Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 131

Θέμα: ΝΕΑ ΟΔΗΓΟΣ

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzenyvit Προβολή μηνύματος
    doctor_john μου ανεβάζεις πολυ την ψυχολογια με αυτα που μου λες είμουν σχεδον σιγουρη οτι δεν θα μπορουσα ουτε να το ακουμπησω ποτε!!!
    Για να μην παρεξηγηθουμε, δε σου ειπαμε να αποφυγεις για πρωτη τη μεγαλη μηχανη για να σου ριξουμε την ψυχολογια, ουτε απο κακια. Με θεληση και υποχωρησεις ολα γινονται. Ειμαι 1,90 και για πρωτη μηχανη πηρα on off γυρω στα 200 κιλα. Εχοντας οδηγησει πλεον πολλες μηχανες (και πολυ πιο ελαφριες) ευχομαι να ειχα καποιον να με απομακρυνει απο τη μεγαλη για πρωτη. Θα μπεις με τη μουρη να παρκαρεις σε κατηφορα και θα ιδρωσεις για να τη βγαλεις μετα, θα σου παρει λιγο μεγαλυτερη κλιση σε στατικο ελιγμο και θα σου πεσει γιατι δε θα μπορεσεις να κρατησεις το βαρος της και γενικα θα σε ζορισει παραπανω (κυριως σε μικρες-μηδενικες ταχυτητες). Δε θελει πολυ συζητηση, ενα ποδηλατο ειναι πιο ευκολο στο χειρισμο απο ενα παπακι, ενα παπακι απο ενα μηχανακι, ενα μηχανακι απο μια μηχανη, κοκ. Οπως ενας νεος οδηγος αυτοκινητου ειναι πιο ευκολο να ξεκινησει με αμαξι πολης αντι για στεισον βαγκον, το ιδιο ισχυει κι εδω.

    Εγω θα ηθελα να ειχα τοτε εναν χριστιανο να μου τα πει ολα αυτα για να γλυτωσω καποιες δυσκολιες. Ο,τι γραφω το γραφω καλοδιαθετα και με βαση την προσωπικη μου εμπειρια. Ο καθενας εχει τη δικια του αληθεια και μονο κολλημενα ατομα δεν μπορουν να καταλαβουν οτι δεν υπαρχει μονο μια σωστη απαντηση για ενα θεμα. Καλη τυχη σου ευχομαι και παντα ορθια.

  2. #17
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Εμένα πάλι βρέθηκαν ευτυχώς κάποιοι να με συγκρατήσουν από το να πάρω μοτοσυκλέτα που θα ήταν ακατάλληλη για την απειρία μου. Δε βρέθηκαν τυχαία, αλλά έψαχνα περισσότερο από ένα χρόνο και ρωτούσα πολύ κόσμο. Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι μερικοί συμβιβασμοί πρέπει να γίνουν για να μάθεις με ασφάλεια. Άλλωστε η εξέλιξη είναι ωραίος στόχος, όταν μπαίνεις σε ένα νέο κόσμο. Δε χρειάζεται από την αρχή να αγγίξεις το τελικό σου όνειρο, αλλά απολαμβάνεις τη διαδικασία.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.992
    δεν σου κανει το στρομ. δεν πατας για κανενα λογο ουτε με σκαμμενη σελα και επισης θα βαρεθεις να πεφτεις λογω βαρους.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Απλα βρες ενα v strom,κατσε πανω και δες πως ειναι.
    Δεν χρειαζεσαι την επιβεβαιωση απο ενα φορουμ,οπως τα καταφεραν αλλοι ετσι μπορεις και εσυ . . .

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/01/2020
    Μηνύματα
    13
    Παιδια και εγω μοιραζομαι εδω τις ανασφάλειες μου κ ρωταω τι γνωμη απο εσας που έχετε περισσότερη εμπειρια.Κάθε συμβουλη καλόδεχούμενη και φυσικα θα τις ζυγίσω θα κανω και τις δοκιμές μου κ σιγουρα δε θα καταλήξω σε μηχανη στην οποια δε θα νιωθω τι στοιχειώδη ασφαλεια

  6. #21
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    καλησπερα..
    για εμενα με τα δεδομενα που θετεις το πλεον καταλληλο ειναι το suzuki gladius 650..
    ομορφο, χαμηλο, μανιτζεβελο, στυλατο πιο "γυναικειο", και με τον ιδιο κινητηρα που
    φοραει και το v-strom..

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Για την χρήση που το θες ένα suzuki sv650 θα είναι τέλειο. Είναι μάλλον το Gladius που λέει ο φίλος από πάνω. Μοιράζεται κινητήρα και πολλά άλλα εξαρτήματα από το vstrom. Προσφέρει και μεγαλύτερη οδηγική απόλαυση από το strom...

  8. #23
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Για την χρήση που το θες ένα suzuki sv650 θα είναι τέλειο. Είναι μάλλον το Gladius που λέει ο φίλος από πάνω. Μοιράζεται κινητήρα και πολλά άλλα εξαρτήματα από το vstrom. Προσφέρει και μεγαλύτερη οδηγική απόλαυση από το strom...
    το sv650 ειναι στην ουσια ο αντικαταστατης του gladius.. δεν εχουν και τρελες διαφορες νομιζω, αλλα sv με μεχρι 4 χιλιαρικα δυσκολο πιστευω να βρεθει

  9. #24
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Μπες στο σάιτ, cycle-ergo, διάλεξε την μοτοσικλέτα που σε ενδιαφέρει και βάλε όλες τις παραμέτρους που σου ζητά, έτσι θα πάρεις μια "ιδέα" του ύψους, στάση σώματος κλπ.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #25
    Γυναικα μικροκαμωμενη Vsrtom .
    Ωραια .
    Το μηχανακι αυτο μπορεις να το οδηγησεις μονο αν στο κραταει καποιος να ανεβεις απανω και να ξεκινησεις ....να σε ακολουθει οποτε θες να σταματησεις , παλι να στο κραταει .Και μετα αφου στο παρκαρει ,να στο ξεπαρκαρει κιολας και φτου και απο την αρχη .
    Για να το καταλαβεις θα πας μια μερα και θα βρεις εναν που εχει (βρωμαει ο τοπος) και θα ζητησεις να στο δωσει να το κρατησεις και να χει το νου του και να προσπαθησεις να το σπρωξεις .
    Μετα θα καταλαβεις πως θες ενα απο τα παραπανω που σου λενε .
    Αφου μαθεις τα των μοτο ,αργοτερα ισως και να μπορεις να το πηγαινεις το βστρομ ,πραγμα που το θεωρω αδυνατον .

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    smart αυτοκίνητο

    αλλά αν επιμένετε https://www.car.gr/17888422-ducati-monster-696 Kαμιά 20αριά κιλά ελafρύτερο του sv . Υψος το ίδιο
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 26/01/2020 στις 05:33.

  12. #27
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzenyvit Προβολή μηνύματος
    Αυτή που μ αρεσει τρελά είναι η Vstrom αλλα δεν ξέρω αν με το ύψος μου την έχω άλλες επιλογες honda cbf600
    Ξέχνα το Vstrom, θα σε δυσκολέψει χωρίς λόγο. Κοίτα κάτι πιο ελαφρύ και μανιτζέβελο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #28
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Επειδή αναφέρθηκαν τα 500άρια και τα 650-700cc δικύλινδρα: Ναι, είναι καλά, ακόμα και αρχάριους με σύνεση στο άνοιγμα/κλείσιμο του γκαζιού, αλλά δεν είναι για τον προϋπολογισμό της Τζένης. Με 4.000€ πρέπει να αγοράσει εξοπλισμό, μοτοσυκλέτα και να πληρώσει ασφάλεια και έξοδα μεταβίβασης. Δηλαδή της μένουν γύρω στις 3.000€ καθαρά για την αγορά της μοτοσυκλέτας.

    Αν έλεγε ότι διέθετε 7.000€, προφανώς θα της προτείναμε Suzuki SV650, Yamaha MT-07, Honda CB 500 F. Τα 700άρια έχουν το πλεονέκτημα ότι, όταν με το καλό μάθεις τη χρήση της μοτοσυκλέτας, μπορείς να ανοίξεις περισσότερο το γκάζι και να τα ευχαριστηθείς, ενώ τα 300άρια δε θα σου δίνουν τέτοια συγκίνηση, παρόλο που είναι ιδανικά για να ξεκινήσεις.

    Η πρότασή μου είναι Kawasaki Z300. Ή αν είσαι τυχερή και βρεις κανένα Kawasaki ER-6n με ABS, σε καλή κατάσταση.

    Έχεις βρει κλειστό parking στην περιοχή σου; Είναι απαραίτητο για τη φύλαξή της.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 26/01/2020 στις 11:03.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    544
    Μτ 3, benelli trk 250, vstrom 250, cbr 300, cbf 500/600, xj 600..

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzenyvit Προβολή μηνύματος
    Αυτή που μ αρεσει τρελά είναι η Vstrom αλλα δεν ξέρω αν με το ύψος μου την έχω άλλες επιλογες honda cbf600

    Δοκίμασε να ανέβεις και στο cbf600 που λες και είμαι σίγουρος ότι θα το φτάνεις κανονικά. Ναι είναι λίγο βαρύ αλλά και η γυναίκα μου που ανέβηκε δεν αισθάνθηκε ότι δεν το έχει. Συνήθεια θέλει.....

    Α! Και με 2000 - 3000 το βρίσκεις και σε καλή κατάσταση!!!

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. BMW θέμα #2.1 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2004, 14:28
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2004, 12:43
  3. BMW θέμα #2 (νέα μοντέλα)
    από NLS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2004, 09:13
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2003, 15:06
  5. Σας καλοσορίζουμε σε μία νέα κατηγορία
    από Webmaster στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF