Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: 50cc κλασικά

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2020
    Μηνύματα
    3

    50cc κλασικά

    1. Γεια σας μαγκες μου, όπου νανε θα βγαλω δίπλωμα για 50cc αλλα υπάρχει ενα πρόβλημα. Αρχικά θελω να περνώ δεύτερο αναβάτη στην μηχανή και ως γνωστό τα τετραχρονα δεν τραβάνε και τα δίχρονα εχουν άσχημη οσμή και απαίσιο ήχο. Αρα θελω κατι σε τετράχρονο με αναβαθμίσεις (δεν μας ενδιαφέρει το χρήμα) για να τραβάει και σε καμια ανηφόρα
    2. Σκέφτομαι να το κάνω 72cc, θα δω διαφορά ή τζάμπα θα φοβάμαι αν βλεπω μπάτσο και γενικα τι παίζετε με τα 72cc και αστυνομία

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Διαφορά ιδαίτερη δεν θα δεις, αν γίνει σωστά ίσως λίγο πιο άνετα θα τραβάει.
    Μπάτσος δύσκολα θα κάτσει να το δει και να στην πει.
    Αν γίνει καμιά στραβή όμως, μάντεψε τι θα κάνει η ασφάλεια προκειμένου να βρει πάτημα να μην πληρώσει...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Διαφορά ιδαίτερη δεν θα δεις, αν γίνει σωστά ίσως λίγο πιο άνετα θα τραβάει.
    Μπάτσος δύσκολα θα κάτσει να το δει και να στην πει.
    Αν γίνει καμιά στραβή όμως, μάντεψε τι θα κάνει η ασφάλεια προκειμένου να βρει πάτημα να μην πληρώσει...
    Γνωρίζεις εάν οι ασφαλιστικές εταιρίες θα ελέγξουν κυλίνδρους και θαλάμους καύσης για να "βρουν πάτημα ", όπως λες;
    MM#93

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζεις εάν οι ασφαλιστικές εταιρίες θα ελέγξουν κυλίνδρους και θαλάμους καύσης για να "βρουν πάτημα ", όπως λες;
    Εάν έχουν να χάσουν πολλά, εύκολα.... Ειδικά όταν ο οδηγός είναι πιτσιρικάς και το μηχανάκι υποτίθεται 50αρι, την ψυλιάζονται την δουλειά. Για χθεσινους τους έχεις;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Θεωρητικά είναι πιθανό, στην πράξη όμως δεν το έχω ακούσει ΠΟΤΕ να συμβαίνει

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Αν το ατύχημα είναι σοβαρό ναι. Εδώ μπαίνουν στο Facebook και ψάχνουν αν ο τραυματίας βγάζει σελφις στον Όλυμπο παρέα με τον ΕΟΣ Αχαρνών. Τα πάντα εξαρτώνται από τον δικηγόρο τους.

  7. #7
    Ωραία . Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως μια ασφαλιστική εταιρεία θα πάρει το μηχανάκι, του κάθε ιδιώτη, το οποίο βέβαια δεν της ανήκει , και θα το κάνει βίδες προκειμένου να "ερευνήσει " εάν έχει γίνει αύξηση κυβισμού ;

    Δεν γίνονται πουθενά αυτά τα πράγματα .
    MM#93

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Οι ασφαλιστικές χρησιμοποιούν κάθε λογής πραγματογνωμονες. Αν ο δικηγόρος της θέλει να το κάνει θα το κάνει.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Μιλάμε βέβαια για θανατηφόρο ή ακρωτηριασμό που τα λεφτά είναι κάμποσα.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Οι ασφαλιστικές χρησιμοποιούν κάθε λογής πραγματογνωμονες. Αν ο δικηγόρος της θέλει να το κάνει θα το κάνει.
    Ο κάθε δικηγόρος μπορεί να θέλει ότι γουστάρει. Εάν δεν υπάρχει δικαστική εντολή για να παραδωθει το όχημα σε τρίτο εμπειρογνώμονα ο δικηγόρος ξέρεις τι θα πάρει.!

    δικαστική εντολή για να ελεγχθεί μοτοσυκλέτα για αύξηση κυβισμού δεν έχω δει. Αν έχει έχεις κάποια αλλά στοιχεία μπορείς να μας τα πεις.


    Δεν εχει κανένα νόημα να φοβίζουμε τον κόσμο με δικηγόρους και ασφαλιστικές για ενα παπι που απο 50cc θα παει στα 72 ....
    MM#93

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Φίλε μου δεν έχω στοιχεια και ουτε είμαι δικηγόρος. Σου επαναλαμβάνω όμως ότι αν ένας δικηγόρος θέλει να το τερματίσει μπορεί και αυτό στο λέω με την πείρα που έχω εγώ από αντιστοιχη περιπτωση. Το να λες σε κάποιον ότι είναι προτιμότερο να είσαι νόμιμος για παν ενδεχόμενο δεν είναι εκφοβισμός. Είναι πρόνοια. Ειδικα στην Ελλάδα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Ποπαυ για να στο θέσω διαφορετικά. Πες ότι εγώ βγαίνω ας πούμε πχ με την ανήλικη κόρη μου μια βόλτα και έρχεται ένας καγκουρας με παπί στα χαρτιά 50 cc και την παρασυρει σε δημόσιο δρόμο που δεν έχει πεζοδρόμιο. Αν το τροχαίο είναι σοβαρό στην πρώτη συνάντηση που θα έκανα με τον δικηγόρο (και όχι μόνο εγώ αλλά κάθε μέλος του φόρουμ φανταζομαι) θα του ζηταγα να εξακρίβωσει αν εκτός από την νομιμότητα του οδηγου ( η οποία θα έχει εξακριβωθεί ηδη από την τροχαία) να τσεκάρει και την νομιμότητα του οχήματος στα πάντα. Ο δικηγόρος θα έβρισκε την δυνατότητα να το κάνει. Τώρα αν μου έλεγε ότι κοίτα αν βρούμε το παπί πειραγμένο ουσιαστικά πρέπει να αλλάξουμε όλη την δικογραφία και να διεκδικησουμε αποζημίωση από τον οδηγό (που δεν έχει μια) αντί της ασφαλιστικης που μπορεί να απαλλάσσεται από κάθε ευθύνη στην περίπτωση που το παπί είναι πειραγμένο, το ποιο πιθανόν είναι να πήγαινα πάσο...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Εγώ προτείνω c50/GLX με αναβάθμιση σε 72cc.Επίσης έχω ακούσει ότι ταιριάζει και πιστόνι από astrea σε c50/GLX, οπότε μπορείς να ανέβεις ακόμα λίγο κυβικά.Απέφυγε καλύτερα τα αυτόματα γιατί δυσκολεύονται περισσότερο στην ανηφόρα με 2 άτομα.Για το townmate και το suzuki FB 50 κι αυτά είναι πολύ καλά μηχανάκια, αλλά θα τα πρότεινα δευτερεύοντα

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εάν έχουν να χάσουν πολλά, εύκολα.... Ειδικά όταν ο οδηγός είναι πιτσιρικάς και το μηχανάκι υποτίθεται 50αρι, την ψυλιάζονται την δουλειά. Για χθεσινους τους έχεις;
    Έχει συμβεί ποτέ τίποτα τέτοιο στην πραγματικότητα?

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Όχι όσο μου είναι εμένα τουλάχιστον γνωστό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει γίνει ποτε (ειδικά στα αυτοκίνητα πρέπει να έχει γίνει) . Γενικά πρέπει να διακυβευονται πολλά λεφτά για να υπάρχει κίνητρο για τέτοιου είδους ελέγχους μιας και είναι ακριβοι. Αλλά γίνονται. Πχ έχεις ακούσει ποτέ για πραγματονομωσυνη και τεχνικό ελεγχο σε τουαλέτες σε ατύχημα; Και όμως έγινε στο ατύχημα με την Πόρσε στην ευθεία της Θήβας. Το δικηγορικό γραφείο που εκπροσωπουσε τον τύπο που έχασε την οικογένεια του τσέκαρε αν οι τουαλέτες ήταν φτιαγμένες σύμφωνα με το σχέδιο που είχε εγκριθεί (φαντάζομαι από το ΥΠΕΧΩΔΕ). Αν έβρισκαν κάτι διαφορετικό από αυτό που είχε εγκριθεί από το υπουργείο θα αξιώναν χρήματα και από τον εργολάβο που εκμεταλλευεται και έχει φτιάξει το συγκεκριμένο κομμάτι αυτοκίνητοδρομου. Ομοίως ένα υπερκυβισμενο αυτοκίνητο ή ένα δίκυκλο που κυκλοφορεί στον δρόμο χωρίς την έγκριση του υπουργειου μπορεί να δώσει ένα σοβαρό νομικό πλεονέκτημα σε κάποιον που έχει πάθει ζημιά από αυτό.

    Τώρα για τον φίλο που έκανε το αρχικο ερωτημα η σωστή απάντηση κατά την γνώμη μου είναι ότι αν είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ άτυχος σε ένα ατυχημα θα είναι επιβαρυντικό για αυτόν ότι οδηγάει υπερκυβισμενο 50 αρι.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 25/01/2020 στις 22:42.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kymco B&w 50cc Ftiagmeno....& Problem
    από alexander_g16 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2004, 04:12
  2. scooter 50cc ???
    από monstermind στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 22:04
  3. Beltiwsh Toy Kymco B&w 50cc
    από alexander_g16 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 29/04/2004, 10:01
  4. Kit For Kymco B&w 50cc Lc
    από alexander_g16 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2004, 02:33
  5. aporia.... Metabibasi 50cc
    από neki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 17:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF