμπρινκ για ηχητική τοτε βελτιωση). Οταν ηθελα παραπανω το πούλησα και αφου εβγαλα απεριόριστο δίπλωμα αγορασα 80ρι δίχρονο.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Οταν ημουν 16χρονος και ειχα 50cc παπι γυρνουσαμε διπλός ολη την περιφέρεια και δεν ειχα καμια αναγκη βελτίωσης (περα απο μια κλασσικη σεμπρινκ για ηχητική τοτε βελτιωση). Οταν ηθελα παραπανω το πούλησα και αφου εβγαλα απεριόριστο δίπλωμα αγορασα 80ρι δίχρονο.
    Αντίθετα όταν εγώ ήμουν πιτσιρικάς (μιλάμε για +30 χρόνια εεε ) δυσκολευόσουνα να βρεις c50 που δεν είχε γίνει 72άρι...

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Αντίθετα όταν εγώ ήμουν πιτσιρικάς (μιλάμε για +30 χρόνια εεε ) δυσκολευόσουνα να βρεις c50 που δεν είχε γίνει 72άρι...
    Κρυβε λογια....
    Εγω απλα αγορασα το αντεμπιρικο fb50 σουτζουκι , το οποιο ειχα τις καλύτερες αναμνήσεις

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Αντίθετα όταν εγώ ήμουν πιτσιρικάς (μιλάμε για +30 χρόνια εεε ) δυσκολευόσουνα να βρεις c50 που δεν είχε γίνει 72άρι...
    Ισχύει ότι τα παλιά τα Zundapp τα 50ρακια (μοντέλα 70 και 80) ήταν γενικά από τα ποιο γρήγορα 50ρακια?

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Ισχύει ότι τα παλιά τα Zundapp τα 50ρακια (μοντέλα 70 και 80) ήταν γενικά από τα ποιο γρήγορα 50ρακια?
    Έχω την εντύπωση ότι μαμίσιο μιλώντας το πιο γρήγορο ευρέως κυκλοφορούντα 50άρι της εποχής (75-85) ήταν το RD50. Είχε μάλιστα και δισκόφρενο μπροστά (μεγάλη υπόθεση για την εποχή).
    Υπήρχαν και κάτι μικροί ιταλικοί πύραλοι που ήταν οριακά πιο σβέλτοι, αλλά ποτέ δεν κυκλοφόρησαν σε σοβαρούς αριθμούς και σαν γνήσια ιταλικά είχαν τα...θεματάκια τους

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Έχω την εντύπωση ότι μαμίσιο μιλώντας το πιο γρήγορο ευρέως κυκλοφορούντα 50άρι της εποχής (75-85) ήταν το RD50. Είχε μάλιστα και δισκόφρενο μπροστά (μεγάλη υπόθεση για την εποχή).
    Υπήρχαν και κάτι μικροί ιταλικοί πύραλοι που ήταν οριακά πιο σβέλτοι, αλλά ποτέ δεν κυκλοφόρησαν σε σοβαρούς αριθμούς και σαν γνήσια ιταλικά είχαν τα...θεματάκια τους
    Κρίμα που έκλεισε η Zundapp.Αν υπήρχε σήμερα θα έβγαζε από τα καλύτερα μηχανάκια.Ο πατέρας μου αυτό που είχε ήταν μοντέλο του '70 περίπου, και το κοντέρ του έδειχνε 90 km/h στην ευθεία.

  14. #29
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GRR Προβολή μηνύματος
    Ισχύει ότι τα παλιά τα Zundapp τα 50ρακια (μοντέλα 70 και 80) ήταν γενικά από τα ποιο γρήγορα 50ρακια?
    Οχι ολα τα 50cc καποια ηταν πιο δυνατα, ομως ολα ηταν αξιόπιστοι εργατες χωρις προβλήματα.
    Την ιδια εποχη η honda ειχε το αερο mb50 πενταταχυτο. Και αυτα στα καλα του επιανε 90km/h στο κοντερ.
    Τα καλυτερα διχρονα ηρθαν μετα το 83 με το υδροψυκτο dt50r οπως και τα mtx50 & ts50r τα οποια εξελίχθηκαν ανάλογα και μπηκαν σε μικρες μοτο οπως nsr50, rg50, rd50, tdr50 κλπ.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Οχι ολα τα 50cc καποια ηταν πιο δυνατα, ομως ολα ηταν αξιόπιστοι εργατες χωρις προβλήματα.
    Την ιδια εποχη η honda ειχε το αερο mb50 πενταταχυτο. Και αυτα στα καλα του επιανε 90km/h στο κοντερ.
    Τα καλυτερα διχρονα ηρθαν μετα το 83 με το υδροψυκτο dt50r οπως και τα mtx50 & ts50r τα οποια εξελίχθηκαν ανάλογα και μπηκαν σε μικρες μοτο οπως nsr50, rg50, rd50, tdr50 κλπ.
    Έχουν περάσει πολάααα χρόνια αλλά μάλλον θυμάμαι σωστά ότι το RD50 πέρναγε τα 100 κοντερίσια στην ευθεία. Σε κατηφόρα-γκρεμίλα και ξάπλα στο ντεπόζιτο φλέρταρε με τα 115-120...Κοντερίσια πάντα αλλά μάλλον δεν ήταν πολύ μακριά από τα πραγματικά. Μέχρι το 1985 που άρχισαν να σκάνε μύτη τα πρώτα "high tech" υδρόψυκτα ήταν "ο βασιλιάς" των 50αριών. Και αξιόπιστο επίσης...Γι αυτό και πούλησε καλά.
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 27/01/2020 στις 10:26.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kymco B&w 50cc Ftiagmeno....& Problem
    από alexander_g16 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2004, 04:12
  2. scooter 50cc ???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 22:04
  3. Beltiwsh Toy Kymco B&w 50cc
    από alexander_g16 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2004, 10:01
  4. Kit For Kymco B&w 50cc Lc
    από alexander_g16 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 02:33
  5. aporia.... Metabibasi 50cc
    από neki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 17:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF